Sunteți pe pagina 1din 20

LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI

GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

PROIECT DIDACTIC DE
ACTIVITATE INTEGRATĂ
Grădinița cu Program Prelungit, Nr 2, Dumbrăveni

Grupa: Mijlocie „Albinuțele”

Educatoare: Avram Nicoleta Octavia


LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

DATA: 03.03.2023
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Avram Nicoleta Octavia
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “Timotei Cipariu”- Dumbrăveni
NIVELUL II: Grupa mare
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Zâna Primăvară și surprizele ei”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ne jucăm cu Zâna Primăvară”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA I - Jocuri și activități liber alese
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate pe centre de interes:
 Centrul Nisip și apă
Centrul Artă
 Centrul Construcții
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe.
SCOP Însușire de noi cunoștințe despre anotimpul primăvara și consolidarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o lucrare prin
tehnica lipirii;

Componența activitații integrate pe întreaga zi:


ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: (ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Activitate de grup: “Cui i-ai oferit un mărțișor ?”
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

RUTINE:
Rutina 1: „Singurel îmi fac ordine la locul de muncă!,, - deprinderi de ordine
Rutina 2: „Singurel mă spăl pe mâini! ”- deprinderi de igienă
Rutina 3: ,,Și eu pot fi prieten bun!,, - deprinderi de a ajuta la nevoie

TRANZIŢII:
Tranziția 1: “Dacă vrei să crești voinic, Fă gimnastică de mic!”
Tranziția 2: “ Dacă vesel se trăiește “
Tranziția 3: „Câte unul pe cărare ,,
Dimensiuni ale dezvoltări:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

• ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES: (ALA 1)


Centrul Nisip și apă: ,,Ghiocelul”- tablou în făină
Mijloace de realizare: individual
Metode didactice: exercițiul
Mijloace de învățământ: planșetă, făină, sită, siluetă – ghiocel;
Obiective operaţionale:
O1: Să identifice materialele puse la dispoziție;
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

O2: Să realizeze tabloul folosindu-se de toate materialele puse la dispoziție;


O3: Să păstreze curățenia la locul de joacă.
Dimensiuni ale dezvoltări:
Premise ale citirii și scrierii în contexte ale comunicării cunoscute;
Comportamente vizate:
Asimilează unele elemente ale scrisului și foloseste diferite modalități de comunicare grafică pentru transmiterea unui mesaj;

Centrul Construcții: ,,Castelul Zânei Primăvara ” – construcții din cuburi


Mijloace de realizare: individual , pe grupe;
Metode didactice: exercițiul;
Mijloace de învățământ: lego sau cuburi;
Obiective operaţionale:
O1: Să își folosească creativitatea pentru a construi castelul Zânei Primăvara;
O2: Să așeze piesele lego pentru a realiza castelul Zânei Primăvara;
O3: Să manifeste interes pentru activitate.
Dimensiuni ale dezvoltări:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei

Centrul Artă: ,,Șnur pentru mărțișor ”– răsucire


LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Mijloace de realizare: în perechi


Metode didactice: exercițiul
Mijloace de învățământ: fir de ața roșu și alb
Obiective operaţionale:
O1 –să realizeze conexiuni cu colegul de echipă
O2 - să respecte instrucțiunile în răsucirea firului de ață.
Dimensiuni ale dezvoltări:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Comportamente vizate:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


ADE: Activitate integrată: “Ghiocelul ”
Domeniul Științe: (Cunoașterea mediului): Ghiocelul – observare
Domeniul Om și Societate: (Activitate practică): Mărțisorul – confecționare
Categorii de activități: DȘ: Cunoașterea mediului +DOS: Activitate practică
Mijloace de realizare: Activitate Integrată - Observare+Aplicație
Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe
Scopul activității: Însușire de noi cunoștințe despre anotimpul primăvara și consolidarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o
lucrare prin tehnica lipirii;

Obiective operaționale:
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

O1 – să identifice părțile componente ale ghiocelului – rădăcina, bulb, tulpina, frunza, floarea;
O2 – să identifice condițiile de care depinde creșterea plantei – apa, lumina, căldura;
O3– să răspundă la întrebările adresate de educatoare;
O4 - să utilizeze corect tehnica lipirii;
O5- să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate.
Dimensiuni ale dezvoltări:
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;

Comportamente vizate:
Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Manifestă creativitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
Manifestă creativitate în activități diverse ;
Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

Strategii didactice:
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

 Metode și procedee: observaţia spontană şi dirijată, conversaţia, explicaţia, brainstorning-ul, turul galeriei, metoda exploziei
stelare.
 Mijloace de învățământ: ghiocelul, ecusoane, planse, lipici, hârtie cartonată, puzzle ghiocelul(material înfoliat care poate fi
dezinfectat) , creioane colorate, coșulețe, șervețele umede, recompense.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe perechi.

Forme de evaluare:observare sistematică şi aprecieri orale.


Durata: 1 zi.

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES (ALA2): Centru Joc de mișcare: „Atinge ghiocelul” (joc de orientare)
 Obiective: să participe activ la desfășurarea jocului de mișcare ”Atinge ghiocelul” dând dovadă de bună dispoziție și fair-play.

O1 – să respecte regulile jocului;

O2 – să atingă prin săritura ghiocelul suspendat.

Dimensiuni ale dezvoltări:


Motricitatea grosieră și fină în contexte de viață familiară
Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;

Bibliografie:

 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura V&I, Bucureşti, 2005.


 ’’Cunostințe despre natură și om în grădinița de copii’’, Editura didactică și pedagogică, București.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (5 – 7 ani), MEC – 2019;


 ,,Jurnalul de evidenţă a activităţii şi prezenţei cadrului didactic din învăţământul preşcolar în grădiniţa de copii”, Editura
Delta Cart Educaţional – Piteşti
 ,,Laborator preşcolar” – ghid metodologic (ediţia a II – a revizuită), Bucureşti
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu “Întâlnirea de dimineaţă”, rostind salutul realizat prin următoarele versuri:
Toti copiii au venit,
În semicerc ne adunam
Și frumos ne salutam.
A-nceput o noua zi
Buna dimineata,copii!
SALUTUL : „Buna dimineața, voinicei veseli!”- pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei.
PREZENŢA – Educatoarea strigă numele copiilor din catalog, iar copiii prezenți își vor așeza fotografia în pomișorul prezenței.

CALENDARUL NATURII: Prin intermediul unei conversații se completează calendarul naturii verbalizând acțiunea.

Ce zi a săptămânii este astăzi?


Ce zi a fost ieri?
Dacă astăzi este... ce zi va fi mâine?
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea ?
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI: : Educatoarea organizează jocul „Adevărat sau fals”, formulând propoziții false și adevărate
despre anotimpul primăvara. Copiii răspund cu adevarat pentru propozția corectă și cu fals pentru propoziția incorectă.

ACTIVITATEA DE GRUP: Prin intermediul unui cântec sugestiv se va executa gimnastica de înviorare.

”Dacă vreau să fiu voinic, Fac gimnastică de mic,


LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Merg în pas alergător, Toată lumea e a mea


Sar apoi într-un picior, Când m-așez jos la podea.
Mă opresc, respir ușor, Ăsta-i doar un început,
Întind bratele și zbor, Ia, priviți cât am crescut.”
NOUTATEA ZILEI: Atenția copiilor este îndreptată spre o măsuță din grupă acoperită, unde se află un coș trimis de Zâna
Primăvara. Educatoarea citește scrisoarea:

Dragi voinicei,

Eu sunt Zâna Primăvara și sunt foarte supărată deoarece astăzi, pe când voiam să așez toate frumusețile mele în grădină, a bătut
vântul foarte tare și mi-a răsturnat coșul. Nu am reușit să strâng toate elementele și de aceea am nevoie de ajutorul vostru. Eu știu că
voi sunteți copii isteți și harnici și de aceea am venit să mă ajutați. Mai am câteva bogății în coș, iar altele le realizați voi. Dacă
reușiți să realizați toate sarcinile propuse , o sa primiți o floricică dulce. Mă ajutați, dragii mei?

Activitatea continuă cu împărtășirea cu ceilalți - Copiii sunt antrenați într-o conversație despre cum se simt la grădiniță, despre
ce zâne cunosc ei, despre bunele maniere pe care le cunosc, despre anotimpuri și despre cum trebuie să ne purtăm în sala de grupă.
MESAJUL ZILEI- ,,Suntem veseli, ne jucăm/ nu e greu ca să lucrăm.”
După prezentarea centrelor, copiii sunt invitați la activitatea care o preferă, urmând să se rotească pe la toate centrele. Rotația
grupurilor se va face în așa fel încât toți copiii să participe la sectorul artă, nisip si apă și construcții.
Tranzitie : Bat din palme - copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza la centre.Ne urcăm cu toții în trenulețul veseliei fredonând
cântecelul „Bat din palme” și vom trece pe la fiecare centru, intuind materialele puse la dispoziție și descoperind sarcinile
corespunzătoare fiecăruia: - Nisip și apă ,,Ghiocelul” - tablou în făină
- Artă: „Șnurul pentru mărțișor - lipire.
- Construcții: ,,Castelul Zânei Primăvara ” – construcții din cuburi
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Domeniu Științe/Cunoașterea mediului : ”Ghiocelul” – observare.

Tranziția către activitatea pe domenii experiențiale se va realiza printr-o strofă din ”Glasul florilor” : ”Sunt micuț și
frumușel/Și mă cheamă ghiocel,/Eu alung iarna din țară/Și-aduc dulcea primăvară!”, deoarece ghiocelul este vestitorul
primăverii m-am gândit să îl observăm și să aflăm cât mai multe despre el, despre părțile componente, mirosul, culoarea,despre
locul unde crește.
Utilizând metoda interactivăde grup “Ciorchinele”, copii vor avea posibilitatea să realizeze conexiuni între idei, să integreze
informațiile dobândite precum și să înțeleagă un conținut mai vast.

Domeniu Om și Societate/ Activitate practică: „Rochița Zânei Primăvara” – confecționare/ lipire


Tranziția către activitatea practică se va realiza prin intonarea cântecului ”Dacă vesel se trăiește”. Aici copii vor realiza ”rochița
Zânei Primăvara”, utilizând tehnicile însușite anterior (decupare pe contur, asamblare, lipire) cu ajutorul elementelor primite.
Lucrările vor fi expuse la panou, iar prin metoda ”turul galeriei” copiii vor analiza lucrările, alegându-le pe cele mai bine realizate.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Strategia didactică Evaluare/


rt. Etapele activității Conținutul științific Mijloace de Metode și Forme de Metode și
învățământ procedee organizare indicatori
Se asigură un climat educațional favorabil în Individual
1. Moment organizatoric concordanță cu tema zilei. Pregătirea Conversaţia Zâna Intrare
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

materialelor necesare pentru fiecare centru ordonată


de activitate.
Captarea atenției este efectuată cu ajutorul
decorului realizat de Zâna Primavară.
Atenția copiilor este îndreptată spre o Observarea
2. Captarea și orientarea măsuță, din grupă, acoperită, unde se află un Conversația Coșuleț Individual comportamen
atenţiei. coș trimis de Zâna Primăvara. Educatoarea tu-lui
citește scrisoarea... Ghiocei copiilor;
La auzul zgomotelor din holul gradiniței,
deschid ușa și găsesc un coșulet frumos, e Materiale Stimularea
cadou de la Zâna Primăvară. În coșulet se interesului
găsesc materiale, o scrisoare și un buchețel pentru
de ghiocei, care vor fi împărțiți copiilor după activitate;
realizarea sarcinilor propuse de Zâna
Primăvara. Ce ziceți ? Vreți sa rezolvăm Aprecieri
împreună aceste sarcini ? verbale.
3. Anunţarea temei şi a Aşadar, anunţ copiii că la activitatea de Conversația Observarea
obiectivelor astăzi vom învăța împreună mai multe sistematică
lucruri despre ghiocel, vor realiza
mӑrțişoare, pe care le vor oferi cu ocazia
zilei de 1 Martie.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Educatoarea începe activitatea la întâlnirea Conversaţia Observarea


4. Reactualizarea de dimineață: „Plăpumioara s-a topit, Individual sistematică
cunoștințelor ghiocelul s-a ivit.” Îndemn copiii să vină la Explicaţia
panou și pornim o dicuție despre sosirea
primăverii. Demonstrația
Tranzitie: Bat din palme
ALA 1 Exercițiul
1. Nisip și apă:,,Ghiocelul”- tablou în
făină
Copiii se așează la măsuțe unde găsesc Făină Individual
materialele primite de la Zâna Primăvara, ei Planșetă Observarea
trebuie să realizeze un tablou în făină. Pe Turul galeriei Sită sistematică
planșetă așează ghiocelul din hârtie, cern Silueta
făina albă peste ghiocel, iar apoi cu atenție ghiocel
luăm ghiocelul din hârtie și ne bucurăm de
tabloul realizat. Fiindcă tablourile sunt
frumoase ne ridicăm de pe scăunele și
apreciem lucrările colegilor noștri. După
parcurgerea metodei turul galeriei
preșcolarii sunt rugați să realizeze alte
floricele de primăvara, realizate cu degetul
în făină.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Aprecieri
2. Construcții ,,Castelul Zânei verbale
Primăvara ” – construcții din cuburi.
La centru construcții vom realiza Castelul
Zânei Primăvara, așezând piesele mai mari
la bază, iar piesele mici mai sus. Munca Piese lego Individual
individuală
3. Artă,,Șnur pentru mărțișor” –
răsucire Observarea
Copiii sunt rugați să extragă câte o imagine sistematică
cu flori de primăvară, în coșuleț fiind câte
două imagini de acelaș fel, în acest mod se
va realiza împărțirea pe grupe pentru
realizarea perechilor. După formarea
perechilor preșcolarii sunt asezați la măsuțe,
educatoarea exemplifică modul de realizare
a șnurului pentru mărțișorul pe care îl vor
confecționa mai tarziu . Conversația Șnur alb și În perechi
După terminarea activităţilor pe centre, roșu
copiii vor părăsi sala de grupă pe tranziţia:
”Bat din palme clap,clap,clap/
Din picioare trap, trap, trap/
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Ne-nvârtim, ne răsucim/
Și la baie noi pornim.”

Se distribuie ghiocei din coșul Zanei Observarea


Primăvara tuturor copiilor. Se va demonstra sistematică
5. Prezentarea noului cum trebuie ținut pentru a-l păstra și a-l pune Ghiocei Individual
conținut și dirijarea într-un pahar la sfârșitul activității.
învăţării Se prezintă un tablou cu diferite flori: Planșă cu
ghiocei, viorele, toporaşi şi zambile. Voi flori de
adresa diferite întrebări copiilor pe baza primăvară
imaginilor prezentate. Demonstrația Observarea
- „Ce observaţi în aceste imagini?” abilității de a
- „Cum se numesc aceste flori?” identifica
- „Unde cresc aceste flori?” Observația părțile
- „Care este simbolul, sau vestitorul componente
primăverii?”
Iau din coşuletul Zânei un ghiocel, îl prezint
copiilor şi analizez cu aceştia, pe rând,
părţile componente ale plantei şi rolul Convorbirea
fiecarei părți în viața ei:
-radacina: firoasă, extrage din pământ
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

hrana(sărurile minerale) și apa. Este utilă


plantei și pentru fixarea acesteia în pământ. Explicația
-bulbul sau tulpina subterană, îi folosește
plantei pentru depozitarea hranei. El este Observația
cămara plantei.
- tulpina: conduce apa și sărurile minerale
spre frunză. Are culoarea verde și seamănă
cu un bastonaș. Aprecieri
-frunzele: pregătesc hrana și au rol de Explicația verbale
bucătărie pentru plantă. Sunt în număr de
doua, au culoarea verde și sunt lungi. Individual
- floarea la capătul tulpinii firave observam
floarea de ghiocel care seamană cu un
clopoțel alb și care este protejată de o frunză
mică verde. Puzzle -
- locul de creștere: spontan în ghiocel
păduri,poieni; și cultivat în grădina de flori
sau înghivece; Observarea
- înmulțire: prin multiplicarea bulbului; abilității de a
- înflorire: din ianuarie și până în martie; Observația gândi logic
deoarece înflorește foarte devreme a
fost denumit ”vestitorul primăverii”.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Se desfășoară cu copiii jocul: "Completează


ce lipseste". Se prezintă copiilor imaginea Explicația
fragmentată a ghiocelului. Copiii trebuie să Stelute
așeze corespunzător fiecare componentă și Chestionare
să spună tot ce știu despre ea. orală

“Hai la joc cu Zâna Primăvara !”


Folosind metoda “ciorchinele” se vor Exercițiul Aprecieri
sintetiza cunoștințele despre ghiocel. Silueta verbale
Se organizează colectivul de preşcolari, sub Expunerea ghiocel privind
forma de semicerc, pe tabla magnetică se activitatea
află silueta ghiocelului. Ciorchinele grupurilor.
Se cere copiilor să spună cât mai multe idei,
care le vin în minte despre ghiocel. Imagini cu Aprecierea
În completarea ciorchinelui, preșcolarul care Sinteza caracteristici raspunsurilor
a formulat un raspuns este rugat sa gasească le primite.
pe masuță imaginea sugestivă și să o așeze ghiocelului
la panou pentru a realiza ciorchinele. Se
continuă până la epuizarea raspunsurilor.
Educatoarea stimulează conexiunile între
idei și relevă noi sensuri ale ideilor.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Copiii sunt anunțați cӑ vor asambla diferite Observația Ghiocei Observarea


6. Obținerea performanței materiale pentru a realiza mӑrțişoare, pe care sistematică
le vor oferi cu ocazia zilei de 1 Martie. Lipici
Se va solicita copiilor sӑ efectueze diferite
exerciții pentru ȋncӑlzirea mușchilor mici ai
mȃinilor: “Furtuna, ploaia, vine soarele, Explicația
s.a.”.
Cadrul didactic prezintӑ modelul și invitӑ
copiii sӑ descopere ustensilele și materialele
puse la dispoziție fiecӑrei echipe pentru Clame haine
realizarea lucrӑrii practice. Exercițiul (de lemn) Aprecieri
Cadrul didactic le va explica în detaliu verbale
ordinea efectuării operațiilor pentru Șnur
realizarea temei date, apoi urează copiilor mărțișor
”Spor la lucru!”
Pe tot parcursul activității cadrul didactic
verifică poziția corpului, stadiul lucrărilor,
ȋndrumӑ și încurajează copiii în vederea
realizării temei date.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

ALA2 Joc de mișcare: „Atinge ghiocelul”


7. Asigurarea retenției și a (joc de orientare) Explicația Traseu
transferului În sala de grupă trasez două linii paralele, aplicativ Aprecieri
una roșie și una verde. Demonstrația verbale
Copiii vor fi ȋmpărțiți ȋn două echipe și sunt Recompense
asezaţi pe două rânduri, unul în spatele
celuilalt, după linia de start. Se aşteaptă
semnalul pentru începerea jocului. Se
execută jocul de probă, apoi se trece la
desfăşurarea jocului propriu-zis. Câte un
copil de la fiecare echipă va porni în acelaşi
timp, va trebui să meargă pe linia trasată pe
podea, cu braţele întinse lateral, apoi în
momentul în care se va termina linia vor
executa săritura în înălţime şi va atinge
ghiocelul, apoi se va întoarce alergând în
spatele ultimului copil al grupei din care
face parte.
Castigă echipa care parcurge traseul cel mai
repede.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

8. Încheierea activităţii Încheierea activităţii se face prin aprecieri Conversația Aprecieri


asupra desfăşurării activităţii şi asupra verbale și Aprecieri
comportamentului copiilor la activitate. prin verbale
La sfârșitul activității copiii primesc recompense
recompense de la Zâna Primăvară.

S-ar putea să vă placă și