Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUŢIA: Grădinița cu Program Normal, Arcalia


EDUCATOARE: Mihăilă Anca
DATA: 08.03.2022
NIVEL/ GRUPĂ: combinată „ Albinuţele”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Ce şi cum vreau să fiu ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Meserii îndrăgite de copii”

TEMA ZILEI: „ Să o ajutăm pe Doctoriţa Pluşica ”

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ: DȘ+DOS+ALA1+ALA2

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

1
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „ Fiecare meserie e frumoasă şi utilă”

- salutul, prezența, calendarul naturii, gimnastica de înviorare , activitatea de grup „Ce voi deveni
când voi fi mare?”, noutatea zilei.

- Rutine: Primirea copiilor, „Micul dejun să-l mâncăm, mâinile ni le spălăm”

„ Sunt valoros când ajut”(deprinderea de a-și dezvolta empatia)

Tranziţii: „Cântecul meseriilor” - cântec;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)(TEMA, MIJLOCUL DE


REALIZARE) :

Activitate integrată:„ Să o ajutăm pe doctoriţa Pluşica ”( DȘ +DOS )

DŞ:„ Haideţi copii să alegem meserii”- joc didactic

DOS:„Trusa medicală a doctoriţei Pluşica”- activitate practică;

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA):


ALA1:

Joc de rol: ” De-a medicul ”

Ştiinţă: „ Potriveşte siluetele obţinând meseria corectă ”- potrivire siluete umane-fişă

Joc de masă: „ Cele mai iubite meserii”- puzzle

ALA2:

Joc de mişcare: „ Cursa medicilor ”

Joc interactiv: ,,Cine sunt eu?”

OBIECTIVE GENERALE:

- Îmbogățirea cunoștințelor preșcolarilor cu informații referitoare la meserii/profesii;

- Stimularea și dezvoltarea proceselor psihice cognititve și afective : memoria, atenția ,limbajul,


gândirea, imaginația creatoare, respectiv afectivitatea, voința și motivația;

- Educarea capacității de a exprima verbal și nonverbal idei, opinii, sentimente proprii;

2
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE
(preluate din planificarea săptămânală )

 1.2. Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/gramaticale


simple pentru a transmite un mesaj (comunicare expresivă)
 1.3. Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/instrumente
(tacâmuri, creion, pensulă, puzzle etc.)
 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative.
 1.3. Se bucură de compania copiilor la joacă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

O1: Să denumească meseriile prezentate în jocul didactic pe baza achiziţilor anterioare, în proporţie de
95% dintre copii;
O2: Să asocieze corect meseria cu instrumentele/unealtele potrivite, în proporţie de 85% dintre copii;
O3: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie în realizarea temei propuse , în proporţie de 90%
dintre copii ;
O4:Să utilizeze în mod adecvat şi organizat materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei
propuse în cadrul activitaţiilor liber alese în proporţie de 90% dintre copii;
O5: Să respecte regulile jocurilor propuse de către educatoare, manifestând fairplay , în proporţie de
90% dintre copii.
SARCINA DIDACTICĂ:

 Să recunoască/denumească meseria de pe faţa cubului;


 Să denumească cât mai multe lucruri despre fiecare meserie;
 Să potrivească jetoanele cu uneltele potrivite pentru fiecare meserie;
 Să conştientizeze la ajutorul cui trebuie să apeleze ,în funcţie de situaţia dată.

Regulile jocului:
La atingerea copilului cu bagheta fermecată, acesta rezolvă sarcina, răspunsurile corecte fiind
recompensate cu câte o medalie.

Elementele de joc: surpriza dr.Pluşica, bagheta,mânuirea materialelor, cubul, roata ,


planşe,aplauze, închiderea şi deschiderea ochilor.

3
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee didactice:

- Brainstorming, conversaţia, explicaţia, instructajul, jocul didactic, demonstraţia, exerciţiul, observaţia,


metode interactive.
Mijloace didactice:

- Surpriza zilei, Doctoriţa Pluşica , baghetă, roata meseriilor, cubul meseriilor, planşe cu diverse meserii
şi uneltele necesare pentru fiecare meserie, siluete reprezentând diferite profesii, medalii, trusă
medicală , diferite obiecte utilizate în cabinetul medical, fişe de lucru, creioane colorate, foarfecă, lipici,
puzzle despre meserii , tabla magnetică, ecusoane, jaloane , cutii de medicamente , televizor etc;

Forme de organizare a activității:

- frontal, individual , pe grupe;

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1.Forme de evaluare: evaluare formativă, continuă

2.Metode şi tehnici de evaluare: - observare continuă și sistematică a comportamentului copiilor

- chestionare orală

- verificarea produselor activităţii

- evaluarea practică

3.Instrumente de evaluare: - aprecieri verbale (globale şi individuale)

- recompense

DURATA: 1 zi

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru Educația timpurie a copiilor de la 3-6 ani-2019;

- Activitatea integrată în grădinița, Ed. Didactica Publishing House, 2008;

- Metode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves,2006

John Bennet, UNESCO, 2004“

4
-“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”( 2009), Editura ARLEQUIN
-“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”( 2009), Editura GHEORGHE-
CÂRŢU ALEXANDRU
-“Metode interactive de grup”( 2009), Editura ARVES

SCENARIUL ZILEI

Dimineața, preșcolarii intră în sala de grupă, şi se aşează pe scaunele în formă de semicerc.


Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. În primul rând, îi voi saluta eu iar apoi fiecare copil
îşi va saluta colegul din dreapta sa. Voi folosi tranziția ,,Gurița este închisă,/ Ochișorii privesc,/ Urechile
ascultă,/ Mâinile se odihnesc”. Le voi adresa preșcolarilor întrebarea: „Sunteți pregătiți pentru o nouă zi
de grădiniță?”, astfel întâlnirea de dimineață debutează cu salutul grădiniței:
„Bună dimineața,
Dragă grădiniță!,
Un băiat ți-aduce mama
Și are și-o fetiță.
……………………..
Nani, nani mamă dragă.”

Salutul debutează prin recitarea poeziei:


„Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,……
……..A început o nouă zi,
Bună dimineața, dragi copii!”

Mă voi adresa preșcolarilor folosind formula: „Bună dimineața!”. Apoi, preșcolarii se vor saluta între ei,
fiecare salutându-și vecinul după formula „Bună dimineața…..!”.
Voi alege un copil care va veni în față pentru a face prezența, iar cu ajutorul fotografiilor de pe
panou, acesta își va striga pe rând colegii. În funcție de situație, se va raspunde cu prezent/ absent, iar
copilului absent i se va lua fotografia de pe panou.

5
Calendarul naturii se va realiza prin invitarea unui copil(sau mai mulţi) în față care va
răspunde întrebărilor adresate de educatoare:
 „În ce anotimp suntem?
 “Care sunt lunile anotimpului în care ne aflăm?
 “În ce data suntem?”
 “În ce zi suntem?
 ,,Cum este vremea în această dimineață?”
Preșcolarul va așeza pe calendarul naturii jetoanele corespunzătoare în funcție de vremea de afară.
Momentul de mișcare se va realiza prin poezia ”Dacă vreau să cresc voinic fac gimnastică un pic....”
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza print-o discuție în care 3-4 copii vor vorbi despre starea pe care o
au: veseli, triști și motivele pentru care au acele sentimente şi dacă s-au gândit ce meserie îşi doresc să
urmeze pe viitor.
Captarea atenției - le voi prezenta copiilor pe doctoriţa Pluşica care , a venit la noi în grupă pentru a
le cere copiilor ajutorul. Aceasta şi-a pierdut ustensilele medicale pe care le avea în trusa ei de medic şi
are nevoie să le recupereze cât mai curând, pentru a putea să consulte pacienţii.
Noutatea zilei va consta ȋn anunțarea activităților care urmează să se desfăşoare pe parcursul zilei .
Mai întâi le voi spune copiilor despre întâlnirea mea cu doctoriţa Pluşica.
“Azi dimineață, când veneam spre grădiniță, m-am întâlnit cu doctoriţa Pluşica care, mi-a povestit că
este foarte tristă deoarece mergând spre cabinetul ei ,trusa ei medicală s-a deschis şi toate ustensilele
medicale de care ea are nevoie pentru a consulta pacienţii , s-au împrăştiat. Acum ea are nevoie de ajutor
pentru a le aranja din nou. Eu am liniştit-o şi, i-am povestit că la grădiniţă, am 27 de albinuţe foarte
harnice care sigur vor fi dornice să o ajute să îşi recupereze toate ustensilele medicale şi să le aranjeze
din nou în trusa sa, pentru ca aceasta să fie completă. Doctoriţa Pluşica a fost foarte încântată să audă
acest lucru şi abia aşteaptă să vadă dacă Albinuţele grupei mari, vor reuşi să aranjeze din nou toate
ustensilele în trusa medicală .
Însă, este puţin îngrijorată pentru că nu ştie dacă voi ştiţi ce ustensile conţine o trusă medicală, nu
ştie dacă voi ştiţi ce înseamnă să fi medic, ce rol are acesta în viaţa noastră sau dacă cunoaşteţi alte
meserii şi ustensilele care sunt folosite pentru desfăşurarea fiecărei profesii.
-Vreţi să-i arătăm Pluşicii câte meserii cunoaştem noi şi ce ştim despre ele, pentru ai câştiga
încrederea şi pentru a o putea ajuta să aranjeze din nou în trusa medicală ustensilele necesare?
-Dacă veţi reuşi să îi demonstraţi aceste lucruri, la final ea a promis că vă va fi recunoscătoare şi vă
va recompensa pe fiecare.”

6
Activitatea de grup se va realiza prin punerea accentului asupra meseriilor/profesiilor . Le voi adresa
câteva întrebări precum:
-“Ce meserie credeţi că este cea mai importantă?
- “ Credeţi că există meserii mai importante decât altele?” (ex. Doctor vs. Zugrav?)
- “ Credeţi că putem avea mai multe meserii?”
- “ De ce este important să avem o meserie?”
- “ Cum putem să alegem o meserie?”
Apoi le voi spune copiilor că vom desfăşura un joc foarte distractiv şi interactiv prin care îi vom putea
arâta Pluşicii câte lucruri cunoaştem noi despre meserii pentru a o detemnina să aibă încredere în
ajutorul pe care dorim să il oferim .
Prin tranziţia “Bodo îşi întreabă mama” vom trece la desfăşurarea jocului didactic. Apoi , vom realiza
trusa medicală cu ustensilele necesare pentru consultarea pacienţilor.
După ce o vom ajuta pe Doctoriţa Pluşica să aranjeze toate ustensilele în trusa medicală, vom lucra şi pe
sectoare. La sectorul Joc de rol vom merge la doctor, pentru un consult medical , la sectorul Joc de
masă vom asambla puzzle cu cele mai îndrăgite meserii, iar la sectorul Ştiinţă vom realiza o fişă în care
va trebui să potrivim fiecare siluetă pentru a obţine meseria corectă.
Se desfășoară activitățile pe arii de stimulare :
La sectorul Joc de rol, copiii se vor juca “De-a medicul”
La sectorul Joc de masă, copiii vor realiza puzlee cu diverse meserii.
La sectorul Ştiinţă ,copiii vor avea de realizat o fişă
Pe tot parcursul desfăşurării activităţii pe grupuri mici, copiii vor fi încurajaţi şi sprijiniţi în vederea
realizării sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare grupă, dând indicaţii şi oferind ajutor copiilor care au
nevoie.
Ziua se va încheia cu jocul de mişcare”Cursa medicilor” şi jocul interactiv ” Cine sunt eu?”
La final, se face evaluarea zilei, precizându-se progresul realizat de fiecare copil în raport cu el
însuşi.
Voi face aprecieri globale şi individuale asupra activităţii desfăşurate de copii.

7
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare

Etapele Du- Ob. Metode Instru


Conţinutul metodico-științific Metode şi Forme
Forme de şi mente
demersului op. al activităţii
rata procedee Mijloace de de
didactic organizare tehnici
didactice didactice evaluare evaluar
a activității de e
evaluare

3 Voi asigura condiţiile


1) Moment min necesare bunei desfăşurări a
organizatoric
activităţii (aerisirea sălii de
grupă, pregătirea materialelor
necesare,aranjarea mobilierului,
intrarea copiilor în grupă.

Activitatea va debuta cu Calendarul Frontală Observar


naturii e curentă
Întâlnirea de dimineaţă!
Urmează salutul, prezenţa,
Conversația
calendarul naturii, împartăşirea
cu ceilalti. Explicația
Frontală

Formarea motivaţiei specifice se

8
face prin prezentarea surprizei ,

2) Captarea 5 Doctoriţa Pluşica. Prezentare


atenţiei Le voi spune copiilor că a
min. invitatului
dimineață, când veneam spre Conversația
surpriză Formativ
grădiniță, m-am întâlnit cu
ă
doctoriţa Pluşica care, mi-a
povestit că este foarte tristă Explicația
deoarece mergând spre
cabinetul ei ,trusa ei medicală s-
a deschis şi toate ustensilele
medicale de care ea are nevoie Observar
pentru a consulta pacienţii , s-au e curentă

împrăştiat. Acum ea are nevoie


de ajutor pentru a le aranja din
nou. Eu am liniştit-o şi, i-am
povestit că la grădiniţă, am 27
de albinuţe foarte harnice care
sigur vor fi dornice să o ajute să
îşi recupereze toate ustensilele
medicale şi să le aranjeze din Frontală

nou în trusa sa, pentru ca


aceasta să fie completă.
Doctoriţa Pluşica a fost foarte
încântată să audă acest lucru şi

9
abia aşteaptă să vadă dacă
Albinuţele grupei mari, vor
reuşi să aranjeze din nou toate
ustensilele în trusa medicală . Conversația
Însă, este puţin îngrijorată
pentru că nu ştie dacă voi ştiţi
ce ustensile conţine o trusă
medicală, nu ştie dacă voi ştiţi
Formativ
ce înseamnă să fi medic, ce rol ă
are acesta în viaţa noastră sau
dacă cunoaşteţi alte meserii şi
ustensilele care sunt folosite
pentru desfăşurarea fiecărei
Frontal
profesii.
-Vreţi să-i arătăm Pluşicii
câte meserii cunoaştem noi şi ce
ştim despre ele, pentru ai
Conversaţia
câştiga încrederea şi pentru a o
putea ajuta să aranjeze din nou
în trusa medicală ustensilele
necesare?
-Dacă veţi reuşi să îi
dovediţi aceste lucruri, la final
ea a promis că vă va fi

10
recunoscătoare şi vă va
recompensa pe fiecare.”

Voi anunța în termeni accesibili


3) Anunţarea tema activității:„Să o ajutăm
temei şi a
obiectivelor 3 pe Doctoriţa Pluşica”.
min. Astăzi vom încerca să o ajutăm
prin toate activitățile pe care le
vom desfășura.
Astfel ,vom desfășura un joc
didactic unde vom avea de
rezoltat câteva sarcini, apoi o
vom ajuta pe Doctoriţa Pluşica
să aranjeze toate ustensilele
medicale în trasa sa,vom lucra
pe sectoare și ne vom juca
împreuna cu meseriile îndrăgite
de voi ,jocuri distractive.

4) Dirijarea Se va trece la desfăşurarea


învăţării prin jocului didactic prin tranziţia
abordarea 25 “Ce face un bucătar? .....”
integrată a min Folosindu-mă de cubul

11
conţinuturilor meseriilor şi de ruleta meseriilor
, vom începe desfăşurarea
jocului didactic. Dar înainte o să
Frontală
le prezint materialul cu ajutorul
căruia vom desfăşura jocul.

Prezentarea materialului
Se prezintă materialul: Cubul
meseriilor, ruleta meseriilor,
mapa cu imagini despre meserii Cubul
şi jetoane cu ustensile şi unelte meseriilor

utilizate în fiecare
profesie/meserie, diferite siluete Ruleta
reprezentând meserii. meseriilor
Explicarea şi demonstrarea
jocului:
Explicaţia
Pentru a se asigura o înţelegere
clară a jocului, se va utiliza atât
metoda explicaţiei cât şi metoda Frontal
Demonstrați
demonstraţiei. Cu ajutorul a
explicaţiei se vor sublinia clar
regulile jocului şi sarcina
didactică pe care copiii o au de

12
îndeplinit. Se asigură jocul Frontal
demonstrativ pentru asigurarea
înţelegerii sale.
Copiii vor fi împărțiți în doua
echipe.Fiecare echipă va avea
de trecut 4 probe (sarcini). Chestion
Fixarea regulilor jocului şi are orală

realizarea jocului de probă.


Explicaţia Frontal
Se va realiza oral de către un
copil.
Jocul propriu-zis.
Demonstraţi
Varianta 1. Formativ
a
Copiii vor ieşi pe rând şi vor ă
arunca cubul meseriilor. În
funcţie de ce imagine va cădea ,
O1 aceştia trebuie să recunoască şi
să denumească meseria din
imagine. Dacă copilul care a
Explicaţia Pe grupe
aruncat cubul nu recunoaşte
meseria , poate cere ajutorul Roata
meseriilor
echipei şi un alt copil va denumi
meseria . Aprecie
Observar ri
Varianta 2. e curentă verbale

13
Copiii vor ieşi şi vor învârti de cubul
“Roata meseriilor”.Aceştia vor
trebui să denumească cât mai
multe lucruri despre meseria în
dreptul cărea s-a oprit Imagini
cartonate
O2 săgeata.ex.(pompier-
vestimentaţie, unelte folosite
pentru practicarea meseriei, jetoane
Individual
etc).
Varianta 3.
Se vor aşeza mai multe imagini
reprezentând diverse
meserii.Copiii vor avea sarcina
de a descoperii şi potrivi în jurul
Conversația
imaginii cât mai multe jetoane
Jetoane
care reprezintă
uneltele/ustensile necesare Pe echipe
Explicața
practicării fiecărei meserii.
Varianta 4.
Educatoarea va invita în faţă
câte un copil din fiecare echipă.
Pentru fiecare copil ea va adresa
câte o întrebare pentru a vedea
dacă copiii ştiu unde ar trebui să

14
apeleze în cazul în care se

O2 confruntă cu o problemă. ex.


“La cine trebuie să apelez dacă
mă simt rău, mă doare capul şi
tuşesc foarte rău?sau Ce fac
atunci câd văd că s-a provocat Pe grupe
un incendiu? La cine trebuie să
apelez pentru ajutor?”

După ce copiii vor parcurge

5) Obţinerea O3 toate cele 4 sarcini prin


performanţei tranziţia” În picioare ne
25
min ridicăm/La măsuţe ne aşezăm
Explicația
/Frumos noi ca să lucrăm/Pe
Pluşica să o ajutăm “ se vor Individual
aşeza la măsuţe pentru a realiza
activitatea practică, “Trusa
Creioane
medicală”. Pe măsuţe fiecare colorate
copil va putea observa Demonstrați Fişe
materialele necesare puse la a
dispoziţie pentru realizarea Lipici

trusei medicale. (fişe, Foarfece


lipici ,foarfecă, creioane

15
colorate)

După explicarea procedurii de


lucru ,vom efectuarea exerciţii
pentru încălzirea muşchilor mici
ai mâinii.(„ Mişcăm Analiza Aprecie
degeţelele….”) produsel ri
or verbale
Apoi le urez spor la lucru,
activității
observându-i cum lucrează şi
intervenind de fiecare dată când
este nevoie.

6) Asigurarea Trecerea la activitățile pe


retenţiei şi a
transferului 25 centre se face prin tranziția:„Ce

min face un bucătar......” Copiii


exercițiul
vor ocupa locul la centrul
preferat și după ce vor primi
indicațiile corespunzătoare vor
începe lucrul.Voi supraveghea
toate sectoarele dar mă voi
ocupa în mod special de cei de
Pe grupe
la sectorul Joc de rol.

16
explicația
La sectorul Joc de rol, copiii
O4
vor face o vizită la medic, unde
vor fi consultaţi si, în cazul ca Trusă Pe grupe
medicală,
sunt bolnavi , o să primească şi
un tratament. Demonstrați Instrument
e
a
medicale,e
tc.
O4 La sectorul Joc de masă, vor
realiza puzzle cu meseriile cele Explicaţia Pe grupe
mai îndrăgite de ei.(doctor,
pompier, poliţist, bucătar etc.) Puzzle

La sectorul Ştiinţă, vor realiza o


Conversația fişe
O4 fişă .Trebui să realizeze Pe grupe
creioane
meseriile corecte unind siluetele
Explicația colorate
prezentate .
lipici

foarfecă

Printr-o altă tranziţie ,, În


picioare ne ridicăm /sala frumos
aranjăm/ jocuri să desfăşurăm”

17
se trece la jocul de mişcare
„Cursa medicilor”. Copiii sunt
Conversația
împărţiţi în două echipe. Se vor
alege doi copii care vor fi
aşezaţi pe două scăunele şi vor
O5 reprezenta pacienţii. La
semnalul educatoarei, câte un
copil din fiecare echipă va pleca
urmând traseul indicat cu o
trusă medicală în mâna şi
medicamente . Ajuns la pacient,
copilul va trebui să consulte
pacientul şi să îi ofere
tratament. Apoi îşi vor cursa
predând ştafeta următorului
copil. Câştigătoare va fi
desemnată echipa care va reuşi
să trateze cât mai bine şi mai
rapid pacientul, acesta având cât
mai multe medicamente în
coşuleţul lui.

Apoi ne vom juca jocul


interactiv „Cine sunt eu?”

18
Educatoarea va aşeza diferite
imagini/siluete,cu faţa în jos,
reprezentând anumite meserii ,
fără ca preşcolarii să vadă ce
meserie reprezintă. Educatoarea Aprecie
ri
va prezenta sub formă de verbale
ghicitoari fiecare meserie care
se ascunde în spatele siluetei.
Conversația
Copiii vor trebui să fie atenţi şi,
să spună despre ce meserie este
vorba.

Se va avea în vedere
Explicația
respectarea regulilor jocului,
promtitudinea reacțiilor la Demonstraţi
comenzile date . a

Se va face o evaluare asupra

7. Evaluarea modului de lucru al copiilor și


activității asupra produselor realízate de
aceştia. Se va discuta
despre toate lucrările și copiii
vor face evaluări și
autoevaluarii.

19
Voi face aprecieri globale şi
individuale asupra modului de
lucru în cadrul activităţiilor Aprecie
desfăşurate de copii. ri
8. Încheierea verbale.
activității Copiii vor primi recompense.

Recompen
se.

20
21

S-ar putea să vă placă și