Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

DATA: 24 noiembrie 2010


CLASA: a IV- a C
NVTOR: POPIN MIRELA LUMINIA
COALA NR 12, BUZU
DISCIPLINA: EDUCAIE PLASTIC
ARIA CURRICULAR: ARTE
UNITATEA DE NVARE: Amestecurile culorilor
TEMA LECIEI: Monocromia
SUBIECTUL LECIEI: Apus de soare
TIPUL LECIEI: Formare de priceperi i deprinderi

SCOPURILE LECIEI:
S1 Formarea i dezvoltarea gndirii artistico-plastic si a simului estetic i critic;
S2 - Formarea priceperilor i deprinderilor de exprimare cu ajutorul mijloacelor specifice artelor plastice:
culoare,form, organizarea compoziional a spaiului plastic.
S3 nsuirea/folosirea unor elemente de limbaj plastic;
S4 - Realizarea unei compoziii plastice n care s exprime n limbaj plastic elemente reale n viziune proprie;
S5 - Formarea/consolidarea deprinderilor de lucru ngrijit.

OBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:


O1 S recunoasc culorile i nonculorile;
O2 S observe i s identifice tonurile unei culori ;
O3 S exerseze obinerea tonurilor ;
O4 S numeasc culorile specifice apusului de soare;
O5 S creeze, dirijat de nvtor, o compoziie figurativ folosind amestecul dintre culori i nonculori obtinand o
schem monocromatic;
O6 S evalueze lucrarea dup criterii stabilite;
O7 S aprecieze lucrrile colegilor dup criterii stabilite.
Strategia didactic : dirijat, mixt;
Metode si procedee: conversaia, explicaia,obsrvatia, demonstraia, exerciiul plastic, ,,Turul galeriei;

Resurse materiale:

Spectrul culorilor ;
plan culori primare/binare;
plan culori calde/reci;
PPT, calculator, videoproiector;
Bloc de desen ;
Pahar cu ap;
Acuarele;
Prosop;
Pensule ;
Tub de hrtie igienic.

Forme de organizare: frontal, individual,n echip

Bibliografie:
Ilioaia, Maria, Metodica predrii desenului la clasele I IV, Editura Didactic i Pedagogic, 1990, Bucureti
Rotaru, Maria, Dumbrav, Maria, Educaia plastic n nvmntul primar, Editura Gheorghe Cru, 1996,
Craiova
Scenariul leciei
CONINUTUL LECIEI STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECIEI O.O. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE I FORME DE
PROFESORULUI ELEVULUI PROCEDEE ACTIVITATE
MOMENT Asigurarea condiiilor optime Pregtirea celor -conversaia -frontal
ORGANIZATORIC desfurrii leciei. necesare pentru
desfurarea leciei.
REACTUALIZARE Voi pune intrebari referitoare la
A teoria culorilor:
FONDULUI Care-s culorile primare/binare?
APERCEPTIV O1 De ce se numesc ele astfel? Rspund cu atenie, -conversatia
Care-s culorile ce se evideniaz utiliznd limbajul -frontal;
reciproc? plastic nvat.
Care-s culorile complementare?
Care-s culorile calde/reci?
Care-i cea mai cald/rece?
Care-s nonculorile?
Ce se poate obine cu ajutorul
nonculorilor?

CAPTAREA Urmresc un material ppt ce Observ imaginile -observaia -frontal


ATENIEI O2 conine lucrri ale unor artiti prezentate. -conversaia
plastici cu tema plastic
monocromia Se discut pe baza
imaginilor.

ANUNAREA Anunarea temei leciei Recepteaz mesajul. -conversaia -frontal;


TEMEI I A Obiectivele leciei vor fi prezentate -explicaia
OBIECTIVELOR elevilor ntr-o manier accesibil
printr-o trecere n revista a
mijloacelor de realizare selectate
pentru tema leciei.

COMUNICAREA I O1, Se cere elevilor s numeasca tema Numesc culorile. -conversaia -individual
NELEGEREA O2 prezentat , culorile folosite, Numesc nonculorile . -explicaia
NOIUNILOR precum si modalitatea de obinere a Identific tonurile

S-ar putea să vă placă și