Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ORA PĂMÂNTULUI”

DATA:20.11.2015
EDUCATOARE: STOIAN FLOARE
UNITATEA:GRĂDINIŢA P.P. Nr. 5 LUGOJ
GRUPA: MARE C
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT
TEMA PROIECTULUI: ÎNVĂŢ DE PE ACUM
TEMA SĂPTĂMÂNII: PĂMÂNTUL, PLANETA VIE
TEMA ZILEI: ORA PĂMÂNTULUI
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


- Întâlnirea de dimineaţă: „Ora Pământului”
- Tranziţie: „Din semicerc ne ridicăm / Spre sectoare ne-ndreptăm”
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I) – CENTRE DE INTERES
- Bibliotecă: Software educaţional „Minunile naturii”
- Joc de rol: „Ecologiştii”
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
Activitate integrată: DOS/DPM : Activitate practică: „Bufniţele”- din material reciclabil
Traseu aplicativ: „Călătorie pe Terra”
4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II)
Joc de mişcare: „Pământul în jurul Soarelui”

SCOP: Formarea unei atitudini pozitive faţă de mediu prin refolsirea deşeurilor.
Consolidarea deprinderilor motrice de bază şi stimularea calităţilor intelectuale de voinţă şi aplicative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA I
- să-şi îmbogăţească cunoştinţele despre Planeta Pământ prin intermediul jocurilor interactive;
- să formeze propoziţii utilizând cuvintele noi întâlnite în cadrul jocului;
- să imite prin joc activităţi specifice protejării mediului înconjurător;

ADE
- să recunoască materialul de lucru şi să-l utilizeze corect;
- să enumere beneficiile refolosirii materilelor pentru protejarea Pământului;
- să-şi perfecţioneze deprinderile motrice de mers în echilibru, de saritură, de rostogolire.
- să-şi dezvolte calităţile motrice:forţa, rezistenţa, îndemânare;

ALA II
- să respecte regulile jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, Turul Galeriei.
Mijloace de învăţământ: tuburi de hârtie igienică, material decorativ, lipici, şerveţele umede/uscate, bănci de gimnastică, saltele, jaloane, laptop .
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFĂŞURARE:Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: - Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani)
- Revista “Învăţământul preşcolar” – 3-4/2015.

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă: Copiii vor intra în sala de grupă aşezându-se în semicerc.
Salutul se realizează în sensul acelor de ceasornic, copiii salutându-se şi urându-şi să petreacă o zi frumoasă împreună. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei.

Prezenţa Cine nu este prezent astăzi? Un băiat va număra fetele şi o fată va număra băieţii cu ajutorul educatoarei, completând corespunzător
calendarului de prezenţă.
În continuare se discută despre starea vremii din ziua respectivă şi data în care ne aflăm, în vederea aşezării jetoanelor corespunzătoare la Calendarul
naturii.

Noutatea zilei : Se va prezenta copiilor un material despre importanţa reciclării pentru protejarea Pământului.
Tranziţie: „Spre sectoare să pornim/ surprize descoperim şi bine noi să muncim”
ALA I
Copiii sunt orientaţi spre centrul de interes, intuind materialul didactic. La centrul Bibliotecă vor asculta povestea lui Crito şi Zzz despre importanţa
protejării Pământului şi vor forma propoziţii utilizând cuvintele noi învăţate iar la centrul Joc de rol vor imita unele activităţi de protejare a
mediului înconjurător (curăţarea parcului, îngrijirea plantelor, plantarea unui pomisor etc).
Copiii îşi aleg centrul de interes. În timp ce lucrează sunt îndrumaţi şi urmăriţi de educatoare. Voi da explicaţiile necesare, voi pune întrebări
ajutătoare, acolo unde există dificultăţi voi monitoriza activitatea la fiecare centru şi voi interveni dacă e cazul.
Se reaminteşte copiilor comportamentul aşteptat în cadrul acestor activităţi; fiecare joc trebuie terminat, colaborăm la realizarea sarcinilor
Tranziţie:”De pe loc ne ridicăm/ Spre măsuţe ne-ndreptăm”
ADE Copiii vor trece la măsuţe unde vor descoperi materialele pregătite. Educatoarea le va prezenta modelul său şi le va vorbi despre importanţa
reutilizării materialelor pentru diminuarea cantităţii deşeurilor. După aceea le va explica şi exemplifica modul de lucru. După finalizarea lucrărilor
copiii vor merge în sala de sport pentru a parcurge traseul aplicativ pregătit de educatoare.Se vor face exerciţiile pentru pregătirea corpului pentru
efort, se vor explica regulile parcurgerii traseului şi se va exemplifica iar apoi se trece la activitatea propriuzisă.
Tranziţie: „Multe azi am învăţat/ Pământul s-a bucurat/ E timpul să ne jucăm/Să ne relaxăm”
ALA II.- Joc distractiv: „Pământul în jurul Soarelui”

EVENIMENT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
METODE MIJLOACE FORME
ŞI DIDACTICE DE
PROCEDEE ORGANIZARE
1. Momentul - aerisirea sălii
organizatoric - aranjarea mobilierului
- intrarea ordonată a copiilor
- poziţia corectă pe scăunel
2. Captarea atenţiei Le voi prezenta copiilor un material despre efectele poluării conversaţia, Laptop, frontal
asupra Pământului şi importanţa reciclării. explicatia filmuleţ ECO
3. Anunţarea temei Astăzi vom folosi tuburi de hârtie igienică pentru a realiza nişte expunerea
şi a obiectivelor (pe bufniţe vesele, reducând astfel cantitatea deşeurilor şi refolosind
întreaga zi) materialele de aruncat pentru realizarea unor obiecte decorative.
Apoi vom porni într-o călătorie pe Terra în cadrul căreia vom
avea de depăşit diverse obstacole.
4. Dirijarea ALA I- Educatoarea le va explica copiilor sarcinile de îndeplinit expunerea, CD frontal, produsele
învăţării la centrele de interes pregătite, apoi copiii vor trece la sectoare explicaţia educaţional, individual, activităţii
unde vor realiza sarcinile, respectând indicaţiile educatoarei şi demonstraţia computer,
menţinând o atmosferă plăcută. coşuri de
ADE – Activitate practică „Bufniţele” gunoi,
Le voi vorbi copiilor despre importanţa reutilizării mănuşi,
materialelor pentru a diminua cantitatea deşeurilor şi le voi tuburi de
prezenta o bufniţă realizată dintr-un tub de hârtie igienică. Copiii hârtie
vor denumi materialele pregătite în coşuleţe iar eu le voi explica igienică,
şi demonstra modul de lucru. Vom face câteva exerciţii de lipici,
încălzire a muşchilor mâinilor şi se va trece la realizarea şerveţele,
sarcinilor. Pe parcursul activităţii îi voi sprijini pe copiii care vor coşuleţe,
întâmpina dificultăţi în realizarea sarcinii. material
decorativ
5. Obţinerea Copiii vor porni într-o călătorie pe Terra desfăsurată sub forma alinierea bănci de frontal orală
performanţelor unui treseu aplicativ. Copiii se vor alinia în linie dreaptă cu faţa raportul gimnastică, pe echipe
spre educatoare. După efectuarea salutului şi a raportului se vor anunţarea saltele,
face câteva exerciţii de respiaţie iar apoi exerciţii de pregătire a temei jaloane
corpului pentru efort (rotiri ale capului, aplecări stânga-dreapta, în exerciţiul
faţă- în spate, rotiri ale trunchiului, exerciţii combinate pentru
braţe şi picioare, mers pe vârfuri, călcâie, săltat, alergare uşoară
cu deplasare pe cerc).
Copiii vor forma două echipe în faţa liniei de start. Traseul va
începe cu mers în echilibru pe banca de gimnastică, după coborâre
copilul va sări peste râu, apoi va trece printr-o peşteră târându-se
pe burtă pe saltea, va trebui să ocolească apoi vulcanii actvi
reprezentaţi de jaloane pentru a ajunge la linia de sosire. Se vor
atenţiona copiii că fiecare va pleca numai după ce colegul lui a
ajuns la linia de sosire. Câştigă echipa care parcurge prima treseul
în mod corect. Copilul care greşeşte va relua treseul de la linia de
pornire. Se face un joc de probă înafara concursului pentru a
clarifica eventualele nelămuriri.
După finalizarea treseului aplicaiv de către copii se vor face
câteva exerciţii de revenire a organismului după efort (stretching)
şi exerciţii de respiraţie iar apoi vom porni spre sala de grupă
cântând.
Tranziţie- cântec: „S.O.S. Natura”
6. Asigurarea ALA II jocul pe echipe orală
feedback-ului Joc distractiv: „Pământul în jurul Soarelui”-Copiii vor fi împărţiţi
în două echipe. Copiii din prima echipă vor juca rolul Soarelui
stând în centrul clasei. Copiii din a doua echipă vor avea rolul
Planetei Pământ, învârtindu-se în jurul Soarelui dar şi în jurul
propriei axe în acelaşi timp. După executarea jocului copiii pot
face schimb de roluri.
8. Încheierea Se fac aprecieri asupra implicării copiilor în activitate, aceştia Aprecieri recompense frontal oral
activităţii primind şi recompense. verbale

S-ar putea să vă placă și