Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE

ACTIVITATE
PROPUNĂTOR: Radu Maria-Isabela
DATA: 22.11.2022
GRUP ȚINTĂ: Grupa „Fluturașilor”, 23 copiii
GRĂDINIȚA DE APLICAȚIE: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 Valu lui Traian

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 3-5 ani, nivel I, Grupa mijlocie


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine sunt, suntem?
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: ,,Românaș și româncuță’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Căsuța din oală”
MIJLOC DE REALIZARE: Povestea educatoarei
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Dezvoltarea limbajului și a comunicării: dezvoltarea
capacității de ascultare și înțelegere
COMPORTAMENTE VIZATE: să participe la activități de grup, atât în calitate de vorbitor,
cât și de auditor;
să audieze cu atenție textul, să rețină ideile acestuia și să
demonstreze că l-a înțeles.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și


utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale.
OBIECTIVE:
O1 - Să asculte cu atenție expunerea educatoarei pentru a reține personaje și acțiuni ale
acestora;
O2 - Să numească trei personaje participante la acțiune;
O3 - Să desprindă valențele educative ale povestirii;
O4 - Să repovestească conținutul povestirii cu ajutorul imaginilor puse la dispoziție, folosind o
exprimare corectă din punct de vedere gramatical.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia.
Resurse materiale: fișă ilustrată, cartonașe cu ilustrații.

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru educație timpurie
• Educaţia este un orizont, nu o destinaţie - Scrisoarea metodică MEN nr. 42328 din 07.10.2008
• studocu.com

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactic


Crt
.
Metode şi Mijlo
procedee învă
1. Captarea atenției se face printr-un exercițiu:
Captarea şi „Mâinile pe cap! Mâinile pe umeri! Mâinile pe
orientarea atenţiei genunchi!”. Conversația
Copiii sunt așezați în semicerc, pe scăunele, în fața
educatoarei. Activitatea se desfășoară frontal. Demonstraț

ia

2. Anunţarea temei şi a Copiilor le este introdusă tema activității prin


obiectivelor intermediul ilustrațiilor din conținutul poveștii. Conversaţia Fișe cu
Copiii fac observații privind imaginile. Educatoarea Observația expuse
introduce titlul poveștii.

3. Reactualizarea Educatoarea adresează copiilor o serie de întrebări:


cunoştinţelor „Care este diferența dintre animalele domestice și Carto
cele sălbatice?” Explicaţia an
Răspuns așteptat: Animalele domestice fac parte din Conversaţia ilu
ograda omului, iar cele sălbatice trăiesc fără ajutorul
omului.
„Ce animale domestice cunoașteți? Dar
sălbatice?”
Răspuns așteptat:
Animale domestice:cățel, pisică, vacă, porc, capră,
oaie, găină etc.
Animale sălbatice: lup, urs, vulpe etc.
După finalizarea recapitulării cunoștințelor,
4. Prezentarea noului educatoarea începe lectura, încurajând copiii să Im
conţinut şi dirijarea urmărească imaginile indicate de ea. Povestea este Conversaţi
învăţării spusă cu intonația și tonalitatea potrivită, cu
modularea vocii, pentru a imita personajele, cu
marcarea pauzelor determinate de punctuație, a
mimică și gesturi adecvate situațiilor.
Pe parcursul poveștii, educatoarea explică cuvintele
și expresiile necunoscute (fugar, culcuș, jupâneasă, Exerciţiul
oaspeți, ostenit, adăpost).
Copiii ascultă cu atenție povestirea.
Odată cu terminarea povestirii, copiii vor repovesti Problematiz
conținutul pe baza imaginilor și vor numi, pe rând,
personajele cu care au făcut cunoștință de-a lungul
lecturii. area

Explicaţia

5. Obţinerea Obținerea performanței se realizează astfel:


performanţei Copiii sunt așezați la masă, primind câte o fișă de Exerciţiul Fișe d
lucru, aceștia având ca sarcină identificarea și Explicaţia
încercuirea personajelor participante la poveste. Conversaţia

Anexa 1 - fișa de lucru


https://files.liveworksheets.com/def_files/2022/2/11/20211180228644997/20211180228644997
001.jpg

Anexa 2 - conținutul povestirii


https://cdn4.libris.ro/userdocspdf/933/Povesti%20Casuta%20din%20oala.%20Coliba
%20iepurasului.%20Povestea%20puisorului.pdf

S-ar putea să vă placă și