Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

-SURPRIZELE TOAMNEI-

2 NOIEMBRIE 2020
DATA: 02.11.2020
PROFESOR: Cirlea Andreea
GRUPA: Mare „C” Albinuțele/
TEMA ANUALA DE STUDIU: ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: Darurile Toamnei
SUBTEMA: Culori de toamnă
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: ”Izvor de culori”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
creativ

ARTĂ:
ARTĂ:
BIBLIOTECĂ: CONSTRUCȚII:
CONSTRUCȚII:
BIBLIOTECĂ:
Modelaj-
Modelaj-Copacul
Copacul Turnulețe multicolore-
Frunze dede
Frunze toamnă-semne
toamnă-semne Turnulețe multicolore-
grafice Toamnei
Toamnei Castelul Toamnei
grafice Castelul Toamnei

Activitatea
Activitateaintegrată
integrată
“Izvor dedetoamnă”
“Izvor toamnă”
(ALA1+
(ALA1+DȘ+DEC+ALA2)
DȘ+DEC+ALA2)

Domeniul științe Domeniul


Domeniul estetic și și
estetic
Domeniul științe ALA2 creativ
ALA2 creativ
LaLa
cules dede
fructe Traseul frunzelor în în
Traseul frunzelor zbor
zbor Tablou de toamnă-
Tablou de toamnă- pictură
pictură
cules fructe Traseu aplicativ pepepânză
Joc didactic
Joc didactic Traseu aplicativ pânză
(tehnica
(tehnicaburețelului)
burețelului)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Evaluarea cunoștințelor despre caracteristicile anotimpului Toamna prin formarea
și compararea mulțimilor de fructe, precum și consolidarea tehnicilor de lucru cu
materiale specifice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA1
O1: să modeleze copacul cu frunze, folosind culorile specifice anotimpului în care
ne aflăm;
O2: să realizeze construcţii prin suprapunerea pieselor de lemn;
O3: să decoreze frunzele de toamnă cu semnele grafice învățate;

O4: să asocieze numărul la cantitate;
O5: să realizeze mulțimi aferente cifrei date;
O6: să numere conştient cu material intuitiv;
O7: să compună și descompună cifrele în concentrul 1-5;

DEC
O8: să picteze corespunzător elementele pe pânză, folosind buretele și culorile
acrilice;
ALA2
O9: să realizeze traseul aplicativ, păstrând distanța unul față de celălalt;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, joc didactic,
demonstraţia.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, creioane, jocuri de construcţii, panou prezenţă,


jetoane fructe/ legume/ frunze, panou Calendarul naturii, Ccopacul fermecat, tablă
magnetică, imagini, magneţi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

1. MEC „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (3-6/7 ani), 2019


2. Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2013, Editura Arlequin, Bucureşti,
2014
3. Twinkl.ro- platformă educațională cu materiale didactice
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Activitatea debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”. La semnalul cadrului didactic, copiii
se vor așeza pe scăunele, păstrând distanța și având grijă să aibă vizibilitate la panoul cu
prezența.
SALUTUL: Se va realiza într-o manieră dinamică, recitând versurile:
Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
La mese să ne așezăm
Cu toții să ne salutăm.
-Bună dimineața, pici!
Mă bucur că sunteți aici
Începem o nouă zi
Bună dimineața, dragi copii!
PREZENŢA:
Este ales un copil care va merge la Panoul prezenţei şi va numi copiii prezenţi a
căror poză se află pe panou. Un alt copil va numi absenţii.
Pornind de la ghicitoarea:
“Cine are drept cercei
La ureche strugurei?
.......................
Toamna, Zâna cea bogată
De copii mult aşteptată.
Ne aduce-n coş de toate:
Mere, roşii, nuci şi, poate,
Pere moi, struguri şi poame
Ca să nu ne fie foame.”
Provoc la o scurtă discuţie referitoare la anotimpul toamna, în cadrul căreia se
reactualizează cunoştinţele acumulate până la acest moment (caracteristici, fenomene
meteorologice, activităţi specifice etc.).
CALENDARUL NATURII:
Calendarul naturii va fi completat cu ajutorul copiilor după discuţia despre
anotimpul toamna şi se va preciza anul, ziua, luna.
NOUTATEA ZILEI/EVENIMENTUL ZILEI:
Doamna profesor citeşte copiilor o scrisoare (Anexa 1) primită de la Zâna
Toamnă, în care aceasta îşi exprimă regretul că nu a putut sta la grădiniţă până la venirea
lor, deoarece a trebuit să plece şi în alte sate pentru a bucura şi îndestula cât mai multă
lume. În următoarele rânduri îi înştiinţează că mai sunt câteva surprize lăsate în grupă şi
că speră că se vor bucura cu toţii de acestea, mai ales că toate surprizele presupun ca ei să
fie dispuşi să ajute pe cei din jurul lor pentru a rămâne la fel de bucuroşi ca la începutul
zilei.
TRANZIȚIE: ”Cade ploaia pic, pic, pic,
Cad castane poc, poc, poc
Vantul bate vâj,vâj,vâj
Toamna e aici brr,brr,brr. ”
Copiii sunt întâmpinaţi de către doamna profesor care le oferă câte un ecuson – o
frunză de toamnă: galbenă, roşie sau verde. În funcţie de culoarea frunzei, copiii se vor
orienta către unul din sectoarele de activităţi care corespunde acesteia. Primele surprize le
vor descoperi la cele trei centre deschise.
Se vor intui materialele de lucru şi se vor explica sarcinile de lucru pentru
fiecare centru:
Bibliotecă – Frunzele ruginii- vor trasa semne grafice, unind puncte, apoi vor
colora desenul obţinut pentru a putea realiza Albumul Bucurii de toamnă
Arte – Copacul Toamnei - vor completa perfect decorul grupei cu aceeași
tematică
Construcţii – Turnulețe muticolore- vor construi Castelul Toamnei

RUTINA: Eu cu apă şi săpun


Doar așa mă spăl, vă spun!
Educatoarea prezintă copacul și tabla pe care sunt așezate coșulețe care le va
sugera copiilor organizarea unui joc (DŞ). Se denumeşte jocul ce urmează să se
desfăşoare – La cules de fructe, se explică şi se demonstrează. Pe parcursul jocului de
probă se vor transmite şi regulile de joc.
Se prezintă sarcina didactică a jocului – asocierea numărului la cantitate și
invers, construire de mulțimi și compararea acestora.
Desfăşurarea jocului didactic:
Jocul se va desfăşura ca o întrecere între trei echipe, constituite în funcţie de
ecusonul purtat. Fiecare echipă va desemna un reprezentant care va merge la cules de
fructe.
Astfel, Frunzele verzi vor culege mere, Frunzele galbene vor culege pere, iar
Frunzele roşii vor culege prune.
Invit un copil în preajma pomului şi îi solicit „Culege din pom 5 mere roşii și
așază-le în coșuleț!”. Copilul va culege merele care corespund criteriilor exprimate de
mine şi le aşază în coşuleţ. Urmează alt copil. Astfel se urmăreşte îndeplinirea mai multor
cerinţe:
Culege din pom ...mere galbene!
Culege din pom.... pere galbene!
Culege din pom.... prune mov!
Așazî cifra potrivită pentru coșul cu pere!
Complicarea jocului:
Sarcina de joc: Compunerea și decompunerea în concentrul 1-5.
Mămicile au pregătit borcane de compot, pentru fiecare echipă. Problema este
că în fiecare borcan au greșit numărul fructelor din borcan. Copiii trebuie să identifice
eroarea și să ceară atâtea jetoane cu fructe de câte mai au nevoie pentru a completa
borcanul sau să scoată din jetoane astfel încât să fie numărul corect de fructe în fiecare
borcan.
Echipele vor primi aprecieri pentru cunoştinţele deţinute şi modul în care au
rezolvat sarcinile didactice, după care este desemnată echipa câştigătoare. Aceasta
primeşte Marele Premiu – Copacul Fermecat.
Pentru a se menţine aceeaşi atmosferă frumoasă se propune un moment de
dezmorțire în proximitatea mesei.(TRANZIȚIE)
Echipa câştigătoare a Crengii fermecate trebuie să găsească drumul către o
altă surpriză lăsată de Zâna Toamnă. Urmează instrucţiunile prinse de Creangă:
Un băiat să se ridice
Şi să numere trei paşi
Înspre geam şi va zice:
„Pot în pas de uriaş
Să merg până la căsuţă,
Căci acolo, sub băncuţă,
Voi găsi un coşuleţ
Aşezat sub şorţuleţ.”
Un băiat din echipa câştigătoare va îndeplini sarcina şi va găsi în căsuţa de la
centrul ARTĂ pânze pentru pictură, pensoane, tuburi de culoare, creioane obișnuite. Se
vor păstra echipele pentru o bună păstrare a distanței. Fiecare echipă primeşte explicaţiile
necesare unei bune rezolvări a sarcinii didactice şi sfaturi despre o igienă sănătoasă.
Pentru a avea spor, vor rosti cu toţii:
Unu-doi, unu-doi
Să nu facem tărăboi!
Ca dovleacul noi săltăm
Şi din palme-aplaudăm!
Fiecare echipă începe lucrul efectiv, primind sfaturi, încurajări şi sprijin din
partea mea. La final ne bucurăm cu toţii de rezultatele muncii efectuate cu atâta plăcere şi
drag, aşezându-ne la masă şi gustând din salata de fructe de toamnă.
TRANZIŢIE: Vântul bate cu putere,
Frunzele zboară şi ele
Când în stânga, când în dreapta
Până când soseşte noaptea!
Este timpul să deschidem ultima surpriză a Zânei Toamnă: un plic în care
sunt prezentate indicațiile pentru realizarea unui traseu aplicativ.
Etapele OB. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
activităţii OP Metode şi Mijloace de Moduride
procedee învăţământ organizare

ADP+ALA+DȘ+DEC+ALA2
1.Moment Sala de grupă este aerisită, materialele sunt pregătite,
organizatoric mesele așezate pe sectoare cu distanțare, copii așezați
la mese cu fața spre panoul pentru ”Întâlnirea de
dimineață.”

2.Întâlnirea de La semnalul cadrului didactic, copiii se vor așeza


dimineață pe scăunele, păstrând distanța și având grijă să aibă
vizibilitate la panoul cu prezența. Frontal Evaluarea capacității
SALUTUL: Se va realiza într-o manieră dinamică, Conversația Panoul
de a recita salutul
recitând versurile: euristică Întâlnirii de
dimineață achiziționat anterior.
Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
La mese să ne așezăm
Cu toții să ne salutăm. Frontal
-Bună dimineața, pici!
Evaluarea capacității
Mă bucur că sunteți aici
de a-și recunoaște
Începem o nouă zi
colegii de grupă
Bună dimineața, dragi copii!
Evaluarea capacității
PREZENȚA: Este ales un copil care va merge în fașă
Conversația Panoul cu de a identifica
şi va numi copiii prezenţi a căror poză se află pe
euristică prezența specificitățile
panou. Un alt copil va identifica absenţii.
toamnei.
CALENDARUL NATURII: Calendarul naturii va fi
completat cu ajutorul copiilor după discuţia despre
anotimpul toamna şi se va preciza anul, ziua, luna.
2.Captarea NOUTATEA ZILEI: Conversația Scrisoarea Frontal
atentiei Se va realiza prin citirea scrisorii lăsate de Zâna euristică Zânei
Toamnă (Anexa 1) și descoperirea surprizelor lăsate de Cutia cu
aceasta înainte de a pleca în alte sate de a îmbogăți și surprize
oamenii de acolo cum ne-a îmbogățit și pe noi (și se
prezintă cadourile primite).
”Dragii mei, se pare că dimineață am primit un pachet
cu o scrisoare destinată vouă. O deschidem împreună
să aflăm despre ce este vorba?”
R: ”Daaaa”
Se deschide pachetul și în paralel se prezintă surprizele
lăsate de Zână precum: bagheta magică ce va fi
folosită în identificarea copilului politicos și ascultător
al activității care va răspunde la jocuri, jetoanele cu
fructe de toamnă/ coșulețe cu cifrele în concentrul 1-5,
pânze și bureței pentru pictură.

3.Anunțarea ”Dragii mei, astăzi m-am gândit să ne distrăm Conversația Frontal


temei și a împreună cu suprizeleprimite, să ne bucurăm de euristică
obiectivelor culorile ei calde și frumoase și să îi arătăm cât de
multe am reușit să învățăm despre caracteristicile ei.”
4.Desfășurarea După igienizarea mâinilor copiii vor primi jetoane cu Explicația Jetoane cu frontal
activității frunze de diferite culori: Roșu-prune, Verde-mere, frunze
Galben-pere.
Pe masă vor fi așezate panouri cu frunzele fiecărei
echipe dar și imaginea care arată sarcinile fiecărui
centru.
Copiii se vor așeza la mese în funcție de frunza Conversația Plastelină individual
O1 primită. euristică Planșete Evaluarea capacității
La centrul Artă copiii vor preocupa să decoreze Explicația de modelare a
centrul cu clasa cu mulți copaci ce au frunze copacului cu frunze
multicolore. colorate
pe grupe
O2 La centrul Construcții copiii vor construi castele Conversația Cuburi de
pentru Zâna Toamnă din cuburile de lemn . euristică lemn individual Evaluarea capacității
de construcție a
castelului.
O3 La centrul Bibliotecă copiii vor identifica Conversația Fișe de
elementele din fișa de lucru, vor alcătui propoziții cu euristică lucru Evaluarea capacității
acestea și vor decora frunza cu semne grafice de a reda semnele
cunoscute. grafice învățate.
În timpul activității copiii vor fi ajutați, în cazul în Pe echipe
care au nevoie, și vor fi îndrumați către îndeplinirea
obiectivelor propuse.
TRANZIȚIE: ”Cade ploaia pic, pic, pic,
Cad castane poc, poc, poc
Vantul bate vâj,vâj,vâj
Toamna e aici brr,brr,brr.”
ADE1: DȘ Educatoarea prezintă copacul și tabla care Explicația
le va sugera copiilor organizarea unui joc. Se
denumeşte jocul ce urmează să se desfăşoare – La Pe echipe
cules de fructe, se explică şi se demonstrează. Pe
parcursul jocului de probă se vor transmite şi regulile
de joc.
Sarcinile jocului: Câte un copil din fiecare echipă va
ieși în față și va îndeplini una din sarcinile scrise de
Zâna Toamnă.
În primul rând vor fi rugați să recunoască fructele din
copac ce vor face parte din jocul lor. Pe echipe
Culege din pom ...mere galbene!
Așază cifra 5 pe coșulețul cu tot atâtea elemente!
Culege din pom.... pere galbene!
Culege din pom.... prune mov!
Așază cifra 3 pe coșulețul cu tot atâtea elmente!
O4 Copiii vor așeza elementele”culese” în coșulețele cu Conversația Tabla
O5 cifrele potrivite. euristică magnetică Evaluarea capacității
Copacul de a asocia numărul
Cu ajutorul acestor sarcini copiii vor exersa numerația Jetoane la cantitate și de a
O6 în concentrul 1-5 și vor forma mulțimi elemente. Vor Conversația Coșulețe forma mulțimi de
fi rugați să verbalizeze fiecare acțiune executată, euristică elemente.
folosind limbaj matematic adecvat. Evaluarea capacității
de a număra
conștient, utilizând
gestul de încercuire.
O7 Complicarea jocului: Pentru complicarea jocului Problematizarea Frontal
copiii vor fi rugați să participe la activitatea de a Evaluarea capacității
compune și descompune cifrele de pe coșulețe cu de a compune și
ajutorul elementelor din ele. descompune numere
Pe tablă vor fi așezate borcanele iar ei vor așeza sau în concentrul 1-5.
vor scoate elementele conform indicațiilor date.

Frontal
Frontal

Pentru verificarea achizițiilor dobândite în cursul Conversația


activității se vor adresa întrebări cu scopul de a evalua. examinatoare
-Ce joc am jucat noi astăzi?
-Cum v-ați simțit?
-Ce v-a plăcut cel mai mult?
Voi face aprecieri cu scopul de a-i motiva și stimula
pentru a participa activ la următoarea activitate.

TRANZIȚIE: Un băiat să se ridice


Şi să numere trei paşi
Înspre geam şi va zice:
„Pot în pas de uriaş
Să merg până la căsuţă,
Căci acolo, sub băncuţă,
Voi găsi un coşuleţ
Aşezat sub şorţuleţ.”
ADE2: DEC Un băiat din echipa câştigătoare va Conversația Pânze
îndeplini sarcina şi va găsi în căsuţa de la centrul euristică Acuarele
ARTĂ, pânze pentru pictură, pensoane, tuburi de acrilice
culoare. Se vor păstra echipele pentru o bună păstrare a Bureței
distanței. Fiecare echipă primeşte explicaţiile necesare
unei bune rezolvări a sarcinii didactice şi sfaturi despre
o igienă sănătoasă.
În primul rând se va începe cu exerciții de dezvoltare a
motricității precum: morișca, închiderea și deschiderea Pe echipe
pumnilor, mișcarea degetelor, rotirea pumnilor. individual
Ulterior acestor exerciții voi prezenta, cu ajutorul lor,
lucrarea model și :
 Ce este ilustrat în imagine? Conversația Frontal
 Cu ce este realizat tabloul? examinatoare
 Ce materiale s-au folosit?
 Ce materiale aveți voi pe masă?
Se pregătesc materialele de lucru astfel încât cadrul
didactic să lucreze o dată cu cei mici. Explicația Pânze
O8 Se începe prin pictarea trunchiului de copac, pe pânză, Demonstrația Acuarele
acrilice Evaluarea capacității
cu ajutorul pensonului. Apoi se va înmuia burețelul în de a realiza tabloul,
culoare și se va tapota pânza astfel încât să se realizeze Bureței
utilizând tehnicile și
frunzele multicolore ale copacului, specifice Frontal materialele de lucru
anotimpului toamna. date.
TRANZIȚIE: ”Vântul bate cu putere,
Frunzele zboară şi ele
Când în stânga, când în dreapta
Până când soseşte noaptea!”

ALA2: Traseu aplicativ ”Traseul frunzelor în zbor”


Se pregătește traseul aplicativ pe care îl vor parcurge
preșcolarii.
Copiii se vor așeza pe scăunele, cu distanțare și vor
parcurge câte 2 traseul aplicativ fără concurs.
Fiecare va avea în mână o lingură de unică folosință și
câte o nucă. Aceștia vor tranporta în lingură nuca pe
tot parcursul traseului. Traseul va fi alcătuit din
scăunele, jaloane, și mese.

scăunele

jaloane

Mese

O9 Vor merge, cu atenție, vor păși peste scăunele, vor face Explicația Linguri
slalom printre jaloane iar la sfârșit vor trece pe sub Demonstrația Nuci Evaluarea capacității
masă, urmând să se deplaseze la locul lor, pe scaun. Exercițiul Jaloane de a realiza traseul
Scaunele aplicativ, păstrând
Mese distanța și respectând
regulile.
5.Obținerea Dragilor, ne îndreptăm cu pași repezi către finalul zilei Conversația
performanței de activități. Haideți să recapitulăm ce am făcut astăzi. examinatoare
 Ce activități am făcut astăzi?
 Ce am primit de la Zână?
 Ce joc am jucat ?
 Ce am pictat?
 Cu ce am pictat?
 Care a fost ultima activitate?

La sfârșitul zilei, preșcolarii vor primi premii pentru


6.Încheierea activitatea pe care au depus-o pe parcursul întregilor Conversația Buline și
activităților activități, din cutia Zânei Toamnă precum buline și euristică bombonele
bomboane. Cadrul didactic face aprecieri generale și
individuale referitoare la participarea fiecărui copil la
activitate și de modul în care s-au comportat și au
respectat regulile.
Anexa 3

Dragii mei,

Zilele trecute am auzit câţiva copii de grădiniţă zicând:


„Peste deal, în sat vecin,
S-a dat ştire între ciulini:
-Vine Toamna pe cărare
Aducând la fiecare
Câte-un strugur, câte-o pară,
Câte-un măr sau câte-o floare.
Îmbrăcată-n brumă sură
Ea se-apropie în trăsură,
Cu ochi mari şi plini de ceaţă
Cu văl fumuriu pe faţă.”
Să ştiţi că eu chiar am venit în satul vostru şi
am trecut şi pe la grădiniţă. Nu am putut, însă, să
rămân până la venirea voastră, aşa că îmi pare
foarte rău că nu ne-am întâlnit. Oricum, doamna
voastră educatoarea mi-a spus că toţi sunteţi copii
cuminţi şi ascultători, dornici de a fi mereu de
ajutor celor din jur, fapt pentru care v-am lăsat
multe-multe surprize.
Sper să vă bucuraţi împreună de surprizele
mele şi de tot ceea ce este frumos şi plăcut în jurul
vostru.
În primul rând vă anunț că doar cei ce sunt
atenți la activități vor primi cadourile de la sfârșitul
zilei.

Cu drag,
Zâna Toamna

S-ar putea să vă placă și