Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,PRIMII FULGI DE NEA AU CĂZUT PE STRADA MEA”

05 DECEMBRIE 2022
DATA: 05.12.2022

UNITATEA: Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 5, Sibiu

GRUPA: Mijlocie-Mămăruțele

EDUCATOARE: Pîrcălăboiu Delia-Maria

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Farmecul iernii!

TEMA SĂPTĂMÂNII: Primii fulgi de nea au căzut pe strada mea

TEMA ZILEI: Vine Moș Nicolae!

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare și sistematizare de cunostințe, priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA1+ADP+ADE+ALA2)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

-ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

 Rutine:
o Jocul liber
o Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: „Buna dimineața, dragi copilași!”
 Prezenţa
 „Calendarul naturii”
 „Cum te simți astăzi?”
 Noutatea zilei: Prezentarea cutiuței de la Moș Nicolae

 Tranziţii:
 „Bat din palme!” ( joc muzical)
 „Vine Moș Nicolae” ( audiție)

-ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1:


 Bibliotecă: ,,Spune-mi ce este” - citire de imagine
 Artă: „Acadeaua de la Moș Nicolae”- colorare
 Știință: ,,Ghetuța lui Moș Nicolae”- puzzle

-ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

o DȘ (Activitate matematică) + DOS (Activitate practică) : Cercuri, triunghiuri, pătrățele mici, mari și colorate: joc logico-
matematic + lipire figuri geometrice pe ghetuța lui Moș Nicolae

SARCINA DIDACTICĂ: Denumirea formelor geometrice, gruparea lor în funcție de mărime, gruparea lor în funcție de culoare,
gruparea lor în funcție de mărime și culoare

REGULILE JOCULUI: - Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa cizmulițelor roșii și echipa cizmulițelor albastre

-Echipa cizmulițelor albastre va forma mulțimea figurilor mici, echipa cizmulițelor roșii va forma
mulțimea figurilor mari;
- Echipa cizmulițelor roșii va forma mulțimea tuturor figurilor roșii, iar echipa cizmulițelor albastre va
forma mulțimea tuturor figurilor albastre.

- Echipa cizmulițelor albastre va forma mulțimea figurilor mari albastre, iar echipa cizmulițelor roșii va
forma mulțimea figurilor mici roșii

ELEMENTELE DE JOC: Surpriza, aplauze.

-ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2:


o Joc de mișcare: ,,Am o căsuță ”- Gașca Zurli

-MOMENTUL POVEŞTILOR:
o ,,Legenda lui Moș Nicolae” ( vizionare ppt)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


o Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
o Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
o Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O1:Să denumească figurile geometrice: cerc, triunghi, pătrat;
 O2:Să grupeze figurile geometrice în funcție de mărime;
 O3:Să grupeze figurile geometrice în funcție de culoare;
 O4:Să grupeze figurile geometrice în funcție de două criterii concomitent;
 O5: Să denumească materialele de lucru pentru realizarea temei practice;
 O6:Să lipească îngrijit elementele pe ghetuță;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea.
 Mijloace de învăţământ: creioane colorate, fişă cu ghetuța lui Moș Nicolae, lipici, forme geometrice din hârtie colorată
(triunghiuri, cercuri, pătrate), laptop, cizmulița lui Moș Nicolae în miniatură (simbolul fiecărei echipe), scrisoarea de la Moș
Nicolae, cutia în care se află materialele pentru activități, carton colorat.
 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Resurse umane: preșcolarii, educatoarea


Resurse spațiale: Sala de grupă
Resurse temporale: 1 zi
BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru educaţie timpurie, MEN, 2019.
 „Laborator preșcolar”. Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lăzărescu, Editura V, &I.Integral, București, 2006
 „Activitatea integrată în grădiniță”Laurenția Culea, Editura Publishing House, București, 2008

SCENARIUL ZILEI

Programul zilei începe cu deschiderea centrelor de interes în mod asincron, urmând ca la centre copiii să expună ceea ce au lucrat în
cadrul acestora. Centrele de interes sunt: centrul Bibliotecă:- copiii au ,,citit” imaginile referitoare la Sărbătoarea lui Moș Nicolae; centrul
Artă: copiii au colorat acadeaua de la Moș Nicolae, iar centrul Știință: copiii au asamblat un puzzle cu ”Ghetuța lui Moș Nicolae”.
Se continuă ziua cu Întâlnirea de dimineaţă. Voi saluta copiii „Bun găsit la Întâlnirea de dimineaţă”, după care urmează completarea
Calendarului naturii.
Se va purta o scurtă discuţie despre anotimpul iarna, despre modificările care se petrec în natură, despre sărbătorile care sunt în acest
anotimp, despre hainele pe care le purtăm iarna. Copiii îşi vor exprima dorințele în ceea ce privește cadourile pe care le va aduce Moș
Nicolae: Ce îți dorești de la Moș Nicolae?”.
Noutatea zilei se va realiza prin vizita ”Ajutorului”, trimis de Moș Nicolae. Acesta le aduce copiilor o cutie surpriză în care se află o
scrisoare de la Moșul și materialele de care avem nevoie pentru activitățile zilei.
Tranziția spre ADE se realizează prin audierea cântecului despre Moș Nicolae: „Vine Moș Nicolae”:
„Deşi abia a sosit/ Magie de basm, negreşit,/ Iarna ţi-aduce deja/ Când eşti în pijama/ REF:Cu zâmbetul blând,/ În albastrele straie,/ Veni-
va-n curând/ Bunul Moş Nicolae/ În ghete să-ţi lase/ Cadouri frumoase/ şi nici o nuia,/ nu-i aşa?!/ Fetiţă sau băieţel,/ Cuminte de-ai fost -
ştie el! –/ În noapte ai să primeşti/O vizită ca din poveşti!/REF:”
În cadrul ADE (DȘ) se desfășoară jocul logico-matematic. Copiii vor avea în față cercuri, triunghiuri și pătrate mari și mici, roșii și
albastre. Copiii o să grupeze figurile în funcție de culoare, apoi după mărime, iar pentru a complica jocul aceștia o să grupeze în funcție de
două criterii concomitent: culoare și mărime.
În cadrul activităţii practice (DOS) copiii vor decora cizmulița lui Moș Nicolae cu ajutorul materialelor folosite la activitatea
matematică, apoi o vor lipi pe un carton colorat, astfel încât, la final fiecare copil va avea propria lui cizmuliță. Le voi explica sarcina de
lucru şi voi demonstra ceea ce au de făcut pentru a înțelege cu toții.
După finalizarea sarcinilor voi aprecia lucrările realizate, individual și colectiv, în funcţie de criteriile de evaluare stabilite şi enunţate
la începutul activităţii.
În cadrul ALA 2 se desfășoară jocul de mișcare ,, Am o căsuță mică”: Gașca Zurli. Copiii vor face mișcări conform versurilor și
ritmului cântecului. Se desfășoară un joc de probă pentru a înțelege cât mai bine sarcinile și a se corecta eventualele greșeli, apoi se va
derula jocul.
La sfârșitul zilei se va realiza sinteza zilei, prin intermediul conversaţiei de verificare. Copiii vor fi întrebaţi ce au învăţat în cadrul
activităţii desfăşurate şi ce le-a plăcut cel mai mult din fiecare secvenţă.
Voi face aprecieri generale și individuale referitoare la implicarea copiilor în activitate și la comportamentul acestora.
Momentul poveștilor se va desfășura în mod asincron prin vizionare ppt: ,,Legenda lui Moș Nicole!”
DEMERS DIDACTIC-DȘ (Activitate matematică)
NR. EVENIMENTELE ACTIVITĂȚII OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE Evaluarea
CRT. OP. (instrumente
Metode și procedee
și indicatori)
Mijloace de învățământ
Forma de organizare
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC Voi pregăti materialele pentru începerea
activității: laptop, figuri geometrice.
Dragi copiii, am primit de dimineață Conversația
această cutie de la ajutorul Moșului
Nicolae. O să deschid cutia să vedem Scrisoarea de la Moș Nicolae Observarea
împreună ce ne-a pus Moșul. Este o sistematică
2. CAPTAREA ATENȚIEI scrisoare.”. Voi citi scrisoarea în care Frontal
Moșul Nicolae îi apreciază pe copii pentru
istețimea lor și le trimite un joc foarte
frumos care se va desfășura pe echipe, dar
și o ghicitoare la care trebuie să răspundă
O1 corect pentru a primi următoarele sarcini
pe care o să le rezolve. Copiii primesc
figurile geometrice, pe care o să le și
denumească.
Reactualizarea cunoștințelor a avut loc Conversația
3. REACTUALIZAREA prin intermediul ,,Întâlnirii de dimineață”.
CUNOȘTINȚELOR Se va purta o discuție referitoare la Observarea
anotimpul iarna. sistematică
-În ce anotimp suntem? Frontal
-Cu ce fel de haine ne îmbrăcăm în
anotimpul iarna?
-Ce se întâmplă iarna?
- De la cine primim cadouri iarna?
Îi voi anunța pe copii faptul că astăzi, Explicația
ANUNȚAREA pentru a-i arăta Moșului câte lucruri știm Observarea
4. TEMEI/OBIECTIVELOR noi, vom juca un joc foarte interesant, sistematică
numit ,, Cercuri, triunghiuri, pătrate mari, Frontal
mici și colorate”.

Explicarea regulilor: Le explic copiilor Explicația


faptul că vor fi împărțiți în două grupe: Demonstrația
grupa cizmulițelor roșii și grupa Exercițiul
cizmulițelor albastre. Pentru a-și da seama Conversația
cărei grupe îi aparțin, ei vor avea în față o
cizmuliță în miniatură, lipită pe o
5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII scobitoare. Acesta va fi simbolul echipei.
Astfel, voi solicita echipei cizmulițelor
roșii să formeze mulțimea figurilor mici, Figuri geometrice, simbolul grupei
O2 iar echipei cizmulițelor albastre, mulțimea Observarea
figurilor mari, mai apoi echipa sistematică
cizmulițelor albastre o să formeze
mulțimea figurilor albastre, iar echipa
O3 cizmulițelor roșii să formeze mulțimea Frontal
figurilor roșii. Pe grupe
Jocul de probă: Voi alege doi copii care
vor exemplifica jocul pentru a vedea dacă
regulile au fost bine înțelese.
Jocul propriu-zis: Vor fi solicitați cât mai
mulți copii în timpul jocului
Complicarea jocului: Le voi spune copiilor Explicația
faptul că voi aduce ceva nou în cadrul Conversația
O4 jocului și anume: echipa cizmulițelor roșii Problematizarea
6. OBȚINEREA PERFORMANȚEI o să formeze mulțimea figurilor mari roșii, Observarea
iar echipa cizmulițelor albastre o să Figuri geometrice sistematică
formeze mulțimea figurilor mici albastre.
Pe echipe
7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI Asigurarea feed-back-ului se realizează Exercițiu Observarea
prin intermediului unui joc de pe sistematică
platforma wordwall. Frontal
8. EVALUAREA Se va realiza printr-o sinteză despre ce au Conversația Observarea
învățat pe parcursul întregii zile, ce le-a sistematică
plăcut mai mult și de ce. Frontal

9. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII La final se fac aprecieri verbale asupra Conversația Observarea


modului în care s-a desfășurat activitatea. sistematică
Frontal
DEMERS DIDACTIC- DOS (Activitate practică)
NR. EVENIMENTELE ACTIVITĂȚII OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE Evaluarea
CRT. OP. (instrumente
Metode și procedee și indicatori)
Mijloace de învățământ
Forma de organizare
Voi pregăti materialele pentru începerea
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC activității: lipici, ghetuța, carton colorat.
Voi arăta copiilor din nou cutia de la Moș Conversația
Nicolae: „Dragii mei, se pare că în cutiuța
primită de la Moșul Nicolae mai avem o Ghetuță Observarea
surpiză! Oare ce să fie…? Este o ghetuță.” Cutie sistematică
2. CAPTAREA ATENȚIEI Astfel se face prezentarea ghetuței pe care
ei o vor decora și o vor colora așa cum Frontal
doresc, apoi o vor lipi pe cartonul colorat!
Reactualizarea cunoștințelor a avut loc
3. REACTUALIZAREA prin intermediul ,,Întâlnirii de dimineață”.
CUNOȘTINȚELOR Se va purta o discuție referitoare la Conversația Observarea
anotimpul iarna. sistematică
-În ce anotimp suntem?
-Cu ce fel de haine ne îmbrăcăm în Frontal
anotimpul iarna?
-Ce se întâmplă iarna?
- De la cine primim cadouri iarna?
Îi voi anunța pe copii faptul că astăzi, Explicația
ANUNȚAREA pentru a-i arăta Moșului cât de talentați Observarea
4. TEMEI/OBIECTIVELOR suntem, trebuie să decorăm ghetuța cu sistematică
ajutorul figurilor geometrice pe care le-am Frontal
folosit anterior, apoi o să o lipim pe carton
colorat. Moșul ne-a transmis că această
ghetuță vrea să o vadă lângă ghetuțele
voastre în seara în care va aduce
cadourile.
Copiii sunt solicitați de către educatoare să
descopere și să denumească materialele Explicația
puse la dispoziție pentru realizarea Demonstrația
lucrării. Înainte de a începe activitatea, Exercițiul
O5 copiii vor denumi obiectele pe care le Conversația
folosesc pentru realizarea lucrării, apoi vor
5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII face câteva exerciții de încălzire a Lipici, ghetuța, figuri geometrice,
mușchilor mici ai mâinii carton colorat
(deschidem/închidem pumnișorii, mișcăm
degețelele, scuturăm mânuțele, învârtim Frontal Observarea
morișca,). Copiilor li se explică și li se sistematică
demonstrează tehnica de lucru: fiecare
copil va primi câte o cizmuliță decupată,
pe care vor lipi câteva dintre figurile
geometrice folosite anterior la activitatea
matematică, vor aplica lipici doar pe una
dintre părțile figurii geomtrice, din centru
spre margine și le vor aplica pe suprafața
cizmuliței. Restul cizmuliței va fi colorată
conform dorinței lor, apoi lipită pe carton
colorat.
Se realizează lucrarea de către copii sub Explicația
îndrumarea părinților. Se urmărește modul Problematizarea
O6 de lucru, respectarea etapelor de realizare
a lucrării, poziția corectă. Figuri geometrice, lipici, ghetuța, Observarea
6. OBȚINEREA PERFORMANȚEI Se finalizează lucrările individuale. culori, carton colorat sistematică
Se încurajează copiii în realizarea temei.
Individual
7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI Asigurarea feed-back-ului se va realiza Conversația Observarea
printr-o sinteză despre cum s-a numit tema sistematică
activității, ce le-a plăcut mai mult și de ce. Frontal

Evaluarea se va realiza prin corectarea Explicația


8. EVALUAREA greșelilor făcute de preșcolari în cadrul Observarea
activității. Frontal sistematică

9. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII La final se fac aprecieri verbale asupra Conversația Observarea


modului în care s-a desfășurat activitatea. sistematică

Frontal

S-ar putea să vă placă și