Sunteți pe pagina 1din 5

STUDENTA: SIMIONESCU ANDREEA

PROIECT DE LECIE
ARIA CURRICULAR: ARTE OBIECTUL: Educaie plastic CLASA : a IV-a TEMA PLASTIC: Amestecuri de culori i nonculori nuane i tonuri SUBIECTUL: nserare TIPUL LECIEI: fixare si consolidarea de cunotine, priceperi i deprinderi SCOPURILE LECIEI: Consolidarea cunotinelor despre tonuri i nuane; Dezvoltarea capacitii elevilor de a realiza o compoziie plastic dup o tem plastica, cu un subiect adecvat; Exersarea folosirii unui limbaj plastic adecvat i operarea corect cu noiunile nsuite; OBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili: O1 s recunoasca in diverse imagini culorile primare i binare O2 s dea exemple de culori primare i binare n natur i n reproduceri de art, pe baza propriei experiene de cunoatere i a materialului intuitiv; O3 s realizeze compoziia cu ajutorul unor forme fundamentale, colorate n tentele i nuanele cerute; O4 s armonizeze culorile folosite, pe baza explicatiilor primite O5 s evalueze lucrrile proprii i pe ale colegilor, cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite, folosind un limbaj plastic adecvat; Criterii de evaluare: Realizarea temei plastic si a subiectului Expresivitatea formei plastice Armonia cromatica

Creativitate, originalitate Finalizarea lucrarii

METODE DIDACTICE: dialogul dirijat, observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca independenta MATERIALE DIDACTICE: plan cu cercul lui Itten, reproduceri de arta, planse cu imagini din natura, acuarele, plane, pensule.

DESFURAREA LECIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

SECVENTE DIDACTICE CONTINUT ESENTIALIZAT I. MOMENT ORGANIZATORIC (2min) II. CAPTAREA ATENIEI (4min)

ACTIVITATEA DE PREDAREINVATARE - Se asigur un climat favorabil desfurrii leciei. - Se verific dac toi elevii au materialele necesare leciei ( acuarele, pensule, ap ).

EVALUARE

O2

Metode didactice: explicatia, conversatia - frontal Se citeste elevilor poezia nserare, de Otilia Cazimir, pentru a le trezi interesul pentru subiectul ales.
Un deal cosit i pe oseaua prins De coasta lui, un car dispare-n fund. i sun drumul ca o dob-ntins Pe care-ai aruncat, cu pumnii, prund. Prin nori, apusu-mprtie uor Un vag reflex rtcitor i-ncet, Pe ochii vinei i-mpietrii ai zrii, Se las moi pleoapele-nserrii.

- Ce moment al zilei este prezentat in poezie? - Ce culori va imaginati ca participa la realizarea peisajului? - Ce alte poezii de Otilia Cazimir mai cunoasteti? ( interdisciplinaritate) O1, O2 III. REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (5min) - Tonurile si nuantele - Modalitati de obtinere a acestora Metode didactice: conversatia, problematizarea Se realizeaz prin intermediul unor ntrebri orientative i cu cercul lui Itten: - Care sunt culorile primare? - Care sunt culorile binare? - Care sunt culorile calde? - De ce sunt numite culori calde? - Care sunt culorile reci? - Ce se obine prin amestecul unei culori cu vecina sa? - Care sunt nonculorile? - Cum se obin nuanele de gri? - Cum se obtine un ton deschis de rosu? Dar unul inchis? Evaluare: frontala Tema plastica: Amestecul fizic al culorilor si nonculorilor: nuante si tonuri Subiectul: nserare Metode didactice: explicatia, conversatia, demonstratia Plansa se va realiza in concordanta cu detaliile din poezia citita. Se vor prezenta elevilor diverse imagini cu aceasta tema si se vor discuta diverse detalii despre culori care au ajutat la reusita desenelor. In realizarea planselor, elevii vor folosi culorile astfel: 2 culori principale si nuante si tonuri ale acestora, obtinute dupa cum au

IV. ANUNAREA TEMEI PLASTICE I A SUBIECTULUI

O1, O2, O4

V. DIRIJAREA INVATARII SI STIMULAREA IMAGINATIEI (6min) - prezentarea mai multor planse cu acelasi subiect - culori folosite

O3, O4

VI. OBTINEREA PERFORMANTEI ( 25min)

invatat in lectiile anterioare. Evaluare: frontala Metode didactice: exercitiul, conversatia, demonstratia Elevii vor lucra individual, pun intrebari, cer pareri. Invatatoarea va indruma in permanenta elevii spre reusita. Evaluare: permanent formativa Metode didactice: analiza, conversatia, dialogul Realizarea feedback-ului: - Ce ati pictat astazi? - Indicati modalitatile prin care ati obtinut efecte expresive in lucrarile voastre. Evaluarea: individual, cu calificative.

O5

VII. EVALUAREA LUCRARILOR (3min) Criterii de evaluare: - Realizarea temei plastice si a subiectului - Expresivitatea formei plastice - Armonia cromatica - Creativitate, originalitate - Finalizarea lucrarii VIII. INCHEIEREA LECTIEI

Metode didactice: conversatia Se fac aprecieri privind comportamentul elevilor si se precizeaza ce materiale vor aduce pentru urmatoarea lectie.

S-ar putea să vă placă și