Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor coordonator practică pedagogică: Drăghicioiu Teodora


Profesor metodist:
Profesor pentru învățământ preșcolar: Badea Roxana
Propunătoare: Ciobanu Emanuela
Grupa mijlocie „Piticii”
Tema anuală de studiu: „CUM ESTE/ A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
Tema săptămânală: „DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVÂNTĂ”
Domeniul experiential: Domeniul Știință
Disciplina: Cunoașterea mediului
Tema activității: “Cu animale ne jucăm și răspunsuri bune dăm”
Mijloc de realizare: Joc didactic

Scopul activității:
Consolidarea cunoştinţelor preșcolarilor despre animalele domestice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-Să denumească animalele domestice (vacă, cal, pisică, porc,
câine);
O2-Să plaseze siluetele animalelor domestice în adăposturile lor;
O3-Să identifice hrana specifică fiecărui animal domestic;
O4-Să recunoască puii animalelor domestice;
O5-Să enumere reguli de comportare față de animalele domestice.

SARCINA DIDACTICĂ:
Preșcolarii vor avea sarcina de a-l ajuta pe cățelul „Dodo” să-și găsească
prietenii prin rezolvarea corectă a trei probe.

REGULILE JOCULUI:
Jocul cuprinde 3 probe, toate aparținând aceluiași domeniu experiențial pe
care copiii trebuie să le rezolve .
Copilul numit va răspunde la solicitare, dacă răspunsul este incorect va fi ajutat
de un alt coleg.
Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte un sticker (animale
domestice).

ELEMENTE DE JOC:
Aplauzele, prezentarea materialului sub formă de surpriză, utilizarea machetei,
cățelul “Dodo” realizat în ChatterKids, închiderea și deschiderea ochilor, acordarea
de recompense.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia.

MATERIAL DIDACTIC:
machetă “Ferma animalelor”, siluete animale domestice, obiecte ce reprezintă
hrana animalelor (căpițe de fân, os din plastilină, porumb, șoricel din plastilină,
pește din plastilină etc), machete din polistiren - animale domestice și puii lor.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA: 20 – 25 minute

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI OP. PROPUNĂTOAREI ELEVULUI METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DE ORGANIZARE
ÎNVĂȚARE
1.Moment -Aerisirea sălii de Copiii se Conversația Frontal Observarea
organizatoric grupă; așază în comportame
-Pregătirea scăunele în ntului
materialului didactic copiilor
formă de
necesar desfăşurării
optime a activităţii; semicerc.
-Aranjarea
mobilierului;
-Intrarea copiilor în
sala de grupă;
- Asigurarea unui
ambient
psihoafectiv.

2.Captarea Se realizează printr- Conversația Planșă cu Frontal


atenției un element surpriză ghicitori Individual
„catelul Dodo”,
înregistrat în
aplicația
ChatterKids, care le
spune copiilor că
este supărat,
deoarece curând a
ajuns la o fermă și
nu știe nimic despre
animalele care
trăiesc acolo, de
aceea îi roagă pe
copii să-l ajute să
se împrietenească
cu acestea
4. Anunțarea Conversația Frontal
temei și a
obiectivelor
5. Dirijarea Conversația Imagini Frontal
învățării Lectura reprezentative
Explicația
O1

6. Obținerea O2 Conversația Imagini cu Frontal


performanței Explicația aspecte din Individual
Problematiz poveste
area
O3
7.Feedback O4 Conversația Imagini Frontal
Explicația reprezentative individual
Exploxia cu personaje,
stelară întâmplări,
spații, etc.
8.Încheierea Conversația Stiker Frontal
lecției

S-ar putea să vă placă și