Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Dată: 3.03.2021

Nivelul/Grupa : Mare

Disciplină :Activitate matematică

Tema activității : ”Compunerea și descompunerea numărului și cifrei 8”

Temasăptămânii : ”În așteptarea primăverii”

Mijloc de realizare :exerciţii cu material individual

Dimensiuni ale dezvoltării:Cunoștințeșideprinderielementarematematicepentrurezolvarea de problemeșicunoaștereamediuluiapropiat

Comportamentevizate :Demonstreazăfamiliarizarea cu conceptul de număr, numeraţia,compunereșidescompunereanumărului.

SCOPUL ACTIVITĂȚII :Formareașidezvoltareacompetențelor de calculreferitoare la compunereașidescompunereanumăruluișicifrei 8


precumșiexersareaunordeprinderi practice și de muncăindependentă.

OBIECTIVE :

O1-Să compunășisădescompunăcifra8 ,gasindcâtmaimultesoluții, iaracesteasa fie exprimatepebazamachetei/ materialelorindividuale.

O2-Să rezolvefișa de lucru.

O3-Să identifice 8 calități care pot fi atribuiteuneipersoane, 8 culori, 8 luni ale anului etc.
STRATEGII DIDACTICE :

Metodeşiprocedee :conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia.

Resursemateriale :-individuale: coșuleț cu jetoate, fișă de lucru

-demonstrative: jucăria de pluș, machetă, coşuleţ cu aceleaşimaterialeca ale copiilor

Resurseumane: 30 de copii

Forme de organizare : frontal, individual.

Forme de evaluare :Aprecieriverbale.

DURATA : 30-35 minute

Desfășurareaactivității

Etapele activității Conţinut științific Strategiididactice Evaluare

Metodeșiprocedee Mijloace de
învățământ
1. Momentul organizatoric Se asigurăcondițiileoptimepentru o bunădesfășurare Explicația _ _
a lecțieișipregătireamaterialului didactic necesar.
(2 minute)

2.Captareaatenţiei Voi incepe prin a prezenta invitatul special : Explicația Jucăria de pluș Aprecieriverbale
”Copii el este prietenul meu, Dino, și astăzi a venit Observația
(2 minute) să lucram împreună. El este un artist foarte bun și
vrea să ne jucam împreună un joc în care să ghicim
ce a desenat.” Pe foaia ”desenată” de el va fi scrisă
cifra 8 ce va iniția activitatea matematică.

3.Anunţarea temei şi a ”Copii, astăzi, așa cum Dino a ales, Explicația _ _


obiectivelor urmărite vomlucraîmpreună cu cifrașinumărul 8”.

(1 minut)

4.Prezentarea noului Cu ajutorul machetei și a cartonașelor voi Explicația


conținut și dirijarea prezenta copiilor descompunerea și compunerea Observația Coșuleț cu jetoate, Aprecieriverbale
învățării cifrei și a numărului 8. La final ei vor avea pe masă Conversația machetă
jetoanele sortate astfel : 1 cu 7, 2 cu 6, 3 cu 5, 4 cu
(10 minute) 4.

5.Asigurarea retenţiei şi
transferului Voi lucra în continuare pe o fișă de lucru, iar Explicația Machetă, fișă de Aprecieriverbale
exercitiile vor fi explicate cu ajutorul machetei și a Observația lucru
(10 minute) jetoanelor. Conversația
Exercițiul
6.Obținerea performanţei
Ca activitate finală voi pune copii să dea câte 8 Conversația Jucăria de pluș Aprecieriverbale
(5 minute) calități, 8 culori, 8 luni ale anului astfel încat să le Explicația
grupeze după descompunerea cifrei 8 : ”Copii,
vreau să căutam 8 calități dintre care 3 să fie
negative și 5 să fie pozitive”, ”Acum vreau să
spunem 8 luni ale anului dintre care una să fie de
iarnă și oricare alte 7” etc.

7.Încheierea activităţii
La sfârșituloreivoi face Conversația _ Aprecieriverbale
(5 minute) aprecieriverbalecolectiveșiindividuale.

S-ar putea să vă placă și