Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ÎNVĂȚĂTOARE: 
CLASA : a IV-a
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
TIPUL ACTIVITĂȚII: Lecție de recapitulare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Elemente de limbaj muzical. Ritmul.
SUBIECTUL: Valori de note (doime, pătrime, optime) şi pauze (de pătrime şi optime), în
măsura de 2 timpi.
COMPETENȚE  VIZATE:
1.1 Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul
cultural, cu sesizarea unor diferenţe
1.2 Sesizarea diferenţelor de înălţime şi durată între sunete, în audiţia unor fragmente musicale
1.3 Corelarea înalţimilor de note cu notaţia muzicală
       2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental
      2.2. Utilizarea notaţiei înălţimilor sunetelor în însuşirea unor cântece
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să recunoască duratele de pătrime, doime, optime. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii recunosc
cel puțin trei din duratele învățate.
O2- Să recunoască pauzele de 1 timp și de ½ timpi. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii recunosc cel
puțin două pause din exercițiul ritmic prezentat.
O3- Să interpreteze corect cele două piese muzicale. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
interpretează corect  cel puțin o piesă din cele două învățate anterior.
O4- Să reconstituie piesele muzicale cântate la pian, amestecându-se părțile componente ale acestora. Obiectivul
se consideră realizat dacă toți elevii reconstituie și interpretează corect cel puțin o piesă din cele 3 prezentate în
puzzle-ul muzical.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode:  Explicația, exercițiul, jocul muzical
Mijloace: Pian digital, manual, videoproiector
Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal

EVALUARE: observația sistematică, jocul didactic, autoevaluarea


BIBLIOGRAFIE:
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor
cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru
cadrele didactice din invatamantul primar.
 Oncescu, C.- ”Cântece și jocuri din folclorul musical al copiilor”- Editura Arabela, 2018
 Aldea, Georgeta, Didactica educatiei muzicale în învățământul primar, E.D.P., Buc. 2001
Secvenţele Ob      Conţinutul                       Strategia didactică Evaluare
lecției op. instructiv-educativ
Metode Mijloace Forme de
organizare
F G I
Momentul Se pregătesc Conversația, Manualul x   observația
organizatoric materialele necesare explicația digital,
2 min. desfășurării activității. Pianul
Se stabileste ținuta digital
corporală la ora de
educație muzicală.

Pregătirea Se va face cu elevii un Explicația, Pianul


vocală exercițiu de respirație : exercițiul digital x
5 min.  - inspir pe 2 timpi,
expir pe 2 timpi
- inspir pe 3 timpi,
expir pe 3 timpi
- inspir pe 4 timpi,
expir pe 4 timpi
Se va face o vocaliză:
a…,e…,i….pe notele
do, re,mi
Captarea Jocul x Observația
atenţiei Joc didactic ”Ghici, didactic
elevilor ghicitoarea mea!”
Se prezintă la x
3 min. videoproiector 
  ”Ia priviți cu toți la
mine!Cine-s eu?
R: Ești o pătrime!
   Si ce mai știți despre
mine?
R: Că un timp ți se
cuvine.”
Anunţarea O1   Vom recapitula
subiectului sunetele și duratele x
lecţiei şi a învățate: Conversația
obiectivelor doime, pătrime,optime
operaţionale     Vei cânta pe un
sunet ales de tine,
Exercițiul x
numele unei durate
2 min. muzicale învățate.
Colegii vor cânta
același sunet  pe durata Solfegiul
cerută de coleg.
    Exerciții ritmice în
măsura de 2/4 pe care
le veți scrie pe caiet.
   Executarea ritmică si
apoi  interpretarea cu
text a cântecelor deja
învățate”Joc muzical”
şi ”Mierla” din
manual.
   Analizarea
construcţiei ritmice și
a liniei melodice a
celor două cântece. 
Puzzle muzical - Joc
educativ de
reconstituire a unor
cântece învăţate.
Recapitularea și
sistematizarea     Pe tablă vor fi scrise
conţinuturilor O1 exerciții ritmice în Exercițiul Exercițiu Observația
20 min. măsura de 2/4, care ritmic scris X
cuprind pătrimi, doimi, pe tablă,
optimi, pauze de 1 pianul
timp și de ½ timp. digital
    Încercuiește cu
verde, doar optimile
    Încercuiește cu
O2 albastru pauzele de 1
timp
   Cântă doar notele de
doime
   Subliniază pătrimile
   Câte pauze de
optime sunt?
   Se scriu pe caiet
exercițiile ritmice de
pe tablă.
Obţinerea     Se execută ritmic 
performanţei cântecul ”Joc X
muzical”  Manualul,
6 min. O3     Se discută despre Exercițiul pian digital Autoevaluarea
construcția ritmică și muzical X
melodică a acestui
cântec. 
    Se audiază și apoi
elevii interpretează
cântecul.
    Se execută ritmic 
cântecul Mierla. 
    Se discută despre
construcția ritmică și
melodică a acestui
cântec. 
    Se audiază și apoi
elevii interpretează
cântecul.
Asigurarea  Puzzle
retenţiei şi muzical - Joc Jocul didactic
a transferului O4 educativ  Jocul Pian digital X
de reconstituire a unor muzical
5 min. cântece învăţate.
    Elevii vor asculta
fragmente muzicale 
dintr-o piesa ”Un
elefant”, după care vor
reconstitui melodia.
   Elevii vor asculta 2
fragmente muzicale 
din piesa ”Un elefant”,
după care vor
reconstitui melodia.
    Elevii vor asculta  2
fragmente muzicale 
din piesa ”La pădure”,
după care vor
reconstitui melodia.
   Elevii vor asculta 3
fragmente muzicale 
din piesa ”Drag mi-e
jocul românesc”, după
care vor reconstitui
melodia.
Aprecieri și Se fac aprecieri X   Aprecieri
recomandări individuale, dar şi verbale
2 min. colective, privind
participarea la
desfăşurarea activităţii

S-ar putea să vă placă și