Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data: 17.05.2012 Propunator: student-practicant Bora Ana-Maria

Profesor :profesor invatamant primar si prescolar Simionca Camelia Coordonator : Cristina Catalano
Nivelul/Grupa: Nivelul II / Grupa pregatitoare "Ciupercutele vesele" Unitatea de invatamant: GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 15 Tema anuala de studiu: "Ce-o sa fiu cand voi fi mare ?" Subtema: " Invata de la toate! " Tipul de activitate: Mixt (predare i verificare de cunotine, priceperi i deprinderi) Locul de desfasurare: Sala de grupa si curtea gradinitei Modelul integrarii: polarizat ( nivel interdisciplinar )

Obiective generale: S1 : Formarea capacitatii de a recepta un text in versuri intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia; S2 : Cultivarea trasaturilor pozitive de comportament: bunatate, grija, compasiune ; S3 : Dezvoltarea unor trairi afective si estetice generate de realizarea artistica a unor picturi prin care sa redea aspecte din continutul poeziei.

Activitati de grup:
DOS (Domeniul om si societate) : "Fapte bune!" de Victor Tulbure - memorizare

Obiective operaionale: Pn la sfritul zilei, copiii vor fi capabili:


O1 : Sa explice cu propriile cuvinte intelesul versurilor; O2 : Sa recite strofele poeziei clar, expresiv, nuantat;

O3 : Sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele noi din textul poeziei ("strachina", "mei", "musuroi");

O4 : Sa enumere faptele bune pe care autorul poeziei ii indeamna sa le faca ( sa dea mei la porumbei,sa salveze albinele de la inec,sa ude flori cu stropitoarea,sa nu strice musuroiul de furnici, sa nu traga pisoii de coada).
DEC (Domeniul estetic si creativ) : "De la vrednicia ta vreau sa-nvat si eu ceva!"- pictura

Pn la sfritul zilei, copiii vor fi capabili: O5 : sa urmareasca explicatiile date privind tehnica de folosire a pensulei si acuarelei; O6 : sa redea in pictura reprezentari subiective despre diferite aspecte concrete din poezia prezentata anterior; O7 : sa realizeze efecte plastice folosind diferite instrumente si tehnici de lucru. O8 : sa analizeze lucrarile proprii si ale colegilor; Activitati pe arii de stimulare: ALA 1: Bilioteca : "Jocul sunetelor si cuvintelor"- joc didactic

Obiective operationale: O9 : sa denumeasca imaginile de pe jetoane ; O10 : sa intuiasca sunetul initial si final din cuvant; Joc de masa : "Alegeti si grupati"- fapte bune si fapte rele

Obiective operationale: O11 : sa aleaga imaginile cu comportamente pozitive ; O12 : sa compare imaginile; O13 : sa explice greselile din imagini. Constructii : "Case de odihna pentru cei care muncesc!" - Trusa Lego

Obiective operationale: O14 : sa construiasca individual folosind operatii de imbinare, alaturare, suprapunere; O15 : sa comunice liber si civilizat cu partenerii de joc. ALA 2: "Stafeta indemanarii" - joc de miscare Obiective operationale: O16 : sa isi controleze propriile miscari; O17 : sa pastreze in siguranta stafeta -o minge mica- de-a lungul intregului joc;

O18 : sa munceasca in echipa.

Strategii didactice: a)Metode de nvmnt : conversaia, explicaia, demonstratia, exerciiul, munca n echip i in perechi, expunerea, turul galeriei; b)Mijloace de nvmnt : jetoane cu imagini, trusa Lego, acuarele,pensule, pahare cu apa, planse ilustrate cu secvente din poezie, foi albe A4, o minge ; c)Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupuri mici. Sistem de evaluare Forme de evaluare : proba orala, recompense; Metode de evaluare : observarea curenta, autoevaluarea. Bibliografie : Gherghina, D. Si asociatii, Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul preprimar,vol. I, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007; Gherghina, D. Si asociatii, Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul (pre)primar,vol. II, Editura Didactica Nova, Craiova, 2008; Culea, Laurentia, Dutu, V., Serban, G., Calin, M., "Planificarea tematica si proiectarea didactica a activitatilor de invatare din gradinita nivelul II (5-6/7 ani)", Editura Diana,Pitesti.

SCENARIUL ZILEI

ntlnirea de diminea: prezentarea musafirilor, salutul, completarea panoului de prezen i a calendarului naturii. Se poart o scurt discuie pe tema "Invata de la toate! ". (ADP) n scopul captarii atentiei elevii vor audia o nregistrare a poeziei "nvata de la toate!" (din lirica norvegiana ). Apoi vom purta o scurta discutie pe baza fragmentului audiat ( omul ct traieste nvata de la toate). Tranzitie: " Tot ce e pe lume "- joc cu cant Apoi o sa incepem activitatea pe cele trei centre de interes : biblioteca, constructii si joc de masa. Dupa captarea atentiei copiii sunt rugati sa se aseze la centrele pe care si le doresc ei. Asadar, la Bilioteca, vom realiza un joc didactic. Copiii au primit pe masute cateva jetoane cu imagini ce ilustreaza produsele muncii unor meserii. Ei vor observa imaginile si apoi vor

pronunta cuvantul ce denumeste imaginea, dupa care vor intui sunetul initial si final al cuvantului. La sectorul Joc de masa, copiii vor citi diferite imagini ilustrate cu fapte bune - "Alegeti si grupati". Ei vor avea pe masa si imagini care reprezinta fapte rele. Unii copii vor alege numai imaginile cu fapte bune, iar altii numai imaginile cu fapte rele. Apoi alti copii vor face comparatiile intre imagini si vor da explicatiile necesare. Iar, la centrul Constructii, copiii au la dispozitie Trusa Lego cu piesele caruia vor construi "Case de odihna pentru cei care muncesc!" folosind imbinarea, alaturarea si suprapunerea acestora. Tranzitie : "Ca sa fim mereu voinici facem sport inca de mici!" (DOS) Dupa lucrul pe centre de activitate, vom incepe activitatea de memorizare a poeziei "Fapte bune!" a lui Victor Tulbure. Pentru inceput o sa le prezint copiilor toata poezia si in acelasi timp o sa le arat si planse ilustrate cu momente din poezie. Apoi o sa luam poezia pe fragmente. Eu o sa le citesc un fragment si cativa copii o sa repete, apoi o sa luam celalalt fragmente si o sa procedam la fel. Intreaga poezie este repetata apoi de cat mai multi copii. O sa insist ca, copiii sa retina titlul si autorul poeziei. O sa le explic copiiilor cuvintele noi din poezie. La final, copiii o sa enumere faptele bune pe care autorul poeziei ii indeamna sa le faca ( sa dea mei la porumbei,sa salveze albinele de la inec,sa ude flori cu stropitoarea,sa nu strice musuroiul de furnici, sa nu traga pisoii de coada). Voi purta o scurta discutie in care copiii imi vor spune ce alte fapte bune mai fac ei in viata de zi cu zi si o sa le spun si eu alte fapte bune pe care pot ei sa le faca. Tranzitie : "Eu am 10 degetele!" (DEC) Dupa activitatea de memorizare a poeziei vom efectua cateva exercitii de incalzire a muschiilor mici ai mainii pentru a putea realiza urmatoarea activitate de pictura - "De la
vrednicia ta vreau sa-nvat si eu ceva!". Copiii au primit pe bancute materiale individuale : foi A4, acuarele, pensule, pahare cu apa. Acestia sunt impartiti pe cinci grupe. Ei au primit ca sarcina de lucru sa aleaga o strofa din poezie si sa o ilustreze. Eu o sa le prezint planse model fiecarei grupe si o sa le demonstrez modul de lucru. Copiii incep sa lucreze, iar eu o sa trec pe la fiecare grup, o sa-i ajut si o sa-i corectez acolo unde este nevoie.

Vom discuta despre ceea ce am realizat, pentru asigurarea ndeplinirii obiectivelor propuse. Copiii se aranjeaza in trenulet care trece pe la fiecare grup de masute si apreciaza lucrarile colegilor , pe care ii si aplauda. Vom aprecia activitatea copiilor, vom luda toi copiii pentru progresele fcute si vom pregati o expozitie cu lucrarile copiiilor. Apoi trenuletul se retrage in gara si vagoanele canta cantecelul Sunt atatea meserii! Pentru a incheia activitatile de astazi intr-un mod placut si vesel vom iesi in curtea gradinitei si vom efectua un joculet de miscare numit "Stafeta indemanarii"!

S-ar putea să vă placă și