Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPP NR.18 Buzău

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Neagoe Tatiana

NIVEL I: Grupa mică „Piticii”

TEMA ANUALĂ: Cum este /a fost si va fi aici pe pamant?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Brad, alt Moș și o serbare! – Moș Crăciun!

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Ajutoarele lui Moș Crăciun!"

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA+ADE)

TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineaţa, pitici isteți!”

Rutine: Salutul, prezenţa, calendarul naturii

Noutatea zilei: Scrisoarea de la Moș Crăciun

Tranziţii: ,,Dacă vreau să cresc voinic!”

 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE – etapa I

NISIP ȘI APĂ: „Fulg, om de zăpadă, ren” – amprentare prin cernerea făinii

ARTĂ: „Decorațiuni pentru brad” – pictură figurine din ipsos

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE – etapa a II-a

DȘ: activitate matematică -,,Ajutoarele lui Moș Crăciun!" - joc didactic + secvențe

DOS: activitate practică – lipire


 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTCE ALESE - etapa a III-a

,,Cadouri încurcate"– joc de mișcare

SCOP: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor matematice cu privire la

sortarea, gruparea după diferite criterii, poziții spațiale, precum și exersarea unor

deprinderi practice și de muncă independentă prin aplicarea lor în contexte variate.

DOMENII DE DEZVOLTARE

 Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale

 Dezvoltarea socio-emoțională

 Capacități și atitudini în învățare

 Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII

 Motricitate grosieră, motricitate fină

 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității

 Autocontrol, expresivitate emoțională, conceptul de sine

 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice

COMPORTAMENTE VIZATE

 Își coordonează mușchii mari ai corpului prin utilizarea mâinilor și degetelor

pentru scopuri diferite

 Demonstrează conștientizarea stărilor emoționale diferite


 Își promoveaza imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu

caracteristici specifice

 Manifestarea curiozității și interesului prin experimentarea și învățarea de

lucruri noi

 Demonstrează cunoștințe despre mărime, formă prin realizarea unnor

operații de grupare și clasificare a obiectelor

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: să completeze calendarul naturii folosind siluetele corespunzătoare

O2: să realizeze amprente prin metoda cernerii făinii pentru cel puțin o siluetă

decupată

O3: să picteze cel puțin trei decorațiuni-figurine din ipsos, aplicând culoare pe totă

suprafața acestora

O4: să modeleze coca, realizând cel puțin doi biscuiți de turtă dulce

O5: să grupeze după cel puțin un criteriu dat (formă, mărime, culoare), folosind

adecvat termenii matematici;

O6: să lipească cel puțin trei elemente decorative pe căsuța Moșului

O7: să execute sarcinile jocului

SARCINILE JOCULUI

Copiii vor răspunde pe rând la sarcinile jocului. Fiecare răspuns corect va fi

aplaudat și încurajat.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, închiderea și deschiderea ochilor,

recompense.

STRATEGII DIDACTICE

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,

cernerea făinii
 Materiale didactice: figurine din ipsos (decorațiuni pentru brad), acuarele,

cutii, făină, forme decorative, șorțuri, aracet, pensule, imagini block-poster,

jetoane diverse, material albastru-decor, video-proiector, sac.

 Forme de organizare: individual, frontal, pe grupuri

DURATA: 1 zi

BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru invatamant prescolar , M.E.C.I 2019

 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii Editia a II a

revizuita si adaugita – Bucuresti 2005

 „ Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie – o provocare?”,

Editura Diana, Bucureşti;

 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana

Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2002

 “Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activitati

integrate din cadrul proiectelor” – Editura Diana

SCENARIUL ZILEI

Acativitatea începe cu întâlnirea de dimineață, copii se așază în semicerc

pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei. Educatoarea

rostește următoarele versuri:

„De mânuțe ne luăm,

Cercul mare îl formăm

Dimineața ne-am trezit

La grădi ne-am întâlnit.


Bună dimineața, dragi Pitici!

Mă bucur că sunteți aici!

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineața, copii!”

Educatoarea îi invită să se așeze pe pernuțe și aduce un clopoțel, care va

circula de la un copil la altul, pentru a se saluta reciproc.

Prezența se va realiza prin următoarele versuri:

„Bună dimineața tuturor!

Toți piticii sunt aici?

Dar Spiridușii?

Cine, cine e aici,

Cine, cine nu-i aici?

Fiecare copil își va atașa poza în sania din decorul din grupă.

Calendarul naturii: va fi completat cu ajutorul tuturor, se va purta o discuție

referitoare la anotimpul în care ne aflăm, luna, anul, ziua, vremea, vestimentația

corespunzătoare anotimpului, starea lor.

Momentul de mişcare se realizează prin tranziţia ,,Dacă vreau să cresc

voinic”.

Împărtășirea cu ceilalți se va realiza pornind de la decorul din grupă și

sosirea lui Moș Crăciun.

Noutatea zilei, care este momentul de captare a atenției, când copiii găsesc o

scrisoare de la Moș Crăciun. Copiii află de la Moș Crăciun că renul Rudolf a plecat să

se plimbe și a uitat că se apropie Crăciunul. Casa lui Moș Crăciun nu este pregătită

de Crăciun. Copiii sunt de acord să-l ajute, să se pregătească de Crăciun. Și poate

până termină, se întoarce și renul.


Se comunică tema zilei ,,Ajutoarele lui Moș Crăciun!”. Pentru început, copiii

vor primi medalioane cu ren, om de zăpadă, brad și vor merge la măsuța ce

reprezintă același simbol. Sunt descoperite astfel, materialele de la centrele

deschise. Tranziție: „Ninge, ninge viscolește!”

La centrul NISIP ȘI APĂ: „Fulg, om de zăpadă, ren”, vor realiza amprente prin

cernerea făinii pentru siluetele decupate

La centrul ARTĂ: „Decorațiuni pentru brad”, vor picta figurine pentru brad

La centrul JOC DE ROL: „De-a cofetarii” vor pregăti turtă dulce pentru Moș

Crăciun

În realizarea sarcinilor de la fiecare sector, copiii vor fi îndrumaţi şi ajutaţi

de către educatoare.

Pentru asigurarea feed-back-ului şi evaluarea modului de lucru din fiecare

centru, educatoarea organizează o evaluare de grup, fiecare grup analizând

produsele altui grup, exprimându-și părerile despre modul cum au lucrat.

În cadrul activităţii de matematică, copiii vor juca un joc didactic, care se

numește: „Ajutoarele lui Moș Crăciun!”

Explicarea regulilor jocului: Copiii vor răspunde pe rând la sarcinile jocului.

Fiecare răspuns corect va fi aplaudat și încurajat.

Copiii vor forma mulțimi după unul/mai multe criterii date: formă, mărime, culoare,

în diferite poziții spațiale.

Se va desfășura un joc de probă, în care copiii vor alege biscuiții de turtă

dulce după formă și-i vor așeza pe farfuriile cu același simbol, după care se va

trece la prima variantă de joc: „Platouri cu turtă dulce”. Câte un copil va veni, pe

rând, va lua un biscuite de turtă dulce (de la centrul Joc de rol) și-l va așeza după

formă pe farfuria corespunzătoare.


Varianta 2: „Împodobim bradul!”

În sala de grupă avem un brăduț, pe care îl vom împodobi după îndicațiile

primite. Decorațiunile-figurine din ipsos (realizate la centrul Artă) le vor agăța în

brad, după următoarele poziții spațiale: sus, cele de culoare roșii, iar jos, cele de

culoare albastre.

Varianta 3: „Decorăm brăduții!”

În decorul din sala de grupă sunt doi brazi block-postere de mărimi diferite. Pe

rând, copiii vor alege globurile mari albastre și le vor lipi în bradul mare, iar

globurile roșii mici în bradul mic. Copiii descoperă și intuiesc materialele puse la

dispoziție. Fiecare glob are pe o pate bandă dublu-adezivă. Astfel vor fi lipite în

bradul block-poster.

Complicarea jocului

„Decorăm casa lui Moș Crăciun!”

În complicarea jocului, vor avea de lipit siluetele: fulg, om de zăpadă și ren

(pe siluetele decupate au realizat amprente la centrul Nisip și Apă) pe casa Moșului

după indicațiile primite. Deasupra – pe acoperiș vor lipi fulgii de nea, dedesubt, sub

acoperiș, pe pereții casei vor lipi oamenii de zăpadă, iar renii îi vor lipi lângă casă.

Copiii descoperă și intuiesc materialele puse la dispoziție. Pe siluete vor pune lipici

pe o parte, apoi vor lipi pe casa Moșului. Înainte de a începe lipirea siluetelor pe

căsuță, decorând-o astfel, vom pregăti mânuțele de lucru. Se vor realiza mișcări ale

mâinilor și degetelor. Educatoarea va ajuta copiii, care întâmpină dificultăți și îi va

încuraja pe toți.

Evaluarea: Copiii vor fi felicitați. Se trece la analiza întregii activități.

Moș Crăciun este foarte bucuros pentru că renul Rudolf s-a întors. A mai

rămas de pregătit sacul Moșului cu jucării...

Educatoarea propune un joc de mișcare „Cadouri încurcate!”


Pe un traseu stabilit, copiii pe rând, vor duce jucăriile mici de pluș în sacul

Moșului, iar jucăriile mari de pluș le vor așeza sub brad.

Se vor face aprecieri verbale. Moș Crăciun le promite, că va veni pe la ei de Crăciun

încărcat cu daruri multe, iar Rudolf îi recompensează pe copii cu o acadea.

S-ar putea să vă placă și