Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic de scurtă durată la limba și literatura română Clasa 11 data 12.10.

2022

Subiectul: Ion Druță. Ultima lună de toamnă. Lectura și interpretarea textului.


Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
CS1. Comprehensiunea vorbirii orale din variate tipuri de mesaje şi surse, manifestând interes şi atitudine pozitivă în procesul de
interacţiune verbală.
CS 2. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, demonstrând motivare, flexibilitate, autonomie în
realizarea intenţiilor comunicative.
CS 3. Interpretarea mesajelor scrise/textelor nonliterare şi literare din variate surse, manifestând interes pentru lectură, gândire
critică şi motivare pentru integrarea informaţiilor achiziţionate în propriul sistem de valori.
CS 4. Redactarea diferitor tipuri de mesaje scrise pe variate suporturi, demonstrând corectitudine, comportament lingvistic
autonom şi responsabilitate pentru exprimarea în limba română literară.
CS 5. Valorificarea experienţelor lingvistice şi de lectură în variate domenii de comunicare în limba română, demonstrând
apreciere, respect pentru valorile culturii naţionale/universale, deschidere pentru exprimarea identităţii naţionale.
UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
1.1. Recunoaşterea ideilor esenţiale în prezentări, descrieri, discursuri, emisiuni, rapoarte.
1.2. Stabilirea în mesajele audiate a unor puncte de vedere, atitudini, sentimente.
1.3. Analiza unei informaţii audiate, din diverse surse, pentru a lua o decizie.
1.4. Ascultarea activă a diferitor tipuri de mesaje receptate din interacţiuni verbale directe, TV, radio, Internet.
2.1. Redarea rezumativă a mesajului unor texte audiate/ lecturate, utilizând diferite repere.
2.2. Descrierea unor întâmplări, fapte, situaţii, evenimente, aplicând normele limbii române literare.
2.3. Caracterizarea unor persoane/ personaje, exprimând atitudinea faţă de modul lor de a se comporta, a acționa, a
gândi.
2.4. Susţinerea unui punct de vedere, în cadrul unei conversaţii, argumentând opinia proprie personal.
2.5. Prezentarea unor informaţii relevante de interes personal, utilizând variate surse şi suporturi.
3.1. Lectura autonomă a textelor nonliterare şi literare din variate surse şi de pe diferite suporturi.
3.2. Identificarea de informaţii şi opinii relevante, conform obiectivelor stabilite.
3.3. Selectarea de informaţii din mai multe texte/ surse în scopul îndeplinirii unei sarcini de lucru.
3.4. Aprecierea relevanței și valorii mesajului unui text lecturat.
3.5. Raportarea mesajului unui text citit la propriile experienţe de viaţă şi de lectură
4.1. Respectarea exigenţelor ortografice, gramaticale şi stilistice în elaborarea textelor scrise.
4.2. Argumentarea justificată a unui punct de vedere, a unei idei, alegeri.
4.3. Elaborarea diferitor tipuri de texte conform ariei tematice.
4.4. Redactarea unui eseu structurat, în baza unei opere literare/experiențe personale.
4.5. Manifestarea preocupării pentru calitatea mesajelor redactate.
5.1. Aplicarea achiziţiilor lingvistice şi lectorale în diverse domenii de comunicare.
5.2. Prezentarea documentată a unor valori naţionale/ universale prin intermediul diferitor tipuri de texte.
5.3. Practicarea limbii române în diverse situaţii de comunicare interculturală.
Secvența U Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
lecției C strategice
Evocarea Moment organizatoric
Tehnica __Asociații La cuvântul Educație în Realizează sarcina solicitată Tehnica
Audiază, își propun variantele Cuvinte
Prezintă tema de la domiciliu asociații în
aplicația ,,Mentimentr;; aplicația
Profesorul anunță tema nouă, propune elevilor să Se expun mentimentr
numească UC
Explică criteriile de evaluare, împarte fișele de
evaluare(în formă de frunze de arțar)
Verifică tema de la domiciliu:

 Cuvânt despre autor; Evaluare


 Istoriografia nuvelei «Ultima lună de Prezintă tema de la domiciliu Evaluare
toamnă»; după planul dat reciprocă
 Structura nuvelei; Se evaluează reciproc
 Personaje;
 Ce este nuvela;
 Povestirea în lanț....
Realizarea
Sensului Continuăm să ne familiarizăm cu finalul nuvelei: Elevii explică lexicul cu
Lexicul- ajutorul limbii materne,
Repezând – repede – a se repezi gesturilor.
Ceafă- Lucrul cu
Alături – vocab.
Se reazemă – Alcătuiesc enunțuri
Chică –sin. Cade
Își scarpină-
Tâmpla –
Înfruntând – A înfrunta-одол…..
A coborî fruntea în jos- a lăsa capul în jos.
(Alcătuim enunțuri)
3.1 Lucrul cu
-Lectura fragm.8, p.167 man.
Lectura
Reflexia
Conversație în baza textului:

1. Câți copii avea bătrânul tată?


2. Unde trăiau ei? Lecturează fr.8, îl adaptează Conversație
2.4 3. De ce nu veneau să-și viziteze părinții? la limba maternă, găg.
4. Ce a hotărât tata? De ce?
5.3 5. Numiți itinerarul bătrânului tată (în baza
QR);
6. De ce bătrânul tată nu are nume?
7. Ce i-a adus bătrânul soției sale? Răspund la întrebari
8. Cu ce dispoziție el s-a întors acasă? De ce?
9. Ce teme abordează Ion Druță în nuvela sa?
Realizază sarcina
Lucrul diferențiat:
Ce momente sunt descrise în aceste fragmente?-
https://www.youtube.com/watch? Fragm. Video
v=sYmxGGlSMss Ion Druță în
• Marinca 08:04 - 10:38 această nuvelă tratează temele
• Andrei 19:58 - 31:12 :
• Anton 38:10 - 46:40 -dorului de casă,
• Serafim 53:55 - 59:53 -rostul(предназначение)
3.3 • Naratorul 01:08:55 - 01:11:05 omului pe pământ și
-a distanțării față de familie și Aplicația
Itinerarul bătrânului tată: obiceiurile strămoșești. Learning.app
https://learningapps.org/watch?v=p335h64o522 s
sau
Scanați și restabiliți evenimentele din nuvelă

QR-cod

Realizază sarcina

-Analiza textului nuvelei:


Scanează codul, Realizază
sarcina
3.3 Harta textului

Completează schema
Își prezintă produsul

Tehnica
«Pălăriile
gânditoare»:

În fața clasei ies 6 elevi și în


baza criteriilor Pălăriilor
gânditoare se expun despre
-Interpretarea mesajelor din fragmentele citite nuvela Ultima lună de
2.3 în baza «Pălăriilor gânditoare»: toamnă Lucrul cu
man.

Diagrama
Venn

Elevii (slab mot.)real.ex.2

-Găsește în text și citește fragmentul despre: ex.2, Realizază sarcina:


p. 167, analizează verbele din enunțurile lecturate. caracterizează 2 pers.(în plan Aplicația
-Caracterizați două personaje, în plan comp) Learning.app
comparativ(Diagrama Venn); s

Realizază sarcina
QR-cod

1.1
-Clasificare Personaje –
Perechi-https://learningapps.org/watch?
v=pq6ro0q0v22 SAU
Scanați și uniți numele/portretele personajelor și
calitățile lor

Cuvântul pedagogului:
Audiază
Opera spune povestea unui tată care, copleșit de
dorul de copii și temător că nu va mai reuși să-i
vadă încă o dată, pornește la drum pentru a-i vizita
pe fiecare dintre ei.
Evenimentele sunt relatate din numele unuia dintre
fiii bătrânului, cel pe care nu reușește să îl vadă
pentru că nu îl găsește acasă, el fiind
astfel personaj-narator. 

E semnificativ titlul operei care ni-l aduce pe


bătrânul tată, ajuns în toamna vieţii sale, ca
personaj principal.
El simte sfârşitul vieţii sale şi hotărăşte ca înaintea
morţii să mai vadă încă o dată zestrea sufletească a
celor şase copii risipiţi prin lume. O face anume
toamna.
E semificativ și timpul ales. E vorba nu numai de
bătrâneţea eroului, ci toamna e şi vremea
musafirilor în Moldova. Pornirea nu e Numesc valorile eterne ca:
întâmplătoare. Respectul
E o probă a valorilor eterne(???). Copii nu Dragostea
au venit la izvorul vieţii lor şi pe bătrân îl Responsabiltatea
frământă, dacă nu cumva şi-au pierdut esenţele Grija
cultivate de veacuri de către neam? Din Etc.
această simplă pornire desprindem frumoasa
idee – rostul omului pe pământ.

Tata socoate opera vieţii sale împlinită şi


e, firesc, să fie aşa, căci a trăit o viaţă lungă.
De copii a îngrijit şi pomi sădi, şi o fîntînă a
Extindere săpat.
a A lucrat mult ţi cu sufletul, ca la bătrîneţe să
obâină toate culorile înţelepciunii ţi ale
spiritului uman, al poporului său.
A ştiut cum şi pentru ce se răstoarnă brazda, a
ştiut să rostească o vorbă frumoasă la
închinarea unui pahar cu vin, a jucat copiii pe
genunchii osteniţi, şi acum uite nu mai vin.
Audiază, semantizează

Vă îndemn să vă respectați părinții- cei mai


scumpi oameni. Ei, precum și bătrânul tata,
Vă iubesc în continuare, se gândesc la voi si în
bucurie și în durere(întoarcere la Motto-ul
lecției). Nu vă uitați părinții, telefonați-i des și
spuneți-le că-I iubiți și ei se vor bucura.
Se expun
Exprimă-ţi opinia:

1. La care dintre feciori ai vrea să mergi


în vizită? De ce?
2. Ce „lecţie“ ne oferă Ion Druţă prin
nuvela citită?

La domiciliu, se explică tema de la domiciliu

• Niv. I - ex. 4, p. 169


• Niv. II – a)de scris o scrisoare (de
susținere) bătrânului tată sau
• b) Ex.2, p.168- Propune cîte trei sfaturi
pentru părinţi și pentru copii în vederea
unei bune înțelegeri între ei.
• Niv. III – Ex.1(Obiectul criticii) ,
p.169 Citește afirmaţiile și
comentează-le, aducînd argumente pro
sau contra.
Profesorul solicit elevilor să se evalueze, aducând
argumente
NOTAREA profesorului, argumentarea notelor.

S-ar putea să vă placă și