Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: E. Palanciu Clasa: a V-a Data:


Disciplina: Limba şi Literatura română.
Subiectul: Redactarea rezumatului.Caracteristici.
Timpul: 45 minute.
Tipul lecţiei: Lecţia de fixare şi formare a priceperilor şi deprinderilor.
Unitatea de învăţare: Autor. Narator. Personaj.
Competenţa specifică: 3. Rezumarea textelor literare şi nonliterare.
Obiectivele operaţionale:
Elevul va fi capabil :
O1 – să recunoască elementele de detaliu din fragmentul de text;
O2 – să stabilească transformările specifice unei rezumări;
O3– să distingă rigorile de redactare a unui rezumat;
O4 –să producă, în baza textului, o expunere rezumativă a acţiunilor.
Forme de organizare a activităţii: în grup; frontală; în perechi; individuală.
Strategii şi tehnici: Joc didactic, Exerciţiul, Descoperirea, Scrierea liberă.
Bibliografia: Manual de Limba şi literatura română, cl. V, ed. Știința Chișinău, 2015

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Ti Strateg


lecţiei mp ii şi
(mi tehnici
n.)
Evocarea Elevii relatează subiectul
operei Amintiri din copilărie. Asaltul
Verificarea temei de acasă. Fixează tema în caiete. 7 de idei
Anunţă tema lecţiei şi
obiectivele.

Se citeşte motto-ul lecţiei


„Copilăria este o lume de
miracole şi de uimire a
creaţiei scăldate în lumină.”
(E. Ionescu)
Realizarea Profesorul prezintă etapele Enumeră etapele de pregătire a
sensului de redactare a rezumatului. rezumatului(lectura textului; delimitarea
etapelor acţiunii; realizarea planului simplu
de idei).
Ex. 5-6 pag 110 Se citeşte fraza propusă: „Odată, vara, pe-
aproape de Moşi, mă furişez din casă şi mă
Ex. 7 pag110 duc, ziua miaza-mare, la moş Vasile, fratele Exerciţ
Ex. 9 pag 111 tatei cel mai mare, să fur nişte cireşe.” iul
Se stabileşte care model pare a fi mai bine
Întrebă elevii, în opinia lor, realizat
care rezumat e mai bun. Text-bază Rezumat
Agenda
Indică, într-o agendă Odată, vara, pe- Într-o zi de vară, 25 paralel
paralelă, să stabilească aproape de Moşi, ă
echivalentul dintre Textul-
bază şi Rezumat. Profesorul Mă furişez din casă Nică pleacă
completează partea din şi mă duc, ziua
dreapta a agendei la tablă, miaza-mare,

1
elevii independent scriu la unchiul său
echivalentele pentru fiecare la moş Vasile,
secvenţă fratele tatei cel mai să fure cireşe.
mare,
Ajută elevii să descopere
transformările efectuate să fur nişte cireşe.
pentru a rezuma fraza,
completîndu-se posterul de la Conform transformărilor din agendă, se
tablă. completează posterul stabilindu-se rigorile de
redactare a rezumatului.
Indică să fie citită şi realizată
sarcina de la Exersaţi! p.110  Se elimină amănuntele Descop
(sus). nesemnificative, păstrîndu-se doar erirea
informaţia esenţială.
 Verbele sînt folosite la pers.III.
Propune să aleagă în perechi  Nu se utilizează cuvinte/expresii din
rezumatul mai bun. limba vorbită.
Elevii trenscriu informaţia de pe poster pe
Se completează posterul cu coperta a treia a caietului de studiu.
altă regulă a rezumării
descoperită. Se rezumă alineatul următor:”- Nu-i acasă
Ion, zise mătuşa Mărioara; s-a dus cu moşu-
Propune să găsească tău Vasile sub cetate, la o chiuă din Codreni,
echivalentul din text pentru s-aducă nişte sumani.”
rezumatul care începe cu Se citesc variantele propuse de la fiecare
„Văzînd-o pe mătuşa sub pereche.
cireş...”
 Nu se foloseşte dialogul.
 Se utilizează gerunziul verbului pentru
Se citesc sugestiile oferite în concentrarea informaţiei.
caseta teoretică din manual
 Se exclud descrierile şi figurile de stil.
p.112.
 Se referă strict la ceea ce se povesteşte,
nu la cine şi cum anume povesteşte
Reflecţia Propune elevilor să-şi Elevii scriu textul, expunînd rezumativ Scriere
amintească un film pentru acţiunile esenţiale. a liber
copii recent vizionat şi să Elevii prezintă rezumatele textelor şi le Joc
redacteze un rezumat analizează conform rigorilor de redactare didacti
conform acţiunilor esenţiale cunoscute deja. 10 c
din acest film, utilizănd Este stabilit cel mai bun rezumat şi cel mai
rigorile descoperite la oră. atent elev la redactările audiate.
Volumul rezumatului – 75 de
cuvinte
Extinderea Dictează tema pentru acasă: 3
rezumați oral Amintiri din Notează tema pentru acasă în caiete.
copilărie, La scăldat

Rezumatul
2
Rezumatul constă în prezentarea pe scurt, logică şi obiectivă a subiectului operei literare.

 Citeşti, foarte atent, textul literar ( opera / fragmentul ) pentru a înţelege


informaţia esenţială;
 afli răspunsurile la întrebările: cine? ce face? când? unde?;
 formulezi ideile principale;
 respecţi ordinea desfăşurării întâmplărilor sau a dispunerii ideilor în textul de
bază;

 Verbele sunt folosite la persoana a III- a  (modul indicativ, timpul prezent,


perfect compus, mai-mult-ca-perfect);
 dialogul este transformat în naraţiune ;
 mai multe cuvinte din textul de bază referitoare la aceeaşi idee se reduc la un
singur cuvânt (gerunziu, participiu);
 expresiile sau cuvintele din limbajul curent, regionalismele şi arhaismele
sunt eliminate sau înlocuite cu termeni din limba literară;
 descrierea este eliminată;
 nu se folosesc noţiuni de teorie literară;
 nu se dau citate din textul rezumat;
 figurile de stil sunt eliminate sau înlocuite cu termeni fără valoare expresivă.

 Rezumatul e mai scurt decât textul de bază.


 În rezumat se prezintă ce se povesteşte, nu cine sau cum povesteşte.

S-ar putea să vă placă și