Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa: II
Data:
Obiectul : Matematica
Subiectul: Împă rţirea la 4 şi la 5.
Tipul lecţiei: mixtă

Obiectivele operaţionale:

O ₁ - să rezolve exerciţii şi probleme de înmulţire şi împă rţire cu 4


şi cu 5;
O ₂ - să alcă tuiască exerciţii de înmulţire şi împă rţire;
O ₃ - să alcă tuiască probleme pe baza exerciţiului;
O ₄ - să completeze că suţa cu semnul potrivit;
O ₅ - să rezolve ecuaţiile;

Strategii didactice:

a) metode şi tehnici : observaţia, conversaţia, exerciţiu,


demonstrarea, jocul didactic, lucrul independent, lucrul în
grup,

b) materiale utilizate: manual, imagini ,fişe.

1
Desfă şurarea activită ţii
Etapele lecţiei, Ob Timp M
evenimentele Activitatea învă ţă torului şi a elevilor pr
instrucţionale
Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a 5
lecţiei. Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie min

Sus frumos v-aţi ridicat


Rîndurile aţi îndreptat
Ş i în liniştea cea mare
Evocarea Voi în bă nci va-ţi aşezat

Ascultaţi o ghicitoare matematică :

(CÂTUL)

Dacă faci o împărțire,


Orișicât ar fi de mare,
Rezultatul, nu vă mire,
E de fapt o întrebare

5
min

10 45 25 O
12 8 40
32 0 5 35 va
24 ÷4 28 20 50
÷5 ÷5
4 16 36 0 30 40

O₁
 Cum se numesc numerele la înmulţire?
(factor, factor, produs)
 Cum se numesc numerele la împă rţire?

2
 Numă raţi crescă tor din 4 în 4? 0-40
 Numă raţi descrescă tor din 5 în 5? 50-0

Ascultaţi probleme:
Dan a să dit 9 trandafiri, Ionică a să dit de 5 ori mai „Z
mulţi. Cîţi trandafiri a să dit Ionică ? no

(45)
Cum aţi aflat?

Co
Vlad a primit 24 de portocale. O pă trime din sa
portocale le-a mîncat. Cîte portocale le-a mîncat?
(6)

Pe o farfurie sînt 45 de mere, iar pe alta de 5 ori


mai puţine. Cîte mere erau în a doua farfurie?
(9)
Întreb mai mulţi copii.
-----------------------
Ce dată este astă zi ?
Ce ştiţi desre acest numă r ?
( numă r impar, ...)
Componenţii. : 5 şi 4, 3 şi 6, 7 şi 2, 8şi 1

Aţi menţionat numerele 4 şi 5

Astă zi vom efectua tot împă rţirea la 4 şi 5, vom 5


rezolva exerciţii şi probleme, ce ţin de împă rţire, min
vom alcă tui probleme şi exerciţii.
------------------------

Lucrul cu caietul

Dictare matematică  :

Realizarea 7
sensului Micşorează de 4 ori numă rul 24 (6) min
Mă reşte de 9 ori numă rul 5 (45)
Mă reşte cu 5 numă rul 31 (36)

3
Micşorează cu 4 numă rul 14(10)
Adunaţi toate ră spunsurile (97)
De aceea deschidem manualele la pagina 97

Problema 6 a)
Citesc singuri
Citesc 2 copii
Citesc model.
Citim doar condiţia problemei
Citim întrebarea problemei

Despre cine se vorbeşte în problemă  ?


Ce cunoaştem despre acrobaţi ?
Ce cunoaştem despre dresori ?
Ce cunoaştem despre clovni ?
Copii trec la tablă şi fac schema
Problema
Acrobaţi... 28
Dresori.... ?, de 4 ori mai puţini
Clovni..... ?, cu 4 ori mai puţini
Rezolvare (cu plan)
1. Cîţi dresori sînt ?
28÷4=7(d)
2. Cîţi clovni sînt ?
7-4 =3(c)
O₄ Ră spuns : 3 clovni

Prin exerciţiu :28÷4-4=3 clovni 3 Ex


min ţiu

O ₁ Ex.5 o coloniţă

15 ÷5= ÷4
25÷ 5= ÷4 5
min

D
st
O₂
Lucrul la tablă

Fişe cu baba de omă t: Pe rînduri.


4
Lucrul la tablă :

Alcă tuiţi 2 exerciţii de înmulţire şi 2 de împă rţire:


V1 -1 rînd
V2- 2 rînd
O₄ V3-3 rînd

Ex
ţiu
Completaţi că suţa cu semnul potrivit :×,÷

3 8 =24 20 4 =5
4 7=28 36 9=4

Cifra 5 cu ce o puteţi asocia ?


( 5 degete la o mînă , 5 zile învă ţă m, )
Prezint 2 că rţi.

4 (4 picioare la scaune, 4 luni în an,)

Astă zi vom avea 5 echipe :


Luni , marţi, miercuri, joi, vineri
Fiecare grup are însă rcină ri diferite

Reflecţia O₃ Lucrul în grup 8 Lu


Luni. min gr
„Alcă tuieşte o problemă pe baza exerciţiului”
8×4
Marţi.
„Alcă tuieşte o problemă pe baza exerciţiului ”
36÷4
Miercuri.
Rezolvă ecuaţiile:
O₁ 7 ×b=21 45÷c=5
Joi.
„Completaţi că suţa cu numă rul potrivit”.
5
6× =24 ×3=12 20 ÷ =5
8× =40 ×7=35 ÷ 9=4
Vineri.
„Alcă tuiţi 2 exerciţii de înmulţire şi 2 de împă rţire”
O₂ cu numerele:
28. 30.

Scaun fierbinte: Copii adresează exerciţii de


înmulţire şi de împă rţire. 5
min „S
fie
Lucrul pe variante.
O ₁ Repartizez fişele.
V1
6×4= 36 ÷4= 2
8×5= 40÷10= min Ex
3×4= 35÷5= ţiu
5×9= 28÷4=
10×4= 16÷4=

V2 Lu
7×4= 32 ÷4= in
6×5= 50÷10= de
5×4= 25÷5=
5×8= 24÷4=
10×5= 12÷4=
Debrifarea
Fişe adă ugă toare:
Cei care finisează primii scriu în agende.
Notarea------------------------------
Tema pentru acasă :
Ex: 5 pag 97
numă ră toarea

6
7
8

S-ar putea să vă placă și