Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

CLASA a III- a

1
2
Arte Vizuale și Abilități Practice
Amestecul Cromatic/Acromatic

Proiect de lecție

Instituţia: Școala Gimnazială Nr. 194, Sector 4, București

Clasa: a III–a A

Data: 04.12.2023

Propunători: Bucur Roberta-Andreea, Butoi Daniela-Andreea, Chioveanu Mihaela- Diana

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Amestecuri

Tema lecţiei: Amestecul cromatic/acromatic

Subiectul: “Bradul de Crăciun”

Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi

Unităţi de competenţe:

3
1.1 Recunoașterea unor mesaje comunicare prin imagini în contexte familiare

1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe, tonuri, forme), în mediul înconjurător și în imagini

1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual

Obiective operaţionale:

O1-să recunoască culorile primare, binare, nuanțele și tonurile de culoare în reproducerile de artă;

O2- să utilizeze tonurile de culoare obținute prin amestecul culorilor cu alb și negru, în realizarea compoziției “Bradul de Crăciun“;

O3- să realizeze corect sarcinile de lucru în conformitate cu cerințele formulate;

O4- să adopte o poziție corectă a corpului în timpul lucrului și pe tot parcursul

orei. Strategii didactice:

● Metode, procedee: exercițiul, explicația, conversația, demonstrația, dialogul.


● Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, fișă de lucru, pensule, acuarele.
● Forme de organizare: frontal, individual
● Durata: 45 minute
● Resurse umane: 29 de elevi
● Forme și tehnici de evaluare: Aprecieri verbale, observarea
Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina “Arte Vizuale și Abilități Practice”, clasa a III-a
Gheorghe Roșeț, Emilia Roșeț (2021), Arte Vizuale și Abilități Practice, Editura Booklet

4
DEMERS DIDACTIC

Secvenţele activităţii Ob Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică


.
Metode Mijloace Forme de OBSERVATII
organizare
F G I
1. Momentul Organizarea clasei pentru buna
organizatoric Raportul cu elevii a fost unul normal;
desfăşurare a lecţiei de arte Atitudinea in clasa a colegilor mei a fost
(1 minut) decenta,prietenoasa.
vizuale și abilități practice:
Conversația Laptop Frontal Vocea folosita a fost calda,blanda.
- aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului Manu
al
didactic necesar;
școla
- asigurarea disciplinei; r
- pregătirea laptop-
ului, smart-board,
încărcarea materialelor
necesare.

5
6
2. Reactualizarea Se prezintă elevilor “Steaua
cunoștințelor și a O1 Culorilor” (Anexa 1).
drepinderilor Demonstrația Laptop
Vom adresa elevilor câteva Frontal
(5 minute)
întrebări: Ce culori recunoașteți?,
Exercițiul Videoproiector
Cum se numesc aceste culori?, De
ce?.
3. Captarea atenției O1 Prezentăm elevilor câteva picturi
(5 minute) cu peisaje de Iarnă (Anexa 2).
Vom adresa elevilor câteva Conversația Picturi cu Frontal
peisaje de
întrebări: Care dintre picturi v-a
Iarnă
plăcut mai mult?, De ce?, Ce
culori ați identificat în aceste
tablouri?.
4. Anunțarea temei Anunțăm elevii despre ce vom
(2 minute) discuta la oră.
Vom scrie titlul pe tablă Conversația Manualul Frontal
școlar
“Amestecul cromatic/acromatic”.
Le vom spune copiilor să deschidă
manualele la pagina 30.

7
5. Dirijarea învățării O1 Se citește definiția amestecului
(25 minute) cromatic și acromatic de către
elevii care doresc. (pag. 30- Conversația Manualul Frontal Individual
școlar
manual)
Discutăm pe baza definiției și Demonstrația Fișă de lucru
notăm definiția în caiet.
O2 Le explicăm elevilor ce vor trebui Exercițiul
să realizeze, mai exact o lucrare cu

O3 tema: “Bradul de Crăciun”.


Fișa de lucru Frontal
Le vom proiecta o imagine cu un Explicația
model de brad, urmand ca ei sa il
schiteze in creion. (Anexa 3)
Le transmitem că trebuie să
O4
folosească diferite culori și să fie
creativi.
Se asigură poziția relaxată a
corpului, spatele drept, ambele
mâini pe bancă.
Atragem atenția elevilor cu privire
la folosirea fondului și orientarea
pe fișa de lucru.

8
6. Obținerea Fiecare elev va expune lucrarea
performanței Frontal
realizată în fața clasei, într-o
(10 minute) Conversația
expoziție.
Explicația
Elevii vor fi invitați să ne spună
cum au reallizat lucrarea și dacă le
place lucrarea realizată de către ei.
7. Aprecieri finale și Se vor face aprecieri generale şi
recomandări individuale asupra participării
Conversația Frontal
elevilor la lecţie, precum şi asupra
comportamentului lor pe parcursul
orei.

Anexa 1

9
Anexa 2

10
11
12
Anexa 3

13

S-ar putea să vă placă și