Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 8 decembrie 2022


Unitatea de învățământ:
Prof. înv. preșcolar:
Nivel/Grupa: I/Mijlocie
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: ,,Obiceiuri și tradiții străbune”
Subtema: ,,Ghetuța lui Moș Nicolae”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul de activitate: consolidarea și verificarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Elementele activității integrate: A.I.: ,,AJUTOARELE LUI MOȘ NICOLAE”

● ADP: Întâlnirea de dimineață: Noutatea zilei: ,,Scrisoarea lui Moș Nicolae”


● ALA 1: -JOC DE ROL: ,,Prăjituri alese”;
-JOC DE MASĂ: ,,Cadourile lui Moș Nicolae”-puzzle;
-CONSTRUCȚII: ,,Cadouri colorate”
● ADE: - DȘ- activitate matematică: ,,Darurile lui Moș Nicolae”- joc didactic (grupare după criteriul formei, mărimii și culorii; raportarea
cantității la număr, comparare)
-DOS- activitate practică: ,,Jucării pentru copii”- decupare, lipire
MOMENT DE LITERAȚIE: ,,Amos e răcit”
● ALA 2: Jocuri și activități recreative: ,,Transportă cutia de cadou la ghetuță”
Domenii ale dezvoltării:

● E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
● C.2. Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (persistență în activități);
● A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
● A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.

Comportamente vizate:

● Identifică prin comparare, mărimea(mare-mic-mijlociu) sau cantitatea obiectelor de același fel(multe/puține);


● Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare a obiectelor;
● Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
● Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
● Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
● Își coordonează mișcările în funcție de stimulii vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

Scopul activității: consolidarea deprinderilor matematice de grupare după diferite criterii, precum și a deprinderilor practice însușite.
Obiective operaționale:

● Să prepare prăjiturile urmând instrucțiunile de pe rețetă; (JOC DE ROL);


● Să îmbine piesele de puzzle, obținând cadourile de la Moș Nicolae; (JOC DE MASĂ)
● Să realizeze cadourile colorate, urmând indicațiile; (CONSTRUCȚII)
● Să grupeze obiectele după criteriile date: formă, mărime, culoare;
● Să așeze în cutie tot atâtea cadouri, cât indică cifra;
● Să asambleze jucăriile după indicațiile primite;
● Să coreleze mișcările în funcție de sarcina jocului.
Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul didactic, exercițiu, problematizarea, exercițiul organizatoric, lucrul
individual, aprecierea verbală, Turul Galeriei
- Materiale didactice: forme de prăjituri, șorțuri și bonete, aluat, bomboane colorate, sucitoare, puzzle, cuburi lego, bomboane rotunde și
pătrate, portocale mici și mari, cutii de cadou, coșulețe, ghetuțe mici și mari, borcan roșu și galben, păpuși, mașinuțe, lipici, foarfece,
carton colorat, calculator, uși din polistiren
- Forma de organizare: frontal, individual, pe echipe
Durata: o zi
Bibliografie:

✔ Curriculum pentru educația timpurie, (2019);


✔ Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente care operează Curriculumul pentru educație timpurie (2019);
✔ Andreescu L., Gurlui I., ,,Activitățile integrate în grădiniță”- ghid metodic, Ed. Carminis, Pitești, 2014
✔ Axente M., Borțeanu S., Crihan S., Vodiță A., ,, Poftiți în trenulețul jocurilor”, Ed. Diamant, Pitești
✔ Borțeanu S.,Vodiță A., ,,100 de întâlniri, 100 de idei reușite”, Ed. Diamant, Pitești, 2013
✔ Revista învățământului preșcolar și primar 1-2, Ed. Arlequin, 2015
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de dimineață.


În timpul acestei activități copiii se așează în semicerc pentru a putea vedea mai bine și pentru a relaționa în bune condiții.
● Salutul între copii se va realiza prin tehnica comunicării rotative.
● Prezenţa: „După ce ne-am adunat/ Şi frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Cine oare n-a venit?”, astfel un copil va veni și va
numi copiii absenți.
● Se completează Calendarul naturii prin jocul “Adevărat/Fals”(ex.:”Este adevărat că azi este miercuri?”, ”Acum suntem în anotimpul
primăvara?” etc.)
● Gimnastica de înviorare se realizează prin intermediul versurilor ,,Dacă vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic”.
● Noutatea zilei - Se realizează prin intermediul unei scrisori, completând cu imagini propoziții eliptice.
● Educatoarea va prezenta copiilor centrele de activitate unde vor desfășura activitățile acestei zile.
Tranziție: către centre se realizează pe cântecul ,,Bat din palme”. Copiii vor alege centrul de lucru preferat.
Educatoarea va prezenta copiilor centrele și temele pe care le vor realiza.
Astfel, la CENTRUL JOC DE ROL, vor prepara prăjituri alese, respectând indicațiile primite pe rețetă.
La CENTRUL JOC DE MASĂ, copiii vor îmbina piesele de puzzle, obținând cadourile primite de la Moș Nicolae.
La CENTRUL CONSTRUCȚII, vor potrivi cuburile, pentru a realiza cadouri în funcție de culoarea șnurului.
Activități pe domenii experiențiale:
La DOMENIUL ȘTIINȚĂ , vom desfășura jocul didactic matematic ,,Darurile lui Moș Nicolae”, iar copiii vor clasifica obiectele în
funcție de criteriile date. Se vor împărți în două echipe Isteți și Pricepuți. Se vor enunța regulile de desfășurare a jocului. Educatoarea le va
demonstra copiilor cum se pot juca.
Sarcina jocului: Rezolvarea sarcinilor matematice și practice, pentru a se juca cu cadourile primite de la Moș Nicolae.
Regulile jocului:

● Copilul atins de bagheta magică va rezolva sarcina propusă;


● Dacă răspunsul este corect, echipa va primi o recompensă (acadea);
● Dacă răspunsul este greșit, copilul va fi ajutat de un coechipier;
● Câștigă echipa care acumulează cele mai multe recompense.

Jocul de probă va fi realizat de către copiii atinși de bagheta magică. Ei vor veni și vor rezolva sarcina didactică propusă (gruparea obiectelor
după formă: bomboane).
Executarea jocului propriu-zis:
Proba 1: ,,Grupează portocalele după criteriul mărimii” (grupare după criteriul mărimii)- să grupeze portocalele după criteriul mărimii,
astfel, în ghetuța mică vor așeza portocale mici, iar în ghetuța mare vor așeza portocale mari.
Proba 2: ,,Grupează cutiile de cadouri după criteriul culorii” (grupare după criteriul culorii)- să grupeze cutiile de cadouri după criteriul
culorii, astfel, în borcanul roșu vor așeza cutiile de cadou roșii, în borcanul galben, cutiile de cadou galbene.
Proba 3: ,,Alege borcanul cu mai puține cutii de cadou” (aprecierea globală a cantității) - să aleagă borcanul care conține mai puține cutii de
cadou.
Complicarea jocului: ,,Așează în cutii tot atâtea jucării, cât îți indică cifra” (raportarea cantității la număr)- să așeze în cutie tot atâtea
jucării, cât indică cifra.
Pentru asigurarea retenției și a transferului, la ultima probă, vor avea ca sarcină formarea de perechi între elementele a două mulțimi, pentru a
stabili dacă sunt tot atâtea elemente (acadele)
Tranziție: ,,Fulgi de nea”

La DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE-ACTIVITATE PRACTICĂ, preșcolarii vor avea de realizat jucării pe care urmează să le
expunem în locul special amenajat. Se intuiește materialul împreună cu copiii și se reamintesc tehnicile de lucru. Le voi explica modul de lucru,
lăsându-le libertatea de a crea modele noi, de a-și dezvolta creativitatea. Înainte de a trece la realizarea efectivă a lucrării, vom realiza câteva
exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor: ,,Ne jucăm, ne jucăm/Cu degețelele noi ne jucăm/Când degețelele au obosit, palmele au și
sosit/Ne jucăm, ne jucăm/Cu palmele noi ne jucăm, când palmele au obosit, pumnișorii au și sosit/Ne jucăm, ne jucăm/Cu pumnișorii noi ne
jucăm/Când pumnișorii au obosit, cu picioarele noi ne jucăm/Când picioarele au obosit, noi la masă ne-am odihnit”. Se va da semnalul de
începere a lucrului. În timp ce copiii lucrează, acolo unde va fi necesar, se va interveni cu indicaţii suplimentare şi cu ajutor practic. Vor fi
încurajaţi copiii mai puţin abili şi se va urmări corectitudinea, acurateţea lucrărilor, finalizarea acestora de către toţi copiii.

Jocuri și activități liber alese:

,,Transportă cutia de cadou la ghetuță ” se desfășoară cu toată grupa de copii. Vor fi așezați pe două echipe, un copil va lua cutia de
cadou de pe masă, și o vor transporta cu ajutorul brațelor, până la ghetuță.
Momentul de literație : copiii se vor așeza și vor audia povestea ,,Amos e răcit”.
Voi face aprecieri globale și individuale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea.
În cadrul momentului de reflecție, vom trece în revistă rapid, momentele zilei, fiecare copil exprimându-și și starea de spirit la finalul zilei.

S-ar putea să vă placă și