Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:
Clasa: I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecţiei: Textul Primăvara, Spiridon Vangheli
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Subcompetențe:
1.6. Pronunțarea clară a cuvintelor și a propozițiilor în comunicare.
2.6. Aprecierea personajelor după faptele descrise în text.
Obiective operaţionale:
 Să citească în ritm propriu un text necunoscut;
 Să alcătuiască enunțuri utilizând cuvintele textului;
 Să selecteze cuvinte cu același sens, cu sens opus;
 Să adopte o atitudine față de eroul liric;
 Să alcătuiască un mesaj oral coerent care să exprime emoții și sentimente despre text;
 Să coopereze, manifestând răbdare și bună înțelegere în timpul realizării sarcinilor.

Text suport:.Primăvara
Resurse: – de timp: 45 min.
– de spaţiu: sala de clasă
– umane : 17 elevi
Metode, procedee şi tennici de lucru: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, analiza
critică, termină enunțul, lectura în lanț, lectura pe roluri, telegrama, copacul succesului, exerciţiul, jocul
didactic, povestirea.
Material didactic: prezentare PPT; fise de lucru, fişe de evaluare, fişe cu cuvinte şi propoziţii,
Bibliografie:
1. Curriculum școlar clasele I-IV, Chișinău, 2010.
2. Maria Buruiană, „Abecedar”, Ed. Prut Internațional, 2016.
3. GHID de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară, Chișinău, 2011.
STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
SECVENTEL CONTINUT Forme de Metode şi Materiale şi
E INSTRUCTIV- EDUCATIV organizare procedee mijloace
LECTIEI didactice
Organizarea Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii în
clasei parametrii optimi; se pregăteşte materialul didactic în
funcţie de succesiunea utilizării acestuia.
Evocarea Cum vă simțiți? Frontal Demonstrați Prezentare Observaţie
(5-7 min) - Cu ajutorul unor simboluri soare, soare cu nor, nor, a PPT, sistematică
ploaie, ploaie cu fulger arătați cum vă simțiți calculator
- Să vedem care-i dispoziția clasei? Explicația
Mesajul soarelui
Caut un copil care iubește să ...
Caut un copil care știe să ... Perechi Termină
enunțul
Ghicitoare
Ziua se măreste,
Zăpada se topeste,
Grădina a-nverzit,
Ce anotimp a sosit? Problematiz
( Primăvara ) area
Aprecieri
Ciorchinele Frontal verbale

Ciorchinele
Primăvara

Subiectul: Exerciții de valorificare a vocabularului.


Textul-suport Primăvara de Spiridon Vangheli

Realizarea Date biografice, Spiridon Vanhgeli Frontal Povestirea Prezentare


sensului În anul 1932, s-a născut la 14 iunie într-o familie de PPT,
(23-25 minute) țărani din satul Grinăuți. La 12 ani i-a murit mama. calculator
1939–1944 - Școala primară o face la Grinăuți, județul
Bălți.
1944-1946 -  Școala nr.1 din Bălți (clasele a V și a VI-
ea).
1946-1950 - Școala medie din satul Pelinia, raionul
Drochia (clasele VII-X).
1950 – este înscris la Institutul învățătoresc din Bălți  (pe
care nu îl absolvește). Peste o jumătate de an se transferă
la Institutul Pedagogic din Chișinău.
1955 – absolvește Institutul pedagogic „Ion Creangă” din
Chișinău și e recomandat la aspirantură, la Institutul de
Literatură din Moscova.
1957- lucrează la Școala medie din satul Năpădeni, doar
numai doi ani.
1958 – se naște primul fiu, Radu.
1959 - profesor de matematică la Școala din
satul  Sîngereii Noi, raionul Sîngerei. Aici lucrează o
singură zi.
1961 - se naște al doilea copil, Rodica.
1960 - activează în calitate de redactor la Editura „Cartea
moldovenească”, apoi ca redactor superior la Editura
”Lumina”.
1964 - este primit în Uniunea Scriitorilor.
1970-1995 – se angajează consultant literar la Uniunea
scriitorilor din Moldova. Aici conduce secția Literatură
pentru copii.
1991 - este ales Președintele al PEN- Clubului din
Moldova –filială a Asociației Mondiale a Scriitorilor.
Explicația
Vocabular:
Viscolea – ninge cu vânt; Alcătuirea
Larmă – gălpgie; enunțurilor
Lacăt – încuietoare.
Alcătuirea enunțurilor cu cuvintele noi. Lectura-
Audierea sunetului produs de porumbel. model
Lectura- model a textului
Întrebări de orientare Analiza
-Ce va impresionat? critică
-Ce ați auzit?
-Ce ați văzut?
-Ce ați simțit?
Lectura
Lectura în lanț
Criterii de succes:
1. Citesc corect toate literele.
2. Citesc cursiv, fluent, fără pauze
nejustificate.
3. Pronunț corect fiecare cuvânt.
Conversația
Întrebări post-textuale
-Când are loc acțiunea în text?
-Unde are loc acțiunea în text?
- De ce erau alarmate păsările?
- Cine a pornit în căutarea porumbelului?
- Unde a găsit-o pe Primăvară?

Analiza critică a textului Lucrul în


I grup- Ce-i pozitiv în text grup
IIgrup- Ce-i negativ în text
III grup- Ce-aș schimba în text Lectura pe
roluri
Lectura pe roluri
Reflecția
(10min) Lucrul în grup
Criterii de succes
1. Sunt responsabil
2. Mă implic activ
3. Argumentez și motivez opinia
4. Susțin ideile de valoare
I grup
Găsește cuvintele cu același înțeles:
zise sosesc
larmă spulberă
viscolește gâlceavă
vin spuse
II grup
Găsește explicațiile potrivite:
,,în plină iarnă” ,,casele s-au acoperit cu
zăpadă”
,,scot râul de sub gheață” ,,în toiul iernii”
,,casele și-au tras ,,primăvara dezgheață râul”
căciuli albe pe ochi”

III grup
Topul personajelor
Individual
Tehnica Telegrama
Mesajul textului în 3 cuvinte

Extensia Împodobirea
(5 minute) Frontal copacului cu
flori
Tehnica Copacul succesului

S-ar putea să vă placă și