Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Meseria-i o comoar
Grdinia:
Educatoare:
Nivel: II (Grupa Spiriduilor)
Data: 06.05.2014
Tema anual: Ce i cum vreau s fiu?
Subtema: Cnd voi fi mare, ce voi fi oare?
Tema zilei: Meseria-i o comoar
Durata: 1 zi
Forma de realizare: Activitate integrat
Scopul activitii: * verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la
diverse profesii i meserii ntlnite n societate
*activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la unele profesii, meserii i
unelte (verbe reprezentnd aciuni specifice diverselor profesii i meserii)
ACTIVITI LIBER ALESE CENTRE DE INTERES
TIIN: Ce este i cui folosete?
JOC DE ROL: De-a cofetarii
ART: Unete punctele
DOMENII EXPERIENIALE
D CUNOATEREA MEDIULUI Joc didactic Parada meseriilor
DEC EDUCAIE PLASTIC - Meseria preferat
Activiti pe centre de interes Sarcini de lucru
TIIN: Ce este i cui folosete?

*s selecteze jetoane cu meserii i unelte ;


*s pun n coresponden meseria cu uneltele necesare;
*s verbalizeze modalitatea de lucru;
*s descrie anumite meserii cunoscute;
*s stabileasc/ numeasc / descrie ce au n comun anumite meserii (foarfeca:
croitorul/ frizerul); (creta: profesorul/ croitorul); (halat: doctorul/ coafeza);
Materiale folosite: jetoane cu meserii i unelte, panou afiaj
JOC DE ROL: De-a cofetarii
*s recunoasc numind obiectele folosite n laboratorul de cofetrie;
*s utilizeze obiectele de lucru necesare cofetarilor, pentru realizarea unei
activiti practice;
*s realizeze prin joc munca pe care o fac cofetarii;
*s-i distribuie sarcinile;
*s comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
*s aprecieze verbal realizrile proprii, dar i pe ale colegilor;
Materiale folosite: biscuit populari, lapte, rahat, nuci, cacao, zahar pudra, rom,
nuca de cocos, sorturi, batcuri, folie, planete, boluri, spatula lemn, fa de mas,
prosoape de buctrie, farfurii de unic folosin
ART: Unete punctele
*s utilizeze tehnici de lucru nsuite (desen, colorare, tiere);
*s uneasc punctele de pe fia de lucru;
*s recunoasc meseria dup siluet;
*s coloreze i s decupeze silueta utiliznd tehnicile de lucru cunoscute;
Materiale folosite: fie de lucru, creioane colorate, foarfec

SCENARIUL ZILEI
ADP: Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea
Salutul: Bun dimineaa spiriduilor! Se continu cu prezena i completarea
calendarului naturii
mprtirea cu ceilali: Se reamintete tema: Meseriile, precum i faptul c
precolarii au avut de discutat cu prinii despre meseriile acestora
Activitatea de grup: Pe scaunul povestitorului, copiii vor prezenta ceea ce au
aflat i ce consider c e necesar s afle i ceilali
Haidei s ne aezm
ntr-un cerc frumos i mare,
S-ascultm copilul care
Azi vrea s ne povesteasc
i pe toi s ne uimeasc
Noutile zilei: La central tematic copiii au observat c au aprut nite plicuri.
mpreun vom descoperi cine este cel care a adus plicurile (potaul). Deschidem
pe rnd plicurile si descoperim n ele diferite material i unelte necesare
diferitelor meserii, materiale ce ne vor fi necesare la centrele de interes (ALA),
dar i n cadrul domeniilor experieniale: DLC, DEC.
ALA Le-am adresat copiilor urmtoarele ntrebri:
-Ce meserii cunoatei?
-De ce ii aleg oamenii diferite meserii?
-Unde muncesc diferii oameni?
Dup ce rspund la ntrebri copiii sunt ndrumai la centrele de interes, unde vor
avea posibilitatea s descrie i s intuiasc materialele descoperite. Cu ajutorul
jetoanelor vor identifica diverse meserii i unelte necesare acestora (tiin), vor
nva cte ceva din tainele meseriei de cofetar, prin pregtirea salamului de
biscuii (joc de rol) i vor uni punctele de pe fia de lucru pentru a descoperi o
meserie urmnd a decupa silueta i a colora corespunztor (Art).

Dup desfurarea activitilor de la centrele de interes se analizeaz produsele


obinute.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
Domenii experientiale: D i DEC
Tema: Parada meseriilor
Tipul de activitate: Consolidarea cunotinelor i a deprinderilor
Mijloc de realizare: Joc didactic
Form de organizare: Activitate integrat
Scopul: -verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor despre meserii
-educarea abilitii de a intra n relaii cu ceilali, a deprinderilor de cooperare
ntre partenerii de joc
Obiective operaionale: Cunoaterea mediului
O1: s recunoasc i s denumeasc meseriile pe baza unor ilustrate;
O2: s identifice pe baza unei ghicitori meseria indicat;
O3: s asocieze imaginea care sugereaz o meserie cu imaginea uneltelor
necesare n desfurarea ei;
O4: s expun corect meseriile i uneltele acestora ajutndu-se de tehnica
blazonului;
O5: s respecte regulile jocului Parada meseriilor
Estetic i creativ
O6: s deseneze corect uneltele flosite la meseria preferat;
O7: s respecte n cadrul desenului forma iniial a uneltelor desenate;
O8: s fac aprecieri asupra desenelor realizate.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul,exerciiul, expunerea,
instructajul, tehnica blazonului, turul galeriei.

Material didactic: plan cu blazonul, jetoane cu diverse unelte, plicuri, coli de


desen, creioane colorate, aracet, imagini cu meserii, beioare.
Material bibliografic:
1.Curriculum pentru nvmntul
PUBLISHING HOUSE, 2009

precolar

Editura

DIDACTIC

2.Revista nvmntul precolar nr. 1-2/2008, Editura ARLEQUIN, 2008


3. Revista nvmntul precolar nr. 1-2/2009, Editura ARLEQUIN, 2009
4. Lespezeanu Monica, Tradiional i modern n nvmntul precolar, Editura
Omfal Esenial, Bucureti, 2007;
5. Metoda proiectelor la vrstele timpurii, Editura Miniped, Bucureti, 2002.

Etapele
activitii
1.Moment
organizatoric

Coninutul
instructiv-educativ
Asigurarea condiiilor pentru buna
desfurare a activitii:
*aerisirea slii de grup;
* aranjarea scaunelor n form de
semicerc, pentru activitatea pe grupe;
* pregtirea materialului didactic pentru
activitate.

Strategii
didactice

- exerciiu
organizatoric
frontal

Evaluare

2. Captarea
ateniei

Se realizeaz prin ghicitori:

- conversaia

Frontal

Tunde cu ndemnare
i i face i crare
O frizur s-i stea bine
Nu-l ntrece oriicine.
(frizerul)
evi,conducte instaleaz
n perete le fixeaz
Iar n urm el ne las
Apa i cldura-n cas.
(instalatorul)

3.Introducerea n sala de grup se afl plicuri cu jetoane


n activitate
pentru desfurarea jocului, precum i
materialele pentru realizarea picturii. Se
intuiete utilitatea materialelor existente i
cum se numete cel care le-a adus.
4.Anunarea
temei i a
obiectivelor

Le comunic copiilor ca azi vom juca jocul:


Parada meseriilor care ne va ajuta s
nvm ct mai bine meseriile i uneltele, iar
spre sfrit vom picta meseria preferata.

- conversaia
Introductiv

Frontal

Conversaia

Pn atunci, vom pregati salam de biscuii


(vom fi cofetari), vom cerceta, selecta si
grupa jetoane cu meserii i unelte, vom
decupa siluete apartinand unor profesii.
Voi mpri copiii pe grupe.
4.Desfurarea
activitii

La centrul TIIN copiii grupeaz uneltele


cu meseria corespunztoare acestora.
La centrul JOC DE ROL copiii prepar un
salam de biscuii, iar la centrul ART copiii
unesc punctele descoper meseria, apoi o
decupeaz.

Exerciiul

Continu

Domeniul
tiin

Pe un suport le voi arta o plan sub form


de nor care ne va ajuta n desfurarea
activitii.
Vom observa plana. Are titlul Parada
meseriilor i este mprit n 4 pri sub
form de noriori mai mici. Pe primul nor se
afl ilustrat un doctor, pe al doilea un buctar,
pe al treilea croitor, iar pe ultimul un
constructor. Dup ce vor recunoate meseriile
ilustrate i le vor numi, i voi solicita s recite
poezia Toate meseriile pe care am nvat-o
recent.

a) intuirea
materialului
didactic

b) explicarea
jocului si a
regulilor
acestuia

Expunerea
Continu

Observaia

Conversaia

Le voi arta copiilor 4 plicuri colorate pe care


se afl notate cte o ghicitoare.Grupele care
vor rspunde corect la ghicitori, vor primi
plicurile n care vor descoperi jetoane cu
unelte care ne vor ajuta n activitate.
Ex: Cine lucrez de zor, fcnd pine n
cuptor? brutarul
Cine te ascult i-i prescrie
Cum s iei o doctorie? doctorul
Cine cose cu mult spor
Stof, pnz i mtase
n folosul tuturor? croitorul
n clas pe oriicine,
l nva ce e bine? cadrul didactic
Le explic regulile jocului Parada
meseriilor.
Fiecare grup va trebui s aleag uneltele
potrivite pentru meseria solicitat de mine.
Cte un reprezentant al grupului va veni cu
jetonul n fa, l va ncadra la meseria corect
lipindu-l pe plan, l va numi i va spune

Continu

Explicaia

ntrebuinarea pe care o are.

c) jocul de
prob

Demonstraia

Vom realiza jocul de prob, n care voi lua


un jeton de pe mas i cu ajutorul copiilor l
voi ncadra la meseria corespunztoare i vom
prezenta ntrebuinarea lui.
Exemplu: meseria de doctor stretoscop, este
ntrebuinat de ctre medici pentru a asculta
inima pacienilor.
Se va da startul jocului n cadrul cruia
fiecare copil va avea ocazia s lipeasc cte o
unealt la meseria corespunztoare i s
precizeze ct mai multe caracteristici ale
acesteia.

d) jocul
propriu-zis

Exerciiul

Exemplu1: lingura este folosit de ctre


brutar pentru a aduga ingredientele necesare
pentru realizarea produselor de panificaie.
Exemplu 2: ciocanul este unealta
constructorului care l ajut pe acesta s bat
cuie pentru realizarea obiectului dorit.
Exemplu 3: foarfece este folosit de croitor
care are nevoie de aceasta pentru a tia
materialul din care vrea s obin obiecte
vestimentare.

Continu
Jocul

Problematizarea

e) complicarea
Complicarea jocului o voi face solicitnd
jocului
copiii s despart n silabe fiecare unealt si
meserie i s spun cte silabe au acestea.
Exemplu: ac, se-rin-g, bru-tar, cu-ie, ter-mome-tru etc.
De asemenea, voi solicita copiii s
gseasc proverbe despre munc pe care s le
mprteasc cu restul grupei.

Individual

Domeniul
Estetic i
Creativ

Pentru realizarea ct mai bun a


feedback-ului jocului realizat, voi solicita
copiilor pe colile de desen primite s picteze
meseria preferat. Se va urmri aspectul
estetic al lucrrii iar uneltele desenate s fac
parte dintr-o singur meserie pe care
precolarii o plac mai mult.

Exerciiul

Pe parcursul ntregii activiti, copiii


care se vor remarca prin comportamentul i
rspunsurile oferite vor primi ca recompens
inimioare roii.
Se va face expoziie cu lucrrile
realizate de copii fiind aleas cea mai reuit.

Frontal

Turul galeriei

ncheierea activitii se va face prin aprecieri


generale i individuale asupra modului de
participare la ntreaga activitate fiind rspltii
cu o surpriz dulce.
6.Asigurarea
feedback-ului

7. Evaluarea

n aceast etap se vor adresa diferite


ntrebri care au rolul de a fixa cunotinele.
Exemplu:
- Despre ce meserii am discutat astzi?
- Care sunt uneltele specifice meseriilor
nvate?
- Solicit s cnte cntecul Brutarul.
Activitile zilei se vor ncheia cu un joc
recreativ Cursa sanitarilor priceputi i
Vindec pacientul.
Aprecierea lucrrilor i a modului cum au
participat copiii la activiti.
Se fixeaz tema i se face retrospectiva
ntregii activiti pe domenii experieniale.

Conversaia
Frontal

8.ncheierea
activitii

Drept rsplat pentru buna purtare i


activitatea din timpul jocului, fiecare copil i
va primi salariul promis la nceputul
activitii: bnui de ciocolat.

Final

1. Cursa sanitarilor pricepui joc cu caracter sportiv

Copiii sunt mprii n 2 echipe, egale ca numr, aezate pe iruri, napoia


liniei de plecare. n partea opus a terenului se deseneaz dou cercuri n care se
aaz 2 iepurai (ppui). Primii din fiecare echip au cte o faa n mn.
La comanda educatoarei ei alearg pn la cercul trasat, bandajeaz cu
faa capul, laba sau mna ppuii, apoi se ntorc, i ating pe urmtorii pe umr i
trec la coada irurilor. Urmtorii alearg pn la iepurai , le desface bandajul ,
alearg napoi i le nmneaz urmtorilor.
Jocul continu, pn ce parcurg toi copiii acest traseu. Echipa care
termin prima este ctigtoare.
n funcie de timp i de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua
de 2 3 ori.

2. Vindeca pacientul! joc cu caracter sportiv

Efectivul grupe de copii este mprit n dou echipe, egale ca numr,


aezate pe dou iruri. Fiecare are n mn o cutie de medicamente . Pe ternul de
joc, naintea fiecrei echipe de medici, se deseneaz cte o spiral cu lungimea
de 5 6 m. La captul fiecrei spirale se plaseaz cte o ppu ( iepura,
ursule, etc.) pe cte un scunel cu un coule ataat.
La comanda dat, primii medici alearg in spiral, las cte o pastil la
pacient n coule, se ntorc tot prin alergare n spiral, predau cutia de
medicamente urmtorilor coechipieri, acetia parcurg acelai traseu, iar ei se
aeaz la coada irurilor.
Ctig echipa care a parcurs prima traseul.

S-ar putea să vă placă și