Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

CLASA a II-a
DATA: 28.01.2020
OBIECTUL: Limba si literatura română
SUBIECTUL: ,,Povestea omului de zăpadă”
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștințe
DURATA: 2x45 min

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a)Cognitive
O1 - să citească textul „Povestea omului de zăpadă” in ritm propriu,corect,cursiv și expresiv;
O2 - să desprindă informații de detaliu din textul citit;
O3 - să răspundă la întrebările exploziei solare;
O4 - să completeze ciorchinele cu însușirile omului de zăpadă desprinse din text;
O5 - să argumenteze o părere personală.

b)Psiho-motrice
OPM să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi la tablă;
OPM să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru;
c )Afective
OA1 – participarea cu plăcere şi interes la lecţie;
OA2 – cultivarea trăsăturilor morale pozitive de caracter.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, munca
independentă, munca în echipă, ciorchinele,,explozia stelară,joc de rol.
Mijloace de învăţământ: text suport,explozia stelară,ciorchinele,eseul de 5 min.
Forme de organizare: individual, în perechi, frontal.
Strategii didactice
Etapele lecţiei/ Ob. Conţinut, sarcini de învăţare, modalităţi de
Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
durata Op. realizare
procedee didactice organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Moment Se asigură climatul propice desfăşurării lecţiei de
organizatoric limba si literatura română.

Captarea atenţiei Captarea atenției se va realiza prin citirea a trei


ghicitori despre: iarnă,zăpadă,om de zăpadă(Anexa 1) conversația Anexa 1 frontal Evaluare orală

Anunţarea temei Voi anunța titlul lecției noi și voi scrie titlul la
şi a obiectivelor tablă,iar elevii in caiete.Vor fi anunțate si obiectivele Conversaţia Frontal
operaţionale in termeni accesibili elevilor.

Dirijarea Voi folosi citirea in lanț și selectivă a textului. Textul Frontal si Observare
invățarii O1 Vom purta discuții pe marginea textului.Vom explica suport individual sistematică
O2 cuvintele necunoscute și le vom integra în enunțuri
proprii.Vom trece mai departe la înțelegerea textului.

explicația
O3 Explozia stelară(Anexa 2):
O4 Elevii vor primi fișe cu steluțe pe care sunt Explozia stelară Anexa 2- Individual și Evaluare
scrise întrebări din lecția curentă,la care ei trebuie să fișă în perechi scrisă
răspundă în scris.Vor lucra în perechi. exercițiul
Ciorchinele
Vom desena împreună un ciorchine(eu pe tablă,iar ei
în caiete),pe care îl vom completa cu însușirile
omului de zăpadă desprinse din textul citit (Anexa 3). ciorchinele Evaluare orală
Dacă timpul ne va permite vom răspunde în scris la continuă
întrebările din manual,pag.67.

Obţinerea O5 Eseul de 5 min. eseul caiete individual Evaluarea


performanţei OA2 Elevii vor scrie pe caiete ce învățătură au scrisă
desprins ei din lecție.

Încheierea lecţiei Se precizează tema pentru acasă: conversația caiete


Joc de rol:Să își imagineze un dialog între Zâna
Iarnă și omul de zăpadă.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor la
lecţie.
ANEXA 1

A venit baba din munți


Peste râuri făcând punți
Și a prins spunând povești,
Flori de gheață la ferești.
(iarna)

Stele reci de vânt purtate


Au căzut pe drum,pe stradă,
Parcă-s stele de mătase,
Și sunt albe și ușoare
Ce să fie oare?...
(fulgii de zăpadă)

Stă în curte, lângă pom,


Îi zici om,dar nu e om;
Și când soarele-ncălzește,
Nu-l mai vezi,că se topește.
(omul de zăpadă)
ANEXA 2

Când se petrece acțiunea?

Unde se petrece întâmplarea?


Care sunt personajele care participă

la acțiune?

Ce a făcut
omul de zăpadă? Cum se termină întâmplarea?
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și