Sunteți pe pagina 1din 5

Instituția Publică Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”

PROIECT DIDACTIC
Limba și literatura română
Tainele cărții
Textul „De ce pleacă păsările?”
De Emilia Căldăraru

Învăţător: Haralampie Natalia

Chișinău-2017
Proiect didactic
Data: 01.11.2022

Clasa: a III-a A

Disciplina: limba și literatura română. Tainele cărții

Unitatea de învățare: Și iar cad frunze colorate/Din cartea toamnei aurii...

Subiectul lecției: Textul De ce pleacă păsările? de E. Căldăraru

Unităţi de competeţă:

 Exprimarea gândurilor, emoțiilor și sentimentelor față de mesajul textului;


 Utilizarea și exprimarea orală și scrisă a vocabularului;

Obiective: la sfârşitul lecţiei elevii vor şti:

 Să citească corect, conștient textul, ținând cont de conținut și semnele de punctuație;


 Să încadreze în enunțuri proprii cuvinte și expresii din text,
 Să alcătuiască dialoguri, respectând tema propusă;
 Să redacteze un bilețel, ținând cont de structura acestuia și tema propusă,
 Să se încadreze activ în rezolvarea sarcinilor date, exprimându-și dorința de se implica;

Tipul lecției: de aplicare a cunoștințelor

Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare:

a) Forma de activitate: frontal, în perechi, în grupuri mici, individual.


b) Metode, procedee, tehnici: salutul, jocul didactic, explozia stelară, asaltul de idei,
lectura independentă, lectura pe roluri, jocul energizant; conversația, explicația,
expunerea, descrierea, dialogul, bilețelul, aprecierea, autoaprecierea, aprecierea
reciprocă.
c) Materiale didactice: fișe cu informație, motto-ul zilei, fișe cuvinte încurcate, material
PowerPoint, ecran, lapptop, manual, agenda de lectură, fișa de lectură, imagini, fișe de
lucru.
Scenariul lecției
Secvențele Activitatea învățătorului și a elevilor Strategia Evaluarea
lecției didactică
Se pregătesc materialele didactice şi se
organizează colectivul de elevi pentru lecţie
asigurându-se condiţiile de ordine şi disciplină.
Salutul Frontală
Salutul de dimineață:
“În fiecare dimineață,
S-avem gândul bun pe față.
Către soare să privim, lumină să dăruim.
De gândul rău să ne ferim.
Evocare Și doar atunci în fiecare dimineață
Vom fi cu gândul bun pe față.”
Mesajul
“Un gând bun valorează aur.” – un elev vine
în fața clasei și formulează un mesaj, un gând
frumos pentru colegii de clasă. PPT
Motto-ul zilei: “Încearcă necontenit să urci
foarte sus, dacă vrei să poți să vezi foarte
Jocul, fișe Frontală
departe” Constantin Brâncuși

Joc “Cuvinte încurcate” Autoevaluarea


Elevii care au pe bancă fișa de culoare
portocalie vin în față și citesc cuvântul de pe Evaluarea
fișa din mână. Colegii din bănci sun rugați într- reciprocă
un timp cât mai scurt să ordoneze cuvintele
pentru a obține un enunț logic.
Frontală
Toamna darnică a sosit cu alaiul ei de Frunze
aurii.

 Despre ce se vorbește în enunțul restabilit?


 La ce vă gândiți când auziți cuvântul
toamna? PPT
 De ce vă place acest anotimp/
 Formulați și alte propoziții despre toamnă.

Criterii de succes: Propoziția alcătuită oral Lucrul în perechi


Citiți informația de pe fișa galbenă.
Păsările se pregătesc pentru lungul drum către sudul
însorit. Zboară unite, una lângă alta, în grupurile lor.
Păsările mai petrec puțin timp pe la cuiburi, știind că
nu le vor mai găsi acolo. Va trebui să trudească pentru
a construi un culcuș pentru ele și puișorii lor. Păsările
pleacă vâslind în înălțimi, iar șiruri negre de cocori
străbat văzduhul. Unele mai zăbovesc visătoare la
streșinile caselor, așteptând ca amicii lor, copiii, să le
dea o gustărică pentru drum. Explozia stelară Frontală
Plecarea păsărilor migratoare reprezintă evenimente
importante, care marchează trecerea de la anotimpul
călduros la cel friguros.

Răspundeți la întrebări:
 Despre ce semn caracteristic al toamnei ați
citit?
 De ce pleacă păsările din țara noastră?
 Unde mai zăbovesc ele înainte de plecare?
 Care este stare lor la părăsirea cuiburilor?
 Ce simțiți când vedeți/știți că păsările își
părăsesc cuiburile?

Intuiți subiectul lecției, ținând cont și de


informația citită pe fișe.

Anunțarea subiectului și a obiectivelor:


„De ce pleacă păsările?” de Emilia Căldăraru

Criterii de succes ale lecției. Manual, agenda de Frontală


lectură, PPT
Elevii scriu data și își notează subiectul lecției
în agenda de lectură. Autoevaluarea
PPT
Lectura textului.
Lectura
Realizarea Criterii de succes: Textul citit la prima
independentă
sensului vedere Frontală

Elevii subliniază cuvintele necunoscute. Vocabular


Vocabular:
Fulgișori-pene mici și noi, care cresc printre
penele mai mari ale păsărilor.
A veghea-a îngriji, a păzi. Evaluarea
A înfrunta-a ține piept, a rezista cu mult curaj. recipărocă
Plasarea cuvintelor noi în enunțuri proprii.
Lectura pe roluri
Autoevaluarea
Citirea textului pe roluri. Lectura expresivă.

Universul emoțional:
 Ce sentimente ați trăit în timpul lecturii și
audierii textului?
 Ce imagini v-au rămas întipărite în fața
ochilor? Joc energizant Frontală
Formulați întrebări în baza textului.

Pauza dinamică:
- Când veți auzi semnele toamnei-bateți
din palme, iar când veți auzi alte semne-
aplecați-vă.
Exemple: pleacă păsările, apar ghioceii,
zăpade se topește, frunzele aurii plutesc în aer, Lucrul în grup
copacii rămân goi, săniuța zboară la vale,
oamenii adună roada. Imagini Evaluarea
Fișe reciprocă
Lucrul în grup: PPT
Criterii de succes: Lucrul în echipă Dialogul
Bilețelul
Gr. 1 – Găsiți intrusul și argumentați alegerea.
Gr. 2 – Improvizați un dialog cu păsările Frontală
migratoare.
Gr. 3 – descrieți pasărea din imagine.
Gr. 4 – Scrieți un bilețel (de scuze) pentru
păsările călătoare.
Analiza lucrului în grup.
Reflectia lecției:
Frontală
Astăzi am învățat . . .
Astăzi mi-am reamintit . . .
Reflecție Autoevaluare
Astăzi am descoperit . . .
Astăzi m-a surprins . . .
Astăzi eu…
PPT
Aprecierea:
- Citiți cuvintele inversate de la panou și Fișe
veți afla cum ați lucrat astăzi la lecție.

Bravo. Harnici ca toamna!

Extensia Fișa de lectură. Fișa de lectură


Autoevaluarea
Scara succesului. Scara succesului

S-ar putea să vă placă și