Sunteți pe pagina 1din 6

1

Unitatea de invatamant:Scoala Gimnaziala Nr 192


Profesor: Ionita Gheorghe Elena
Clasa a V-a
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie Plastica
Nr de ore/saptamana: 1
Nr de saptamani: 35

PROIECT DE ACTIVITATE

OBIECTUL: Educatie plastica


TEMA PLASTICĂ: Linia: expresivitate si semnificatie
SUBIECT PRETEXT: „Dansul liniilor’’
DURATA ACTIVITATII: 1h
TIPUL ACTIVITATII: Mixta: De invatare si de formare (priceperi, deprinderi, abilitati)

COMPETENTE:
- C1: informative; consolidarea cunostintelor referitoare la expersivitatea si semnificatia Liniei
- C2: formative; formarea priceperii si deprinderii de a obtine expresivitati pri folosirea liniei in compozitiile plastice
- Competente generale: 1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente
- şi tehnici variate
- Competente specifice: 1.2 Ipostazele liniilor
-
a. Informativ -cognitive > Pe parcursul şi la finalul activităţii elevii vor fi capabili sa:
C1 - identifice pe imagini –multiple moduri de a utiliza diferite tipuri de linie in compozitia plastica
C2 – recunoasca in imagini ale artistilor plastici diferite tipuri de linii, in diferite ipostaze
C3- sesizeze expresivitatea in functie de ritmul liniar
b. Formativ -afective > Pe parcursul şi la finalul activităţii elevii vor fi competenti prin:
C1 - obtinerea unor compozitii plastice cu subiectul dat.
C2 -obtinerea unui ritm prin dispunerea liniilor cu o anumita frecventa

Proiect de activitate 2
2

C3- realizarea expresiva a subiectului pretext


Cev.- Sa evalueze lucrarea / lucrarile proprii si lucrarile colegilor dupa criterile stabilite

RESURSE. UMANE: grupa de elevi (nivelul aptitudinilor, grupa de performanta)


MATERIALE: tempera, coli, acuarele, pensule, creioane colorate, pastel, cerapastel (la alegere)
DE TIMP: ex. 15 min. predare / recapitulare
28 min. elaborarea temei
7 min. evaluarea
METODE DIDACTICE: explicatia, dialogul, demonstratia, proiect compozitional,
PROCEDEE: Desen sau pensulare
MIJLOACE DE INVATAMANT: albume de arta, manual de educatie plastica, planse din lucrarile elevilor, imagini printate cu lucrari ale artistilor
Ex.Vassily Kandinsky, Piet Mondrian, Paul Klee.

CRITERII DE EVALUARE:
Cr1 – realizarea subiectului si a temei plastice
Cr2 –realizarea de linii de diferite tipuri.
Cr3–realizarea expresiva a subiectului dat, prin miscarea sugerata de ritmul liniilor.
Cr4- grad de finalizare

Bibliografie: Manual de educatie plastica pentru clasa a V-a , Elena Stoica, Ionela Carstea si Adina Grigore, ed.Ars Libri; albume de arta

Proiect de activitate 2
3

ACTIVITATE DE PREDARE – INVATARE

SECVENTE DIDACTICE METODE


DIDACTICE CONTINUTURI EVALUARE
Comp CONTINUT ESENTIALIZAT
.
MOMENT ORGANIZATATORIC Se stabilesc conditiile desfasurarii orei. Se verifica materialele de
explicatia lucru.
Se stabileste tehnica de lucru in functie de tema aleasa.
CAPTAREA ATENTIEI dialogul Profesorul adresează elevilor întrebări legate de cunoştinţele
acumulate anterior privind punctul ca element de limbaj plastic
Prezentarea subiectului va începe prin afişarea la tablă a unor
imagini sugestive
.Profesorul pune întrebări – spre exemplu - : Ce semnificaţie are
C1 REACTUALIZAREA conversatia, linia curbă ? Dar linia dreaptă ? Unde întâlnim linii paralele în Individuala
C2 CUNOSTINTELOR explicatia, natură şi care sunt efectele pe care aceste linii le provoacă ? Ce
demonstratia simţim în faţa unei linii în spirală ? ... Elevii sunt ajutaţi în
găsirea răspunsurilor la aceste întrebări , fiind îndemnaţi să îşi
noteze informaţiile în caiete . Pentru a crea o atmosferă
degajată , profesorul prezintă o carte de poveşti a cărei ilustraţii
se servesc în special de linie .
ANUNTAREA TEMEI PLASTICE SI Se anunta tema plastica: Linia: expresivitate si semnificatie.
A SUBIECTULUI explicatia Profesorul noteaza la tabla tema plastica si obiectivele operationale.
Subiectul pretext: „Universul’’

Proiect de activitate 2
4

- Profesorul defineste linia, si vorbeste despre clasificarea


C2 TRANSMITEREA NOULUI explicatia ei, in functie de: Pozitie (orizontala, verticala, oblica),
C1 CONTINUT SI STIMULAREA observatia Caracter (linii drepte, frante, curbe) Ipostaze (subtire,
C2 IMAGINATIEI groasa, continua, discontinua, anume modularea si
C3 modelarea liniei prin contur) si expresivitati ale liniei
bazate pe ritm:
- Ritmul bazat pe liniile drepte : exactitatea , gândirea
logică, forţa, forţă,
- Rtimul liniilor drepte şi frânte : fermitate
- Ritmul liniilor frânte poate sugera : energie , agitaţie ,
tensiune
- Ritmul liniilor paralele : sugestia ritmului , ordinii ,
armoniei
- Ritmul liniilor curbe : un caracter feminin , delicat , cald,
sensibilitate
- Ritmul liniilor concave : uscăţime , lipsa de viaţă
- Ritmul liniilor convexe : tensiune
- Ritmul liniilor în spirală , în cercuri concentrice :
explozie ,mişcare , dezvoltare , continuitate , vivacitate
- Liniile subţiri , modelate : imprevizibilul , preocuparea
- Ritmul liniilor şerpuite : căutare
- Ritmul liniilor subţiri , modulate : subtilitate , fluiditate,
sen
- Ritmul liniilor modelate (duct uniform) : impresia de
consecvenţă, cam , uneori de obositor

Elevii sunt solicitati sa observe in natura forme ce pot fi


cosiderate linii dar si sa identifice in lucrarile artistilor folosirea
liniei ca mijloc de expresie.

Proiect de activitate 2
5

Profesorul îndrumă în permnenţă elevii . Răspunde întrebărilor , Individuala,continua


C1 ELABORAREA TEMEI Explicatia pune la rândul său întrebări. Apelează la corectură, propune
C1 OBTINEREA PERFORMANTEI demonstratia soluţii sau cere elevului să găsească şi alte soluţii de rezolvare a
C2 conversatia temei plastice. Propune modalităţi de rezolvare , prin
C3 proiectul compozitional exemplificări cu ajutorul unor lucrări care respectă tema ,
subiectul , obiectivele sau etapele de lucru.

Se urmareste:
C1 - obtinerea unor compozitii plastice cu subiectul dat
C2 -obtinerea ritmului
C3- realizarea expresiva a subiectului pretext
Cev.- Sa evalueze lucrarea / lucrarile proprii si lucrarile
colegilor dupa criterile stabilite

Se analizeaza lucrarile elevilor si se pun intrebari privind atingerea


C1 EVALUAREA dialogul obiectivelor operationale. Individuala,coevaluare,
C2 observatia Se procedeaza la autoevaluare print-o discutie purtata cu elevii autoevaluarea
C3 prezenti la ora de curs.
C4 Evaluarea se face in functie de criteriile de evaluare enuntate.
Cr1 – realizarea subiectului si a temei plastice
Cr2 –realizarea ritmului prin folosirea liniilor cu o anumita frecventa.
Cr3–realizarea expresiva a subiectului dat.
Cr4- grad de finalizare

Se fac aprecieri legate de activitate pe ansamblu, privind


INCHEIEREA LECTIEI conversatia comportamentul elevilor, reactiile lor, atitudinea fata de profesor si de
ceilalti colegi.

Proiect de activitate 2
6

Item 1 –Utilizarea liniilor pentru a obtine o suprafata ritmata


Item 2-Organizarea expresiva a spatiului plastic
Item 3-Stadiul de finalizare

Nota 1-5 Nota 6-8 Nota 9-10


Item 1-Elevul reuseste cu greu sa foloseasca linia Item 1-Elevul foloseste fara dificultate linia, intr-
ca mijloc de expresie plastica. Este ajutat de o diversitate de forme si dimensiuni, fara ajutorul Item 1-Elevul foloseste cu usurinta linia ca mijloc
profesor. profesorului. de expresie, obtine o suprafata ritmata, nu este
ajutat.
Item 2-Elevul dovedeste un nivel redus de Item 2-Organizeaza spatiul plastic fara dificultate
exprimare plastica. dar dovedind un nivel mediu de exprimare
Item 2-Elevul obtine un spatiu plastic expresiv.
Item 3-Nu finalizeaza compozitia si nu foloseste
tehnica si instrumentele de lucru si materialele. Item 3-Finalizeaza partial compozitia si se
foloseste inadecvat de tehnica, instrumente si Item 3-Elevul finalizeaza compozitia utilizand
materialele de lucru. adecvat tehnica si procedeele de lucru.

Proiect de activitate 2

S-ar putea să vă placă și