Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Nadia Florea
2009
Student:BUBATU VERONICA Anul de studiu:3 Telefon: Facultatea:De Marketing si Afaceri Economice Internationale Specialitatea:Afaceri Internationale Unitatea de nvmnt pilot sector.. Adresa unitii de nvmnt: . Telefon/fax: Mijloace de transport: Profesor mentor: Directorul unitii de nvmnt pilot (semntur i tampil):
Coordonatorul practicii pedagogice din Universitatea Spiru Haret: Directorul Departamentului pentru Pregtirea Personalului Didactic: Deca nul facultii:
CUPRINS 1. Obiectivele practicii pedagogice 2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice 3. Planificarea activitilor de practic pedagogic 3.1. Orarul sptmnal al profesorului mentor 3.2. Planificarea leciilor de prob i a leciei finale
4.
A) Documentele portofoliului de evaluare: 4.1. Fia de asisten 4.2. Gril de observare a leciei 4.3. Planificare calendaristic 4.4. Proiectul unitii de nvare 4.5. Proiect de lecie 4.6. Proiect didactic pentru activiti educative 4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extracolar 4.6.2. Proiect didactic pentru dirigenie 4.7. Fi de caracterizare psihopedagogic 4.8 Fie de evaluare a leciilor 4.8.1. Fi de evalua a leciei de prob nr.1 4.8.2. Fi de evalua a leciei de prob nr.2 4.8.3. Fi de evaluare a leciei finale B) Proiect didactic-sintez
3
1. Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogic, parte integrant a procesului de nvmnt, are urmtoarele obiective: - consolidarea i aprofundarea pregtirii de specialitate, psihopedagogice i metodice; - nvarea, exersarea i formarea abilitilor i competenelor necesare exercitrii profesiunii didactice; - cunoaterea documentelor colare care fundamenteaz organizarea i conducerea procesului didactic; - aplicarea particularizat la disciplinele de nvmnt a tuturor componentelor procesului general de predare-nvare-evaluare (principiile, finalitile, coninutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor colare); - formarea i dezvoltarea abilitilor practice de proiectare didactic; - efectuarea i exersarea unor aciuni specifice procesului de nvmnt pe baza pregtirii teoretice de psihologia educaiei, pedagogie, didactic a specialitii; - formarea capacitii de cunoatere a elevilor (individual i n grupul colar), n vederea tratrii difereniate a acestora; - cultivarea abilitilor i a capacitilor de autoevaluare i de integrare a rezultatelor autoevalurii n proiecia personal a dezvoltrii profesionale. 2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice a) Componentele de baz ale coninutului practicii pedagogice sunt: - cunoaterea unitilor de nvmnt, ca organizaii sociale avnd ca misiune formarea, educarea i socializarea tinerei generaii; - cunoaterea structurii organizatorice, a relaiilor funcionale dintre compartimentele i serviciile componente, a sistemelor manageriale ale unitilor colare; - cunoaterea sistemului de activiti didactice, educaionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaiilor i a interaciunilor reciproce dintre acestea; - nelegerea raporturilor reciproce dintre coal-familie-organizaiile sociale i ale administraiei locale, comunitile locale i a schimburilor permanente cu mediul n care acioneaz; - asimilarea principalelor componente, calificri, responsabiliti, ndatoriri i drepturi ale profesiei de cadru didactic ; - capacitatea de transpunere a coninutului tiinific, de specialitate al obiectelor de studiu, n coninuturi didactice, n msur s fac posibil i accesibil nsuirea de ctre elevi a valorilor tiinei, tehnologiei i culturii; - construirea de demersuri i strategii didactice adecvate finalitilor i coninuturilor disciplinelor de studiu, formarea i dezvoltarea deprinderilor de apreciere i susinere a activitilor didactice cu elevii; - formarea abilitilor i a capacitii de observare i de studiere a particularitilor de vrst i individuale ale elevilor; - dezvoltarea capacitii de evaluare i apreciere a activitilor instructiv-educative proprii, ale elevilor i ale colegilor. b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat i conine urmtoarele etape i secvene: - etapa pregtitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaz primul contact cu realitile unitilor colare i se asigur cunoaterea de ctre studeni a tuturor elementelor teoretice i a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriuzis a activitilor practice;
practica observatorie care urmrete formarea capacitilor de identificare a principalelor componente ale procesului de nvmnt, precizarea etapelor activitilor didactice n succesiunea lor i a capacitii de observare a fiecrui eveniment al diferitelor forme de activiti didactice (tipuri de lecii, activiti educative colare i extracolare, dirigenie etc.); - proiectarea didactic care se concretizeaz n realizarea urmtoarelor documente colare: planificare calendaristic, proiectarea unei uniti de nvare, proiectarea principalelor tipuri de lecii; stabilirea, n timp util, a datelor necesare aciunilor de proiectare, analiza curriculumului colar, identificarea obiectivelor cadru/competenelor generale i a obiectivelor de referin/competene specifice, diagnoza nivelului de pregtire a elevilor ca premis n formularea obiectivelor operaionale ale leciei; - desfurarea leciilor de prob i a leciilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii didactice adecvate coninuturilor i finalitilor educaionale urmrite; integrarea aciunilor evaluative n funcie de celelalte componente ale procesului didactic; exersarea capacitilor de stimulare a creativitii, motivaiei, interesului elevilor prin intermediul interaciunilor i comunicrii educaionale; - integrarea feed-back-ului n proiecia personal a dezvoltrii profesionale prin analiza i autoanaliza activitilor educaionale (lecii, activiti extracolare, ore de dirigenie) desfurate. 5. c) ndrumarea practicii pedagogice Practica pedagogic, n ansamblul su este coordonat de ctre Departamentul pentru Pregtirea Personalului Didactic i se efectueaz n colile pilot de aplicaie, stabilite de inspectoratele colare, pe baza unor protocoale ncheiate ntre Rectoratul Universitii i inspectorate. ndrumarea i realizarea efectiv a practicii pedagogice este asigurat: a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregtirea Personalului Didactic i al facultilor de profil care: - face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica studenilor; - asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii pedagogice; - analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor; - analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii- mentori rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic; - nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de practic pedagogic. b) de ctre profesorii-mentori din colile pilot (de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai realizrii i calitii practicii pedagogice asigurnd: - planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic; - repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-mentori; - ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de activiti practice ce se realizeaz, pe toat durata practicii pedagogice; - analizeaz, apreciaz i evalueaz rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic. Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod necesar participarea efectiv i responsabil a studenilor la toate aciunile, proiectele i programele nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, component organic, esenial a pregtirii pentru profesiunea didactic. 5
LUNI
Disciplina Clasa
MARI
Disciplina Clasa
MIERCURI
Disciplina Clasa
JOI
Disciplina Clasa
VINERI
Disciplina Clasa
Clasa
Data/Ora
Clasa
Fi de asisten aplicabil la toate tipurile de lecie (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare i evaluare) i la toate leciile i activitile demonstrative la care s-a asistat
Desfurarea leciei
n alctuirea unui test este indicat s se foloseasc mai multe tipuri de itemi (in acest caz se folosesc itemi cu Moment organizatoric: nvare,
alegere multipla, cu raspuns scurt/ de completare, de tip pereche, cu alegere duala) pentru ca elevii s Pregtirea leciei Intocmirea proiectului didactic, unitii de poat da rspunsuri variate. Prezentarea baremului de notare le d elevilor posibilitatea s se autoevalueze
Conceperea variantelor de test, a punctajului i i, evalund lucrarea colegului, s neleag modul de
grilei de notare Organizarea si pregtirea clasei pentru test(2min) Verificarea frecvenei elevilor Verificarea existenei resurselor materiale Captarea ateniei elevilor (2 min) Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi verificat i forma de evaluare Distribuirea testelor cu itemi cu alegere multipl, cu rspuns scurt/ de completare, de tip pereche, cu alegere dual. Desfurarea testului(25 min) Autoevaluarea testului(10min) Elevii sunt rugai s aprecieze rspunsurile din lucrarea colegului i s le noteze conform baremului de notare indicat. Predarea testului (1 min) Elevii sunt rugai s predea lucrrile profesorului. Aprecierea rezultatelor (10 min) Profesorul stabilete mpreun cu elevii rspunsurile corecte, ele sunt notate pe flipchart. simultan, dac timpul permite, profesorul va nota la ntmplare cteva lucrri Profesorul face aprecieri cu privire la modul de desfurare a activitii i a rezultatelor pariale
notare a unui test. Dupa ncheierea testului se face o verificare oral a rspunsurilor de ctre elevi sub conducerea profesorului, astfel acetia avnd posibilitatea de a nelege ce au greit i de a reine rspunsurile corecte.
1.Aspect informativ - coninut tiinific - adaptarea la nivelul clasei - ncadrarea noilor cunotine n sistemul cunotinelor anterioare - realizarea cerinelor programei colare (obiective-cadru, obiective de referin; competene generale, competene specifice) 2.Aspect formativ - utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de programa colar) - realizarea conexiunii inverse - dezvoltarea capacitilor intelectuale - valorificarea valenelor educative ale temei
X X X
X X X X
10
- dezvoltarea capacitii de transfer (realizarea de corelaii intra/inter/transdisciplinare) 3. Metodologia didactic - aplic. metodelor i a procedeelor didactice - utilizarea mijloacelor de nvmnt - ncadrarea n timp 4. Evaluarea activitii elevilor - iniial - formativ - final 5. Relaia profesor-elev; elev-elev - atmosfer de lucru n clas - organizarea activitii pe grupe sau independent/individual 6. Ali indicatori
X X X X
Metodele activ-participative noi stimuleaza atentia elevilor. Intrebarile sunt bine puse, scurte si precise.
X X
11
7.8. 4.3. Planificare calendaristic (semestrial/anual) 7.9. n interiorul planificrii anuale se poate face o demarcaie ntre semestre.
Clasa: _________ Disciplina: _______________________ Nr. de ore /sptmna: _____________ Nr. de ore total: ______ UNITATEA DE NVARE OBIECTIVE DE REFERIN / COMPETENE SPECIFICE CONINUTURI NR. ORE SPT MNA OBSERVAII
12
13
14
15
7.10. 7.11.
OBIECTIVE OPERAIONALE Pn la sfritul orei, elevii vor fi capabili: O1 O2 O3 O4 RESURSE PROCEDURALE (METODE I PROCEDEE): RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE NVMNT): ORGANIZAREA ACTIVITII ELEVILOR:
2
Proiect de lecie aplicabil la toate tipurile de lecii din sistem (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare, evaluare)
16
17
18
Data : Clasa : Nr. de elevi (prezeni/nscrii) : Disciplina : Subiectul leciei : Tipul leciei : Obiectivele activitii: Strategia didactic : 8. Resurse procedurale (metode, procedee, interaciuni, forme de organizare a activitii elevilor) : 9. Resurse materiale (mijloace de nvmnt):
Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactic, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactic, gradul de implicare i participare a elevului, asigurarea feed-backului aprecieri, evidenieri, situaii conflictuale, elevi problem, impasuri, observaii):
19
Bibliografia consultat:
2) Motivarea elevilor
3) Desfurarea activitii
20
4) Asigurarea feed-back-ului
Referitor la activitatea de dirigenie, ca document educaional n sprijinul cadrelor didactice ce vor desfura astfel de demersuri educaionale, important este Caietul profesorului-diriginte pentru c el reunete toate domeniile i referinele muncii educative. Structura acestui caiet ar putea fi urmtoarea: 10. 1. Catalogul clasei 10.8.1.1.1.1.1. 2. Profesorii clasei
3. Comitetul de prini pe clas 4. Colectivul de responsabili ai clasei 5. Orarul clasei 6. Proiectul anual de activitate educativ 7. Proiectul semestrial de activitate educativ 8. Scenarii de lecii de dirigenie (schie de proiecte ale orelor de dirigenie) 21
9. Asistene la orele clasei .a. 10.Observaii asupra clasei i asupra elevilor 11. Fiele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizrii Caracterizrilor elevilor)
13. Familia: normal, mam decedat, tat decedat, prini divorai, tat vitreg, mam vitreg 14. Numrul copiilor 15. Elevul este al (n ordinea naterilor) 16. Atmosfera social-moral a familiei i condiiile de munc ale elevului III. Date medicale 16.8. Boli cronice
16.9. 16.10.
IV. Profil psihopedagogic Nr. crt. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Indicatori Nivel intelectual Caracter Stabilitate emotiv Sntate Condiia economic i social cultural Interes-vocaie special pentru domeniile (obiectele) Lipsa de interes-vocaie pentru domeniile (obiectele) Inteligena teoretic-practic (Se consemneaz elementele semnificative; colaborarea cu profesorul consilier din coal) se recomand
17. V. Situaia colar Nr. 18. Situaia colar crt. 1. Media general anual, ordinea clasificrii, din x elevi 2. Materii cu rezultatele cele mai bune, medii anuale, clasificarea 3. Materii cu rezultatele cele mai slabe, medii anuale, clasificarea
23
Clasa :
Disciplina :
INDICATORI
Subiectul leciei :
4 5 6
Tipul leciei :
NOTE 7 8 9 10
3.
PROIECTAREA LECIEI Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare DESFURAREA LECIEI Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpului Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar) Realizarea obiectivelor operaionale Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: microdecizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesorelev, elev-elev. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite
SEMNTURA
3 Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =
..
Clasa :
Disciplina :
INDICATORI
Subiectul leciei :
4 5 6
Tipul leciei :
NOTE 7 8 9 10
3.
PROIECTAREA LECIEI Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare DESFURAREA LECIEI Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpului Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar) Realizarea obiectivelor operaionale Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: microdecizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesorelev, elev-elev. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite
SEMNTURA
..
25
Clasa :
Disciplina :
INDICATORI
Subiectul leciei :
4 5 6
Tipul leciei :
NOTE 7 8 9 10
3.
PROIECTAREA LECIEI Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare DESFURAREA LECIEI Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpului Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar) Realizarea obiectivelor operaionale Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ a coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: microdecizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesorelev, elev-elev. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru lecia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite
NOTA
SEMNTURA .
26
....
Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ = 3
B. Proiect didactic de sintez - Lucrare de absolvire a modului de pregtire a personalului didactic Proiectul-sintez const n elaborarea unei lucrri de sintez pe o tem, la alegerea candidatului, cu acordul profesorului de specialitate din domeniul Psihologiei educaiei, Pedagogiei (Teoria i metodologia curriculumului, Teoria i metodologia instruirii i Teoria i metodologia evalurii), domeniul didacticii aplicate la disciplinele de specialitate, domeniul practicii pedagogice, domeniul activitilor educative prevzute n curriculum-ul colar (inclusiv la dispoziia colii), domeniul organizrii i managementului unitilor i proceselor instructiv-educative. n cadrul proiectului-sintez, candidatul trebuie s demonstreze c a asimilat cunotinele teoretice prevzute de programele de studii, c este n msur s le valorifice la disciplinele de specialitate, pe baza experienei dobndite prin intermediul practicii pedagogice efectuate. NOT:
1. ncepnd cu anul universitar 2005-2006, tematica va fi stabilit de fiecare cadru didactic coordonator la disciplinele
din Planul de nvmnt al D.P.P.D.: Psihologia educaiei, Pedagogie, Didactica specialitii, Practic pedagogic, Sociologia educaiei, Management educaional, Informatic asistat de calculator. 2. Bibliografia se va stabili n colaborare cu profesorul coordonator.
27
NOTELE OBINUTE DE STUDENT LA PRACTICA PEDAGOGIC STRUCTURI ALE PORTOFOLIULUI ACTIVITILE DE PRACTIC OBSERVATORIE (4.1., 4.2.): ACTIVITILE DE PROIECTARE (4.3., 4.4., 4.5., 4.6.): ACTIVITI DE PREDARENVARE-EVALUARE n cadrul leciilor de prob (4.8): ACIUNILE EXTRACOLARE (4.6.1.): MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii probe de evaluare, fie de munc independent s.a: CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGIC A ELEVILOR (4.7.): LECIA DE PROB NR.1 (4.8.1.): LECIA DE PROB NR.1 (4.8.2.): LECIA FINAL (4.8.3.): MEDIA GENERAL (n cifre i litere): Semntura coordonatorului de practic pedagogic: Colocviul I (semestrul 6) Colocviul II (semestrul 7)
28