Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: I
Disciplina: Educaţie plastică
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj plastic:punctual, linia, construcții liniare ,pata de culoare,
Subiectul: ,,Pânza de păianjen”
Tipul lecției: lectie de învăţare şi de formare a priceperilor si deprinderilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să definească noţiunile de pată, linie, punct plastic;
O2-să sesizeze în creaţii plastice modalitatea de aşternere a culorii sub formă de pată, linie, punct;
O3-
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode şi procedee:conversaţia, observaţia, exerciţiul, dialogul,munca independentă, „Turul galeriei”,
„Pălăriile gânditoare”.
b)Material didactic:creaţii plastice pentru explicaţie şi demonstraţie, materiale şi instrumente de lucru pentru
elevi, coli de hârtie,culori de apă, “Steaua culorilor”, CD cu cântece.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob.ref. Conţinuturi Strategii Evaluare
didactice
I.Etapa Activitatea practică de pregătire a materialelor observaţia Capacitatea de
pregătitoare- şi a instrumentelor de lucru. dialogul organizare a locului de
moment Pe tabla desenez o panza de păianjen. muncă
organizatoric
II.Etapa de O7 Pentru stimularea găsirii conexiunilor între dialogul dirijat Recunoaşterea şi
verificare a idei folosesc metoda ghicitorii intuirii conversația numirea culorilor
cunoştinţelor subiectului-,,Sunt un tesător vestit, fac o plasă primare,binare,calde,reci,
teoretice şi de dormit /și prind muștele în ea /mă hrănesc a tipurilor de linii
anunţarea temei cu ele,da! ,,cine-s? drepte,frânte,ondulate.
1.solicit copiii sa faca exercitii de ,motricitate exercițiul
a muschilor mici ai mainii-inchid-deschid demonstrația
pumnii ca floarea, ca mingea,stergem geamul.
2.Notez toate ideile care le vin în minte
elevilor în legatură cu tema şi trasez linii între
acestea şi cuvântul iniţial-,,linia,, .
III.Etapa de Se prezintă elevilor un tablou ce înfăţişează
comunicare, un paianjen in plasa. dialogul dirijat
informare şi O1 -Ce reprezintă acest tablou?- conversația Comunicarea cu termeni
instructaj -Ce fel de linii s-au folosit pentru a realiza adecvați limbajului
panza de paianjen?-orizontale,oblice,.... plastic
-Ce fel de linii se folosesc pentru a sugera
rotunjimea florilor ?-rotunjite
-Precizaţi felul liniilor folosite pentru
ramuri, soare, dealuri-verticale,
orizontale,oblice

Dragi copii, cele mai reușite realizări omenesti explicaţia Capacitatea de definire în
intre care și tehnica țesutului își are originea în observaţia mod independent a
modelul oferit de modul de viață al plantelor noţiunilor.
și animalelor.Țesutul i-a ajutat pe oameni să-și
facă vestminte cu care să se imbrace și să se
învelească.Păianjenul e cea mai cunoscută
insectă tesătoare iar modelul pânzei de
O1 păianjen a inspirat mulți artiști.
Omul a imbogătit linia cu culoare pentru a
face tesaturile atrăgătoare
Pata plată sau decorativă este pata
uniformă pe toată întinderea sa fără urme
vizibile de pensulă.Instrumente:culori de
apă,planșe,degete. observaţia
Ce culori s-au folosit pentru a obţine pete
cromatice?-culorile spectrului solar
ROGVAIV
Se prezintă alte desene şi li se cere elevilor să
denumească semnele plastice elaborate din
O2 linii.
Pentru ce semne plastice s-au folosit
linii?-coroanele copacilor, flori, câmp,dealuri
Cum sunt aceste pete?-de forme , mărimi
O5 diferite şi culori diferite

IV.Etapa de Se anunţă elevii că vor avea de construit un Capacităţile raportate la:


creaţie şi de tablou cu o panza de paianjen prin tehnica dactilopictură -respectarea indicaţiilor
formare a O1 dactilopictură. şi explicaţiilor date
priceperilor şi Se inmoaie varful degetelor in apă apoi în -realizarea corectă a petei
deprinderilor O3 culoarea favorită sau in mai multe culori. plate(decorative)
O4 Se deschide mâna in formă de floare si se -aşternerea culorilor pe
arcuiesc putin degetele pentru a trasa linii in spaţiile florii pentru a
formă de stea cu degetele până la centru, munca crea o armonizare
aducându-se degetele în poziția –degete independentă cromatică.
impreunate exerciţiul
Se dirijează dialogul şi munca
independentă.
-Ce semn plastic veţi folosi?-linia
Etape-crearea urzelii panzei de păianjen
-aşternerea liniilor orizontale și oblice
pe suprafeţe mai mici, intre elementele radiale
ale urzelii.
Pentru stimularea creativităţii se folosesc
excitanţi sonori-„Anotimpurile”, A.Vivaldi.
V.Etapa finală-
de analiză şi Pentru evaluarea interactivă şi formativă a
evaluare produselor realizate de grupul de elevi
folosesc metoda ‚Turul galeriei ‚,iar pentru dialogul dirijat
stimularea creativităţii ‚Pălăriile gânditoare’.
Clasa este împărţită în grupe de 5 elevi.
1.Criticii de artă-negru
O6 2.Psihologii-roşu turul galeriei
O7 3.Optimiştii-galben
4.Prezentatorii-alb Aprecieri verbale şi
5.Curioşii-verde calificative vizând
6.Dirijorii-albastru -realizarea obiectivelor
Produsele sunt expuse în clasă. activităţii
Prezentatorii prezintă tema expoziţiei- -participarea la dialog
„Pânza de păianjen” în care pictorii au expus -valoarea compoziţiei
lucrări realizate. pălăriile realizate
Dirijorii-conduc grupurile la expoziţie,le ganditoare analiza creaţiilor
spun regulile de alegere a tabloului câştigător. colegilor vizând
Veţi pune o steluţă la lucrarea care vă *realizarea petei plate
place cel mai mult , care este mai reuşită, mai *aspectul plăcut,
interesantă, care respectă criteriile scrise pe atractiv al creaţiei
O6 tablă. *originalitate,
O7 Se analizează planşele . creativitate
Criticii de artă -critică , nu sunt de acord cu
planşele alese.
Optimiştii- gândesc pozitiv despre planşe
Psihologii-sentimente,emoţii transmise de
planşe.-calm, linişte, repaus, măreţie, spaţiu,
volum,ordonare gândirea critică
Curioşii-găsirea unor explicaţii,soluţii.
Se apreciază şi se notează autorii planşelor.

S-ar putea să vă placă și