Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5 Sibiu


DATA: 26.09.2022
EDUCATOARE : Pîrcălăboiu Delia-Maria
GRUPA: Mijlocie – Mămăruțele
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/ suntem?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Lumea mea fermecată”
SUBTEMA: ,,Universul meu – Familia mea ”
TEMA ZILEI: ,,Membri familiei mele ”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
TIPUL ACTIVITĂȚII: dobândire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: convorbire
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dobândirea și sitematizarea cunoștințelor cu privire la
familie, la membrii acesteia, dar și cu privire la rolul și sarcinile pe care fiecare le are de
îndeplinit.

COMPORTAMENTE VIZATE:
-
-
-
-
-

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să denumească membrii care alcătuiesc familia în ansamblul său;

1
O2- Să definească familia, utilizând cuvintele proprii, raportându-se la definiția dată
(formă social de bază care unește părinții de copii, prin căsătoria părințiilor;
O3- Să enumere sarcini sau roluri pe care le are fiecare membru al familiei.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode și procedee: observația, conversaţia, explicaţia

b) Mijloace de învățământ: casă, imagine familie, jetoane cu membri familiei

c) Forma de organizare:;
umane: 25 de copii, educatoarea
d) Resurse
temporale: 25 – 30 de minute
e) Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației
Naționale

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Durata Conținutul învățării Strategii de instruire Evaluare


activității op.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
F G I
1. Moment 1 min Pentru o bună desfășurare a activității, se vor asigura
organizatoric Frontal
următoarele condiții:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării activității;
2 .Captarea Introducerea copiilor în activitate se va realiza prin a adresa Evaluarea
atenției 3 min Conversația Casă Frontal gradului
următoarea întrebare copiilor : ,,Pe cine întâlnim în casă ?” . Pe
de
baza răspunsurilor copiilor, educatoarea va ghida discuția către Individua concentra
O1 l -re al
tema activității, anuntându-i pe copii că toți acești membrii
copiilor
formează o familie.
3. Anunțarea 2 min Fiind deja stimulat interesul copiilor este anunțată tema Interesul
temei și a Conversația Frontal manifesta
activității și obiectivele propuse spre realizare.
obiectivelor t de copii
Copiii sunt anunțați că astăzi vor observa ,,Familia”, componența Explicația pentru
subiectul
unei familii, dar li se vor face cunoscute și anumite roluri și sarcini
convorbi-
pe care le are de îndeplinit fiecare membru al unei familii. rii
4. Frontal Corectitu
Desfășurarea 15 min Observarea familiei începe de la planul general, astfel încât -dinea

3
propriu-zisă a preșcolarii alături de cadrul didactic stabilesc împreună o definiție Conversația răspunsu-
convorbirii rilor
comună a familiei.
copiilor
O1 Astfel, cadrul didactic le adresează copiilor întrebarea:,, Ce Imaginea
Observația
reprezintă familia pentru tine?”
Pornind de la fiecare răspuns, cadrul didactic le precizează
copiilor una din definițiile date familiei, pe înțelesul acestora.
Bogăția
Sinteza parţială : vocabula-
Explicația rului
Se realizează sinteza parțială în care se precizează ce este
copiilor și
familia. capacita-
tea de a
,,Familia este o formă socială de bază, realizată prin căsătorie
utiliza
sau nu, care unește un bărbat și o femeie, precum și descendenții anumite
Individu- expresii
acestora, anume copiii. Familia poate însemna multe lucruri pentru
al și cuvinte
fiecare, iar aceasta ne definește ca persoane”. din texte
Observația literare în
contexte
Se îndreaptă atenția spre observarea membrilor din care este noi
alcătuită familia.
Conversația
Observarea membrilor familiei.
Se precizează fiecare membru al familiei și se observă aceștia
cu ajutorul unei planșe model în care este prezentată familia. Observația Corectitu
Jetoane cu -dinea
Se precizează că familia este alcătuită, de obicei, din mamă,
răspunsu-
membrii
tată, copii. Se aduce în discuție că fiecare familie diferă, deoarece rilor
familiei copiilor
unele familii au 1 copil, altele doi sau chiar mai mulți. Printre

4
copiii se identifică frați și surori care pot fi mai mari sau mai mici.
Unii pot avea și frați gemeni, asta însemnând că sunt născuți în
aceeași zi, respectiv an.
Se observă că alături de acești membri, sunt prezentați și
bunicii, aceștia fiind părinții părinților.
Sinteza parțială :
Se realizează sinteza parțială de către 1-2 copii care cu Explicația
sprijinul educatoarei vor preciza care sunt membrii care alcătuiesc
familia în ansamblul ei.

Observarea și identificarea rolurilor și a sarcinilor pe care


le au de realizat membrii familiei.
După ce se discută despre membrii familiei, atenția copiilor
este întreptată spre sarcinile și rolurile fiecărui membru. Cadrul
Observația
didactic le va preciza pentru fiecare membru câte un rol/ sarcină,
astfel:
-mama – sarcini: educația copilului, sprijin familiar,
gospodină
-tata – sarcini: educația copilului, întreținerea familiei
-fratele –sarcini: să se joace, să învețe, să fie ordonat
-sora – sarcini: să se joace, să învețe, să fie ordonat

5
-bunicul –sarcini: sprijin față de familie
-bunica - sarcini: sprijin față de familie
Această listă va fi completată cu ajutorul copiilor.
5. Obținerea 5 min Cadrul didactic realizează sinteza finală și le adresează
performanței
câteva întrebări preșcolarilor pentru a sesiza dacă cunoștințele au
Frontal Se va
fost fixate: Conversația evalua
expresi
-Ce este familia?
Individu- -vitatea
-Care sunt membrii unei familii? al și
origina
-Ce sarcini pot avea aceștia?
-litatea
propozi
-țiilor
fiecărei
grupe

7. Încheirea 2 min Se fac aprecieri verbale globale și individuale asupra modului Aprecieri
activității Conversația verbale
de implicare al copiilor și asupra răspunsurilor date.
Aplauze

S-ar putea să vă placă și