Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 24. 03. 2015


Unitatea de învăţământ: G.P.P NR.54 ORADEA(G.P.P NR.37)
Educatoare: Lazăr Lenuţa Daniela
Nivel de studiu: Grupa combinată,, Albinuţele’’
Tema anuala de studiu: Cand/cum si de ce se inampla?
Proiect tematic:,,Salutare primăvară, timp frumos,bineai venit!’’
Subtema: In buchetul primăverii
Categorie de activitate: Jocuri si activitaţi recreative
Tema activitatii:,, Albiniţa şi florile
Mijloc de realizare: Joc de miscare şi de atenţie
Tipul de activitate: Formare de priceperi şi deprinderi

Scopul activităţii: Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei,


rapidităţii în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea spiritului de competiţie.

Obiective operaţionale:
- să respecte regulile jocului;
-să participe activ la desfaşurarea jocurilor;
-să participe la crearea unei atmosfere de recreere şi destindere.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul.
Material didacti: antene de albinuţă,ecusoane cu flori,bagheta
Forma de organizare a colectivului: frontal,
Durata: 30 min

Bibliografie:

Eugenia Barcan – Ţicaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, editura Sport _ Turism,
Bucureşti, 1979
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), 2010
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Strategiile
Didactice
Metode şi Materiale Forma de
Evenimentul Conţinutul Evalua-
procedee didactice organizare
didactic Ştiinţific rea
a
colectivului

Se asigură condiţiile
unei bune desfăşurări a Frontal
Moment
activităţii prin
organizatoric
pregatirea materialelor
necesare.

Voi purta o scurtă


discuţie cu copiii despre
Zana Florilor pe trebuie
Captarea sa o facem fericită în conversati Frontal
atenţiei continuare. a

. Copiii vor fi anuntati


ca ne vom juca un joc
de miscare in curtea explicaţia Frontal
Anunţarea gradinitei
temei şi a noastre:''Albinuta si
obiectivelor florile''.

Prezentarea Explicarea jocului:


conţinutului Un copil va primi
şi dirijarea antene de albinuta,iar
învăţării ceilalti flori explicaţia
confectionate, Frontal
transformandu-se astfel
in flori si in albinuta.
Albinuta va fi asezata in
mijloc,iar florile vor
forma un cerc in jurul
ei.Toti vor canta in jurul
albinutei care zboara pe
langa floricele.
Dupa terminarea
versurilor,florile se vor
aseza jos,iar albinuta se
va aseza cu spatele si va
alege o floare careia ii
Obţinerea va trebui sa ii ghiceasca demonstra
performanţei numele (copilului). ţia
şi asigurarea Daca va ghici va
feed-back- schimba locul,jocul
ului continuand in acest fel.

CANTECUL
exerciţiul Aprecie
''Albinita a zburat ri
Sa culeaga miere. verbale,
Pe o floare s-a asezat , aplauze
Si nectar ii cere.
De ghicesti cum o
chema,
Draga albinita,
Cu tine ma vei lua,
Albinita draga.
REF:
Ai ghicit,ai ghicit,
Ce bine imi pare,
Ca de acum ai sa fii
Ca si noi o floare.

Jocul de probă:
Se executa jocul de
probă.

Jocul propriu-zis:
Copiii execută jocul
propus.
Voi urmări
participarea activă şi
afectivă a copiilor
stimulându-i pe cei mai
neîncrezători.
Acolo unde este
nevoie îi ajut sau le dau
indicaţii suplimentare
individual sau colectiv
după cum este cazul.
-Ce joc ne-am jucat noi
astăzi? Conversa- Să
-V-a plăcut acest joc? ţia răspun-
dă în
În finalul activităţii propozi-
copiii vor fi apreciaţi şi Frontal ţii
felicitaţi pentru felul în
Încheierea care au participat la conversati recompens
activităţii această activitate: a e aplauze
- aţi respectat regulile
jocurilor;
- ați fost disciplinați și
ordonați.
Copiii sunt
recompensati cu
bomboane de cicolată.

S-ar putea să vă placă și