Sunteți pe pagina 1din 6

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.

27

Propunător: SASU CLAUDIA CRISTINA

10 Martie 2022
PROIECT DIDACTIC
Data: 10.03.2022
Clasa: Pregătitoare D
Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr. 27
Profesor învăţământ primar: Sasu Claudia Cristina
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice – Discipline integrate: Muzică şi mişcare, Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: „Flori pentru mama”
Subiectul: Tehnica colajului: decupare-lipire – ”Portretul mamei”
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi

Competențe specifice:
2.2 Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specificate artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1. Să numească materialele necesare pentru realizarea lucrării. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii prezenți
numesc 3 din 4 materiale necesare realizării lucrării;
O2. Să realizeze lucrarea respectând criteriile indicate. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii prezenți realizează
lucrarea respectând 2 din cele 3 criterii stabilite;
O3. Să aprecieze obiectiv lucrarea personală și pe cele ale colegilor. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii apreciază
obiectiv lucrarea personală și pe cele ale colegilor pe baza unuia dintre cele 3 criterii de evaluare stabilite.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, demonstrația, observaţia, munca individuală.
 Mijloace de învăţământ: flori din hârtie, lipici, planșă suport, creioane colorate, carioci, foarfeca.
 Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie:
- Ciobanu Nicoleta, Terecoasă, Irina, Arte plastice şi abilităţi practice – Caietul micului şcolar. Clasa pregătitoare, Ed. CD
PRESS, 2016
- Dragomir, Maria-Cosmina, Arte vizuale şi abilităţi practice – Clasa Pregătitoare şi clasa I, Bucureşti, 2014.
- Programa şcolară pentru Clasa Pregătitoare, pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/
19.03.2013

Durata: 45 minute
DEMERSUL DIDACTIC

Momentele Ob. Strategii didactice Evaluare


lecției Op. Conținutul instructiv - educativ
Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare

1. Momentul Se asigură condițiile optime desfășurării activității:


organizatoric aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic,
plasarea organizată a copiilor în spaţiul educațional,
(1 min.) organizarea mobilierului
2. Captarea Elevii observă că tabloul pentru mama este finalizat. Pentru a se
atenției bucura de munca lor, se propune JOCUL SIMȚURILOR
(3 min.) Joc didactic
SIMȚURILE PRIMĂVERII -
-Închideți ochii și imaginați-vă că sunteți în grădina Frontal
realizată de voi! Respirăm adânc!
Conversația Frontal
-Ce auziți? Ce miros simțiți? Ce simțiți cu mânuțele?
-Deschidem ochii! Ce culori vedeți? Cum vă simțiți?

-Cine v-ați fi dorit să fie aici, în grădină, alături de noi?


Vă dau un indiciu: „Ne iubește, ne răsfață, Ghicitoare
Zi de zi ne dă povață,
Desigur, v-ați dat seama Frontal
Nu e alta decât ....” (mama) Poezia
Se citește poezia ”Cea mai scumpă de pe lume” – Nichita
Stănescu
3. Anunțarea
temei și a Elevii sunt anunțați că vor realiza un portret al mamei
obiectivelor decorat cu flori. Conversația Frontal
(1 min.)
4. Dirijarea a) Se poartă o discuție despre ce înseamnă un portret. Conversația PPT
învățării portrete
b) Se cântă melodia ”Culorile”
(20 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=jERZKz_OZow
O2
c) Prezentarea lucrării model
PPT
Se prezintă elevilor lucrarea model și se poartă o discuție cu
Lucrarea
ei despre elementele pe care le conține. (flori multicolore)
Explicația model Frontal
d) Intuirea materialului didactic
Elevii denumesc materialele necesare pentru realizarea lucrării.
(planșa suport, flori din hârtie, foarfecă și lipici) Planșa
suport
e) Explicarea modului de lucru
Se explică elevilor pașii pe care trebuie să-i urmeze în realizarea Flori din
lucrării. hârtie
- decuparea florilor alese;
Demonstrația Foarfecă Frontal
- desenarea, colorarea și decuparea altor elemente;
- lipirea imaginilor decupate; Lipici
Explicația
- înfrumusețarea lucrării prin adăugarea unor noi elemente.
f) Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor
Se execută câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai
mâinilor.
 Închidem și deschidem pumnii Frontal
 Mișcăm degețelele
 Rotim pumnișorii Exercițiul
 Morișca

Cadrul didactic urează elevilor spor la lucru, iar pe parcursul


desfășurării activității intervine atunci când este cazul pentru a
oferi explicații și indicații.
g) Efectuarea lucrării de către copii Munca Planșa Individual
Elevii realizează propriile lucrări, ținând cont de indicațiile independentă suport
O2 primite și de tema dată. Pe fundal se ascultă
Flori din
O3 ”Primăvara” – Vivaldi hârtie
https://www.youtube.com/watch?v=8aHfdHiRJdc Foarfecă
Lipici
”Spring Waltz” - Chopin
https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs

5.Analiza O4 h) Evaluarea lucrărilor Conversația Frontal Frontal


lucrărilor Evaluarea lucrărilor se realizează urmărind criteriile de
evaluare: modul de decupare, modul de lipire, acuratețea Exercițiul Individual
(4 min.) lucrării, finalizarea lucrării.

6. Încheierea Se fac aprecieri verbale generale și individuale asupra Conversația Frontal Aprecieri
activității modului în care elevii au realizat lucrările și au participat la verbale
activitate.
(1 min.)

Activitate Dansează ”Freeze Dance”


recreativă
https://www.youtube.com/watch?v=2UcZWXvgMZE
(15 min.)

S-ar putea să vă placă și