Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: ROSU ROXANA LACRAMIOARA


Data: 09.06.2015
Grupa: MARE B
Domeniul experienţial: DLC – DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
Categoria de activitate: EDUCAREA LIMBAJULUI
Tema activitatii: JOCUL SILABELOR
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tipul activitatii: Consolidarea si sistematizarea cunostitelor si deprinderilor

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Formarea si dezvoftarea capacitatii de a desparti cuvintele in silabe; dezvoltarea auzului fonematic, a spiritului de
observatie

OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:


 Să analizeze cuvantul despartindu-l in silabe;
 Să numere silabele;
 Sa compuna alte cuvinte care incep cu silaba data;
 Să reprezinte graphic cuvintele si silabele folosind simbolurile cunoscute;
 Să participle la joc utilizand materialele puse la dipozitie, realizand piramida cuvintelor;
 Să rezolve corect sarcinile fisei ;
Sarcina didactică:
 Precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul ilustrat in imagine.
Regulile jocului:
 Copilul desparte cuvântul în silabe precizând numărul acestora
 Copii vor fi împărţiţi în trei grupe: cea a cireselor ,cea a capsunilor si cea a piersicilor
Elemente de joc: surpriza, intrecerea, ,mişcarea, mânuirea materialului, aplauzele , recompense

STRATEGII DIDACTICE:
Material didactic: Invitatul special “Zana Vara”, bagheta magica, cosulet cu surprise, pliculete pentru fiecare proba, jetoane,
jetoane colorate pentru realizarea piramidei ( jetoane rosii, verzi, albaste, galbene) , ecusoane fructe de vara ( cirese, capsusi,
caise), fise, recompese de la Zana Vara

Metode si procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, Piramida.,Mana Oarba

Material didactic: : fise de lucru,jetoane

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe;


Locul de desfăşurare: sala de grupă

Durata activităţii: 35min.


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 “Activităţi integrate în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar”- Editura
Didactică, Bucureşti, 2008
 “Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul preprimar”- Dumitru Gherghina, Nicolae Oprescu
– editura Didactica Nova , Craiova – 2007;
 “Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”- Coordonator Insp. In M.E.C. , Viorica
Preda, Seimeanu Marcela, Veronica Georgescu – editura “Gheorghe-Cartu Alexandru”, Craiova – 2009;
 “Jocuri didactice pentru educarea limbajului”- Zoe Dogaru - Ed. Aramis- 2001
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Secvenţe Metode Mijloace Forme de Forme Metode Mijloace
şi procedee didactice organizare şi procedee didactice
Didactice
Crearea conditiilor necesare
1.Moment bunei desfăşurări a activităţii;
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea măsuţelor;
-pregătirea materialului didactic
demonstrativ şi distributiv.
-introducerea copiilor în sala de
grupă.

Se realizează prin prezenţa la


Manifesta
activitate a Zanei Vara . Evaluare atenţie şi
 Ştiţi cine sunt eu? Zana globala interes faţă
2.Captarea atentiei Dragi copii, in drum spre Vara frontal observatia de
conversatia personajul
gradinita mi-a soptit o
randunica ,ca voi aveti astazi o musafir.
lectie si m-am gandit sa vin la voi
astazi sa ne jucam impreuna,ca
am auzit ca sunteti tare,tare isteti
si as fi incantata sa ma alatur
voua!
Astazi la activitatea noastra vom
3.Anunţarea desfasura cateva jocuri Asculta cu
temei interesante pentru Zana Vara. Conversatia frontal Observatia atenţie tema
si sunt
Vom desparti in silabe Explicatia bucurosi ca
cuvinte ,vom numara silabe ,dar o pot ajuta
vom reprezenta si grafic,dupa pe Zana
Vara
care o sa descoperiti si ce
joculete si surprise a pregatita
Zana astazi pentru voi.
De asemenea va trebui sa fiti Conversatia
foarte atenti la mine si la Explicatia
cerintele mele, sa va ajutati
colegii de echipa, numai asa veti
reusi sa indepliniti sarcinile date.
Aveti grija sa respectati si
regulile clasei!

4.Dirijarea învăţării In cosuletul Zanei Vara a adus Ascultă cu


o bagheta magica. Aceasta ii Conversaţia frontal atenţie
sarcinile pe
roaga pe copii sa ii demonstreze care le au
ca stiu multe lucruri pentru ca ea Explicaţia Observaţia
 Explicarea de
jocului sa ramana bucuroasa langa ei. îndeplinit
Cei atinsi cu bagheta de catre
doamna educatoare vor fi cei care
vor raspunde.
Daca raspunsul este corect si
Zana este mulţumită, vom putea frontal
sa descoperim si celelalte
surprise pregatite de ea. Demonstraţia Cosulet
Plicuri cu Rezolva
surprise de corect
 Jocul de proba Este invitat un copil sa sarcinile
la zana
descopere supriza de la Zana vara trimise de
Vara. In pliculet descopera o la Zana
imagine. Copilul trebuie sa Vara
denumeasca imaginea primita in
dar, sa desparta cuvantul in silabe
si sa bata din palme tot de atatea
ori cate silabe are cuvantul
respectiv.
Explicatia
Demonstraţia Aprecieri
Conversaţia verbale
Executarea jocului propriu –zis: Aplauze
 Desfasurarea Dupa ce copiii au înteles
propriu-zisa a regulile jocului se trece la individual
jocului executarea jocului propriu-zis.
Răspunsurile corecte ale copiilor Ascultă cu
vor fi recompensate cu aplauze şi atenţie
sarcinile pe
aprecierea invitatului special de care le au
la activitate , Zana Vara. Aprecieri
de
verbale
Proba numarul 1 Explicaţia Aplauze
îndeplinit
Este solicitat un copil sa Exercitiul
descopere imaginile de pe panou jocul Panou
5. Obtinerea primite in dar, sa intuiasca Imagini
performanţelor imaginea, sa desparta oral
Evaluare
cuvantul in silabe sis a reprezinte
globală Copiii
grafic cuvantul de pe jeton.
rezolva
Zana Vara apreciaza corect
raspunsurile copiilor prin aplauze sarcinile
Pe tot parcursul jocului sunt primate
antrenati sa raspunda toti copiii,
incurajandu-le spiritul de
competitie. Ascultă cu
atenţie
Proba numarul 2 sarcinile pe
Educatoarea va batea din palme, Evaluare care le au
iar un copil trebuie să aleagă de orala pe de
echipe îndeplinit
pe panou jetonul care ilustrează Explicaţia
un cuvânt format din atâtea silabe Exercitţul imagini
câte bătăi din palme a auzit. Un
alt copil va trebui să alcătuiească Pe echipe
individual
o propoziţie cu cuvântul respectiv Aprecieri
6. Asigurarea verbale
Feed-back-lui Aplauze
Proba numarul 3
“Piramica silabelor”: Explicaţia Evaluare
Complicarea jocului Conversatia orala
Exerciţiul globala si
Plicul numarul 3: Mai este un
individuala
singur obstacol pentru a-i
demonstra Zanei Vara istetimea
voastra ,va propun un joc concurs
"Piramida Silabelor" ,dar pentru Rezolvă
aceasta trebuie sa ne impartim in corect
sarcinile
trei echipe ( echipa descoperite
capsunilor,cireselor,piersicilor) . In plicurile
Alegerea echipelor se va face primite in
prin procedeul "Mana Oarba". dar de la
In plicurile primite in dar sunt Zana
VERII
imagini pe care voi trebuie sa le
ordonati in fuctie de numarul de
silabe.. Ecusoare
 La baza piramidei asezati Plicuri Pe echipe
jetoanele de culoare rosie pe pentru
care se afla cuvinte care au fiecare observatia
Explicaţia echipa Aprecieri
patru silabe; Conversatia Jetoane verbale
 Pe urmatorul rand asezati Exerciţiul colorate Aplauze
jetoanele de culoare verde pentru
pe care se afla cuvinte care realizarea
au trei silabe; piramidei
 Asezati jetoanele de culoare
galbena pe care se afla
cuvinie care au doua silabe;
 In varful piramidei asezati
jetonul de culoare albastra
pe care se afla cuvantul cu o
singura silaba. Explicaţia
Pe tot parcursul jocului sunt Conversatia
antrenati sa raspunda toti copiii, Exerciţiul
incurajandu-le spiritul de
competitie.

7.Evaluarea Copiii sunt invitati la masute. Se Analiza


performanţelor descopera fisele primite de la produselor
Activitatii
Zana Vara. Ei vor avea ca sarcina Fisa de
sa reprezinte grafic numarul de evaluare
silabe sub fiecare imagine si sa individuala
uneasca desenul cu cifra Conversaţia Cd- individual
corespunzatoare numarului de Explicatia cantece de
Exercitiul vara
silabe. ANEXA 1
Evaluare
Urez copiilor “Spor la lucru!”, individuala
asigurandu-le un fond muzical
placut.
Copiii vor lucra individual, iar
cei care intampina dificultati in
realizarea sarcinii vor fi ajutati
8.Încheierea activităţii Voi face aprecieri generale si
individuale asupra Conversaţia
comportamentului frontal
si participarii copiilor la activitate . “Fructe
Le voi spune de asemenea ca Zanei de vara”
Vara i-a placut activitatea de astazi
si doreste sa-i cunoasca mai bine pe Manifesta
Evaluare interes si
copii. globala Aprecieri satisfactie
In acest timp se vor oferi
verbale
recompense, din cosul Zanei Vara, CD muzică
colective,
celor care au fost activi si cuminti la individuale
activitate!

S-ar putea să vă placă și