Sunteți pe pagina 1din 55

UNIVERSITATEA „DANUBIUS” GALATI

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

Lector univ.dr. Lida Stanciu

CAIET
DE
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

2024
Student:………………………………………………Anul de studiu:…… Telefon:……………………
Facultatea:………………………….
Specialitatea:………………………..

Unitatea de învăţământ …………………………………………………………..


Adresa unităţii de învăţământ: ……………………………………………………………………….
Telefon/fax: …………………………
Mijloace de transport: …………………………………………………………………………………

Profesor mentor:
Directorul unităţii de învăţământ(semnătură şi ştampilă):

Coordonatorul practicii pedagogice din Universitatea „DANUBIUS” Galati:

Directorul Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic:


Decanul facultăţii:

2
CUPRINS

Obiectivele practicii pedagogice


Conţinutul şi secvenţele practicii pedagogice
Planificarea activităţilor de practică pedagogică
3.1. Orarul săptămânal al profesorului mentor
3.2. Planificarea lecţiilor de probă şi a lecţiei finale

Evaluarea practicii pedagogice:

A) Documentele portofoliului de evaluare:


4.1. Fişa de asistenţă
4.2. Grilă de observare a lecţiei
4.3. Planificare calendaristică
4.4. Proiectul unităţii de învăţare
4.5. Proiect de lecţie
4.6. Proiect didactic pentru activităţi educative
4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară
4.6.2. Proiect didactic pentru dirigenţie
4.7. Fişă de caracterizare psihopedagogică
4.8 Fişe de evaluare a lecţiilor
4.8.1. Fişă de evalua a lecţiei de probă nr.1
4.8.2. Fişă de evalua a lecţiei de probă nr.2
4.8.3. Fişă de evaluare a lecţiei finale
B) Proiect didactic-sinteză
1. Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogică, parte integrantă a procesului de învăţământ, are următoarele obiective:
- consolidarea şi aprofundarea pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice;
- învăţarea, exersarea şi formarea abilităţilor şi competenţelor necesare exercitării profesiunii didactice;
- cunoaşterea documentelor şcolare care fundamentează organizarea şi conducerea procesului didactic;
- aplicarea particularizată la disciplinele de învăţământ a tuturor componentelor procesului general de predare-învăţare-evaluare (principiile,
finalităţile, conţinutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare);
- formarea şi dezvoltarea abilităţilor practice de proiectare didactică;
- efectuarea şi exersarea unor acţiuni specifice procesului de învăţământ pe baza pregătirii teoretice de psihologia educaţiei, pedagogie,
didactică a specialităţii;
3
- formarea capacităţii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar), în vederea tratării diferenţiate a acestora;
- cultivarea abilităţilor şi a capacităţilor de autoevaluare şi de integrare a rezultatelor autoevaluării în proiecţia personală a dezvoltării
profesionale.
2. Conţinutul şi secvenţele practicii pedagogice
a) Componentele de bază ale conţinutului practicii pedagogice sunt:
- cunoaşterea unităţilor de învăţământ, ca organizaţii sociale având ca misiune formarea, educarea şi socializarea tinerei generaţii;
- cunoaşterea structurii organizatorice, a relaţiilor funcţionale dintre compartimentele şi serviciile componente, a sistemelor manageriale ale
unităţilor şcolare;
- cunoaşterea sistemului de activităţi didactice, educaţionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaţiilor şi a interacţiunilor reciproce
dintre acestea;
- înţelegerea raporturilor reciproce dintre şcoală-familie-organizaţiile sociale şi ale administraţiei locale, comunităţile locale şi a schimburilor
permanente cu mediul în care acţionează;
- asimilarea principalelor componente, calificări, responsabilităţi, îndatoriri şi drepturi ale profesiei de cadru didactic ;
- capacitatea de transpunere a conţinutului ştiinţific, de specialitate al obiectelor de studiu, în conţinuturi didactice, în măsură să facă posibilă şi
accesibilă însuşirea de către elevi a valorilor ştiinţei, tehnologiei şi culturii;
- construirea de demersuri şi strategii didactice adecvate finalităţilor şi conţinuturilor disciplinelor de studiu, formarea şi dezvoltarea
deprinderilor de apreciere şi susţinere a activităţilor didactice cu elevii;
- formarea abilităţilor şi a capacităţii de observare şi de studiere a particularităţilor de vârstă şi individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacităţii de evaluare şi apreciere a activităţilor instructiv-educative proprii, ale elevilor şi ale colegilor.
b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat şi conţine următoarele etape şi secvenţe:
- etapa pregătitoare, de început a practicii, în care se realizează primul contact cu realităţile unităţilor şcolare şi se asigură cunoaşterea de către
studenţi a tuturor elementelor teoretice şi a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zisă a activităţilor practice;
- practica observatorie care urmăreşte formarea capacităţilor de identificare a principalelor componente ale procesului de învăţământ,
precizarea etapelor activităţilor didactice în succesiunea lor şi a capacităţii de observare a fiecărui eveniment al diferitelor forme de activităţi
didactice (tipuri de lecţii, activităţi educative şcolare şi extraşcolare, dirigenţie etc.);
- proiectarea didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare: planificare calendaristică, proiectarea unei unităţi
de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii; stabilirea, în timp util, a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului
şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de
pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei;
- desfăşurarea lecţiilor de probă şi a lecţiilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii
didactice adecvate conţinuturilor şi finalităţilor educaţionale urmărite; integrarea acţiunilor evaluative în funcţie de celelalte componente ale
procesului didactic; exersarea capacităţilor de stimulare a creativităţii, motivaţiei, interesului elevilor prin intermediul interacţiunilor şi
comunicării educaţionale;
- integrarea feed-back-ului în proiecţia personală a dezvoltării profesionale prin analiza şi autoanaliza activităţilor educaţionale (lecţii,
activităţi extraşcolare, ore de dirigenţie) desfăşurate.
c) Îndrumarea practicii pedagogice
4
Practica pedagogică, în ansamblul său este coordonată de către Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic şi se efectuează în
şcolile de aplicaţie, stabilite de inspectoratele şcolare, pe baza unor protocoale încheiate între Rectoratul Universităţii şi inspectorate. Îndrumarea şi
realizarea efectivă a practicii pedagogice este asigurată:
a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic şi al facultăţilor de profil care:
- face legătura cu conducerile şcolilor şi cu profesorii-mentori care vor îndruma nemijlocit practica studenţilor;
- asigură documentaţia ştiinţifică necesară studenţilor în pregătirea activităţilor din cadrul practicii pedagogice;
- analizează şi avizează proiectele didactice pentru fiecare tip de activităţi practice ale studenţilor;
- analizează şi evaluează împreună cu profesorii- mentori rezultatele obţinute de studenţi la practica pedagogică;
- înscrie în documentele şcolare de evidenţă-activităţile fiecărui student efectuate în perioadele de practică pedagogică.
b) de către profesorii-mentori din şcolile de aplicaţie, care acţionează ca agenţi şi garanţi ai realizării şi calităţii practicii pedagogice asigurând:
- planificarea activităţilor instructiv-educative înscrise în programele de practică;
- repartizarea săptămânală a studenţilor la activităţile didactice pe care le desfăşoară profesorii-mentori;
- îndrumarea ştiinţifică de specialitate şi didactică a studenţilor pentru toate categoriile şi tipurile de activităţi practice ce se realizează, pe toată
durata practicii pedagogice;
- analizează, apreciază şi evaluează rezultatele obţinute de studenţi la practica pedagogică.
Desfăşurarea optimă şi realizarea corespunzătoare a obiectivelor practicii pedagogice implică în mod necesar participarea efectivă şi responsabilă a
studenţilor la toate acţiunile, proiectele şi programele înscrise în sistemul general al practicii pedagogice, componentă organică, esenţială a pregătirii pentru
profesiunea didactică.

5
3.PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

3.1.ORARUL SĂPTĂMÂNAL
AL PROFESORULUI MENTOR
(pentru orele şi activităţile demonstrative)

ORA LUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI


Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa

3.2.PLANIFICAREA LECŢIILOR DE PROBĂ ŞI A LECŢIEI FINALE

Lecţia de probă nr.1 Lecţia de probă nr.2 Lecţia finală


Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa

6
4.EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE:
A) Documentele portofoliului de evaluare
4.1.Fişa de asistenţă

Data:.....................
Clasa : ......................
Durata : ......................
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : …………
Disciplina : …………………..
Unitatea de învăţare : ................................
Subiectul lecţiei : ……………………….
Tipul lecţiei1 : ……………….
Scopurile lecţiei:………………..
Obiective operaţionale :………………..
 Strategii didactice: .............................
- Metode de invatamant:.......................
- Forme de organizare a activitatii didactice: ............................
- Forme de dirijare a activitatii de evaluare:..................................
- Resurse psihologice ale desfasurarii activitatii:..............
- Resurse materiale:....................................

Desfasurarea lectiei Intrebari si observatii pe baza


1
Fişă de asistenţă aplicabilă la toate tipurile de lecţie (dobândire de cunoştinţe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare şi evaluare) şi la toate lecţiile şi activităţile
demonstrative la care s-a asistat
7
discutiilor cu profesorul mentor

8
4.1.Fişa de asistenţă

Data:.....................
Clasa :........................
Durata :........................
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : ……………………
Disciplina : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Unitatea de invatare :………..
Subiectul lecţiei : ..............................
Tipul lecţiei2 :……………………
Scopurile lecţiei:…………………..
Obiective operaţionale : ………………….
 Strategii didactice: ..........................
- Metode de invatamant:........................
- Forme de dirijare a activitatii de evaluare:................
- Resurse materiale:......................

Desfasurarea lectiei Intrebari si observatii pe baza


discutiilor cu profesorul mentor

4.1.Fişa de asistenţă
2
Fişă de asistenţă aplicabilă la toate tipurile de lecţie (dobândire de cunoştinţe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare şi evaluare) şi la toate lecţiile şi activităţile
demonstrative la care s-a asistat
9
Data:......................
Clasa :......................
Durata: ........................
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : …………………….
Disciplina : …………………………..
Unitatea de învăţare :,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Subiectul lecţiei : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tipul lecţiei3 : .....................................
Scopurile lectiei :………………………
Obiective operaţionale : ………………….
Strategii didactice: ..............................
Procedee de instruire:.......................
Forme de organizare: .......................
Forme de dirijare:...................
Resurse materiale:.........................
Metode de evaluare:...........................

Desfasurarea lectiei Intrebari si observatii pe baza


discutiilor cu profesorul mentor
3
Fişă de asistenţă aplicabilă la toate tipurile de lecţie (dobândire de cunoştinţe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare şi evaluare) şi la toate lecţiile şi activităţile
demonstrative la care s-a asistat
10
4.1.Fişa de asistenţă
Data: .....................
11
Clasa :..................
Durata: .........................
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : …………………….
Disciplina : ………………………………
Unitatea de învăţare :..............................
Subiectul lecţiei :…………………………
Material bibliografic de specialitate:.........................
-

Metode de evaluare:...............................

Desfasurarea lectiei Intrebari si observatii pe baza


discutiilor cu profesorul mentor

4.2. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI


Data : .................
12
Clasa : ……………….
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : …………
Disciplina : …………………..
Subiectul lecţiei :……………………..
Tipul lecţiei : ……………………..
Resurse procedurale (metode, procedee, interacţiuni, forme de organizare a activităţii elevilor) :……………
Metode şi procedee :……………..
Forme de organizare a activităţii elevilor :……………….
Resurse materiale (mijloace de învăţământ):…………………
Indicatori Recunoaşterea Aspecte semnificative privind etapele lecţiei, în funcţie
acţiunii indicatorilor de indicatori, în vederea elaborării proiectelor de lecţie
( se bifează)
1.Aspect informativ

2.Aspect formativ

3. Metodologia didactică

4. Evaluarea activităţii elevilor

5. Relaţia profesor-elev; elev-elev

13
6. Alţi indicatori

4.3. Planificare calendaristică (semestrială/anuală)


În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaţie între semestre.
Clasa:..................
Disciplina:......................
Nr. de ore /săptămâna:...........
Nr. de ore total:.....................
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ /
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI NR. SĂPT OBS
ORE

14
4.4. Proiectul unităţii de învăţare
15
Clasa :…….
Disciplina :…………………..
Unitatea de învăţare:…………………….
Număr de ore alocate: ……………..
Data/date corespunzătoare numărului de ore :..........................
NR. CRT. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE
-

Clasa : ……………………
Disciplina :……………
Unitatea de învăţare: ……….
Număr de ore alocate:……………….
Data/date corespunzătoare numărului de ore : ...................

NR. CRT. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE


-

16
Clasa : ………….
Disciplina :………..
Unitatea de învăţare: …………..
Număr de ore alocate:…………..
Data/date corespunzătoare numărului de ore :.............
NR. CRT. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE

Clasa : …………….
Disciplina :………………..
Unitatea de învăţare:………………….
Număr de ore alocate:……….
Data/date corespunzătoare numărului de ore :................
NR. CRT. COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUT RESURSE EVALUARE
VIZATE URI

Clasa : ……………

17
Disciplina :………………..
Unitatea de învăţare: …………………
Număr de ore alocate: ………………….
Data/date corespunzătoare numărului de ore : ..............

NR. CRT. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE

Clasa : ……..
18
Disciplina :…………….
Unitatea de învăţare:……………………..
Număr de ore alocate:……………..
Data/date corespunzătoare numărului de ore :.....................

NR. COMPETENŢE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE NR


CRT. SPECIFICE VIZATE ORE

4.5. Proiect de lectie 2

19
DISCIPLINA: ....................
Clasa:............
SUBIECTU: .....................
TIPUL LECTIEI: .....................
SCOPURI:.......................
CONTINUTUL INFORMATIV:......
OBIECTIVE OPERATIONALE
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:.....................

RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT):.......................


RESURSE PROCEDURALE(METODE ŞI PROCEDEE) :………………
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR :…………
STRATEGIE DE EVALUARE :………………….
CONDIŢII INIŢIALE DE REALIZARE:
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
.
Scopul Strategii de predare Timp Strategii de învăţare Resurse
predării alocat Elevi cu dominantă Elevi cu dominantă Elevi cu dominantă practică
vizuală auditivă

Evaluarea lecţiei:

Data :
20
Clasa :….
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : …………….
Disciplina :……………………….
Subiectul lecţiei : …………….
Tipul lecţiei : ……………….
Resurse procedurale (metode, procedee, interacţiuni, forme de organizare a activităţii elevilor) :………………
Metode si procedee :…………………..
Forme de organizare a activitatii elevilor :…………………….
Resurse materiale (mijloace de învăţământ):…………………

Indicatori Recunoaşterea acţiunii Aspecte semnificative privind etapele lecţiei, în


indicatorilor funcţie de indicatori, în vederea elaborării proiectelor
( se bifează) de lecţie

1.Aspect informativ

2.Aspect formativ

3. Metodologia didactică

4. Evaluarea activităţii elevilor

5. Relaţia profesor-elev; elev-elev

21
6. Alţi indicatori

4.3. Planificare calendaristică (semestrială/anuală)


În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaţie între semestre.

Clasa:...................
Disciplina:..........................
Nr. de ore /săptămâna: ...............
Nr. de ore total: ............
Nr
Unitatea de invaţare Continuturi ale unitaţii de învaţare Competenţe vizate Sapt
ore
0 1 2 3 4

22
4.4. Proiectul unităţii de învăţare

Clasa : ………….
Disciplina : …………….
Unitatea de învăţare:………….
Număr de ore alocate:………….
Data/date corespunzătoare numărului de ore ................
NR. COMPETENŢE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE
CRT SPECIFICE VIZATE

23
24
Clasa : …..
Disciplina :……….
Unitatea de învăţare: ...........................
Număr de ore alocate: ………………
Data/date corespunzătoare numărului de ore:................
NR. COMPETENŢE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE
CRT SPECIFICE VIZATE

25
Clasa : ……….
Disciplina : ………..
Unitatea de învăţare:………………
Număr de ore alocate:…………….
Data/date corespunzătoare numărului de ore:..................
NR. COMPETENŢE CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE
CRT SPECIFICE VIZATE

I.

26
4.5. Proiect de lecţie4
DISCIPLINA:.....................
CLASA :.....................
SUBIECTUL:.....................
TIPUL LECTIEI: ........................
SCOPURI:.......................

CONTINUTUL INFORMATIV:..................
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:................
RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE INVATAMANT):.........................
RESURSE PROCEDURALE(METODE SI PROCEDEE)
Metode si procedee :……………….
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR :…………….
STRATEGIE DE EVALUARE :………………
CONDITII INIŢIALE DE REALIZARE:........................
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Scopul predării Strategia de Timp alocat Strategii de invatare Resurse


predare Elevi cu dominantă Elevi cu dominantă Elevi cu dominanta
vizuală auditivă practică

Evaluarea lecţiei:

4.2. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI

Data : .............
Clasa :……………..
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : ……………..
Disciplina :……….
4
Proiect de lecţie aplicabil la toate tipurile de lecţii din sistem (dobândire de cunoştinţe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare, evaluare)
27
Subiectul lecţiei : ………..
Tipul lecţiei :…………………
Strategii didactice:................
Metode de invatamant:......................
Forme de organizare a activitatii de evaluare:.................
Forme de dirijare a activitatii de evaluare:................
Resurse psihologice ale desfasurarii activitatii.................:
Resurse materiale:............

Indicatori Recunoaşterea acţiunii Aspecte semnificative privind etapele lecţiei, în funcţie de indicatori, în vederea
indicatorilor elaborării proiectelor de lecţie
( se bifează)
1.Aspect informativ

2.Aspect formativ

3. Metodologia didactică

4. Evaluarea activităţii
elevilor

5. Relaţia profesor-elev;
elev-elev

28
6. Alţi indicatori

4.5. Proiect de lecţie5


DISCIPLINA:........
CLASA..........
SUBIECTUL : ...............
TIPUL LECŢIEI: ...........................
SCOPURI: ......................
NIVELUL INITIAL AL CLASEI:..................
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:.............................
RESURSE PROCEDURALE( METODE ŞI PROCEDEE):....................
DESFASURAREA ACTIVITATII
1. Momentul organizatoric:
2. Captarea atentiei clasei
3. Reactualizarea cunostintelor:
INTREBARE RASPUNS ASTEPTAT

5
Proiect de lecţie aplicabil la toate tipurile de lecţii din sistem (dobândire de cunoştinţe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare, evaluare)
29
4. Intensificarea retinerii si asigurarea transferului de informatii
5. Concluzii si notarea elevilor

4.6. Proiect didactic pentru activităţi educative

4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară


Data : .............
Clasa : .....................
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) ...................
Disciplina :………..
Subiectul lecţiei : ……………
Tipul lecţiei : …….

Obiectivele activităţii:
La sfarsitul acestei lecţii elevii vor fi capabili să :
Strategia didactică :
Resurse procedurale (metode, procedee, interacţiuni, forme de organizare a activităţii elevilor) :
Metode si procedee :
Resurse materiale (mijloace de învăţământ):
Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactică, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactică, gradul de
implicare şi participare a elevului, asigurarea feed-backului – aprecieri, evidenţieri, situaţii conflictuale, elevi problemă, impasuri, observaţii):
30
4.6.2.Proiect didactic pentru dirigenţie
Data:...........
Subiectul activităţii:........................
Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare): ..................
Scenariul desfăşurării activităţii:.............................

1) Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităţii


Motivarea elevilor
Anunţarea temei şi a obiectivului activităţii
Competenţe specifice:
Obiective operaţionale:

.2)Desfăşurarea activităţii
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Activitatea Metode şi Forme de Resurse materiale
Activitatea dirigintelui procedee organizare
Dozare elevilor

31
3.Asigurarea feed-back-ului

32
.............................................
4.7. Fişă de caracterizare psihopedagogică
A) Dosarul şcolar al elevului (în vederea realizării sarcinilor de profesor diriginte)
1. Date personale generale (nume, prenume, data naşterii etc.)
2. Fişa medicală
3. Fişa psihologică
4. Fişa rezultatelor şcolare
5. Rezultate la teste
6. Fişa convorbirilor cu părinţii
7. Fişa anchetei sociale
8. Mediul familial (scurtă caracterizare)
9. Dezvoltarea fizică (scurtă caracterizare)
10. Trăsături de personalitate caracteristice
11. Aptitudini speciale
12. Activitate extraşcolară
13. Interese, pasiuni
14. Aspiraţii educaţionale
15. Aspiraţii profesionale
16. Realizări excepţionale
17. Nevoi speciale
18. Adaptarea socială
19. Disciplina
20. Alte informaţii

B) Fişă psihopedagogică
I. Date generale:
21. Numele şi prenumele
22. Data naşterii
23. Locul naşterii
II. Date familiale
Profesia mamei
Profesia tatălui
Familia: normală, mamă decedată, tată decedat, părinţi divorţaţi, tată vitreg, mamă vitregă
Numărul copiilor
Elevul este al… (în ordinea naşterilor)
Atmosfera social-morală a familiei şi condiţiile de muncă ale elevului
III. Date medicale
Boli cronice
Deficienţe fizice
Alte date
IV. Profil psihopedagogic
Nr. Indicatori (Se consemnează elementele semnificative; se recomandă
crt. colaborarea cu profesorul consilier din şcoală)
1. Nivel intelectual
2. Caracter
3. Stabilitate emotivă
4. Sănătate
5. Condiţia economică şi social culturală
6. Interes-vocaţie specială pentru domeniile (obiectele)
7. Lipsa de interes-vocaţie pentru domeniile (obiectele)
8. Inteligenţa teoretică-practică
V. Situaţia şcolară
Nr. Situaţia şcolară
crt.
1. Media generală anuală, ordinea clasificării, din x elevi
2. Materii cu rezultatele cele mai bune, medii anuale, clasificarea
3. Materii cu rezultatele cele mai slabe, medii anuale, clasificarea
4.8. FIŞE DE EVALUARE A LECŢIILOR
4.8.1 FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.1

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. INDICATORI NOTE


crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a
timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea
educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate
didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-
motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru
lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin
izbutite
NOTA SEMNĂTURA
Profesor- mentor

…………………………………

Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =


3 ……… ….……………..
4.8.2 FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.2
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. INDICATORI NOTE


crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a
timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea
educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate
didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-
motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru
lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin
izbutite
NOTA SEMNĂTURA
Profesor- mentor

…………………………………

Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =


3 ……… ….……………..

4.8.3 FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI FINALE


Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. INDICATORI NOTE


crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a
timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea
educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare,
motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul
(corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate
didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-
motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru
lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin
izbutite

COMISIA NOTA SEMNĂTURA


1. Profesor- mentor
…………………………………
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =
3 ……… ….……………..
2. Profesor Didactica specialităţii
……………………………..…………..
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =
3 ……… …………………
B. Proiect didactic de sinteză
- Lucrare de absolvire a modului de pregătire a personalului didactic -
Proiectul-sinteză constă în elaborarea unei lucrări de sinteză pe o temă, la alegerea candidatului, cu acordul profesorului de specialitate din domeniul Psihologiei
educaţiei, Pedagogiei (Teoria şi metodologia curriculumului, Teoria şi metodologia instruirii şi Teoria şi metodologia evaluării), domeniul didacticii aplicate la
disciplinele de specialitate, domeniul practicii pedagogice, domeniul activităţilor educative prevăzute în curriculum-ul şcolar (inclusiv la dispoziţia şcolii), domeniul
organizării şi managementului unităţilor şi proceselor instructiv-educative.
În cadrul proiectului-sinteză, candidatul trebuie să demonstreze că a asimilat cunoştinţele teoretice prevăzute de programele de studii, că este în măsură să le
valorifice la disciplinele de specialitate, pe baza experienţei dobândite prin intermediul practicii pedagogice efectuate.
NOTĂ:
1. Tematica va fi stabilită de fiecare cadru didactic coordonator la disciplinele din Planul de învăţământ al D.P.P.D.: Psihologia educaţiei, Pedagogie, Didactica
specialităţii, Practică pedagogică, Sociologia educaţiei, Management educaţional, Informatică asistată de calculator.
2. Bibliografia se va stabili în colaborare cu profesorul coordonator.

NOTELE OBŢINUTE DE STUDENT LA PRACTICA PEDAGOGICĂ

STRUCTURI ALE PORTOFOLIULUI Colocviul I Colocviul II


(semestrul ) (semestrul )
ACTIVITĂŢILE DE PRACTICĂ OBSERVATORIE (4.1., 4.2.):

ACTIVITĂŢILE DE PROIECTARE (4.3., 4.4., 4.5., 4.6.):

ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul lecţiilor de probă (4.8):

ACŢIUNILE EXTRAŞCOLARE (4.6.1.):

MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii – probe de evaluare, fişe de muncă independentă s.a:

CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGICĂ A ELEVILOR (4.7.):

LECŢIA DE PROBĂ NR.1 (4.8.1.):


LECŢIA DE PROBĂ NR.1 (4.8.2.):
LECŢIA FINALĂ (4.8.3.):

MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):

Semnătura coordonatorului de practică pedagogică:


CAIETUL DIRIGINTELUI

Numele şi prenumele_______________________________
Clasa_______________
Şcoala________________________________

ARGUMENT
„Caietul dirigintelui”, conceput in aceasta forma dorim sa reprezinte un util instrument de lucru pentru
profesorul diriginte.
IPentru a asigura unitatea si continuitatea muncii educative desfasurata la clasa de elevi, caietul a fost
conceput pe ani, oferind posibilitatea de consemnare a datelor chiar in cazul reorganizarii claselor pe
parcursul anilor scolari.
De asemenea, caietul poate fi utilizat pe parcursul a 4 ani scolari chiar in conditiile incadrarii diferite a
dirigintilor de la un an la altul (in situatii deosebite, cand cadrele didactice nu sunt titulare).
In structurarea caietului ne-am straduit sa prevedem variante pentru consemnarea, pe cat posibil, a tuturor
aspectelor muncii educative, asigurandu-i valabilitatea pentru ciclul gimnazial si liceal; dar care necesita
unele adaptari ce le pot realiza dirigintii.
.

CUPRINS

1. STRUCTURA ANULUI ŞCOLAR


2. COLECTIVUL CLASEI
3. COLECTIVUL DIDACTIC AL CLASEI
4. RESPONSABILITĂŢI ÎN CADRUL COLECTIVULUI
5. OBIECTIVELE ACTIVITĂŢII EDUCATIVE
6. SARCINILE DIRIGINTELUI
7. TEMATICA ORELOR DE DIRIGENŢIE
8. SITUAŢIA LA ÎNVĂŢĂTURĂ ŞI A ABSENŢELOR
9. ELEVII CU REZULTATE DEOSEBITE ÎN ACTIVITATEA ŞCOLARĂ ŞI EXTRAŞCOLARĂ
10. SITUAŢIA ELEVILOR PROBLEMĂ
11. SITUAŢIA MANUALELOR PRIMITE/PREDATE
12. PARTICIPAREA ELEVILOR LA VIAŢA COLECTIVULUI
13. SITUAŢIA OPŢIUNILOR ŞCOLARE
14. PLANIFICAREA LECTORATELOR CU PĂRINŢII
15. PLANIFICAREA ŞEDINŢELOR CU PĂRINŢII
16. OBSERVAŢII ASUPRA CLASEI
17. FIŞELE INDIVIDUALE ALE ELEVILOR
18. PLANURI DE LECŢIE
1. STRUCTURA ANULUI ŞCOLAR

Componentele Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a Clasa a


structurale XI a XII a
Semestrul I Cursuri: ............. cursuri:.....................
Vacanţă: ............... vacanţă - ...................
Cursuri :.............. cursuri- ............
Vacanţă intersemestrială............. vacanţă intersemestrială: .........
Semestrul al II- Cursuri.......... Cursuri-...............
lea Vacanţă: ............... vacanţa ............
Cursuri :................ Cursuri...............
Vacanţa de vară ........... Vacanţa de vară ...............
Examenul de
corigenţă

Alte examene şi
concursuri

ORARUL CLASEI ............

ora Luni Marti Miercuri Joi vineri


2. COLECTIVUL CLASEI

Nr. Numele şi prenumele Data şi Prenumele Ocupaţie, Adresa Obs.


crt. locul părinţilor loc de familiei
naşterii muncă

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
3. COLECTIVUL DIDACTIC AL CLASEI

Numele profesorului
Nr. Obiectul de
Crt. învăţământ Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10..

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.
4. RESPONSABILITĂŢI
a) ALE ELEVILOR
Nr. Responsabilităţi Numele şi prenumele elevilor
crt. Anul şcolar Anul şcolar Anul şcolar Anul şcolar
20_ 20_ 20_ 20_ 20__20__ 20__20__
Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a
Şeful clasei
Locţiitor
Membru
Consiliul elevilor
b) ALE PĂRINŢILOR
Nr. Responsabilităţi Numele şi prenumele elevilor
crt. Anul şcolar Anul şcolar Anul şcolar Anul şcolar
20_ 20_ 20_ 20_ 20__20__ 20__20__
Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a
Şeful comitetului
Membru
Membru
Membru în consiliul
de administraţie

5. OBIECTIVELE ACTIVITĂŢII EDUCATIVE

6. SARCINILE DIRIGINTELUI

7. TEMATICA ORELOR DE DIRIGENŢIE


PLANIFICARE ANUALĂ LA CONSILIERE ŞI ORIENTARE ŞCOLARĂ- clasa-

Componenta Subcomponenta Tema Sapt Nr de ore


8. SITUAŢIA ŞCOLARĂ
a) LA ÎNVĂŢĂTURĂ
Nr. Numele şi prenumele Anul şcolar 20_ 20_ Anul şcolar 20__20__ Anul şcolar 20__20__ Anul şcolar 20__20__
crt. Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a
Situaţia Med Media Situaţia Med Media Situaţia Med Media Situaţia Med Media
şcolară purtare generală şcolară purtare generală şcolară purtare generală şcolară purtare generală
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
b) SITUAŢIA ABSENŢELOR
Nr. Numele şi prenumele elevului Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a
Crt. Sem. I Sem. II Sem. I Sem. II Sem. I Sem. II Sem. I Sem. II
M N M N M N M N M N M N M N M N
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
Nemotivate
Motivate
TOTAL GENERAL
Neşcolarizaţi:
9. ELEVI CU REZULTATE DEOSEBITE
ÎN ACTIVITATEA ŞCOLARĂ ŞI EXTRAŞCOLARĂ
Nr. Numele şi prenumele Activitatea la care a obţinut Performanţa * An şcolar
crt. rezultate
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10
· M = menţiune specială; PS = premiu special; PIII = premiul al treilea; PII = premiul al
doilea; PI = premiul întâi

10. SITUAŢIA ELEVILOR PROBLEMĂ *


Nr. Numele şi prenumele În ce constă problema Data consemnării Măsuri luate
crt.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
- eşec şcolar - starea de sănătate
- integrare dificilă - situaţie materială deosebită ( venituri f. mici)
- comportament deviant
11. SITUAŢIA MANUALELOR PRIMITE/PREDATE
Nr. Disciplina şcolară Manuale primite Manuale predate
crt Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a IX a Clasa a X a
12. PARTICIPAREA ELEVILOR LA VIAŢA COLECTIVULUI
Nr. Numele şi prenumele Anul şcol Anul şcola Anul şcolar Anul şcolar
crt. Clasa a IX a Clasa a X a Clasa a XI a Clasa a XII a
R I A R I A R I A R I A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
R – retras, izolat, dezinteresat de viaţa colectivului
I – integrat în colectiv, dar fără să aibă iniţiativă
A – are autoritate, bun organizator şi animator al colectivului
13. PLANIFICAREA ŞEDINŢELOR CU PĂRINŢII
Nr. Tema Data Observaţii
crt.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

14. OBSERVAŢII ASUPRA COLECTIVULUI CLASEI


SCENARIU DIDACTIC

DISCIPLINA: Consiliere şi orientare


CLASA. .........
DATA: .................
TEMA:
DURATA:
OBIECTIVE:
METODE ŞI PROCEDEE:
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
MOMENT ORGANIZATORIC:
CAPTAREA ATENŢIEI:
CONŢINUTUL LECTIEI:

15. FIŞELE INDIVIDUALE ALE ELEVILOR

Caracterizarea psihopedagogică a unui elev


Fişa de observaţie a elevului

I.DATE ALE ELEVULUI:


Numele: …. initiala tatalui….. prenumele….
Data nasterii …… locul nasterii ……
Domiciliul : Str … nr … bloc.:.. sc:..ap ..
Localitate : …..Judetul ….
Telefon_______________
Data inscrierii in unitatea de invatamant …… nr matricol ….

II.STRUCTURA FAMILIEI SI MEDIUL FAMILIAL:

MEMBRI PROFESIA SI LOCUL DE MUNCA/STUDIU


PARINTI TATA MAMA
Unitatea economica: Unitatea economica:
FRATI / SURORI FRATI________________ SURORI_____________

ALTI MEMBRI AI FAMILIEI

MEDIUL FAMILIAL

II.1. Starea de sanatate si dezvoltare fizica a elevului

II2.Trasaturi individuale:
III.ORIENTARE SCOLARA SI PROFESIONALA
IV. APRECIERI GENERALE SI RECOMANDARI

ANCHETA SOCIALĂ
Nr ...../din.......
Realizată de asistentul social.......
Locul şi data .............
Persoane prezente: ..........
Scopul .........

I. Date de identificare a copilului

Nume şi prenume: .............


Locul şi data naşterii: ............

CNP:........... C.I.
Domiciliul legal: ......................
Domiciliul în fapt: ..............................
Etnia:.... Religia: .....

II. Date despre familie:

Date despre mama


Nume şi prenume: ......
Locul şi data naşterii: .......................
CNP: .................... C.I. ..................
Domiciliul legal:.......................
Domiciliul în fapt: ........................
Stare civilă: ................
Studii:............... Ocupaţia: ..................
Etnia: .......... Religia: ....................
Stare de sănătate ......................

Date despre tata


Nume şi prerenumele..........
Locul şi data naşterii: ..........................
CNP: ...................... C.I. ..................
Domiciliul legal: ................................
Domiciliul în fapt.........................
Stare civilă: .............
Studii: .......... Ocupaţia: ........
Etnia: ............. Religia: ....................
Stare de sănătate ....................................

Date despre copiii din familie


Nr. Nume si prenume Data naşterii Ocupaţia Locul unde se Observaţii
crt. afla copilul:
familie/instituţie
1

Date despre alte persoane care locuiesc la aceeaşi adresă


Nr.crt Nume şi prenume Vârsta Stare civilă Ocupaţie
.
1

3
III. Istoricul social al copilului
IV. Starea de sănătate

V. Situaţia materială/financiară a familiei


VI. Relaţiile în familie şi comunitate
VII. Observaţii
VIII. Concluzii şi recomandări

Asistent Social

S-ar putea să vă placă și