Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 29-03-2019
GRUPA: Mică B
EDUCATOARE: GHERGHINIŞ DIANA-BIANCA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit a Liceului Pedagogic ,,Ioan Popescu”
NIVEL: I
TEMA ANUALĂ: „CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”
SUBTEMA:”BĂIATUL ŞI FATA PREGĂTESC SALATA”
TEMA ZILEI:”LEGUMELE NĂZDRĂVANE”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+JADA I +ADE(DŞ+DEC)+JADA II
TIPUL ACTIVITĂŢII: Sistematizare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual
DURATA: 1 ZI
OBIECTIV DIDACTIC FUNDAMENTAL:
Dezvoltarea creativităţii;
Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre formarea de grupe de obiecte;
consolidarea cunoştinţelor legate de numeraţia în limitele 1-3;
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă ,,Bună dimineaţa, copii sănătoşi !”
Tranziţii: ,,1,2,1,2, Mergem toţi în pas vioi !”
Rutine: „Singurel mă îngrijesc!”.
JADA I: a) Artă: ,,Ecusoane”
b) Construcţii: ,,Coşuri pentru legume”-cuburi
c) Joc de rol:”Bucătarii iscusiţi”
ADE: DŞ/DEC: „Cine ştie câştigă” ( joc didactic/ pictură)
JADA II: Joc de mişcare : ‘’Micuţii grădinari ‘’

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE LIBER – ALESE I:


Artă: ,,Ecusoane ‘’
Obiective operaţionale:
 Să utilizeze corect instrumentele de lucru;
 Să dispună alternativ două sau mai multe elemente decorative;
Construcţii: “Coşuri pentru legume”
Obiective operaţionale:
 Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
 Să realizeze construcţia respectând tema dată;
 Să coopereze cu colegii în realizarea sarcinii.
Joc de rol :,Bucătarii iscusiţi,’’
Obiective operaţionale:
 Să participe activ la activitatea de joc,interpretând rolul propus ;
 Să interacţioneze cu partenerii de joc;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DŞ:
 O1- să constituie grupe după criteriul formei;
 O2.să recunoască cifrele de pe jeton 1-2;
 O3.să raporteze cantitatea la număr şi invers
DEC
 O4-Să identifice culorile specifice legumelor;
 O5-Să aprecieze lucrările pe baza criteriilor stabilite.

 COGNITIV INFORMATIVE:
 Să respecte regulile jocului
 AFECTIVE:
 -să se implice emotional în desfăşurarea jocului
 PSIHO-MOTORII :
 să mânuiască materialele puse la dispoziţie ;

JOCUR ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICCE LIBER – ALESE II:


Joc muzical de mişcare: ,,Micuţii grădinari”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să exprime prin mişcare starea sufletească creată de muzica audiată;


 Să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului;
 Să participe cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii.
EXPLICAREA JOCULUI :
Copiii sunt aşezaţi în 2 coloane având în mână câte o legumă pe care trebuie să o planteze la locul potrivit, având pe fundal
melodia”cântecul legumelor”
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,
Material didactic: Cutie cadou, scrisoare, cuburi, ecusoane, jetoane, jucării, palete, cercuri, şerveţele, fişe de lucru cu
legume, acuarele, baghetă magica, mascote.
RESURSE:

Umane: colectivul grupei (26 de elevi)


Temporale: 30 de minute
Bibliografice: „Metodica predării activităţilor matematice în grădiniţă”- Îndrumar metodologic, Mihaela
Neagu, Polirom, 199
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2008.

Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă:
Conform proverbului : Ziua bună se cunoaşte de dimineaţă!, grupa „Piticilor” începe ziua cu întâlnirea de dimineaţă!
Cercul mare si voios
Mana sus si-apoi in jos
Si cealalta uite-asa
Si-amandoua uite-asa!
Bat picioarele pe loc,
Impreuna trop, trop, trop,
Bat si palmele la fel
Strangem cercul mititel!

(prezentam degetele, pe rand)


Acesta este tata, bun si serios
Aceasta este mama, exemplu frumos
Fratele ce mare merge la scoala
Sora cea mica cu papusa-n poala
Acesta sunt eu
Si-s la gradinita
Aceasta-i familia mea mult iubita !

Aşezaţi în semicerc, copiii se salută apoi facem prezenţa. După notarea prezenţilor şi absenţilor, se poartă o scurtă discuţie
despre anotimpul în care ne aflăm, despre starea vremii din ziua respectivă şi un copil completează calendarul naturii cu
simbolul corespunzător.

Noutăţile zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce
au învăţat, ce le place să facă...Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei(vor continua discuţiile despre
legume, despre necesitatea acestora recapitulân-se disctuţiile de la începutul săptămânii).

Copiii sunt informaţi ca in drum spre grădiniţă m-am intâlnit cu cineva special care doreşte sa le transmită un mesaj
special.Le prezint preşcolarilor cutia de la Mofturici şi Mofturica în care se află scrisoarea de la aceasta şi multe surprize pe
care le vor descoperi pe parcursul zilei la activităţi.

Dragi copii,
Eu sunt mama a doi copii gemeni, Mofturel şi Mofturica. Aceştia nu vor să mănânce niciodată legumele din mâncare.
Dar, asta nu e tot, ei fiind foarte năzdravani mi-au amestecat toate legumele. V-am lasat cutia cu legume, sperand ca voi mă
veti putea ajuta sa le aranjez, dar si sa-i conving pe cei 2 să mănânce legume.
Veţi mai găsi în cutie multe alte surprize pe care le veţi descoperi pe rând cu ajutorul doamnei voastre educatoare.

Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. În timpul activităţii pe centre de interes voi
supraveghea activitatea desfăşurată în fiecare centru dându-le explicaţiile necesare copiilor. Aceştia trec, pe rând, prin toate
centrele .
După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să viziteze fiecare centru pentru a observa ce s-a realizat.
Tranziţie: „Zburam ca vrabiuta, bate vântul, scuturăm picioruşele.
După ce copiii se întorc de la baie şi au băut apă, îi invit în sala de grupă unde se află scăunelele aşezate în semicerc.
În timp ce port o discuţie cu copiii, le spun că dimineaţă când veneam la grădiniţă m-am întâlnit cu o mămică foarte
supărată pe copiii ei că nu vor să mănânce legume şi mai mult de atât, le-au şi amestecat. Aceasta ne roagă să o ajutăm sa le
aranjeze. În schimbul ostenelii noastre, vom primi surprize şi recompense.

Ei, dragii mei, vreţi voi oare să o ajutăm pe biata mămică sa ordoneze şi să numere legumele, jucându-ne jocul “Cine
ştie, câştigă”.
Copiilor le sunt prezentate regulile jocului.
Tranziţie: Zburam ca vrabiuta, bate vântul, scuturăm picioruşele
Joc de mişcare: „Micuţii grădinari”
Copiii sunt aşezaţi în 2 coloane având în mână câte o legumă pe care trebuie să o planteze la locul potrivit, având pe
fundal melodia”cântecul legumelor”

S-ar putea să vă placă și