Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 21 . 11. 2017


Clasa: a VIII-a
Instituţia: IP Gimnaziul Rublenița
Profesor: Natalia Tomac
Timpul: 45 minute
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Proiect de grup: Culori și nuanțe
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Competenţe:
1. Utilizarea diverselor strategii de informare/ documentare, în vederea abordării eficiente a
comunicării orale şi scrise.
7. Respectarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale, punctuaţionale, stilistice a limbii
române literare.
11. Folosirea tehnologiilor informaționale pentru documentare, exersare și producere de text.
Subcompetenţe:
1.1 Structurarea ideilor pentru realizarea discursului propriu/comentariului/eseului.
7.1. Respectarea normei ortografice, ortoepice, punctuaţionale, semantice, gramaticale, stilistice ale
limbii române literare în orice situaţie de comunicare: orală (dialog, prezentări, dezbateri); scrisă
(texte literare şi nonliterare).

Obiective operaţionale. Elevii vor fi capabili:


O1 – să studieze creația ce se referă la tematica “toamna” a diferitor oameni de artă ( poeți, pictori,
compozitori);
O2 – să creeze prezentări în orice format Watman, Power Point, respectând parametrii propuși;
O3– să folosească tehnologiile informaționale și comunicative (TIC);
O4 – să-și formeze deprinderi de a lucra în echipă, de a contribui personal la succesul echipei;
O5 - să-și exprime argumentat ideile.

Metode şi procedee: Recital, Cutia magică, Iarmarocul,Tehnica Inteligențelor multiple, Argumentarea


în favoarea mea, Asocierea, Metoda matematică, Jurnalul orei de l. și literatură.
Materiale didactice: Calculator, postere, imagini scanate, filmuleț, cutia magică, fişe colorate.
Forme de organizare: în grup, individual
Motivaţia: prin această lecţie, elevii îşi formează deprinderi de căutare, selectare, prelucrare a
informaţiilor, abilităţi de lucru necesare omului modern; dezvoltă abilităţi de a lucra în echipă, de a lua
decizii bine fondate, de a avea iniţiativă şi de a rezolva probleme complexe; încurajează colaborarea şi
cooperarea, într-un climat de învăţare plăcut, relaxat, în care elevul învaţă de la ceilalţi, îşi exprimă
părerile; facilitează transferul de cunoştinţe prin conexiuni interdisciplinare şi transdisciplinare; oferă
elevilor oportunitatea de a-şi prezenta cunoştinţele într-o manieră originală, dezvoltându-le astfel
creativitatea, interesul pentru învăţare.

Bibliografie:
1.Ghicov, A. ,Cartaleanu,T., Cosovan, O., Bolocan,V., Limba şi literatura română. Ghid de implementare a
curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială de învăţământ, Chişinău, 2011.
2. Creaţia poeţilor George Bacovia, Ana Blandiana, I. Vatamanu.
3. Cartaleanu, T., Cosovan, O., Goraş-Postică,V., Lîsenco, S., Sclifos, L., Formare de competenţe prin strategii
didactice interactive, Chişinău, 2008

Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Obiec Conţinutul Timp Metode si tehnici


lecţiei -tive
instructiv - educativ

I.Evocarea Profesorul creează climatul psiho- afectiv adecvat


desfăşurării lecţiei.

Profesorul:

Frunzele frumoase s-au dezlipit de ram,


Parcă ieri prin crâng mai alergam...
Norii plumburii s-au vărsat din plin,
Vreme de ninsoare, păsări nu mai vin. 2
În jur – pustietate, în suflet – rece,
Ah, ce melancolic toamna trece!

Intrarea in temă se va face prin recitarea poemului Recital


Ștergarul de către eleva clasei a 8-a. Bulgac M.
(https://www.youtube.com/watch?v=j_peCIdpxHU 7
– Daniela Nani)

(recitalul este însoțit de muzică și de o prezenatare


în imagini)

Îndemnul profesorului: Haideți, ca fiecare din noi


să luăm Ștergarul alăturea de Domnul, pentru că în
drumul ce-l avem de parcurs, orice lucrare va fi
bună, dar cel ce va lua ștergarul, acela va lua
cununa.
O3
Profesorul anunţă tema lecţiei şi o proiectează la
retroproiector.

Proiect de grup: Culori și nuanțe

Cuvântul prof.
3
Toamna e anotimpul culorilor inedite. Ea pictează
cu cele mai calde nuanțe copacii și viile, frunzele
strălucesc la soare ca niște monede de aur. Culorile
toamnei sunt fără egal, de la galbenul pal până la
roșu de foc. Frumusețea toamnei nu a lăsat
indiferent nici un suflet de artist, fie el poet, pictor
sau compozitor. Urma să studiați care este viziunea
oamenilor de artă asupra toamnei si sa realizati o
prezentare in orice format care vă este mai aproape
de suflet.

Pentru inceput va propun sa extrageti din cutia Cutia magică


magică o culoare cu semnificatia acesteia şi să o
raportati / asociati cu prezentarea elaborate. Iarmarocul

Proiectele atribuie elevilor roluri active de aceea


II.Realizarea fiecărui grup i-a revenit să realizeze un proiect de
Sensului grup Toamna în culori și nuanțe din perspectiva 2
inteligenţelor multiple.

Fiecare din noi are o inteligenţă a sa. Oricât de Comunicarea


dezvoltată ar fi ea, ne face să atingem noi idealuri. dirijata
Aceste idealuri urmeză să le descoperim şi noi la
această oră.
O1

Profesoara asistată de calculator, prezintă slaiduile Prezentare Power


cu cele 8 tipuri de inteligenţă, însoţite de Point
comentarii.

Grupul I. Inteligenţa verbal-lingvistică


Inteligențele
Frumusețea toamnei în poezie/ proză. Asociați
multiple
cromatica textului cu sentimentele eului liric.
O2 Grupul II. Inteligenţa vizual-spaţială. Pictorii își
trăiesc viața în culori. Acest lucru ni-l vor
demonstra elevii prin prezentarea operelor de artă
descoperite.

Cuvântul profesorului: Trebuie să ne trăim viața în 15 Prezentare Power


mii de culori, în mii de nuanțe și să ne găsim Point
adevărata fericire în lucruri mărunte. Unii reușesc
să se joace cu aceste lucruri mărunte și pot face din
ele adevărate opere de artă.
Adevărate opere de artă vom descoperi în următorul
material video
http://www.trm.md/ro/buna-diminea-a/buna-
O3 3
dimineata-emisiune-din-10-noiembrie-2017-partea- Material video
a-ii-a/

Grupul III. inteligenței muzicale: creați un


portativ imaginar pentru a reda toamna în culori și
nuanțe, utilizând simbolurile cunoscute ale notelor
O4 muzicale.

Sau Alcătuiți o prezentare din mai multe secvențe


de piese prin care să redați frumusețea toamnei,
analizând coloritul melodic și asociindu-l cu
sentimentele celui care interpretează.

Grupul IV. Inteligenţa naturalistă: Satul meu în


nuanțe și culori
O2
Inteligenţa logico-matematică. Această inteligență
îi revine prof. Va reda în formule matematice și Metoda
simboluri chimice cromatica toamnei. matematică

III.Reflecţia Propun fiecărui grup să-și prezinte proiectul


elaborat .
Intervin unde este necesar.
Răspund sau dau întrebări privitor la materialul
vizionat.

Adună paginile și obține o mini-revistă întitulată 5


Culori și nuanțe.
Propun elevilor să-și imagineze că sunt în rolul de
pretendenți la postul de redactor al revistei sus-
numite.
O5
Trebuie să alcătuiască o listă cu cele mai frumoase
realizări la capitolul Culori și nuanțe. . Argument în
Încep prezentarea cu următoarea propoziție: favoarea mea
eu cred că merit să fiu ales pentru postul de
redactor , deoarece experiența mea numără multe
reușite. Pot să vă relatez una dintre ele…

Inteligenţa interpersonală.

La sfărşitul orei, ca modalitate de evaluare, un elev


Jurnalul orei de
al clasei va invita pe colegii săi să completeze 3 limbă și literatură
„jurnalul orei de limbă și literatură” în care aceştia
vor nota impresiile personale cu privire la Proiectul
elaborat.

Eseu nestructurat: Cad frunze peste capul meu şi-al 2


tău...
IV.Extensia Sau
Povestire: O viaţă în culori

S-ar putea să vă placă și