Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.11.2022
CLASA: I A
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: În familie
SUBIECTUL: ,, Coșulețul toamnei” – colaj
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Arte vizuale și abilități
practice;
COMPETENȚE SPECIFICE:

1. ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE:


1.1. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.1. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;
2.2. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestetică.

2. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:


1.1. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
.
3. MUZICĂ ŞI MIŞCARE:
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
2.2 Emiterea unor sunete asemănătoare cu cele din mediul înconjurător;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să decupeze fructele/legumele/coșulețul
O2 –să lipească fructele/legumele
O3 – să asambleze elementele în coș
O4 – să ofere un răspuns la întrebările adresate
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, audiţia, demonstraţia, munca independentă.
2. Mijloace: carton colorat, lipici, foarfece, creioane colorate, carioci, coșul, frunzulițele și fructele
șablon, PC, diplome.
3. Forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE:
1. Temporale: 50 de minute
2. Spațiale: sala de clasă
3. Umane: 30 elevi

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N.- Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practie, Cuminicare în limba
română, Muzică şi Mişcare, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013.
 https://youtu.be/xlNuHr-2e18
 https://youtu.be/F20ZgvUNVZE
 https://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-primar/abilitati-practice-educatie-
tehnologica/toate-clasele/elemente-de-metodica
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Ob. Activitatea învățătoarei Metode Mijloace de Forme de Evaluare
op didactice învățământ organizare
1. Moment Asigurarea condiţiilor Capacitatea de a se
organizatoric organizatorice necesare bunei pregăti pentru
desfăşurări a lecţiei. îneperea orei
2. Captarea Împreună vom audia „Povestea Conversaţia Frontal
atenției legumelor lăudăroase” Capacitatea de a
După audierea poveștii urmează o audia povestea
scurtă conversație despre cum
O4
trebuie consumate fructele și PC. Capacitatea de a da
legumele și ce importanță au ele un răspuns la
pentru corpul nostru. întrebările adresate
Vom cânta apoi un
cântecel Toamnei(A,a,a acum e Capacitatea de a
toamnă da!) (Anexa 2) reproduce
cântecelul
3. Anunţarea Anunț copiii că astăzi vom realiza Explicația Frontal Observare
temei şi a un colaj care se intitulează sistematică
obiectivelor „Coșulețul toamnei”.

Intuirea materialelor și a Conversaţia lipici, Frontal


4. Dirijarea modelului Capacitatea de a
învăţării Explicarea și demonstrarea tehnicii frunze recepta explicațiile
transmise
de lucru naturale,
Executarea lucrării de către elevi Explicaţia
O1 Le prezint elevilor materialele carton
propuse pentru realizarea colorat,
O2 lucrării,apoi le prezint o lucrare Demonstraţia Frontal Capacitatea de a
model realizată prin tehnici carioci, decupa, lipi și
O3 precum: lipire, decupare, foarfece asambla elementele
conturare.
Le explic elevilor că fiecare dintre planșa
ei realizează lucrarea după plac și Muncă model,
imaginație. independentă Capacitatea de
Individual realiza lucrarea
Asigur atmosfera cu un fond
muzical adecvat (Cântece de
toamnă pentru copii) Audiție PC.
ANEXA 1
A a a, acum e toamna da!

A, a, a acum e toamnă da.


Frunza-n codru-ngălbeneşte,
Iarba-n cîmp se vestejeşte,
A, a, a acum e toamnă da.

E, e, e plăcută vreme e.
Mere, prune, nuci şi pere
Noi avem după plăcere.
E, e, e plăcută vreme e.

I, i, i veniţi copii la vii.


Strugurele must se face
Şi nouă mustul ne place,
I, i, i veniţi copii la vii.

O, o, o se duc cocorii stol.


Se duc cuci şi rîndunele
Şi ne pare rău de ele,
O, o, o se duc cocorii stol.
ANEXA 2

DIPLOMǍ

Se acordǎ elevului ……………………………………….,de la Şcoala


Gimnazială Nr. 1 Suceava, clasa I A, pentru realizarea lucrǎrii “Coşulețul
toamnei”.
ANEXA 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și