Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.01. 2024

Unitatea de învățământ:

Grupa Mică- Grupa Ursuleților

Educatoare:

Propunătoare:

Tema: Cu ce și cum ne exprimăm?

Subtema: Lumea Disney

Întâlnirea de dimineață

Salutul: Bună dimineața, copii, eu mă numesc Gianina iar azi ne vom desfășura activitatea
împreună. După salut, copiii se salută de asemenea între ei.

Prezența: Se face prezența pentru a afla cine e absent.

Calendarul naturii: Le voi adresa câteva întrebări copiilor , cum ar fi: ,,Ce zi credeți că este
astăzi?’’, ,, Cum este vremea afară?’’, ,, Este frig sau cald? Plouă?’’

Noutatea zilei: Lumea Disney

Tranziția: Bat din palme

Clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap

Ne învârtim, ne răsucim

Și spre centre noi pornim.


Activități liber alese 1 – ALA 1

Centrul: Construcții

Tema/ Subiectul activității: Lumea Disney

Metoda de realizare: joc de construcții

Obiective operaționale: O1- să construiască castelul Albei ca Zăpada cu ajutorul cuburilor.

Metode și procedee didactice: demonstrația, explicația, exercițiul.

Mijloace de învățământ: cuburi

Desfășurarea activității: Pentru realizarea căsuței, îi rog pe copii să construim împreună


castelul Albei ca Zăpada, folosindu-ne de cuburi.

Evaluare: aprecieri individuale și colective/ sub formă verbală: ,,Felicitări, am reușit să


construim cel mai frumos castel pentru Albă ca Zăpada!’’

Centrul: Nisip și apă

Tema/ Subiectul activității: ,, Comori din mina piticilor”

Obiective operaționale: O1 - să identifice culorile învățate

O2- să sorteze pietricelele în funcție de culori

Metode și procedee didactice: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul

Forme de organizare: individual

Mijloace de învățământ: cutii din plastic, mălai, pietricele colorate

Desfășurarea activității: Copiii vor avea sarcina de a găsi comorile piticilor din mălai. În mălai
sunt ascunse pietricele colorate- acestea reprezintă comorile piticilor. Pe măsură ce copiii găsesc
comorile, aceștia trebuie să spună ce culoare are fiecare pietricică. După ce vor fi găsit toate
pietricelele, aceștia vor trebui să le sorteze în funcție de culorile găsite. Când toate grămăjoarele
au fost finalizate, copiii și-au încheiat sarcina.

Evaluarea: aprecieri individuale și colective/ sub formă verbală: ,,Felicitări, am reușit să găsim
comorile piticilor!’’
Activități pe domenii experiențiale ( ADE)

Domeniul experiențial: Științe

Categoria de activitate: Poziții spațiale

Tema/ Subiectul activității: Ascunzătoarea Albei ca Zăpada

Mijlocul de realizare: joc didactic

Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea fizică, sănătății și igienei personale

Dimensiuni ale dezvoltării:

1. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

Comportamente vizate: 2.3 Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, , ritm,
cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

Obiective operaționale: O1- să asculte instrucțiunile date

O2- să rețină denumirile pentru pozițiile spațiale

O3- să identifice locul unde s-a ascuns Albă ca Zăpada

O4- să denumească cel mai bun loc de a se ascunde păpușa

Strategii didactice

Metode și procedee: explicația, exercițiul, tehnica euristică

Forme de organizare: semicerc

Mijloace de învățământ: masă, scaune, păpușă

Etapele activității

Moment organizatoric: Asigurarea condițiilor optime în vederea realizării activității.

Captarea atenției: Le-o voi arăta copiilor pe Albă ca Zăpada, o păpușă care seamănă cu ea.
Aceasta le spune copiilor că dorește să se ascundă de mama vitregă dar nu știe unde și are nevoie
de niște idei iar copiii o vor ajuta.

Anunțarea temei și a obiectivelor. Pentru a-i putea veni în ajutor Albei ca Zăpada, aceasta va
încerca să se ascundă unde știe ea mai bine iar copiii trebuie să spună unde se află păpușa
identificând locul și poziția unde s-a ascuns.
Prezentarea coținutului și dirijarea învățării. Activitatea se va desfășura în semicerc.
Propunătoarea va sta în mijloc și o va dirija pe Albă ca Zăpada reprezentată de o păpușă,
poziționând-o sub masă, pe scaun, lângă masă.

Obținerea performanței: Voi întreba copiii care este cel mai bun ascunziș pentru Albă ca
Zăpada folosindu-mă de pozițiile spațiale: pe, sub, lângă.

Activități liber alese ALA 2

Tema/ Subiectul activității: Culegem merele!

Mijloc de realizare: Joc distractiv

Obiective operaționale: O1- să respecte ordinea regulilor jocului prezentate

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

Mijloace de învățământ: mere, sala de grădiniță, mobilier

Desfășurarea activității: Copiii vor fi atenți la explicații pentru a înțelege jocul, dacă nu au
înțeles, regulile vor fi explicate din nou de propunătoare.

În sala de grădiniță va fi ascuns mărul roșu oferit Cenușăresei. La startul propunătoarei, aceștia
vor căuta mărul în sală urmărind instrucțiunile propunătoarei: rece când mărul e departe de ei iar
cald când sunt aproape de măr iar fierbinte când l-au găsit.

Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie- 2019

S-ar putea să vă placă și