Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate integrată

„Cu ce călătorim?”

Nivel I: Grupa mare


Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Normal Gherăseni
Tema anuală de studiu:,,Cine şi cum planifică/organizează o activitate?"
Tema săptămânii: „Cu ce călătorim?”
Tema activității : „Mergem la plimbare”
Forma de realizare: Activitate integrată(DS +DOS)
Tipul activității:,,Predare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi”
Durata: o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

1. Activități de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă (salutul ,prezenta,


calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei ,,Azorel, musafirul nostru”)
2. Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I):
Joc de masă :’’Mijloace de transport”- puzzle
Ştiinţă:"Rezolvă corect!”- fişă de lucru
Bibliotecă: “Plecăm la plimbare cu ..? “ -citire de imagini

3. Activități pe domenii experienţiale:


Domeniul Ştiinţă –Cunoaşterea mediului
“Mijloace de transport pe uscat,apă,aer”-convorbire
Domeniul Om si Societate – Activitate practică, DLC , DS2
"Pe unde circulă?”- decupare , realizarea unei machete
4. Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa a II-a):
Joc concurs: “Ghiceşte cu ce plec la plimbare!”
Joc de mişcare : ,, Autobuzul”
5. Moment de lectură:,,Omuletul din stele si curajoasa printesa Mira”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:

 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei;


 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă).

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea si consolidarea cunoștințelor și deprinderilor despre


mijloacele de transport și aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
*O1-să îmbine corect piesele de puzzle realizând imagini cu mijloace de transport;
*O2- să rezolve corect sarcinile de lucru din fişă;
*O3- să formulize propozitii simple sau dezvoltate pe baza imaginilor date;
*O4-.să denumească mijloacele de transport;
*O5-.să realizeze importanţa mijloacelor de transport în viaţa noastră;
*O6-să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior: decupare, lipire şi a
materialelor în vederea realizării unei lucrări practice ;
*O7-să plaseze mijlocul de transport pe machetă înfuncţie de mediul în care acesta
circulă :uscat,apă,aer;
*O8-să-şi exprime opinia față de lucrarea proprie și/sau față de lucrările altora
*O9- să dezlege ghicitori despre mijloace de locomotie şi transport;
*O10-să respecte regulile de joc,
*O11-să execute mişcări sugerate de text.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, observația, exercițiul,
problematizarea,munca independentă.
Material didactic: calendarul naturii,puzzle-uri diferite, fise de lucru si instrumente de scris,
ghicitori, jetoane cu imagini, planşe cu imagini –mijloace de transport terestre, navale,
aeriene, machetă, foarfeci ,scobitori , lipici ,siluete cu mijloace de transport, laptop,
videoproector, recompense.
Forme de organizare: individual,frontal,grupuri mici.
Forma de evaluare: observarea comportamentului copilului,aprecieri verbale,analiza
produselor activității.

BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru educație timpurie 2019
2.Suport pentru explicitarea și întelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie 2019
3. FloricaMitu, StefaniaAntonovici ,Metodica activităților de educare a limbajului în
învățământul preșcolar, București, Humanitas Educational,2005
4. Preda V., Pletea M., Grama F., Ghid pentru Proiecte tematice, Editura Humanitas
Educațional, București, 2005 Programa activităților instructive-educative în grădința de copii.
Ediția a-II-a revizuită. M.E.C./București2005

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, în care copiii aşezaţi pe


scaunele, se vor saluta. După salut se va trece la efectuarea prezenţei copiilor, apoi urmează
completarea calendarului naturii,activitatea de grup (exerciţiile de înviorare)-,,Dacă vrei să
creşti voinic” și noutatea zilei, moment în care preșcolarii vor fi anunțați că la ei în grupă a
sosit ,,Căţelul Azorel” și li se va prezenta tema și obiectivele activității integrate.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE(etapa I)

Cu ajutorul educatoarei, copiii vor descoperi materialele puse la dispoziţie în cadrul


centrelor de interes deschise şi vor afla sarcinile de lucru.
Centrul Joc de masă :-la acest centru copiii vor imbina piese de puzzle obţinând
imagini cu mijloace de transport(O1,O2);
Centrul Ştiinţă – la acest centru vor rezolva o fişă de lucru(O3);
Centrul Bibliotecă – la acest centru preşcolarii vor formula propoziţii pe baza
imaginilor prezentate(O4,O5);
Folosind tranziția:
“Rin-tin-tin ,
Spre centre noi pornim,
Cu spor ca să lucrăm,
Lucruri bune să-nvăţăm!”
Preşcolarii se vor grupa şi se vor aşeza la centrele de activitate, unde se vor juca cu
materialele puse la dispoziţie. În funcţie de timp şi preferinţele copiilor se va realiza rotirea
acestora la centrele de activitate. După finalizarea sarcinilor de la centre se va face evaluarea,
apoi copiii vor părăsi sala de grupă pentru desfăşurarea rutinelor: ,,Rin-tin-tin la spălător
pornim /Pe mâini să ne spălăm / Degrabă să mâncăm , preșcolarii se vor pregăti pentru
gustare.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
*Domeniul Ştiinţe (cunoaşterea mediului)– convorbire / O6, O7

*Domeniul Om şi Societate (activitate practică)–decupare , grupare după mediul în care


circulă / O8, O9,O10
Prin intermediul următorului moment de tranziție, și anume jocul de mișcare ,,Bat
din palme”, se realizează trecerea spre activitățile pe domenii experiențiale. Urmează
activitatea de-Cunoaştereamediului -în cadrul căreia preșcolarii îl vor ajuta pe
Azorel ,musafirul nostru care s-a rătăcit ,să ajungă acasă cu unul dintre mijloacele de
transport despre care vom discuta astăzi(care circulă pe uscat,apă şi aer).
Pentru a capta atenția copiilor,voi citi biletul pe care l-am găsit la Azorel :
,,Dragi copiii,
Am aflat că astăzi veţi învăţa despre mijloacele de transport ,iar eu am nevoie de unul
pentru a ajunge mai repede acasă. De aceea am rugămintea să mă lăsaţi şi pe mine să particip
la activitate pentru a afla mai multe despre acestea. Vă mulţumesc,Azorel!”
Preșcolarii sunt aşezaţi în semicerc,se comunică titlul activităţii şi obiectivele ,apoi se
trece la activitatea propriu-zisă şi se va discuta despre mijloacele de transport:cum se
numesc ,pe unde circulă şi care este utilitatea lor pentru noi,oamenii.
Apoi urmează -Actvitatea practică- în cadrul acestei activităţi preşcolarii vor fi aşezaţi
la mese pe grupe ( uscat ,aer ,apă) în funcţie de imaginea cu mijlocul de transport ales, vor
decupa mijloace de transport pe care apoile vor aşeza pe o machetă deja pregătită. Le vor
grupa după mediul în care acestea circulă ,vor verbaliza acţiunea făcută, (ex. Vaporul circulă
pe apă.) .
Urez copiilor,,Spor la lucru!”. Pe tot parcursul activităţii voi urmări îndeaproape
modul de executare al lucrării (sugestii, explicaţii suplimentare, corectarea poziţiei la masa de
lucru), voi stimula copiii în realizarea temei şi îi voi îndruma pe cei care întâmpină greutăţi.În
timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente.
După ce toti copiii au terminat lucrarea se fac aprecieri globale şi individuale cu
privire la realizarea temei. Criteriile urmărite în cadrul evaluării lucrării sunt: decupare pe
contur ,corectitudine, gradul de finalizare al lucrării.
Invit copiii să- și așeze lucrările pe macheta,apoi, în funcţie de timpul avut la
dispoziţie, le propun să ne jucăm cu acestea :
*să grupeze în funcție de mediul în care acestea circulă;
*să specifice care grupă are mai multe,mai puţine elemente;
*să denumească mijlocul de transport , să despartă cuvîntul în silabe şi să spună câte silabe
are cuvântul respectiv,
*cer copiilor să închidă ochii apoi aşez un mijloc de transport în alt mediu, copiii trebuie să
sesizeze şi să corecteze greșeala.
JOCURILE ȘI ACTIVITĂȚILE DIDACTICE ALESE (ETAPA A II-A)

În continuare, copiii sunt anunţaţi că vor desfăşura un joc concurs ,,Ghiceşte cu


plec la plimbare!”(O11,O12,O13).Se prezintă copiilor regulile jocului: Aceştia vor fi împărţiţi
în două echipe –echipa maşinuţelor şi echipa avioanelor ,educatoarea are un coşuleţ în care
sunt ghicitori iar un copil ales de la fiecare echipă va lua câte o ghicitoare .Educatoarea va
citi pentru fiecare echipă iar raspunsurile corecte vor fi punctate.Câştigă echipa cu cele mai
multe răspunsuri corecte. Apoi va urma jocul de mișcare,,Autobuzul” (O14)- preșcolarii vor
executa mişcările de dans după textul cântecului ,,Autobuzul”.
După terminarea dansului copiii se vor așeza în semicerc pe scăunele, pregătiți fiind
apoi pentru momentul de lecturăși anume povestea "Omuletul din stele si curajoasa printesa
Mira". Momentul de reflecție: Solicit copiilor să îşi exprime părerea despre momentul
preferat din activitatea desfășurată pe întreaga zi. Preșcolarii vor primi recompense sub formă
mijloace de transport.

S-ar putea să vă placă și