Sunteți pe pagina 1din 17

Scoala Gimnaziala

PROIECT DE LECTIE
Definitivat

Data : 22 I 2014
Clasa : I B
Propunatoare :
Aria curriculara: Limba şi comunicare
Disciplina : Comunicare în limba romana
Unitatea tematica: Cu alai de frunze
Subiectul : Litera.Silaba.Cuvantul.Propozitia (recapitulare)
Tipul lectiei: recapitulare si sistematizare a cunostinţelor
Forma de realizare : activitate integrata
Disciplinele vizate: Dezvoltare personala
Matematica si explorarea mediului
Arte vizuale si abilitati practice
Competente generale:

 Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute


 Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situatii de comunicare
 Receptarea unei varietati de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute
 Redactarea de mesaje in diverse situatii de comunicare
Competente specifice :
Comunicare in limba romana:
1.1. Identificarea semnificatiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete,silabe,cuvinte in enunturi rostite cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,in contexte de comunicare cunoscute;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii in diverse situații de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, in diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte si propozitii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mana;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezinta intamplari,evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mana;
1
Matematica si explorarea mediului:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100

Dezvoltare personala:
2.3 Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi un bun prieten;
Competente vizate:
Cv 1: sa formeze cuvinte cu ajutorul literelor, silabelor:
Cv 2: sa desparta cuvintele in silabe;
Cv 3: sa identifice literele invatate si sa citească clar, corect;
Cv 4: - sa identifice pluralul unor cuvinte date;
Cv 5: sa coreleze sunetul cu litera in procesul citirii si al scrierii;
Cv 6: sa ordoneze logic cuvintele in propoziţie ;
Cv 7: sa identifice propozitia enuntiativa şi propozitia interogativa;

Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: metoda fonetico-analitico-sintetica, conversata , explicatia, jocul didactic,
exerciţiul, problematizarea, observatia, brainstormingul, munca independentă, metoda cadranului, povestirea

Materiale şi mijloace didactice : planse (metoda cadranelor), imagini din poveste, marker, dovlecei cu
litere,casuta cu cuvinte, videoproiector, stimulente.
Forme si tehnici de evaluare: observaţia sistematică, evaluare orală, scrisa, autoevaluare
Forme de organizare: activitate frontala, individuala, pe grupe.
Durata: 35 +15 minute activitate recreativa

2
1 2 3 4 5 6
Nr Etapele lectiei Cv Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Strategii didactice
crt
.
1 Moment Pregatesc materialele didactice necesare a b c d
organizatoric desfasurarii lectiei. Metode si Forme de Mijloace Evaluare
Asigur climatul de ordine si diciplina procedee organizare didactice
necesar desfasurarii lectiei de limba romana. ... isi pregatesc toate cele frontala
necesare pentru ora Conversatia
2 Reactualizarea Ce ati avut de pregatit pentru azi? .....lectia de recapitulare de la
cunostintelor pag. 47
Iar ca tema? ...de transcris textul .....
Strangem toate caietele de tema, le dati din
spate in fata, caietele sa ajunga pe primele ...strang caietele
banci.
Voi strange caietele si le pun pe catedra.
Acum deschidem Abecedarul la lectia pe Orala
care ati avut-o de pregatit. ....pregatesc abecedarele Abecedar
Voi urmari pozitia corecta in banca, degetul
pe Abecedar.
Voi numi un elev pentru a incepe citirea
lectiei. ...urmaresc citirea lectiei
Vor citi pe rand o data lectia.
Voi face aprecieri verbale cu privire la
modul in care s-au pregatit. Conversatia
Ne vom juca urmatorul joc(le voi cere Jocul
atentie), jocul se numeste „adevarat sau didactic
fals”. Eu voi enunta propozitii, iar voi va
trebui sa spuneti daca e adevarat sau fals ce
am enuntat eu. Sunteti pregatiti? ....da
Voi urmari ca elevii sa raspunda corect in
propozitii.
 Propozitia este alcatuita din sunete.
Adevarat sau fals? ....fals
Dar din ce este alcatuita propozitia? .... din cuvinte

1
 Cuvintele sunt formate din silabe. ...adevarat
Desfasurarea activitatii

1 2 3 4 5 6
 Silabele sunt formate din texte. ...fals a b c d
Din ce sunt formate silabele ? ... din sunete Frontala Orala
Ne vom mai juca un joc, si anume „spune Jocul
repede si bine”.Voi va trebui sa raspundeti didactic
repede si bine, dar mai ales corect la
cerintele mele. Conversatia
 Un cuvant format din trei silabe, dar
care sa inceapa cu sunetul m. ...ma-ca-ra, me-re-le, Mi-re-la
 O propozitie in care toate literele sa
inceapa cu sunetul a. ...Anca are alune.
 Ordonati urmatoarele cuvinte pentru
a obtine o propozitie corecta:
colinda, sarbatori, copiii, de. ....De sarbatori copiii colinda.
Ce litere am invatat noi pana acum? ... de la a..... ă
De cate feluri sunt literele? ... mici si mari, de mana si Problemati-
de tipar zarea
De ce le spunem că sunt de tipar? ... pentru ca sunt tiparite Imagini
Mai cunoaștem si altfel de litere? ... de mana
3 Captarea Pentru ca v-ati pregatit atat de bine pentru Observatia
atentiei azi, am o surpriza pentru voi. Conversatia
Cine sunt ei? ...Maya si Marc (anexa 1)
Ce fac ei in aceasta floare de dovleac? ...calatoresc
Dar, oare unde vor sa ajunga?Am sa le
prezint plansa cu Taramul Dovleceilor. ...in Taramul fermecat al lui
Dovlecel.
Dar cine e Dovlecel? ....este prietenul nostru care
E!!!Vad ca nu l-ati uitat pe Dovlecel. El v-a este alaturi de noi de la
promis ca va fi alaturi de voi pentru a va inceputul clasei I.
ajuta sa descoperiti tainele cititului si a
scrisului.
Expunerea
2
Dar, acum cei care sunt intr-o adevarata
incurcatura sunt Maya si Marc care vor sa
ajunga in tara lui Dovlecel, dar pentru

1 2 3 4 5 6
aceasta trebuie sa treaca de ... care ce are in .....de vrajitoarea cea rea a b c d
mana? ....o scrisoare murdara Un Frontala Vrajitoare Observa
Voi citi scrisoarea cu voce tare: copil va veni sa ia scrisoarea. Conversatia scrisoare -tia
DP “Nu ma prezint pentru ca nu vreau. Nu Observatia sistema-
vreau sa fiu prietena cu voi pentru ca sunteti tica
cuminti, curati, harnici si pe deasupra si
isteti. Sunt aici sa va incurc, nu veti reusi sa-
i ajutati pe cei doi frati sa ajunga in Tara lui
Dovlecel !!!!HA HA HA”(anexa 2) .....asculta cu atentie
Putem numi aceasta o scrisoare? ....nu
De ce? ...pentru ca nu s-a prezentat
...pentru ca nu s-a semnat
4 Dirijarea De ce nu vrea oare sa fie prietena voastra? ....pentru ca suntem cuminti, Problemati-
lectiei isteti,etc zarea
Este corect cum procedeaza vrajitoarea? ...nu
Vreti sa dam dovada de prietenie si sa ii
ajutam pe fratiori sa ajunga la Dovlecel? .....da
Dar pentru a ajunge la Dovlecel trebuie sa
treaca de vrajitoarea cea rea care ne sta in
cale.Pentru a fi mai puternici ne impartim in
echipe pentru a avea mai multe sanse ca Explicatia Pe grupe
fratiorii sa ajunga pe taramul fermecat.
Astfel, veti forma echipele in functie de litera
MEM pe care o aveti pe banca:
U - echipa unitatilor
Z - echipa zecilor
S - echipa sutelor Conversatia
Ce inseamna sa lucram in echipa? .....sa cooperam, sa muncim Observatia
Fiecare echipa va primi cate un carton impreuna Planse cu
duplex pe care sunt trecute exercitiile in exercitii
3
metoda cadranelor pentru a putea fi marker
rezolvate.(anexa 3,4,5)
Se dau explicatiile pentru sarcinile de lucru

1 2 3 4 5 6
precum si durata de 10 minute. a b c d
Voi urmari realizarea corecta a sarcinilor, iar ....coopereaza la realizarea Pe grupe Imagini Autoeva
Maya si Marc vor merge spre Tara lui sarcinilor Exercitiul Planse cu -luarea
Dovlecel pe traseul echipei care a rezolvat ...se auoevalueaza exercitii
corect sarcinile.
Maya si Marc au reusit sa depaseasca
obstacolul vrajitoarei,si ca prieteni adevarati Scrisa
va multumesc pentru ajutor avand o surpriza
pentru voi.(Surpriza va fi la activitatea Frontala
recreativa) Conversatia
4 Obtinerea Ce aveti pe banca? .....un dovlecel si o casuta Observatia
performantei Ce sunt scrise pe dovleac?(anexa 6) ....literele pe care le-am
Deschidem caietele de clasa,vom scrie data, invatat Explicatia Dovlecel
iar titlul nostru de azi va fi acest dovleac lipit
in caiete. Voi lipi si eu pe tabla titlul. ...deschid caietele scriu data,
MEM lipesc titlul Conversatia
Cate coloane ara casuta noastra?(anexa 7) ....trei
A cui e casuta? ....a cuvintelor
In aceasta casuta va trebui sa scrieti cat mai
multe cuvinte pe care le cunoasteti cu ajutorul
literelor invatate astfel, pe coloana cu o silaba Munca
veti scrie cat mai multe cuvinte formate dintr- independen Individuala
o singura silaba; pe coloana cu 2 silabe , cat -ta
mai multe cuvinte formate din doua silabe, iar ....scriu cuvinte cunoscute
pe coloana 3 cuvinte formate din trei silabe.
Voi numi cate un elev sa citesca cuvintele
scrise intervenind in cazul erorilor. ....citesc cuvintele
Frontala Orala
5 Incheierea Voi face aprecieri verbale asupra participarii
activitatii elevilor la lecție
4
Voi da tema pentru acasa. Fisa - anexa8
Elevii vor primi calificative in functie de felul
in care au participat si raspuns la oră.

1 2 3 4 5 6
6 Activitate Surpriza fratiorilor, Maya si Marc este un a b c d
recreativa cantecel prezentat la videoproiector, din care Frontala Cd cantec
o vor cunoaste pe vrajitoarea cea rea, ...o cunosc pe vrajitoarea Vizionarea
Tura Vura 0

5
6
Anexa 1
Maya si Marc

Taramul Dovleceilor

7
Anexa 2
Scrisoarea vrajitoarei

“Nu ma prezint pentru ca nu vreau.


Nu vreau sa fiu prietena cu voi pentru ca
sunteti cuminti, curati, harnici si pe
deasupra si isteti. Sunt aici sa va incurc, nu
veti reusi sa-i ajutati pe cei doi frati sa
ajunga in Tara lui Dovlecel !!!!HA HA
HA”

8
Anexa 3 Metoda cadranelor Echipa Unitatilor

Completeaza cuvintele cu silabe potrivite: Eu scriu una tu scrii multe!

mar -
me -
nuca -
ra -
Mu - marinar -
- er
ora -
Separa cuvintele din propozitia: Descopera si scrie propozitia:
C
A
Mironemorar? E M

A
U U

I
M
N

9
Anexa 4 Echipa Zecilor

Completeaza cuvintele cu silabe potrivite: Eu scriu una tu scrii multe!

ra - mu - ac -

ne - corn -

E- oaie -
- ra
cal-
Separa cuvintele din propozitia: Descopera si scrie propozitia:
E A
MariaelaMioara. E U
R

E A U
N C

10
Anexa 5 Echipa Sutelor

Completeaza cuvintele cu silabe potrivite: Eu scriu una tu scrii multe!

Ni -
ou -
Mu -
mac -
- re
cocor -
- ra
lalea -
Separa cuvintele din propozitia: Descopera si scrie propozitia
U
I ?
R
O
Auraareunnai. A
A
N
N E I
A

11
Anexa 6

Aa eE lL
mM iI nN cC rR

oO uU aA

12
Anexa 7
Casuta cu cuvinte

Casuta cu cuvinte

O silaba Doua silabe Trei silabe

13
Anexa 8
Tema pentru acasa

Incercuieste literele n cu rosu, C cu verde si e cu albastru:


Craiova corabie Costel
macara Corina acru
creier Carmen cană
ecuson cutie Constanţa

1. Citeste textul!
Un ac

Aura e cu Corina .
- Corina ai un ac ?
- Nu , eu am un arc . Aurica are un ac mai mic .

2. Transcrie textul citit la punctul 2 in caiet.

3. Desparte in silabe cuvintele:

canar Anica nuca carie Cora

Tema pentru acasa

Incercuieste literele n cu rosu, C cu verde si e cu albastru:


Craiova corabie Costel
macara Corina acru
creier Carmen cană
ecuson cutie Constanţa

1. Citeste textul!
Un ac

Aura e cu Corina .
- Corina ai un ac ?
- Nu , eu am un arc . Aurica are un ac mai mic .

2. Transcrie textul citit la punctul 2 in caiet.

3. Desparte in silabe cuvintele:

canar Anica nuca carie Cora

14
15

S-ar putea să vă placă și