Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CAIET
DE
PRACTIC PEDAGOGIC
CUPRINS
1.Obiectivele practicii pedagogice
2.Coninutul i secvenele practicii pedagogice
3.Planificarea activitilor de practic pedagogic
3.1. Orarul sptmnal al profesorului mentor
3.2. Planificarea leciilor de prob i a leciei finale
4.Evaluarea practicii pedagogice:
A) Documentele portofoliului de evaluare:
4.1. Fia de asisten
4.2. Gril de observare a leciei
4.3. Planificare calendaristic
4.4. Proiectul unitii de nvare
4.5. Proiect de lecie
4.6. Proiect didactic pentru activiti educative
4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extracolar
4.6.2. Proiect didactic pentru dirigenie
4.7. Fi de caracterizare psihopedagogic
4.8 Fie de evaluare a leciilor
4.8.1. Fi de evalua a leciei de prob nr.1
4.8.2. Fi de evalua a leciei de prob nr.2
4.8.3. Fi de evaluare a leciei finale
B) Proiect didactic-sintez
1.Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogic, parte integrant a procesului de nvmnt, are urmtoarele obiective:
- consolidarea i aprofundarea pregtirii de specialitate, psihopedagogice i metodice;
- nvarea, exersarea i formarea abilitilor i competenelor necesare exercitrii profesiunii didactice;
- cunoaterea documentelor colare care fundamenteaz organizarea i conducerea procesului didactic;
- aplicarea particularizat la disciplinele de nvmnt a tuturor componentelor procesului general de predare-nvare-evaluare (principiile,
finalitile, coninutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor colare);
- formarea i dezvoltarea abilitilor practice de proiectare didactic;
- efectuarea i exersarea unor aciuni specifice procesului de nvmnt pe baza pregtirii teoretice de psihologia educaiei, pedagogie,
didactic a specialitii;
- formarea capacitii de cunoatere a elevilor (individual i n grupul colar), n vederea tratrii difereniate a acestora;
- cultivarea abilitilor i a capacitilor de autoevaluare i de integrare a rezultatelor autoevalurii n proiecia personal a dezvoltrii
profesionale.
2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice
a) Componentele de baz ale coninutului practicii pedagogice sunt:
- cunoaterea unitilor de nvmnt, ca organizaii sociale avnd ca misiune formarea, educarea i socializarea tinerei generaii;
- cunoaterea structurii organizatorice, a relaiilor funcionale dintre compartimentele i serviciile componente, a sistemelor manageriale ale
unitilor colare;
- cunoaterea sistemului de activiti didactice, educaionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaiilor i a interaciunilor reciproce
dintre acestea;
- nelegerea raporturilor reciproce dintre coal-familie-organizaiile sociale i ale administraiei locale, comunitile locale i a schimburilor
permanente cu mediul n care acioneaz;
- asimilarea principalelor componente, calificri, responsabiliti, ndatoriri i drepturi ale profesiei de cadru didactic ;
- capacitatea de transpunere a coninutului tiinific, de specialitate al obiectelor de studiu, n coninuturi didactice, n msur s fac posibil i
accesibil nsuirea de ctre elevi a valorilor tiinei, tehnologiei i culturii;
- construirea de demersuri i strategii didactice adecvate finalitilor i coninuturilor disciplinelor de studiu, formarea i dezvoltarea
deprinderilor de apreciere i susinere a activitilor didactice cu elevii;
- formarea abilitilor i a capacitii de observare i de studiere a particularitilor de vrst i individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacitii de evaluare i apreciere a activitilor instructiv-educative proprii, ale elevilor i ale colegilor.
b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat i conine urmtoarele etape i secvene:
- etapa pregtitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaz primul contact cu realitile unitilor colare i se asigur cunoaterea de ctre
studeni a tuturor elementelor teoretice i a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zis a activitilor practice;
practica observatorie care urmrete formarea capacitilor de identificare a principalelor componente ale procesului de nvmnt,
precizarea etapelor activitilor didactice n succesiunea lor i a capacitii de observare a fiecrui eveniment al diferitelor forme de activiti
didactice (tipuri de lecii, activiti educative colare i extracolare, dirigenie etc.);
- proiectarea didactic care se concretizeaz n realizarea urmtoarelor documente colare: planificare calendaristic, proiectarea unei uniti de
nvare, proiectarea principalelor tipuri de lecii; stabilirea, n timp util, a datelor necesare aciunilor de proiectare, analiza curriculumului
colar, identificarea obiectivelor cadru/competenelor generale i a obiectivelor de referin/competene specifice, diagnoza nivelului de
pregtire a elevilor ca premis n formularea obiectivelor operaionale ale leciei;
- desfurarea leciilor de prob i a leciilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii
didactice adecvate coninuturilor i finalitilor educaionale urmrite; integrarea aciunilor evaluative n funcie de celelalte componente ale
procesului didactic; exersarea capacitilor de stimulare a creativitii, motivaiei, interesului elevilor prin intermediul interaciunilor i
comunicrii educaionale;
- integrarea feed-back-ului n proiecia personal a dezvoltrii profesionale prin analiza i autoanaliza activitilor educaionale (lecii,
activiti extracolare, ore de dirigenie) desfurate.
5.c) ndrumarea practicii pedagogice
Practica pedagogic, n ansamblul su este coordonat de ctre Departamentul pentru Pregtirea Personalului Didactic
i se efectueaz n colile pilot de aplicaie, stabilite de inspectoratele colare, pe baza unor protocoale ncheiate ntre Rectoratul
Universitii i inspectorate. ndrumarea i realizarea efectiv a practicii pedagogice este asigurat:
a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregtirea Personalului Didactic i al facultilor de profil care:
- face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica studenilor;
- asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii pedagogice;
- analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor;
- analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii- mentori rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic;
- nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de practic pedagogic.
b) de ctre profesorii-mentori din colile pilot (de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai realizrii i calitii practicii pedagogice asigurnd:
- planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic;
- repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-mentori;
- ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de activiti practice ce se realizeaz, pe toat
durata practicii pedagogice;
- analizeaz, apreciaz i evalueaz rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic.
Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod necesar participarea efectiv i responsabil a
studenilor la toate aciunile, proiectele i programele nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, component organic, esenial a pregtirii pentru
profesiunea didactic.
LUNI
Disciplina
Clasa
a I-a
a I-a
a I-a
a I-a
MARI
Disciplina
Clasa
a I-a
a I-a
a I-a
a I-a
MIERCURI
Disciplina
Clasa
a I-a
a I-a
a I-a
a I-a
JOI
Disciplina
VINERI
Clasa Disciplina
a I-a
a I-a
a I-a
a I-a
Clasa
a I-a
a I-a
a I-a
Clasa
a I-a
Numarul si
cifra 3
a I-a
Data/Ora
Joi,ora
9 -10
Lecia final
Subiectul
Clasa
a I-a
Fi de asisten aplicabil la toate tipurile de lecie (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare i evaluare) i la toate leciile i activitile
demonstrative la care s-a asistat
Recunoaterea
aciunii indicatorilor
( se bifeaz)
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
6. Ali indicatori
10
UNITATEA DE NVARE
1.Elementele pregatitoare pentru
intelegerea conceptului de numar
natural
OBIECTIVE DE
REFERIN /
COMPETENE
SPECIFICE
2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 3.1, 4.2.
- II-
CONINUTURI
- pozitia relativa a obiectelor in spatiu, p 8
- formarea de multimi, p 13
- evaluare, p 16
- numarul si cifra 1, p 18
- numarul si cifra 2, p 20
- numarul si cifra 3, p 22
- numarul si cifra 4, p 24
- numarul si cifra 5, p 26
- numarul si cifra 0, p 28
- numarul si cifra 6, p 30
- numarul si cifra 7 , p 32
- numarul si cifra 8 , p 34
- numarul si cifra 9, p 36
- numarul si cifra 10, p 38
- recapitulare / evaluare, p 40
- adunarea si scaderea, p 42
- adunarea si scaderea cu 1, p 43
- adunarea si scaderea cu 0, p 45
- adunarea si scaderea cu 2, p 46
- adunarea si scaderea cu 3, p 48
- adunarea si scaderea cu 4, p 50
- adunarea si scaderea cu 5, p 52
11
NR.
ORE
SPT
OBS
12
S 1 -3
SEM I
26
S410
SEM I
32
S 10 14
SEM I
- adunarea si scaderea cu 6, p 54
- adunarea si scaderea cu 7 si 8, p 56
- adunarea si scaderea cu 9 si 10, p 58
- recapitulare, p 59
14 ore sem.II
- numeratia in concentrul 0 20
- citire, scriere, comparare, adunare, p 62
- adunari si scaderi
- probleme
4.Numere naturale de la 0 la 20
S 15 17
SEM
II
S 17
SEM
II
10
S 18
SEM
II
S 19
SEM
II
S 20 24
12
SEM
II
9.Figuri geometrice
2.2, 4.2
11.Recapitulare finala
14
S 25 27
SEM
II
S 2829
SEM
II
10
S 30
-32
SEM
II
S 33
-34
SEM
II
Continuturi(detalieri)
Numrul i cifra 1
13
Resurse
Evaluare
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
Numarul si cifra 2
Numarul si cifra 3
Numarul si cifra 4
Numarul si cifra 5
Numarul si cifra 0
1.2
2.3
2.4
4.1
1.2
2.3
2.4
2.5
3.1
4.1
1.2
2.3
2.4
2.5
3.1
4.1
1.2
2.3
2.4
2.5
3.1
4.1
14
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
-Tem de lucru
n clas
Prob scris
-Prob oral
Tem de lucru
Numarul si cifra 6
Numerele si cifrele 0 -6
Numarul si cifra 7
10
Numerel si cifrele 0 -7
11
Numarul si cifra 8
12
Numerele si cifrele 0 - 8
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
15
-plane, ilustraii
act. Frontal, individual, n perechi
-nvarea prin joc, conversaia,
explicaia, descoperirea inductiv
-Numrtoare, beioare, plane, hrtie
glasse, lipici
-Act. frontal, individual, n perechi
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
13
Numarul si cifra 9
14
Numerele si cifrele 0 - 9
15
Numarul si cifra 10
16
17
Exersm s nu uitm !
18
Exerciii i jocuri de
numrare
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
1.2
2.3
2.5
3.1
4.1
4.2
16
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-Prob oral
-Tem de lucru
n clas
-Prob oral
Tem de lucru
n clas
-prob scris
O3: S decupeze, s lipeasc, s asambleze i s realizeze o compoziie simpl asemntoare cu cea din natur;
Proiect de lecie aplicabil la toate tipurile de lecii din sistem (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare, evaluare)
17
Frontal
STRATEGIE DE EVALUARE :
- Curenta
CONDITII INIIALE DE REALIZARE:
Lecia se desfoar n sala de clasa.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar Bucuresti, 2004
I. Stanciu, G. Dorobantu Abilitati practice
DESFURAREA LECIEI
Lectia se desfasoara conform metodelor moderne de invatare predare n care se pune accent pe stilurile de invare ale elevului.
Etapele lectiei
Ob
1.Moment organizatoric
2.Captarea atentiei
O1
3.Reactualizarea
cunostintelor
O1,
O2,
O4
Activitatea elevului
Pregatesc materialele
necesare
Raspund la ghicitori
Conversatia, jocul
didactic
Conversatia,
explicatia
Frontal
Planse model,
imagini
Frontal
4.Anuntarea temei si a
obiectivelor
O1,
O2,
O4
5. Dirijarea nvrii i
obinerea performanelor
O1,
O2,
O3,
O4
O5
vitamine)
-Ce trebuie s facem cu fructele nainte
de a le consuma?(le splm)
Se mpart elevii n grupe de cte patru.
Se prezint tema i obiectivele
-Astzi vom realiza o lucrare , n
grup , cu semine din natur , un colaj
ce reprezint fructe de toamn.
- Ce fructe de toamn cunoatei?
Prezint elevilor fie model . Se
discut despre etapele realizrii
lucrrii.
Se impart elevilor modelele de ce
reprezint diferite fructe de toamn.
Se explic modul de lucru.
Li se cere s le decupeze i s le
lipeasc pe plansa dat ce reprezint
un co, apoi s le decoreze cu semine
mpreun cu cosul.
n timpul lucrului elevii vor asculta
Anotimpurile-Toamna, de Antonio
Lucio Vivaldi
nvtorul urmrete modul de lucru al
elevilor i i ndrum n realizarea
lucrrilor.
Vor fi evideniate lucrrile realizate n
conformitate cu tema, obiectivele i
modelul prezentat .
Se apreciaz lucrrile elevilor i se
afieaz pe un panou.
Se interpreteaz cntecul. Acum e
toamna, da
Se fac aprecieri generale asupra
modului n care au realizat lucrrile i
asupra modului n care s-au comportat .
Sunt evidentiati elevii activi pe tot
timpul parcursul orei.
Conversatia
Planse model,
imagini
In grup
Conversatia,
explicatia,jocul
didactic
Planse model,
imagini, Cd
player-ul
Frontal
Elevii se autoevalueaz i
sunt evaluai de ctre colegi.
Cnt cnteculAcum e
toamna, da
Ascult aprecierile fcute de
nvtor
Conversatia,
explicatia
Frontal
20
Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactic, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactic, gradul de
implicare i participare a elevului, asigurarea feed-backului aprecieri, evidenieri, situaii conflictuale, elevi problem, impasuri, observaii):
21
22
4) Desfurarea activitii
Etapele
leciei
Dozare
1.Moment
organizatoric
(2 min)
2.Motivarea
elevilor:
sensibilizarea
captarea ateniei
(1 min)
3.Comunicarea
obiectivelor
leciei
(3 min)
4.Desfurarea
dezbaterii
(30 min)
Strategia didactic
Metode i
Forme de
Resurse
procedee
organizare
materiale
Activitatea
elevilor
-Rspund
la Conversaia
ntrebri.
Activitatea dirigintelui
-Consemneaz absenele.
-Verific existena resurselor materiale
Frontal
Ascult
Frontal
introducerea fcut
de diriginte inainte
de
inceperea
activitii efective
Se propun dou abordri:
Noteaz subiectul
Frontal
- identificarea i ierarhizarea propriilor interese ocupaionale;
propus i punctele
- legtura ntre interese i domenii ocupaionale n care pot fi care trebuie atinse
valorificate.
n dezbatere.
1.Distribuie elevilor fia Hexagonul intereselor i anun c
expunerea
Individual
discuia va fi despre interese personale i identificarea ocupaiilor -Studiaz fia
problematizarea
care corespund acestora. Precizeaz c identificarea intereselor
conversaia
personale i poate ajuta s contientizeze ct de potrivii sunt pentru
domeniile de activitate pe care doresc s le aleag.
2.Solicit elevilor s citeasc timp de 10 minute ocupaiile aferente - Completeaz fia
fiecrei categorii de interese, aa cum apar ele n hexagon i s de lucru
aleag acel grup de profesii pe care l prefer. Cere apoi elevilor s
noteze pe fia primit, n spaiul liber, denumirea grupului ales.
3.Cere elevilor s aleag un al doilea grup care corespunde -Investigheaz
intereselor lor. Pe fia intereselor, elevii vor nota a doua categorie de ocupaiile aferente
interese (n al doilea spaiu liber). Procesul se repet pentru a treia grupurilor alese i
opiune: alegerea unui al treilea grup i notarea denumirii acestuia n selecteaz
spaiul liber.
ocupaiile pe care
4.Aloc un interval de 5 minute pentru ca elevii s investigheze ar dori s le
ocupaiile aferente grupurilor alese de ei i s selecteze dou sau trei exploreze.
ocupaii pe care ar dori s le exploreze.
-Rspund
la
5.Cere elevilor s gseasc cteva modaliti prin care pot obine ntrebri.
mai multe informaii despre ocupaiile selectate.
23
fie
individuale
5.Realizarea
feed-back-ului
(10 min)
1) Asigurarea feed-back-ului
Asigurarea feed-back-ului se realizeaza prin conversatie, elevii raspunzand la intrebari de genul:
- n ce msur ocupaiile listate n categoriile selectate se potrivesc cu interesele personale?
- Care au fost criteriile pe baza crora au ales cele 2-3 ocupaii din mulimea alternativelor oferite?
- Sunt i alte ocupaii de interes care ar putea fi incluse n categoriile alese?
- Cum ar putea obine informaii despre ocupaiile alese?
24
frontal
individual
Fi de lucru
Hexagonul intereselor
REALIST
CONVENIONAL
ANTEPRENORIAL
INVESTIGATIV
psihoterapeut, fizioterapeut,
consilier colar, asistent social,
profesor, sociolog, asistent
medical, infirmier, ministru,
bibliotecar, istoric, medic
specialist, consultant resurse
umane, director de servicii
sociale, preot
ARTISTIC
SOCIAL
Referitor la activitatea de dirigenie, ca document educaional n sprijinul cadrelor didactice ce vor desfura astfel de demersuri educaionale, important este
Caietul profesorului-diriginte pentru c el reunete toate domeniile i referinele muncii educative. Structura acestui caiet ar putea fi urmtoarea:
1. Catalogul clasei
2. Profesorii clasei
3. Comitetul de prini pe clas
4. Colectivul de responsabili ai clasei
5. Orarul clasei
6. Proiectul anual de activitate educativ
7. Proiectul semestrial de activitate educativ
8. Scenarii de lecii de dirigenie (schie de proiecte ale orelor de dirigenie)
9. Asistene la orele clasei .a.
10.Observaii asupra clasei i asupra elevilor
11. Fiele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizrii Caracterizrilor elevilor)
4.7. Fi de caracterizare psihopedagogic
A) Dosarul colar al elevului (n vederea realizrii sarcinilor de profesor diriginte)
1. Date personale generale (nume, prenume, data naterii etc.)
2. Fia medical
3. Fia psihologic
4. Fia rezultatelor colare
5. Rezultate la teste
6. Fia convorbirilor cu prinii
7. Fia anchetei sociale
8. Mediul familial (scurt caracterizare)
9. Dezvoltarea fizic (scurt caracterizare)
10. Trsturi de personalitate caracteristice
11. Aptitudini speciale
12. Activitate extracolar
13. Interese, pasiuni
14. Aspiraii educaionale
15. Aspiraii profesionale
16. Realizri excepionale
17. Nevoi speciale
18. Adaptarea social
19. Disciplina
20. Alte informaii
B) Fi psihopedagogic
I. Date generale:
21. Numele i prenumele:TATARU S. IONUT
22. Data naterii:25.08.2004
23. Locul naterii:BARLAD, VASLUI
II. Date familiale
Profesia mamei: Casnica
Profesia tatlui: Lucrator necalificat
Familia: normal
Numrul copiilor: 2
Elevul este primul.
Atmosfera social-moral a familiei: raporturi punctate de conflicte mici si trecatoare
Condiiile de munc ale elevului sunt bune
III. Date medicale
Boli cronice: nu
Deficiene fizice: nu
IV. Profil psihopedagogic
Nr. Indicatori
(Se consemneaz elementele semnificative; se recomand
crt.
colaborarea cu profesorul consilier din coal)
1.
Nivel intelectual
Bun
2.
Caracter
Scolar bun, disciplinat, organizat, ordonat
3.
Stabilitate emotiv
Neemotiv, vesel, optimist, selectiv
4.
Sntate
Foarte buna
5.
Condiia economic i social cultural
Buna
6.
Interes-vocaie special pentru domeniile (obiectele)
Lb. Romana
7.
Lipsa de interes-vocaie pentru domeniile (obiectele)
Muzica
8.
Inteligena teoretic-practic
Inventiv, cu manifestari de creativitate
V. Situaia colar
Nr.
Situaia colar
crt.
1.
Media general anual, ordinea clasificrii, din x elevi
2.
Materii cu rezultatele cele mai bune, medii anuale, clasificarea
3.
Clasa :
Disciplina :
Subiectul leciei :
INDICATORI
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare
2.
DESFURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a
timpului
Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaionale
Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea
educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate
didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectivmotivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.
3.
CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru
lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin
izbutite
NOTA
SEMNTURA
Profesor- mentor
CARSOCHIE DIDINA
Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =
3
4.8.2 FI DE EVALUARE A LECIEI DE PROB nr.2
Tipul leciei :
NOTE
4
5
...
10
Data :
Nr.
crt.
1.
Clasa :
Disciplina :
Subiectul leciei :
INDICATORI
Tipul leciei :
NOTE
4
5
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare
2.
DESFURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a
timpului
Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaionale
Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea
educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate
didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectivmotivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.
3.
CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru
lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin
izbutite
NOTA
SEMNTURA
Profesor- mentor
CARSOCHIE DIDINA
Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =
3
...
Clasa :
Disciplina :
Subiectul leciei :
Tipul leciei :
10
Nr.
crt.
1.
2.
3.
INDICATORI
NOTE
4
5
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare
DESFURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a
timpului
Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaionale
Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea
educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate
didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectivmotivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.
CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru
lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin
izbutite
COMISIA
1. Profesor- mentor
NOTA
SEMNTURA
CARSOCHIE DIDINA
Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =
3
2. Profesor Didactica specialitii
....
Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =
3
B. Proiect didactic de sintez
- Lucrare de absolvire a modului de pregtire a personalului didactic -
...
10
Proiectul-sintez const n elaborarea unei lucrri de sintez pe o tem, la alegerea candidatului, cu acordul profesorului de specialitate din domeniul Psihologiei
educaiei, Pedagogiei (Teoria i metodologia curriculumului, Teoria i metodologia instruirii i Teoria i metodologia evalurii), domeniul didacticii aplicate la
disciplinele de specialitate, domeniul practicii pedagogice, domeniul activitilor educative prevzute n curriculum-ul colar (inclusiv la dispoziia colii), domeniul
organizrii i managementului unitilor i proceselor instructiv-educative.
n cadrul proiectului-sintez, candidatul trebuie s demonstreze c a asimilat cunotinele teoretice prevzute de programele de studii, c este n msur s le
valorifice la disciplinele de specialitate, pe baza experienei dobndite prin intermediul practicii pedagogice efectuate.
NOT:
1. ncepnd cu anul universitar 2005-2006, tematica va fi stabilit de fiecare cadru didactic coordonator la disciplinele din Planul de nvmnt al D.P.P.D.:
Psihologia educaiei, Pedagogie, Didactica specialitii, Practic pedagogic, Sociologia educaiei, Management educaional, Informatic asistat de calculator.
2. Bibliografia se va stabili n colaborare cu profesorul coordonator.
NOTELE OBINUTE DE STUDENT LA PRACTICA PEDAGOGIC
STRUCTURI ALE PORTOFOLIULUI
ACTIVITILE DE PRACTIC OBSERVATORIE (4.1., 4.2.):
ACTIVITILE DE PROIECTARE (4.3., 4.4., 4.5., 4.6.):
ACTIVITI DE PREDARENVARE-EVALUARE n cadrul leciilor de prob (4.8):
ACIUNILE EXTRACOLARE (4.6.1.):
MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii probe de evaluare, fie de munc independent s.a:
CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGIC A ELEVILOR (4.7.):
LECIA DE PROB NR.1 (4.8.1.):
LECIA DE PROB NR.1 (4.8.2.):
LECIA FINAL (4.8.3.):
MEDIA GENERAL (n cifre i litere):
Semntura coordonatorului de practic pedagogic:
Colocviul I
(semestrul 6)
Colocviul II
(semestrul 7)
CAIETUL DIRIGINTELUI
Numele i prenumele_______________________________
Clasa_______________
coala________________________________
MOTO
Eu sunt copilul.
Tu ii n minile tale destinul meu. Tu determini, n cea mai mare msur, dac voi reui sau
voi eua n viat ! D-mi, te rog, acele lucruri care s m ndrepte spre fericire. Educ-m, te
rog, ca s pot fi o binecuvntare pentru lume ! "
(din Child's Appels, Mamie Gepe Cole)
ARGUMENT
Caietul dirigintelui, conceput in aceasta forma dorim sa reprezinte un util instrument de lucru pentru
profesorul diriginte.
In realizarea lui am pornit de la legislatia in vigoare care reglementeaza munca dirigintelui in scoala si ne-am
raportat permaanent la indicatiile metodice cuprinse in literatura pedagogica si psihologica, literatura care
vizeaza metodologia activitatii educative.
Pentru a asigura unitatea si continuitatea muncii educative desfasurata la clasa de elevi, caietul a fost
conceput pe ani, oferind posibilitatea de consemnare a datelor chiar in cazul reorganizarii claselor pe
parcursul anilor scolari. De asemenea, caietul poate fi utilizat pe parcursul a 4 ani scolari chiar in conditiile
incadrarii diferite a dirigintilor de la un an la altul (in situatii deosebite, cand cadrele didactice nu sunt
titulare). In acest caz, caietul trebuie predat conducerii la sfarsitul anului scolar, pentru a putea fi preluat de
noul diriginte in anul urmator.
In structurarea caietului ne-am straduit sa prevedem variante pentru consemnarea, pe cat posibil, a tuturor
aspectelor muncii educative, asigurandu-i valabilitatea pentru ciclul gimnazial si liceal; precum si pentru
invatamantul seral, dar care necesita unele adaptari ce le pot realiza dirigintii.
Pentru a dobndi operativitate i pentru a fi completat cu uurin de toate categoriile de personal didactic,
caietul ofer puncte de sprijin pentru fiecare aspect al muncii educative .
Pentru completarea tabelelor cu numele elevilor ,se va ntocmi un tabel cu elevii clasei ,care apoi se copie n
toate tabelele.
Fia individual se va multiplica pentru fiecare elev .
CUPRINS
1. STRUCTURA ANULUI COLAR
2. COLECTIVUL CLASEI
3. COLECTIVUL DIDACTIC AL CLASEI
4. RESPONSABILITI N CADRUL COLECTIVULUI
5. OBIECTIVELE ACTIVITII EDUCATIVE
6. SARCINILE DIRIGINTELUI
7. TEMATICA ORELOR DE DIRIGENIE
8. SITUAIA LA NVTUR I A ABSENELOR
9. ELEVII CU REZULTATE DEOSEBITE N ACTIVITATEA COLAR I EXTRACOLAR
10. SITUAIA ELEVILOR PROBLEM
11. SITUAIA MANUALELOR PRIMITE/PREDATE
12. PARTICIPAREA ELEVILOR LA VIAA COLECTIVULUI
13. SITUAIA OPIUNILOR COLARE
14. PLANIFICAREA LECTORATELOR CU PRINII
15. PLANIFICAREA EDINELOR CU PRINII
16. OBSERVAII ASUPRA CLASEI
17. FIELE INDIVIDUALE ALE ELEVILOR
18. PLANURI DE LECIE
Semestrul al IIlea
Clasa a IX a
Clasa a X a
Clasa a
XI a
Cursuri: 12 septembrie 23
decembrie
Vacan: 24 decembrie 8 ianuarie
Cursuri :9 ianuarie 3 februarie
Vacan intersemestrial: 4 februarie
12 februarie
Cursuri :13 februarie 14 aprilie
Vacan:15 aprilie 2006 24 aprilie
Cursuri :25 aprilie 16 iunie
Vacana de var :17 iunie 31 august
Clasa a
XII a
Examenul de
corigen
Alte examene i
concursuri
ORARUL CLASEI A X- A B
ora
8
9
10
11
12
13
14
Luni
Marti
HTML
Informatic
Lb. Romn
Lb. Romn
Msurri Tehn
Msurri Tehn
CDS
Antreprenoriala
Biologie
Matematic
Matematic
Fizic
Lb. Englez
Miercuri
Lb. Italian
Geografie
Lb. Englez
Muzica
Ed. Fizic
Lb. Italian
Joi
Lb. Romn
Desen
Istorie
Ed. Fizic
Electrotehnic
Electrotehnic
Dirigenie
vineri
Fizic
Matematic
Socio Umane
Mecanica
Mecanica
Chimie
Religie
2. COLECTIVUL CLASEI
Nr.
crt.
Numele i prenumele
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
Andriescu Alin
Baba Gianina
Bz Ioana Anastasia
Blag Mirabela
Buz Petru
Cojocaru Tatiana
Crian Drago Dorel
Dnic Irinel
Dobre Elena
Dobre Mihai
Dragot Ion Gabriel
Geac Ioana Maria
Istvan Cornelia
Izvoran Marinela
Koharovics Gabriel
Leban Adela
Mihai Marius
Munteanu Daniel
Ntng Verginica
Neagu Eleonora
Nicoar Lenua
Nistor Bogdan
Orban Marius
Rus Cristian
Serban Andreea
Stanci Ioan Gabriel
Stnoiu Diana
Stefnu Maria
Stolcz Adrian
Totoa Oana
Data i
locul
naterii
Prenumele
prinilor
Ocupaie,
loc de munc
Adresa
familiei
Obs.
Obiectul de
nvmnt
Clasa a IX a
Clasa a X a
1.
Limba romn
Pantelimon Cornelia
Pantelimon Cornelia
2.
Limba latin
3.
Limba francez
4.
Limba englez
Peter Esther
Peter Esther
5.
Limba .italiana
6.
Istoria
Stoica Valentin
Stoica Valentin
7.
Geografie
Piper Diana
Piper Diana
8.
Matematic
Stanilescu Lucian
Stanilescu Lucian
9.
Fizic
Sarpe Alina
Sarpe Alina
10..
Chimie
Hanes Teodora
Hanes Teodora
11.
Biologie
Simulescu Iuliana
Simulescu Iuliana
12.
Educaia muzical
Stanca Gabriela
Stanca Gabriela
13.
Educaia plastic
Ion Ion
Ion Ion
14.
Educaia fizic
Ilea Ioan
Ilea Ioan
15.
Socio-umane
Aspru Ioan
Aspru Ioan
16.
Religia
Popescu George
Popescu George
17.
Opional 1
CDL
Opional 2
CDL
Liber Jenica
Liber Jenica
Liber Jenica
Liber Jenica
18.
Stanescu Gabriela
Clasa a XI a
Clasa a XII a
4. RESPONSABILITI
a) ALE ELEVILOR
Nr. Responsabiliti
crt.
eful clasei
Lociitor
Casier
Consiliul elevilor
b) ALE PRINILOR
Nr. Responsabiliti
crt.
eful comitetului
Membru
Membru
Membru n consiliul
de administraie
Anul colar
20__20__
Clasa a XI a
Anul colar
20__20__
Clasa a XII a
Anul colar
20__20__
Clasa a XI a
Anul colar
20__20__
Clasa a XII a
Tema
-cunoasterea colectivului
de elevi
-stima de sine
-adolescenta:
schimbari fizice,sociale
si psihice
B.
Comunicare si abilitati
sociale
Exersarea tehnicilor
de comunicare
Aplicarea tehnicilor de
management al emotiilor
Managementul
informatiilor
-managementul emotiilor
Managementul
invatarii
Planificarea si
dezvoltarea carierei
- invatare permanenta:
caracteristici, reglementari
europene si nationale
,avantaje si dezavantaje
-cariera:definire, factorii care
influenteaza alegerea carierei
Calitatea vietii
personale
Calitatea relatiilor
sociale
- violenta domestica
-strategii de preventie in scoala si
comunitate
-conditii sociale ,economice,
politice si tehnologice in stilul
de viata si tipurile de profesii pe
piata muncii
-planificarea carierei din perspectiva
stilului de viata
-discutarea situatiilor
la invatatura
C.
Managementul
informatiilor si invatarii
D.
Planificarea carierei
E.
Calitatea stilului de viata
Calitatea mediului
de munca
Sapt Nr de ore
s1
s3
3
3
S4
-s7
3
S8
-s11
S12 3
-s15
S16 3
s119
3
S20
S22
S23
S25
3
3
S26
S28
S29
S31
S32
6
S36
COMPONENTE
NR
SUBCOMPONENTE ORE
A. MANAGEMENTUL
CLASEI CA GRUP
B. DEZVOLTAREA
PERSONALITAII I
A CARIEREI
C. EDUCAIA
PENTRU VALORI
Dezvoltarea
personalitii
Dezvoltarea carierei
Educaia pentru o
societate democrata
Educaia pentru
munca si calitate
Cum nvm
nv pentru c mi place trebuie sau sunt obligat
Cum ne vd ceilali?
Drepturi si ndatoriri
Pot si vreau
ntrecerea cu tine
Educaia pentru
receptarea valorilor
culturale
Educaia pentru viata
privata
Educaia pentru
mediu
Educaia pentru
sntate
Educaia rutiera
D. EDUCAIA
PENTRU
SECURITATEA
PERSONALA
TEMA
2
2
3
Incendiile i noi
Ed. juridic si
prevenirea
delicventei juvenile
DATA
S1
S2
S3
S15
S16
S36
S30
S4
S19
S25
S9
S33
S13
S5
S12
S26
S6
S11
S20
S27
S22
S7
S32
S18
S31
S8
S14
S10
S21
S29
S17
S23
S35
S28
S24
S34
COMPONENTE
A. MANAGEMENTUL
CLASEI CA GRUP
B. DEZVOLTAREA
PERSONALITAII I A
CARIEREI
C. EDUCAIA PENTRU
VALORI
D. EDUCAIA PENTRU
SECURITATEA PERSONALA
NR
ORE
SUBCOMPONENTE
TEMA
8
Dezvoltarea personalitii
Dezvoltarea carierei
2
2
2
2
1
1
3
1
2
1
1
D. EDUCAIA PENTRU
SECURITATEA
PERSONALA
DATA
8
Dezvoltarea personalitii
Dezvoltarea carierei
2
2
2
2
1
1
3
1
2
1
1
DATA
8. SITUAIA COLAR
a) LA NVTUR
Nr.
crt.
Numele i prenumele
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
Andriescu Alin
Baba Gianina
Bz Ioana
Blag Mirabela
Buz Petru
Cojocaru Tatiana
Crian Drago
Dnic Irinel
Dobre Elena
Dobre Mihai
Dragot Ion
Geac Ioana Maria
Istvan Cornelia
Izvoran Marinela
Koharovics Gabriel
Leban Adela
Mihai Marius
Munteanu Daniel
Ntng Verginica
Neagu Eleonora
Nicoar Lenua
Nistor Bogdan
Orban Marius
Rus Cristian
Serban Andreea
Stanci Ioan Gabriel
Stnoiu Diana
Stefnu Maria
Stolcz Adrian
Totoa Oana
b) SITUAIA ABSENELOR
Nr.
Crt.
1.
Andriescu Alin
Clasa a IX a
Sem. I
Sem. II
M
25
M
12
N
5
N
9
Clasa a X a
Sem. I
Sem. II
Clasa a XI a
Sem. I
Sem. II
Clasa a XII a
Sem. I
Sem. II
2.
Baba Gianina
3.
Bz Ioana
4.
Blag Mirabela
5.
Buz Petru
6.
Cojocaru Tatiana
7.
Crian Drago
8.
Dnic Irinel
9.
Dobre Elena
10.
Dobre Mihai
11.
Dragot Ion
12.
Geac Ioana Maria
13.
Istvan Cornelia
14.
Izvoran Marinela
15.
Koharovics Gabriel
16.
Leban Adela
17.
Mihai Marius
18.
Munteanu Daniel
19.
Ntng Verginica
20.
Neagu Eleonora
21.
Nicoar Lenua
22.
Nistor Bogdan
23.
Orban Marius
24.
Rus Cristian
25.
Serban Andreea
26.
Stanci Ioan Gabriel
27.
Stnoiu Diana
28.
Stefnu Maria
29.
Stolcz Adrian
30.
Totoa Oana
Nemotivate
Motivate
TOTAL GENERAL
Necolarizai:
1
20
10
5
12
10
10
4
5
9
10
12
1
14
17
12
23
21
21
20
19
13
11
1
10
12
13
21
1
231
231
446
1
10
2
1
12
1
40
1
5
3
3
12
1
12
15
12
1
4
3
2
5
4
1
3
12
3
12
10
14
5
10
5
9
4
12
12
12
9
6
4
6
4
7
9
5
3
1
1
3
3
12
1
203
203
401
1
1
3
21
215
215
2
11
4
3
2
4
1
7
5
9
1
7
5
6
1
1
1
1
1
2
198
198
Performana *
An colar
mentiune
2006 - 2007
2.
Stolcz Adrian
Sport tenis de masa
Premiul I
3.
Nistor Bogdan
Concurs dans
mentiune
4.
Biz Ioan
miss
Premiul I
5.
6.
7.
8.
9.
10
M = meniune special; PS = premiu special; PIII = premiul al treilea; PII = premiul al
doilea; PI = premiul nti
10. SITUAIA ELEVILOR PROBLEM *
Nr.
Numele i prenumele
crt.
n ce const problema
Data consemnrii
1.
Dnic Irinel
ABSENTE NEMOTIVATE
2.
Stolcz Adrian
ABSENTE MOTIVATE
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
- eec colar - starea de sntate
- integrare dificil - situaie material deosebit ( venituri f. mici)
- comportament deviant
11. SITUAIA MANUALELOR PRIMITE/PREDATE
Nr.
Disciplina colar
crt
Clasa a IX a
1
Limba romn
32
2006 - 2007
2006 - 2007
2006 - 2007
13.03.2007
13.03. 2007
Manuale primite
Clasa a X a
32
Msuri luate
Discutii cu parintii
Discutii cu antrenorul
Manuale predate
Clasa a IX a
Clasa a X a
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Limba latin
Limba francez
Limba englez
Limba .italiana
Istoria
Geografie
Matematic
Fizic
Chimie
Biologie
Educaia muzical
Educaia plastic
Educaia fizic
Socio-umane
Religia
Opional 1-CDL
Opional 2-CDL
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
32
Numele i prenumele
1.
2.
3.
Andriescu Alin
Baba Gianina
Bz Ioana
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
Blag Mirabela
Buz Petru
Cojocaru Tatiana
Crian Drago
Dnic Irinel
Dobre Elena
Dobre Mihai
Dragot Ion
Geac Ioana Maria
Istvan Cornelia
Izvoran Marinela
Koharovics Gabriel
Leban Adela
Mihai Marius
Munteanu Daniel
Ntng Verginica
Neagu Eleonora
Nicoar Lenua
Nistor Bogdan
Orban Marius
Rus Cristian
Serban Andreea
Stanci Ioan Gabriel
Stnoiu Diana
Stefnu Maria
Stolcz Adrian
Totoa Oana
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Data
20.09.2006
20.11.2006
21.01.2007
Observaii
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
13.03.2007
15.05.2007
3.07.2007
SCENARIU DIDACTIC
DISCIPLINA: Consiliere i orientare
CLASA. a X-a B
DATA: 22 februarie 2006
TEMA: Eu i opinia clasei
DURATA: 50
OBIECTIVE: La sfritul activitii elevul va fi capabil:
S neleag importana i necesitatea unei atitudini decente n relaiile interpersonale;
S resimt necesitatea stabilirii unor relaii de colegialitate cu ceilali elevi;
S dezvolte capacitatea de a accepta valorile care exist in cadrul grupurilor umane.
METODE I PROCEDEE:
conversaia euristic;
problematizarea;
expunerea;
alegerea forat;
metoda ciorchinelui.
lectura ntrerupt
MIJLOACE DE NVMNT:
plane;
flip-chart
fie de lucru
post-it
texte
MOMENT ORGANIZATORIC:
Se mparte clasa n grupe de cate 4 elevi.
Se reamintete tema leciei al crui titlu se scrie pe tabl i se motiveaz opiunea pentru tem
CAPTAREA ATENIEI:
Se distribuie elevilor blazonul personal i li se cere s-l completeze.
Blazonul cuprinde 4 dreptunghiuri n care elevii vor nota: 2 caliti personale, 2 defecte, un lucru pe
care nu-l cunosc ceilali despre el, i un hobby
Pe baza asemnrilor, defectelor sau hobby-urilor i vor grupa blazoanele pe o plan. Se vor vedea
astfel grupurile de afiniti sau de prieteni.
De ce v-ai grupat astfel? Ce ai avut n vedere?
Plana cu blazoanele sa pstreaz n clas. La sfritul clasei a IX- a se reia tema i se va urmri
progresul fcut n abordarea imaginii de sine i n evoluia grupurilor de prieteni.
CONINUTUL LECTIEI:
Se aplic metoda ciorchinelui pentru a vedea valorile morale i atitudinile pe care le presupune
colectivul de elevi, grupul clas.
Grupul - clas
V neleg, dar v rog s m nelegei i dumneavoastr pe mine. Pavko al meu e copil de scoal i
trebuie s mearg la coal. Nu pot s-l las fr educaie. i nici nu am bani pentru amend.
Stop!
2.
Ei, ce zicei acum? Ai fost surprini? Cum credei c se simte Pavko? Dar tatl lui? Ce
credei c se va ntmpla n continuare?
n cele din urm s-au neles s-l nscrie pe Pavko la coal. O s stea n curtea colii i o s se uite
n clas pe fereastr ca s urmreasc leciile. Cnd o s vin iarna, Pavko o s stea tot n curte. O s poarte o
hain de blan i cti pe urechi ca s aud ce se vorbete n clas, pentru c ferestrele vor fi nchise. De scris
i de desenat o s-i fie uor. O s-i pun o tabl pe genunchi. n ziua urmtoare Pavko veni la coal. Stnd
n curtea colii i mica nedumerit pantofii lui uriai, iar capul i ajungea pn la coul de pe acoperi.
Copiii fugir n clase cnd l vzur i ncepur s se uite la el pe fereastr. Pavko se uita i el pe fereastr
cutndu-i clasa. Altminteri era liniste. Copii uimii se zgiau doar la el. i Pavko? Se zgia i el la ei.
Stop!
3. Ce prere avei despre soluia gsit pentru ca Pavko s poat veni la coal? E bun? De
ce?/ De ce nu? Ce credei c vor gndi ceilali copii din coal despre Pavko?Cum v-ai simi dac ai fi
elevi i ai vedea pe fereastr un uria? Cum credei c se simea Pavko?
Cum v-ai simi voi n
locul lui?
Deodat, de la o fereastr de la etajul nti se auzi vocea unei fetie:
Est n clasa nti?
Eu? ntreb Pavko, aplecndu-se puin ca s vad cu cine vorbete. Da, sunt n clasa nti,
spuse el dnd din cap i zmbind fetiei ndrznee. Avea faa rotund, un nsuc mic i prul negru.
i eu sunt n clasa nti i m cheam Betka, zise fetia. Tata mi-a citit ieri o poveste despre
un uria bun. i tu eti un uria bun?
Pavko ddu din nou din cap, dar i ddu seama c nu are nici o dovad. ncepu s se gndeasc. Betka
vzu lumina unui gnd n ochii lui mari.
Stop!
4. Acum ce credei? Ce va face Pavko? Credei c este un uria bun sau un uria ru? Dac
e bun cum o va dovedi? Ce credei c se va ntmpla n continuare? Ce va face Pavko? O va face pe
Betka s-i fie fric de el? Dar pe ceilali copii?
i ntinse apoi o mn pn la pdure. Cnd o aduse napoi, n palma lui era o veveri.
O duse pn la fereastr i i-o ddu fetei.
O veveri! Ce frumoas e! strig Betka. Nu-i culegi un con? Pavko i ntinse din nou mna.
Ajunse la vrful unui brad. Cnd i ls mna jos, era plin de conuri.
Ceilali copii erau entuziasmai. Spaima le trecu, pentru c i ddur seama c Pavko, dei era uria, nu fcea
ru nici unei veverie. Apoi copii se jucar cu Pavko n fiecare pauz . Cnd se jucau de-a poarta de aur,
Pavko era poarta. Cnd se jucau fotbal, Pavko era portarul . i era uor. Dac ntindea o mn acoperea
jumtate din poart. i prea ru de un singur lucru: c nu putea s se joace de-a v-ai ascunselea. Toat lumea
l vedea, oriunde era. Atunci copiii nu se mai jucar de-a v-ai ascunselea, pentru c nu era interesant s se
joace fr Pavko. Toi copii doreau s fie prieteni cu el. Dar prietena lui cea mai bun eratii voi cine.
Betka cea cu faa rotund, nasul mic i prul negru. Fetia aceea care vorbise prima cu el.
Trebuie s adugm c Pavko era un elev bun i c primea n fiecare zi un plus in caietul de teme.
Stop!
5. Ce prere avei acum? Cum se simt Pavko i ceilali copii acum? Dar tatl lui Pavko?
Tem de reflexie: Descriei o situaie n care v-ai simit marginalizat. Ce sentimente ai avut? Cum
ai depit momentul. Cine v-a ajutat?
Bibliografie:
Leca, M. C., Grecu, M. C, - Putem s schimbm lumea mpreun , Editura Alfa, 1997
Ghica, V. Ghid de consiliere i orientare colar, Ed. Polirom, Iai, 1988.
coercitiv
nefavorabil
dezvoltare fizica
armonioasa
buna
deficitara
II2.Trasaturi individuale:
a) Performanta scolara:
- Discipline preferate: romana, engleza
- Discipline cu rezultate foarte bune: engleza, informatica
- Discipline cu rezultate modeste: matematica, fizica
b) Capacitatea si stilul de munca:
CAPACITATE
STIL
mare
interesat, actic
medie
sistematic
c)
redusa
foarte redusa
Inteligente definitorii:
lingvistica
logico-matematica
spatiala
muzicala
independent
haotic
corporal-chinestezica
inter-personala
intra-personala
mediocru
scazut
emotiv
hiperemotiv, timid
fermecator
entuziast
constiincios
sensibil
intreprinzator
bun camarad
muncitor
adora succesul
ordonat
lipsit de entuziastm
TIPUL SANGVIN
abil
TIPUL NONSALANT
nepasator
TIPUL APATIC
fara mari resurse
g) Trasaturi dominante de caracter
Atitudine fata de societate:
cinste
atasament
rautate
bunatate
Atitudine fata de munca
sarguinta
indiferenta
seriozitate
lene
Atitudine fata de sine
demnitate
inganfare
spirit autocritic
descurcaret
posesiv
indolent
apatic
incet
ranchiunos
patriotism
sfidare
loialitate
ipocrizie
ironie
politete
perfidie
indiferenta
temeinicie
nepasare
initiativa
neglijenta
rutina
rutina
indiferenta
optimism
aroganta
modestie
laudarosenie
exigenta
exigenta
ANCHETA SOCIAL
Nr 528 / 02.09.2006
Realizat de asistentul social MUNTEAN FLORIN
Locul i data SLATINA, 02.09.2006
Persoane prezente: PARINTII, DIRIGINTELE
Scopul STABILIREA SITUATIEI MATERIALE A COPILULUI
I. Date de identificare a copilului
Nume i prenume: BZ G. IOANA
Locul i data naterii: PETROSANI, 20.08.1985
CNP:0/2/2/0/0/8/8/5/3/3/0/9/1/ B.I. OT 316920
Domiciliul legal: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Domiciliul n fapt: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Etnia:ROMANA Religia: ORTODOXA
II. Date despre familie:
Date despre mama
Nume i prenume: BZ. C. MARIA
Locul i data naterii: BOTOSANI, 03.02.1967
CNP: 0/2/0/3/0/2/6/7/0/3/0/8/5/ B.I. OT. 450983
Domiciliul legal: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Domiciliul n fapt: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Stare civil: CASATORITA
Studii: MEDII
Ocupaia: CASNICA
Etnia: ROMANA
Religia: ORTODOXA
Stare de sntate
BUNA
Date despre tata
Nume i prenume: BZ C, GEORGE
Locul i data naterii: TARGU JIU, 03.02. 1967
CNP: 0/2/0/3/0/2/6/7/0/1/9/5/3/ B.I. OT. 253489
Domiciliul legal: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Domiciliul n fapt: STR. SATURN, BL. 16, SC. I, AP.12
Stare civil: CASATORIT
Studii: MEDII
Ocupaia: PENSIONAR
Etnia: ROMANA
Religia: CATOLICA
Stare de sntate PRECARA, CIROZA HEPATICA
Data naterii
Ocupaia
20.08.1985
ELEVA
FAMILIE
BZ G. IOANA
2
3
4
5
Ocupaie
da
nu
Ap curent
Satisfctoare
Numrul de camere: 2
nclzire
Telefon
Nesatisfctoare
Venituri
Stabile: PENSIA TATALUI, ALOCATIA COPILULUI
Ocazionale:_____________________________________________________
Suprafaa de teren cultivat (tipul culturii):______________________________
Animale:________________________________________________________
Alte proprieti:___________________________________________________
VI. Relaiile n familie i comunitate
Relaii n familie:
INTRE MEMBRII FAMILIEI EXISTA RELATII ARMONIOASE, AJUTANDU-SE INTRE EI
Relaiile n comunitate:
CU COMUNITATEA RELATIILE SUNT DE ASEMENEA BUNE, FAMILIA FIIND APRECIATA SI
RESPECTATA IN COMUNITATEA DIN CARE FACE PARTE, NIMENI NE AVAND NIMIC RAU DE ZIS LA
ADRESA LOR
VII. Observaii
Asistent Social