Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NUMELE ȘI PRENUMELE STUDENTULUI PRACTICANT/STUDENȚILOR


PRACTICANȚI: Boar Diana Anamaria

Borhaci Szabina

Cocoară Giorgiana Mihaela

Cozma Roxana Mihaela

Husar Diana Maria

Șerban Maria

NIVEL/ GRUPĂ: Grupa mare

PROFESOR COORDONATOR: Vlad Laura Renate

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine și cum planifică/ organizează o activitate?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Temă independentă

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Aș vrea să am o meserie”

TEMA ZILEI: „ De ce trebuie să am o meserie?”

MESAJUL ZILEI: “Fiecare meserie este importantă!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată

MIJLOC DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Însușirea unor noi cunoștințe legate de meserii și dobândirea abilităților de
lucru (individual sau pe grupe)

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 16

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DURATA: o zi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

I. Activitate de dezvoltare personală (ADP)


Întâlnirea de dimineaţă: „De ce trebuie să am o meserie?”

Tranziţii: „Eu am 10 degețele”-cântec


„Numărătoarea”

Rutine: Sosirea copiilor, deprinderi de igienă personală, deprinderi de autonomie şi autoservire.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) (DȘ+DOS)

Domeniul Știință (DȘ)


Tema activității:” Dintre multe meserii”

Mijloc de realizare: Lectura după imagini

Tipul activității: Verificarea și consolidarea de cunoștințe

Scopul: Formarea deprinderilor de a se exprima corect și consolidarea cunoștințelor despre diferitele


meserii

Obiectivele:

O1: Să identifice meseriile din imaginile prezentate, bazându-se pe cunoștințele acumulate.

O2: Să exemplifice importanța fiecărei meserii, cu ajutorul imaginilor.


O3: Să numească ustensilele folosite de fiecare în parte, pe baza informațiilor anterioare.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația

Mijloace de învăţământ: imagini cu diferite meserii: doctor, profesor, bucătar, pompier, polițist,
croitor

Forma de organizare: individual, grup

Domeniul Om și Societate (DOS)

Desfășurare: Vom începe cu exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii cu ajutorul unei poezii:

„Batem palmele usor ,

Batem palmele cu zor!

Unu doi trei

Unu doi trei.

„ Eu strâng pumnii si i desfac ,

Degetelor fac pe plac,

Unu doi unu doi,

Toti sunte acum vioi.


„La pian acum cântăm,

Liniște să ascultăm,

Plic plac plic plac,

Melodiile îmi plac.

Le voi explica copiilor în primul rând ce au de făcut si cum trebuie să foloseacă materialele necesare
activității.

Începem prin a colora uniformele de doctoriță și doctor apoi după ce am colorat , ne vom ajuta de lipici si
betișoare și vom lipii uniformele colorate .

Iar la final vom scrie numele pe bețigașe și îi voi recompensa cu stikere zâmbitoare , voi aprecia verbal
munca depusă de fiecare copil.

Tema activităţii: ,,Astăzi sunt medic” -confecționare

Mijloc de realizare: confecţionare

Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaţionale:

O1: să numeascǎ materialele necesare în realizarea lucrării, cu ajutorul explicațiilor oferite;

O2: sǎ descrie mijlocul de transport ce va fi confecționat, respectând un limbaj adecvat.

O3: să folosească tehnicile de lucru însuşite anterior, după exemplul dat;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, observaţia, aprecierea verbală;

Mijloace de învăţământ :forme decupaje, aracet, beţişoare;

Forme de organizare: individual

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA):

ALA I
ARTĂ- ,,Cămașa croitorului”- Șnuruire

Mijloc de învățământ: carton decupat în formă de cămașă, șnur colorat

Obiective operaţionale
 Să şnuruiască pe contur, introducând firul de jos în sus ;
 Să –şi exprime opinia faţă de lucrarea propie şi faţă de lucrările celorlalţi, motivându-şi părerile
JOC DE ROL-„De-a veterinarul”

Mijloc de învățământ: halat, trusă medicală, animăluțele de jucărie, scăunele

Obiective operaționale:
O1: Să indentifice, „simptomele” animăluțelor bolnave din grădiniță.

O2: Să discute cu doctorul veterinar despre problemele animăluțelor din grădiniță, pornind de la
simptomele acestora.

ȘTIINȚĂ-„Sortare jetoane”

Mijloace de învățământ: jetoane cu meserii și cu ustensilele ce aparțin meseriilor

Obiective operaționale

O1: Să sorteze în cadrul aplicației propuse de educatoare , jetoanele cu obiectele ce aparțin


meseriilor din imaginile puse la dispoziție, pe baza cunoștințelor asimilate;

O2: Să recunoască obiectele care sugerează meseria: doctor, zidar, pompier, croitor, în urma
discuțiilor avute ;

ALA II
Joc de mișcare : „Pantoful zidarului”

O1-să parcurgă traseul cu obstacole pregătit de educatoare, respectând toate indicațiile


SCENARIUL ZILEI

ADP: Ziua debutează cu activităţile liber alese de dimineaţă. Copiii sunt primiţi de educatoare, prezintă sectoarele şi obiectivele pe
înţelesul copiilor, iar aceştia îsi aleg sectorul unde vor lucra.

După încheierea jocurilor si activitătilor alese(ALA I), se face o evaluare a activităţii desfăşurate la fiecare sector.

Întâlnirea de dimineaţa

Salutul:

„Bună dimineața, cer frumos

Bună dimineața, soare luminos

Bună dimineața, micuțule vânt

Care alergi mereu pe pământ

Bună dimineața pietre tari

Bună dimineața: animale mici și mari

Bună dimineața, tuturor!”

Prezența: Se folosește panoul de prezență unde se fac modificările necesare.

Calendarul naturii: Îi voi întreaba pe copii în ce anotimp suntem. După ce copiii spun anotimpul corespunzător, îi voi provoca să-mi spună
câteva simboluri ale toamnei. După aceea, le spun să privească pe fereastră și să spună cum este timpul afară. În funcție de ce răspuns oferă

5
copiii cu privire la timpul de afară, le voi arăta imaginea sugestivă (ploaie, soare, nori) și îi voi întreba dacă le place momentul în care plouă,
este soare sau sunt nori. În continuare, în cadrul calendarului naturii se fixează ziua de astăzi, ce zi a fost ieri, ce zi va fi mâine, luna, anul.

Împărtășirea cu ceilalți: În cadrul acestei etape vom vorbi despre meserii și de ce trebuie să avem o meserie. Îi voi întreba pe copii care
sunt meseriile părinților lor. După ce copiii oferă răspunsurile, îi voi întreba care este meseria lor preferată. Ultima provocare adresată
copiilor este de a spune care este meseria mea, pe care o exercit în fața lor. După acest mic chestionar, urmează o întrebare pe care o voi
adresa copiilor: ,,De ce trebuie să avem o meserie?’’. După ce copiii răspund și încearcă să găsească răspunsul le voi oferi eu explicații și
exemple cu privire la acest subiect. Le voi spune că trebuie să avem o meserie deoarece avem nevoie de bănuți zi de zi ca să ducem un trai
bun. Le voi spune copiilor faptul că părinții lor muncesc ca ei să aibă bani de haine, jucării, rechizite, etc.. O altă cauză pentru care trebuie
să avem o meserie este aceea că fiecare om trebuie să aibă o ocupație și o rutină zilnică (ofer exemple: mă trezesc, mă spăl pe față, pe dinți,
mănânc, mă îmbrac, merg la muncă, vin acasă, mănânc, dorm, fac curat, fac baie, mă pun la somn; a doua zi reluăm activitățile). În cadrul
acestei activități vor fi afișate și imagini.

După întâlnirea de dimineață, prin tranziția „Eu am 10 degețele” se face trecerea la ADE. Copiii sunt invitaţi să lucreze în centrul dorit.
Aceştia se aşează la măsuţe şi rezolvă cerinţele. Se reaminteşte copiilor comportamentul în cadrul acestor activităţi: vorbim în şoaptă pentru
a nu-i deranja pe colegi, lucrăm ordonat, utilizăm cu grijă materialele puse la dispoziţie si ducem la bun sfârşit lucrarea începută. Rotația
grupurilor se face în asa fel incât toţi copiii sӑ participe la

activitӑţile de la centre.

La centrul ȘTIINȚĂ vor avea de sortat dintr-un coșuleț jetoane cu obiecte sau ustensile care aparțin diferitelor meserii ,cum ar fi :
doctor ,zidar, pompier, croitor.

Ȋnainte de a începe lucrul, efectuăm exerciţiile de încălzire cunoscute de copii. Copiii sunt invitați să lucreze la centrul dorit. Se reaminteşte
copiilor comportamentul în cadrul acestor activităţi: vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe colegi, lucrăm ordonat, utilizăm cu grijă
materialele puse la dispoziţie si ducem la bun sfârşit lucrarea începută. Rotatia grupurilor se face în asa fel incât toţi copiii sӑ participe la
activitӑţile de la centre. După desfăşurarea activităţilor de la centrele de interes se analizează produsele obţinute . Se vor face
aprecieriindividuale şi colective asupra comportamentului şi modului de realizare a lucrărilor.

La centrul ARTĂ copiii vor avea de șnuruit cămașa croitorului, după exemplul dat. Pentru a putea să îi introduc în activitate le voi citi o
scurtă poveste copiilor. ,, Cămașa fericitului ”(dupa Tolstoi)

6
Fiecare copil va primi pe măsuţă, o cămașă și șnururi. Astăzi vom face o cămașă pentru împărat ca să se însăntoșească. “Ce a zis
menestrelul împăratului? Că atunci când va îmbrăca cămașa primului creștin fericit o să se facă bine”. Deci trebuie să facem cămășile cu
voie bună și după ce terminați de șnuruit le puteți decora după bunul plac.

La centrul JOC DE ROL voi amenaja într-un colţ din sală un loc care poate sugera tema aceasta: un colţ sanitar cu ustensile,
medicamente, băncuţe şi scăunele pentru „sala de aşteptare, Un birou şi un scaun pentru medic, un halat de medic . Un copil va îmbrăca
halatul, iar eu mă voi integra în joc alături de ceilalţi copiii. Foarte îngrijorată le voi spune copiilor,că toate animalele jucării din grădiniţă s-
au îmbolnăvit şi va trebui să le ducă la medicul veterinar. Le voi cere copiilor să mă ajute să duc animalele la dispensarul veterinar. Voi
face o programare la medic pentru a consulta toate animalele – jucării din grădiniţă. Fiecare copil îşi va alege animalul preferat pe care va
urma să-l ducă la medic. Se vor îndrepta spre cabinet şi se vor aşeza în sala de aşteptare ţinând în braţe animalul ales. Voi ciocăni la uşă
întrebând „Oare sunt multe animale bolnave în sala de aşteptare?” . Intră în cabinet şi dialoghează cu medicul veterinar.

Ziua se va încheia cu jocul de mișcare „Pantoful zidarului”.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
7
Etapele demersului didactic Du- Conținutul metodico-științific al
Strategii didactice Evaluare
activității
rata

15 * Pregătirea materialelor necesare Conversația Observarea sistematică a


1. Moment organizatoric min pentru fiecare centru de activitate. comportamentelor
*Asigurarea unui climat educaţional Observația
favorabil, în concordanţă cu tema
săptămânii. explicația
*Întâlnirea de dimineaţă: copiii se vor
saluta folosind strategia de învăţare prin
cooperare, având posibilitatea de a-şi
impartăşi ideile şi de a interacţiona cu cât
mai mulţi colegi. Se completează
calendarul naturii. Se face prezenţa. Se
prezintă noutatea zilei.

2. Captarea atenției 10 Se va realiza cu ajutorul unui plic lăsat Observația


min pe băncuța de lângă ușă. Nu se știe de
către cine. Copiii vor trebui să spună Brainstorming
când aud cuvântul „meserii” la ce se
gândesc.

8
3. Reactualizarea 15 Se vor adresa câteva întrebări în legătură Conversația Observarea sistematică a
cunoștințelor min cu tema zilei, spre exemplu : „Care este comportamentelor
meseria voastră preferată?” „La ce ne
ajută să avem o meserie?”
4. Anunţarea temei și a 5 min Copiilor li se va prezenta tema și Conversația
obiectivelor obiectivele pe înțelesul lor, referitor la
fiecare centru și domeniu de interes.

4. Dirijarea învățării 2,5 Domeniul Științe Conversația Observarea sistematică a


ore Activitate frontală comportamentelor
Se va începe desfășurarea propriu-zisă Explicația
cu o imagine în care se află un bucătar.
Voi adresa următoarele întrebări: Problematizarea
Ce meserie credeți că are acest domn din
imagine? Observația
Unde lucrează el de obicei?
Ce ustensile folosește? Jocul
Mai apoi, voi prezenta toate imaginile
cu diferitele meserii, voi adresa întrebări
despre uneltele/ ustensilele folosite de Expunerea
fiecare în parte.
Îi voi întreba ce vor să devină când o să
crească mai mari. Voi propune o
activitate în care copiii trebuie să vină în
față clasei, să aleagă o imagine din cele
de pe panou și să spună câteva însușiri
ale unei meserii. Le voi oferi un
exemplu
:”Pompierii sunt foarte importanți
pentru că aceștia opresc incendiile.
Domeniul Om și Societate
Exerciții frontale
Voi începe prin adresarea unei
întrebări :”Cine vrea să devină medic?” ,
iar apoi le voi spune că am pregătit ceva
foarte interesant pentru ei. Le voi
explica copiilor în primul rând ce au de
făcut si cum trebuie să foloseacă
materialele necesare activității.

9
Începem prin a colora uniformele de
doctoriță și doctor apoi după ce am
colorat , ne vom ajuta de lipici si
betișoare și vom lipii uniformele
colorate.
La centrul ȘTIINȚĂ vor avea de sortat
dintr-un coșuleț jetoane cu obiecte sau
ustensile care aparțin diferitelor
meserii ,cum ar fi : doctor ,zidar,
pompier, croitor.
Ȋnainte de a începe lucrul, efectuăm
exerciţiile de încălzire cunoscute de
copii. Copiii sunt invitați să lucreze la
centrul dorit. Se reaminteşte copiilor
comportamentul în cadrul acestor
activităţi: vorbim în şoaptă pentru a nu-i
deranja pe colegi, lucrăm ordonat,
utilizăm cu grijă materialele puse la
dispoziţie si ducem la bun sfârşit lucrarea
începută. Rotatia grupurilor se face în asa
fel incât toţi copiii sӑ participe la
activitӑţile de la centre. După
desfăşurarea activităţilor de la centrele de
interes se analizează produsele obţinute .
Se vor face aprecieriindividuale şi
colective asupra comportamentului şi
modului de realizare a lucrărilor.
La centrul ARTĂ copiii vor avea de
șnuruit cămașa croitorului, după
exemplul dat. Pentru a putea să îi
introduc în activitate le voi citi o scurtă
poveste copiilor. ,, Cămașa fericitului
”(dupa Tolstoi)
Fiecare copil va primi pe măsuţă, o
cămașă și șnururi. Astăzi vom face o
cămașă pentru împărat ca să se

10
însăntoșească. “Ce a zis menestrelul
împăratului? Că atunci când va îmbrăca
cămașa primului creștin fericit o să se
facă bine”. Deci trebuie să facem
cămășile cu voie bună și după ce
terminați de șnuruit le puteți decora după
bunul plac.
La centrul JOC DE ROL voi amenaja
într-un colţ din sală un loc care poate
sugera tema aceasta: un colţ sanitar cu
ustensile, medicamente, băncuţe şi
scăunele pentru „sala de aşteptare, Un
birou şi un scaun pentru medic, un halat
de medic . Un copil va îmbrăca halatul,
iar eu mă voi integra în joc alături de
ceilalţi copiii. Foarte îngrijorată le voi
spune copiilor,că toate animalele jucării
din grădiniţă s-au îmbolnăvit şi va trebui
să le ducă la medicul veterinar. Le voi
cere copiilor să mă ajute să duc animalele
la dispensarul veterinar. Voi face o
programare la medic pentru a consulta
toate animalele – jucării din grădiniţă.
Fiecare copil îşi va alege animalul
preferat pe care va urma să-l ducă la
medic. Se vor îndrepta spre cabinet şi se
vor aşeza în sala de aşteptare ţinând în
braţe animalul ales. Voi ciocăni la uşă
întrebând „Oare sunt multe animale
bolnave în sala de aşteptare?” . Intră în
cabinet şi dialoghează cu medicul
veterinar

6. Obținerea performanţei 15 Obținerea performanței se va realiza Jocul Observarea sistematică a


min prin jocul :”Pantoful zidarului” comportamentelor
Observația

11
Conversația

5. Evaluarea activității 10 Se vor oferi aprecieri individuale și de Conversația orală


grup, apoi recompense pentru că au dus
min activitatea la bun sfârșit.

8.încheierea activității 5 min Se vor adresa complimente cu privire la Conversația orală


comportametul fiecărui copil.
Observația

12

S-ar putea să vă placă și