Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PENTRU
ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)

Nivelul de vârstă/grupa: Nivelul I, grupa mijlocie C „Ștrumfii”


Tema anuală de studiu: „Ce și cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: ”Meserii îndrăgite de copii”
Tema săptămânii: „ O meserie pentru fiecare”
Categoria de activităţi de învăţare: Activitate de dezvoltare personală
Tema activităţii : „Ce ți-ar place să fii?”
Mijloc de realizare: exerciții de stimulare a comunicării și empatiei
Elementele activității de dezvoltare personală: salutul, activitatea de grup, mesajul zilei, tabloul
emoţiilor şi responsabilităţilor, prezenţa, completarea calendarului naturii, regulile grupei, gimnastica
de înviorare ;
Scopul activităţii:
Dezvoltarea comunicării libere prin crearea unui mediu stimulativ ce asigură interacționarea
interesată a copiilor cu materialele pregătite și interrelaționarea favorabilă împărtășirii opiniilor și
experiențelor referitoare la unele meserii cunoscute.

Obiective operaţionale:
 să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosind elemente de
limbaj verbal şi nonverbal;
 să selecteze jetoane cu îmbrăcămintea potrivită în meseria aleasă;
 să împărtășească opinii proprii despre meserii, participând la activitatea de grup;
 să așeze silueta de copil îmbrăcată corespunzător meseriei alese, în căsuța potrivită ;
 să exprime, desprinzând din context, cu ajutorul educatoarei ,,mesajul zilei” ;
 să completeze calendarul naturii cu jetoane potrivite, corespunzătoare caracteristicilor vremii;
 să execute exerciţii motrice însuşite anterior , în contexte variate, respectând sugestiile date;

Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: conversaţia, explicația, observaţia, metoda interactivă ”Mâna oarbă”,
exerciţiul ;
b)Resurse materiale: siluete de băiețel și fetiță -suport pentru realizarea prezenței, jetoane cu
îmbrăcăminte pentru: doctor, constructor, bucătar, pernuțe, căsuțe: Restaurant, Cabinet medical,
Casa constructorilor, cubul emoțiilor, simboluri pentru caracteristici/ fenomene ale naturii,
laptop, CD, ecusoane ce reprezintă responsabilitățile;
c) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, mişcarea;
d) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

Durată: 30 minute

Bibliografie:
 C.L. Oprea, Strategii didactice interactive, Editura E.D.P.Bucureşti, 2007;

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009;

 Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa - Proiectarea pas cu pas - Editura
Diamant, Argeş, 2010.
 Maria Dumitrana, Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Comunicarea

 Mihaela Paisi Lazarescu , Liliana Ezechil ,,Laboratorul preșcolar”-ghid metodic, Editura:


V & I INTEGRAL(2015) București.
orală, Ed. Compania Bucureşti, 2001;
 Rodica Gavora, Totul....pentru copil – ghid pentru educatoare şi directori, Ed. Diana,
Piteşti, 2008;
 Smaranda Maria, Camelia Lazăr, Elena Ilie, Ziua bună începe de la întâlnirea de dimineaţă
Ed.Tehno-Art, 2010;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii intră în sala de grupă şi descoperă aspectul deosebit dat de materialele pregătite, siluete
de băieței și fetițe cu fotografia loe , așezate pe pernuțe, precum și prezența unor musafiri.
Educatoarea salută copiii cu salutul „Bună dimineata, copii!” după care îi invită și pe ei să salute
musafirii și să se salute între ei, salutând apoi și natura
,,Bună dimineaţa cer frumos!
Bună dimineaţa soare luminos!
Bună dimineaţa micule vânt!
Ce alergi mereu pe pământ.
Bună dimineaţa, păsări mari şi mici!
Bună dimineaţa pietre tari
Şi animale mici şi mari!
Buna dimineata tuturor
Buna dimineata copiilor!”
(Salutul)
Atenția copiilor este atrasă de apariția unei mămici care le povestește că ar dori să mai fie
pentru o zi copil, dar cineva trebuie să meargă în locul ei la serviciu. Preșcolarii află că sunt invitați
să facă schimb de roluri, pentru o zi, cu părinții lor. (Noutatea zilei)
Ca să le ușureze munca, mămica le aduce copiilor un pachet de la părinți. Apelând la metoda
”Mâna oarbă” copiii își aleg din cutie câte o costumație pentru propria siluetă (doctor, bucătar,
constructor), care-i va ajuta să împărtășească colegilor propriile opinii despre meseria aleasă, ghidați
de întrebarea ”Ți-ar place să fii doctor /bucătar/ constructor? De ce?” (Întâlnirea de grup)
Copiii vor transmite cunoștințe, impresii, opinii, experienţe şi
păreri proprii, despre meseria aleasă. Acest moment va solicita întreaga
grupă şi va contribui la realizarea unei intercunoaşteri, la exprimarea
liberă în faţa celorlalţi, învăţând să asculte şi să-şi exprime trăirile.
Cu ajutorul educatoarei, copiii vor stabili mesajul zilei : ,,Toate
meseriile sunt importante”- (Mesajul
zilei)
Trei copii sunt invitați să adune
siluetele de bucătar/ doctor/ constructor
și să le așeze la căsuțele potrivite, respectiv ”Restaurant”, ”Cabinet
medical”, ”Casa constructorilor”. (Prezența)
Meteorologul de serviciu va completa calendarul naturii,
identificând jetoanele corespunzătoare caracteristicilor vremii.
(Calendarul naturii)
Se precizează responsabilitățile copiilor la nivelul grupei, reamintindu-li-se sarcinile.
(Tabloul responsabilităților)
Pentru exprimarea emoțiilor, se va folosi un ”Cub al emoțiilor”, ce prezintă copiilor imagini
sugestive stărilor afective: vesel, trist, plângăcios. Apelând la jocul ”Mima” copiii și educatoarea vor
stabili starea emoțională a grupului / copilului. (Exprimarea emoțiilor)
Pentru buna desfășurare a activităților pe tot parcursul zilei , împreună cu copiii sunt repetate
regulile grupei.
Pe ritmurile melodiei antrenante ,,Dacă mămica și tăticul ar fi iarăși mici”- copiii vor executa
gimnastica de înviorare.

S-ar putea să vă placă și