Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de lecție

Profesor coordonator practică pedagogică:


Profesor metodist:
Profesor învățământ primar:
Propunătoare:
Data: 8.I.2024
Clasa: a III-a B
Unitate de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” ,Ploiești
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecție: „Povestea unui fulg de nea” după Adina Popescu
Unitatea de învățare: „Din tainele unei vieți sănătoase.”
Tipul lecției: Lecție de comunicare de noi cunoștințe

Scopul lecției: Dezvoltarea deprinderii de extragere și interpretare a informațiilor importante dintr-un text
narativ

Competențe specifice:
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare.
3.2. Formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit.
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia.
Obiective operaționale:
O1. Să citească corect, fluent și expresiv textul literar narativ
O2. Să identifice personajele ce participă la acțiune;
O3. Să interpreteze expresiv rolul personajului primit în conformitate cu cerința indicată;
O4. Să descrie în detaliu povestea, pornind de la ideea principală, folosind metoda scaunul povestitorului;
O5. Să alcătuiască propoziții folosind corect expresiile propuse;
O6. Să răspundă corect la întrebările referitoare la text, folosind metoda cubului.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, citire în lanț, explozia stelară, citire pe roluri,
scaunul povestitorului, metoda cubului
 Mijloace și materiale didactice: ghicitoare (Anexa 1), tablă, marker, manual, caiete, teatru cu
marionete (Anexa 2), fulg de nea (Anexa 3), scaun, fișă de lucru (Anexa 4), zar (Anexa 5)
 Forme de organizare: frontal, individual
Desfășurarea lecției
Momentele Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare
lecției Op.
Metode și Mijloace Forme de
procedee și organizare
materiale
didactice
1. Moment Se asigură condițiile optime Conversația Frontal
organizatori pentru buna desfășurare a
c lecției.
Se pregătesc materialele
didactice.
2. Captarea Pentru a afla tilul lecției de astăzi, elevii au de Conversația Ghicitoare Frontal Observare
atenției găsit răspunsul următoarei ghicitori (Anexa 1) sistematică,
(Anexa 1): aprecieri
„Stele reci de vânt purtate verbale
Au căzut pe drum, pe stradă, individuale
Parcă-s stele de mătase,
Si sunt albe și ușoare,
Ce să fie oare?”
(Răspuns: fulgii de zăpadă)
3. Anunțarea Se solicită deschiderea manualului la pagina Conversația Tablă Frontal Observare
temei și a 66 și se notează titlul lecției pe tablă și Marker Individual sistematică
obiectivelor în caiete, respectiv „Povestea unui fulg
de nea” după Adina Popescu.
4. Actualizarea Se întreabă ce temă au avut de rezolvat pentru Conversația Frontal
cunoștințelor acasă și despre ce a fost lecția de data
și verificarea trecută.
temei
5. Dirijarea O1 Se va face o citire în lanț a textului. Conversația Manual Frontal Observare
învățării Se explică cuvintele necunoscute și se notează Citire în lanț Tablă Individual sistematică,
pe tablă și în caiete. Citire pe Caiete aprecieri
(cuvinte propuse: roluri Marker verbale
indecis=nehotărât individuale
s-a prefăcut=s-a transformat Teatru cu
zări=vedea) marionete
Se stabilesc personajele poveștii: povestitorul, (Anexa 2)
O2 Norul, Fulg de Nea, pasărea.
Se propune o citire pe roluri cu ajutorul unui Fulg de
O3 teatru de marionete (Anexa 2). nea
Se distribuie fiecărui elev un fulg de nea (Anexa 3)
realizat din carton (Anexa 3), pe care
sunt scrise următoarele întrebări: Explozia
1. Ce fel de text este? stelară
(Răspuns: Acest text este o poveste.)
2. Care este motivul pentru care
povestea a primit acest titlu?
(Răspuns: Povestea a primit acest titlu
deoarece descrie povestea lui Fulg de
Nea.)
3. Care este personajul principal?
(Răspuns: Personajul principal este
Fulg de Nea.)
4. Care este locul desfășurării acțiunii?
(Răspuns: Acțiunea se desfășoară în
aer.) Exercițiul
5.Când se desfășoară acțiunea?
(Răspuns: Acțiunea se desfășoară
iarna.)
Scaun
Pentru înțelegerea mai bună a
textului se propune joculețul
„Scaunul povestitorului”. Scaunul
Elevii sunt provocați să se așeze pe povestitorului
O4 scaun, să pornească de la ideea Explicația
principală și să o dezvolte, adăugând
elemente de detaliu. De asemenea, se
vor adăuga alte propoziții.
Se insistă pe formularea de propoziții
scurte, clare și având informații
clare.

Vor veni și alți elevi, până se


povestește tot textul, oral.
La nevoie, povestitorul poate fi ajutat
de colegii din bancă.
6. Obținerea Conversația Fișă de Observare
performanței Se împarte câte o fișă fiecărui elev Explicația lucru sistematică,
(Anexa 5). Exercițiul (Anexa 4) aprecieri
Se începe rezolvarea fiecărui exercițiu. verbale
Primul exercițiu presupune indetificare individuale
personajelor din text și numirea
personajului principal.
Al doilea exercițiu solicită scrierea a
șase cuvinte care îl descriu pe Fulg de
Nea.
Al treilea exercițiu solicită alcătuirea
unor propziții folosind expresiile: cădere
liberă, alb imaculat, particule cenușii,
O5 piruete grațioase.
Cel de-al patrulea exercițiu presupune
scrierea cuvintelor cu sens asemănător
pentru indecis, picătură, grațioase, și
cuvinte cu sens opus pentru să
primească, s-a întristat, înfofolită.
Restul exercițiilor de pe fișă rămân
pentru a fi rezolvate ca temă.

7. Feedback Se prezintă un zar (Anexa 6), iar fiecare număr Metoda Zar Frontal Observare
de pe fețele acestuia reprezintă o cubului (Anexa 5) sistematică,
întrebare desprinsă din text. Conversația aprecieri
Întrebări: Exercițiul verbale
1. Cu ce scop a fost trimis Fulg de Nea în individuale
această călătorie?
2. Descrie-l pe Fulg de Nea.
3. Care este morala desprinsă din text.
4. Care au fost momentele periculoase din
călătoria lui Fulg de Nea?
5. Cine l-a trimis pe Fulg de Nea în
călătorie?
6. De ce s-a bucurat fetița, la vederea
fulgului?
8. Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra modului în care Conversația Frontal Aprecieri
lecției elevii au participat la oră. verbale

Anexa 1
Anexa 4
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și