Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE CLASA 1 - educatie tehnologica - cosuletul

primaveriii - colaj
Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”

Sabaoani, Neamt

DATA                 :

CLASA               : I D

PROPUNATOR: instit. ONEL MARIA-ANTOANETA

ARIA CURRICULARA         : Tehnologii

OBIECTUL DE STUDIU       : Educatie tehnologica

UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale sintetice  – hartia

TITLUL LECTIEI                  : Cosuletul primaveriii - colaj

TIPUL LECTIEI                     : formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIV DE REFERINTA:

sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus;

sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile

Powered By

invatate

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1: sa utilizeze corect si adecvat instrumentele de lucru;


O.2: sa verbalizeze actiunile care definesc etapele realizarii produsului dat;

O.3: sa confectioneze din carton si hartie colorata figurine necesare realizarii produsului final;

O.4: sa imbine florile si insectele confectionate, prin lipire, pe un suport cartonat, pentru a

obtine produsul final – cosuletul primaveriii;

O.5: sa aprecieze calitatea produselor finite, in functie de criterii simple date, prin raportare la

produsul model.

O.P.M. : sa taie dupa contur figurinele desenate cu ajutorul sablonului;

O.A.1: Cultivarea gustului estetic; 

O.A Valorificarea capacitatii de cooperare, de lucru organizat.

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

RESURSE UMANE: 21 elevi

CONTINUTURI: Activitati cu materiale  sintetice – Hartia

- tehnici combinate aplicate pentru obtinerea de produse utile

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:

 de transmitere si insusire a cunostintelor: explicatia, conversatia, instructajul

 de explorare si descoperire: demonstratia

 bazate pe actiune: exercitiul, lucrare practica


 ale gandirii critice: brainstorming

MIJLOACE DE INVATAMANT:

 informativ-demonstrative: cosuletul primaverii (produsul model)

 de exersare si formare a deprinderilor: carton alb si colorat, hartie colorata, foarfece,

lipici, aracet

 de rationalizare a timpului: sabloane

FORME DE ORGANIZARE:

activitate frontala;

activitate pe grupe;

activitate individuala.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National

Lucian Stefan, Gabriela Dorobantu – Ghid metodic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de
predare- invatare- evaluare, Ed Aramis
MOMENTELE LECTIEI OB. STRATEGII DIDA

OP.
DEMERSUL DIDACTIC METODE

1. Moment
organizatoric Eseu: Fise de desenat - lumea Conversatia
acvatica
Proiect: Evaluare semestriala -
toamna - iarna - grupa
pregatitoare

Pregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii

Asigurarea ordinii si a linistii

2. Captarea atentiei Se citeste „Povestea anotimpurilor” de Maria Dorina Pasca („Parada Exercitiul
anotimpurilor- antologie”)

Discutie colectiva privind anotimpul primavara (sarbatori, luni, activitati Conversatia


umane)

Brainstorming (frontal): „De ce ne place primavara?” Brainstorming

3. Anuntarea titlului Elevii sunt invitati sa realizeze un dar anotimpului reinvierii: „Cosuletul Conversatia
si enuntarea primaverii”
obiectivelor
Elevilor li se explica faptul ca, in aceasta ora, vor confectiona din carton si
hartie colorata un cosulet, imbinand tehnica decuparii cu cea a colajului; la
final vor aprecia calitatea lucrarilor, in functie de criteriile de realizare
enuntate si notate la vedere (Anexa 1), dar si prin comparare cu produsul
model cat si cu cele ale celorlalti colegi.

4. Dirijarea invatarii Elevii sunt anuntati ca fiecare va realiza un cosulet al primaverii, dar sunt Explicatia
organizati pe 3 grupe (randuri) pentru a se ajuta reciproc, pentru a-si
impartasi opinii in legatura cu tema propusa. Alegerea grupelor (buburuze,
O.1 albinute si fluturasi) se face in functie de raspunsul dat la ghicitori (Anexa 2)
Conversatia
Intuirea instumentelor si a materialelor aflate pe banci

Prezentarea produsului model si expunerea acestuia in fata clasei pentru a Demonstratia


O.2 putea fi usor vizualizat (vezi Anexa 3)
Se intuiesc fazele lucrarii de catre elevi, fiind aduse completarile necesare de
catre invatatoare:

v     Se decupeaza cartonul dupa sablon pe exterior si pe interior pentru a


se  obtine un cosulet; (Anexa 4)

v     Se lipeste hartie colorata pe cosuletul din carton;

v     Cu ajutorul sabloanelor (Anexa 5) se realizeaza contururile unor flori,


insecte pe hartie colorata;

v     Apoi toate acestea se decupeaza, se imbina si se lipesc pe jumatatea de


jos a cosuletului;

v     In partea de sus acesta poate fi ornat cu o insecta reprezentativa pentru


fiecare grupa, confectionata din acelasi carton ca si cosuletul;

v     Pot veni cu idei personale in realizarea produsului, fara a se indeparta Instructajul


insa de tema propusa.

Se enumera regulile ce trebuie respectate in realizarea lucrarii: utilizarea


corecta si atenta a instrumentelor de lucru, placuta imbinare a materialelor si
culorilor, aspectul estetic al produselor finale, cooperarea cu colegii de
echipa, incadrarea in timpul de lucru.

5. Formarea de O.3 Confectionarea cosuletelor de catre elevi, sub indrumarea invatatoarei, cu Lucrarea practic
grad de independenta in lucru a elevilor in continua crestere
priceperi si O.4
La cerere, elevii descriu invatatoarei fazele lucrarii.
deprinderi

6. Analiza lucrarilor O.5 Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor. Conversatia

Elevii apreciaza aspectul cosuletelor confectionate de colegi, ghidandu-se


dupa criteriile de realizare afisate in clasa.

Se autoapreciaza si cauta utilitatea propriului produs.

Strangerea materialelor si curatarea locului de lucru.


Anexa 1

CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI

  MODUL DE EXECUTIE

- Decupeaza dupa contur;

- Nu indoaie (mototoleste) piesele decupate, necesare realizarii

coronitei;

- Foloseste pasta de lipit / aracetul fara sa murdareasca

lucrarea.

  ESTETICA LUCRARII

  GRADUL DE ORIGINALITATE

Anexa 2
Ghicitori:

Zbor usor din floare-n flare,

Tot polenul il adun

Si in fagure il pun. (Albina)

Parca-i floare zburatoare

Si are 6 picioare! (Fluturele)

Sapte puncte poarta-n


spate

Si-ajuta pomii cat poate.


(Buburuza)

Anexa 3

Anexa 5
Contact |- ia legatura cu noi -|
Adauga document |- pune-ti documente online -|
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -|
Copyright © |- 2023 - Toate drepturile rezervate -|

S-ar putea să vă placă și