Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PENTRU
ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)
GRUPA-Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU-Ce și cum experimentăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNII-Bucuriile crăciunului
TEMA ACTIVITĂȚII-Povestea lui Moș Crăciun
CATEGORIA DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE-Activitate de Dezvoltare
Personală
MIJLOC DE REALIZARE-povestirea educatoarei
ELEMENTELE ACTIVITĂȚII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ-: salutul,
activitatea de grup, mesajul zilei, tabloul emoţiilor şi responsabilităţilor,
prezenţa, completarea calendarului naturii, regulile grupei, gimnastica
de înviorare ,povestea educatoarei.
SCOPUL ACTIVITĂȚII-Dezvoltarea cunoștințelor copiilor despre Moș
Crăciun
-Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
-să completeze calendarul naturii cu jetoane potrivite, corespunzătoare
caracteristicilor vremii;
-să execute exerciţii motrice
- să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei,
folosind elemente de limbaj verbal şi nonverbal
-să asculte cu interes povestea
-să se exprime în propoziții
-să răspundă corect întrebărilor
STRATEGII DIDACTICE
a)METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicația, observaţia,povestirea
b) RESURSE MATERIALE: carte,imagini.
c) ELEMENTE DE JOC: povestea,surprize,aplauze.
d) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
Durată: 30 minute

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Copiii stau pe covor în semicerc.
SALUTUL-,,Bună dimineața!”.Toată grupa o salută pe doamna
educatoare și,apoi, se salută între ei.
Urmează un moment de înviorare pe cântecul:,,Bună dimineața!.
Bună dimineața,cer frumos!
Bună dimineața,soare luminos!
Bună dimineața,micule vânt!
Ce alergi mereu pe pământ.
Bună dimineața,păsări mari și mici!
Bună dimineașa,pietre tari
Și animale mici și mari!
Bună dimineața,tuturor!
Bună dimineața,copiilor!
PREZENȚA-Un copil completează panoul prezenței.

CALENDARUL NATURII-Meteorologul de serviciu va completa


calendarul naturii,identificând jetoanele corespunzătoare
caracteristicilor vremii.
REGULILE GRUPEI-Pentru buna desfășurare a activităților de pe tot
parcursul zilei,sunt repetate împreună cu copiii regulile grupei.
NOUTATEA ZILEI-se realizează printr-o imagine cu un Moș Crăciun.
ADP-POVESTIREA
Copiii se așează pe scăunele pentru a asculta povestea . Doamna le
spune să fie atenți la poveste deoarece după terminarea ei,vor primi
întrebări.
CAPTAREA ATENȚIEI-Doamna educatoare le povestește copiilor că s-a
trezit dimineață și a vrut să mănânce ceva,doar că a avut o surpriză
când a deschis frigiderul-acesta era gol! Așa că a trebuit să se îmbrace și
să meargă repede la magazin ca să își cumpere de mâncare. Pe drum, a
auzit că o strigă cineva. Speriată fiind , s-a uitat în spate,în față ,să vadă
cine o strigă. A zărit un copac în spatele căruia se afla cineva cu barba
albă și ochelari. Acesta era chiar Moș Crăciun!! A rugat-o să se apropie
de el ți i-a spus că astăzi trebuia să ajungă la clasa copiilor ei,doar că
este foarte obosit și răgușit ,așa că a rugat-o pe doamna educatoare să
le spună POVESTEA LUI MOȘ CRĂCIUN.

Cândva,demult,la marginea unui oraș,trăia un meșter bătrân care făcea


jucării.Tot anul meșterea la ele cu dragoste și cu răbdare.Erau minunate
și nu semănau una cu cealaltă. În Ajunul Crăciunului î,bătrânul meșter
pleca din oraș să-și vândă jucăriile.Oamenii din acel oraș nu erau prea
bogați.Meșterul le vindea jucăriile pe mai nimic.Dar asta nu îi scădea cu
nimic bucuria de a face jucării de care să se bucure,după datină,în
dimineața de Crăciun.Până într-un an în care..meșterul vânduse toate
jucăriile și se întorcea spre casă. La marginea orașului,s-a oprit să
privească o fereastră.Știa că acolo locuiește o familie săracă și se
întreba ce jucării or fi primit copiii din această casă. Trei copii visau cu
voce tare
-Dacă am avea un soldățel de plumb,numai unul,ne-ar fi e ajuns.
-Ne-am juca împreună și nu ne-am mai certa niciodată pentru
el.Bătrânul știa că nu mai avea nicio jucărie și tare ar vrea să le
dăruiască măcar una.Dar ce minune!Tocmai un soldățel de plumb
răsărise,nu se știe de unde,în fundul sacului.Și astfel,dorința celor trei
frați sărmani s-a îndeplinit.
În drum spre casă,bătrânul gândea Aș vrea să fac atât de multe
jucării,încât să dăruiesc câte una fiecărui copil din lume dar mai ales
celor sărmani,cărora n-are cine să le cumpere. Ca din pământ a apărut o
sanie fermecată purtată în zbor de niște reni minunați.Și bătrânul s-a
înălțat cu cu ei și slava cerului înstelat,spre o lume de basme. Chiar și
hainele lui sărăcăcioase se preschimbaseră în niște haine neobișnuite
de culoare roșie.Iar bătrânul meșter,priceput fiind ,a făcut jucării ,tot
mai multe și mai frumoase pentru fiecare copil din lume,jucăria pe care
și-o dorește.
În seara de Ajun ,sosesc colindătorii la fiecare casă,aducând vestea
minunată a Nașterii Domnului și urează un An bun și îmbelșugat.
Târziu,când noaptea se lasă,copii se culcă în pătucurile lor.În urechi le
mai sună încă zvonul de colinde O,ce veste minunată apoi dorm și
visează.Dar oare vis să fie? Este noaptea în care visele copiilor se
împlinesc. A doua zi,în dimineața de Crăciun,în jurul bradului
împodobit,bucuria nu mai are margini.Nici unul dintre ei nu a fost uitat.
Iar după numele sărbătorii,copiii i-au pus numele Moș Crăciun și așa a
rămas până astăzi.
De aceea, în zilele acestei Sfinte Sărbători ,când stăm cu toții în jurul
mesei încărcate cu bunătăți,nu trebuie să îi uităm pe cei sărmani. Moșul
are grijă de ei o dată pe an.Noi trebuie să ne gândim la ei mereu.
Copilașii primesc întrebări legate de text. Ce făcea bătrânul meșter? Ce
își doreau copiii? La cine trebuie să ne gândim mereu?
MESAJUL ZILEI-să fim darnici și buni.

S-ar putea să vă placă și