Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a F
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Basmul
Subiectul: Basmul -Prâslea cel voinic şi merele de aur
Tema: Caracteristicile basmului
Tipul lecţiei: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Profesor: Moldovan Anişoara
Şcoala: CNI ,,TRAIAN LALESCU” HUNEDOARA
STRUCTURĂ ŞCOALA GENERALĂ NR. 2

Competenţe generale:
3 - Receptarea mesajului scris din textele literare;
4 - Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse.
Competenţe specifice:
3.2– Identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică;
4.1 –Redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.

Obiective cognitive:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să precizeze particularităţile basmului;
 să sesizeze diferenţa dintre basmul popular şi cel cult;
 să recunoască elemente specifice basmului în fragmente de text indicate;
 să identifice mesajul moral-educativ pe care îl au basmele;
Obiective afective:
 să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
 să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură;
 să se implice emoţional în atmosfera fabuloasă a basmului şi să interiorizeze sistemul de valori estetice dobândite cu prilejul
receptării.
Obiective psihomotorii:
 să utilizeze tehnici variate pentru înţelegerea textului literar;
 să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul;
Mijloace de învăţământ: prezentare în power- point, videoproiector, fişe de lucru;
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate pe grupe;
Resurse şi managementul timpului:
- capacităţi normale de învăţare a elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE (Manuale şi auxiliare):


Crişan, A. ; Dobra, S. ; Sâmihăian, F. – Limba şi literatura română, manual de clasa a V-a, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2003

Ghiduri şi didactici:
Pamfil, A. – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007
Parfene, C. – Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare


crt. lecţiei Metode şi Mijloace Forma de
procedee organizare

1. Moment introductiv 1’ Se pregătesc materialele necesare. Conversa- Frontală


Se asigură climatul adecvat ţia
desfăşurării lecţiei.

Anunţarea temei de Elevii sunt anunţaţi că îşi vor


2. recapitulare şi a 1’ consolida cunoştinţele referitoare la Conversa-
problemelor principale specia literară-basm, pe care au ţia
studiat-o în orele anterioare.
Captarea atenţiei se face printr-o
3. Captarea atenţiei 2’ prezentare power-point conţinând
imagini animate din universul Conversa- Frontală
basmului. Elevii urmăresc imaginile ţia
şi pătrund cu gândul în lumea
imaginaţiei nelimitate.

Se fac aplicaţii pe slide-urile


prezentării. Aceasta conţine exerciţii Conversa- Prezenta- Orală
Recapitularea referitoare la: definiţia basmului, ţia rea
4. conţinuturilor în 15’ trăsăturile speciei (personaje, power-
conformitate cu planul formule stereotipe, cifre magice, Problema- point
stabilit anterior ajutoare, motive literare). tizarea
Prezentarea conţine itemi obiectivi Video-
(cu alegere duală şi cu alegere Exerciţiul proiecto-
multiplă) şi itemi semiobiectivi (cu rul
răspuns scurt).
Elevii identifică particularităţile Exerciţiul
7’ speciei. (ANEXA 1). Fişe de Pe echipe
Obţinerea lucru
5. performanţelor Evaluarea
(feed-back-ului) (ANEXA 2). activităţii
Se concluzionează elementele Discuţia grupului
20’ specifice basmului:
• Locul şi timpul -
nedeterminate.
• Elemente reale și elemente
fantastice
• Personaje reale cu puteri
supranaturale si personaje
fantastice
• Ajutoarele eroului
• Formule iniţiale, mediane,
finale.
• Personaje care întruchipează
binele şi răul.Victoria binelui
asupra răului.
În această etapă, elevii primesc
sarcina de a identifica trăsăturile
basmului în fragmente de text la
prima vedere . (ANEXA 3).

Exerciţiul
Profesorul face aprecieri despre Conversa-
gradul de participare a elevilor ţia
la activitate, evidenţiind şi
6. Asigurarea retenţiei şi a notând elevii care s-au remarcat
transferului 4’ prin corectitudinea,
originalitatea şi promptitudinea
răspunsurilor.
Pentru participarea la lecţie,
elevii vor fi recompensaţi cu
diploma Călător prin ţara
basmului (ANEXA 4).
Se comunică tema pentru
acasă. Se oferă două variante:
T1 – Descrieţi şi apoi desenaţi unul
dintre personajele sau obiectele
indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: Prâslea, cei doi fraţi
ai lui Prâslea, fata cea mică a
împăratului, zmeul care a furat-
o pe fata cea mică, cloşca cu
puii de aur.
T2 – Creează un basm de o pagină,
pornind de la următoarea
situaţie: „Din împărăţia lui
Verde împărat au dispărut
soarele şi luna…”(ANEXA 5)
7. Evaluarea activității 1’ Fiecare elev ,,spune” cum se simte la Discuţia
sfârşitul orei, selectând una dintre
imaginile care reprezintă feţe vesele
şi feţe triste, argumentând. Sunt
comunicate elevilor impresiile
despre lecţie. (ANEXA 6)
ANEXA 1
FIŞE DE LUCRU
GRUPA I
TIMP ȘI SPAȚIU
Găseşte şi transcrie structuri din textul basmului în care se prezintă:
a) timpul când au loc întâmplările narate;
b) spaţiul în care se desfăşoară acestea.

Exemple: ”A fost odată ca niciodată” – timpul


...avea pe lângă palaturile sale...” – spaţiul
“În fundul grădinii avea...”
În basm, timpul și spaţiul întâmplărilor sunt imaginare, nu pot fi indicate cu precizie.

GRUPA A II-A
ELEMENTE FANTASTICE/ ELEMENTE REALE

Notează cu R elementele reale şi cu F elementele fantastice:


 existenţa împăratului şi a fiilor săi; R
 dorinţa feciorilor de a-i prinde pe hoţi; R
 existenţa mărului cu mere de aur; F
 furtul merelor de aur de către zmei; F
 existenţa tărâmului celuilalt; F
 lupta lui Prâslea cu zmeii; F
 transformarea lui Prâslea şi a zmeului în focuri; F
 salvarea lui Prâslea de către zgripsoroaică; F
 convorbirea dintre Prâslea şi corb; F
 furca fermecată care toarce singură. F
GRUPA A III-A
PERSONAJE REALE (CU PUTERI SUPRANATURALE) ȘI PERSONAJE FANTASTICE
Grupează personajele enumerate în personaje reale cu puteri supranaturale și în personaje fantastice:
Prâslea, fraţii cei mari, împăratul, zmeii, fetele de împărat, balaurul, zgripsoroaica și puii, argintarul.

GRUPA A IV-A :
AJUTOARELE EROULUI
Personajele care îl ajuta pe erou sunt:
a. ființe umane și/ sau fantastice – fata de împărat, zgripsoroaica
b. animalele sau păsările - corbul
c. obiectele și substanțele cu puteri supranaturale – seu, bici, cloșca cu puii de aur, furca etc.
Dă exemple pentru fiecare situație.

GRUPA a V-a
FORMULE CARACTERISTICE BASMULUI
Care este formula cu care începe basmul?
Dar formula cu care se încheie basmul?
Unde apar în basm formule precum: “Se luară deci după dâra sângelui şi merse, merse...”, „Și-nainte cu poveste, că d-
aicea mult mai este.”?

FORMULA INIŢIALĂ :“ A fost odată ca niciodată...”, are rolul de a introduce cititorul în lumea fantastică.
Când Prâslea pleacă împreună cu fraţii săi pe dâra de sânge,drumul este marcat de o FORMULĂ MEDIANĂ, prin care este
semnalată deplasarea în spațiu: “Se luară deci după dâra sângelui şi merse, merse...” Așadar, există formule mediane prin care se
sugerează deplasarea în spaţiu, durata („şi se luptară, şi se luptară zi de vară până-n seară”) sau continuarea acţiunii („căci cuvântul din
poveste înainte mult mai este”).
Basmul se încheie cum a început, tot cu o FORMULĂ: “Şi încălecai pe-o şa...” de data aceasta FINALĂ, care are rolul de a-l
readuce pe cititor în lumea reală, anunţându-l că povestea a luat sfârşit.
GRUPA A VI-A
PERSONAJE CARE ÎNTRUCHIPEAZĂ BINELE (POZITIVE) ȘI PERSONAJE CARE ÎNTRUCHIPEAZĂ RĂUL
(NEGATIVE)
În basm, participă la acţiune un număr mare de personaje care reprezintă valori morale opuse: binele sau răul.
Grupează personajele enumerate în cele două categorii de mai sus:
Prâslea, fraţii cei mari, împăratul, zmeii, fetele de împărat, balaurul, zgripsoroaica și puii, argintarul, corbul.
VICTORIA BINELUI ASUPRA RĂULUI
Cum este finalul basmului: optimist sau trist?

+ CIFRE SPECIFICE (FATIDICE)


Care este cifra care se repeta cel mai des?
În basme există CIFRE SPECIFICE, NUMITE FATIDICE : 3,7,9...
Prâslea se luptă cu trei zmei, salvează trei fete ...
ANEXA 2
ANEXA 3

1. „A fost odată ca niciodată; că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de când făcea plopşorul pere şi răchita micşunele; de când se băteau
urşii în coade; de când se luau de gât lupii cu mieii de se sărutau, înfrăţindu-se.” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

2. „Se duse, se duse, până ce dete de o pădure, în care întâlni pe Murgilă, şi pe care îl opri pe loc, ca să mai întârzie noaptea. Merse
după aceea mai departe şi dete peste Miazănoapte…” (Balaurul cel cu şapte capete)

3. „Când îl văzură alde gloatele venind teafăr, alături cu o soţioară de-i râdeau şi stelele de frumoasă, îl primiră cu mare bucurie; şi
urcându-se din nou în scaunul împărăţiei, domni şi trăi în fericire, până se istoviră.
Iară eu încălecai p-o şea şi v-o spusei dumneavoastră aşa.” (Aleodor Împărat)

4. „Aleodor plecă… Când, iaca se întâlnește cu un corb ce avea o aripă ruptă. Și voind să vâneze corbul, el îi zise:
- Făt-Frumos, Făt-Frumos, decât să-ți încarci sufletul cu mine, mai bine ai face să-mi legi aripa, că mult bine ți-oi prinde.
Aleodor îl ascultă, căci era băiat viteaz și de treabă, și îi legă aripa. Când era să plece, corbul îi zise:
- Ține penița asta, voinicule, și când vei gândi la mine, eu voi fi la tine.” (Aleodor Împărat)

5. „Vulpoiul se dete de trei ori peste cap şi se făcu un voinic, ştii colea, cum ţi-e drag să te uiţi la el.” (Pasărea măiastră)

6. „Scorpia ospătă pe Făt-Frumos, iară el îi dete şi dânsei înapoi capul ce i-l luase cu săgeata, carele se lipi îndată cum îl puse la loc, şi
după trei zile plecară mai departe. .” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

ANEXA 4
DIPLOMĂ
CĂLĂTOR PRIN ŢARA BASMULUI
Se acordă micului cititor
....................................................
din clasa a V-a F, pentru participarea deosebită la activitate.
Profesor,
MOLDOVAN ANIŞOARA

DIPLOMĂ
CĂLĂTOR PRIN ŢARA BASMULUI
Se acordă micului cititor
....................................................
din clasa a V-a F pentru participarea deosebită la activitate.
Profesor,
MOLDOVAN ANIŞOARA
ANEXA 5
TEMA PENTRU ACASĂ

T1 – Descrieți și apoi desenați unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, așa cum vi le închipuiți: Praslea, cei doi frați
ai lui Praslea, fata cea mică a împăratului, zmeul care a furat-o pe fata cea mică, cloșca cu puii de aur.
T2 – Creează un basm de o pagină, pornind de la următoarea situaţie: „Din împărăţia lui Verde împărat au dispărut soarele şi
luna…”

S-ar putea să vă placă și