Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.03.2023
Instituția de învățământ: Şcoala gimnazială nr. 38 ,,Dimitrie Cantemir’’ CONSTANȚA
Profesor: Epure Daniel
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: EDUCATIE MUZICALA
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical – Intervale muzicale
Tema: Prima și secunda
Tipul lecției: Predare de noi cunostințe și formare de noi deprinderi muzicale

Competențe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic

Competențe specifice:
C.S1.1 Exerciții de intonație, emisie și precizie ritmică
C.S2.1 Diferențierea intervalelor de la 1p la 8p
C.S3.2 Aprecierea relațiilor între muzică și textul literar

Premise:
Cunoașterea noțiuniunilor generale legate de teoria muzicii

Obiective operaționale:
O1 Să definesca elemente de structură a combinaţiilor intervalice – ton - semiton
O2 Să identifice intervalele muzicale în lucrări studiate
O5 Să intoneze noul cântec propus Odă Bucuriei
Strategii didactice

Metode și procedee:
- conversația
- audiția
- explicația
- demonstrația
- exercițiul
- învatarea prin descoperire

Material didactic: - manualul de Educație Muzicală pentru clasa a VI-a , Editura Litera- Florentina Chifu
- mijloace audio multimedia
- tablă școlară
- partitura Oda Bucuriei - muzică Ludwig van Beethoven

Forma de organizare: grupe / individual

Durata: 50 min
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE TIMP CONȚINUTUL
LECȚIEI ALOCAT INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE ȘI MATERIAL FORMA DE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
Activitati 5 min Pregătirea materialului didactic Explicatia Mijloace Individual/ Observare
introductive Conversația audio, manual grupe sistematică

Intonare model a notelor do1 și fa1


în scopul observării de către elevi a Explicația Individual/ Proba orala
Pregatirea bazelor 5 min diferențelor de înălțime dintre Conversația Mijloace audio grupe
aperceptive sunete Demonstrația

Intonare treptată a sunetelor de la


do1 la fa1

- Se anunță titlul lecției


- Se stabilește înțelegerea noțiunii de
interval muzical Conversația Mijloace audio Individual/ Observare
- Definiția- Raportul de înălțime Demonstrația Internet grupe sistematică
între două sunete se numește
interval muzical.
Dirijarea învățării 15 min - Se evidențiază intervalele de primă
și secundă
-Prima (1p) este un interval perfect
ce se formează prin repetarea
aceeiași trepte.
- Secunda este un interval ce se
formează între două sunete aflate pe
trepte alăturate.
Se explică modul de formare al
intervalelor Mijloace audio Individual/ Observare
- Secundele pot fi de mai multe Internet grupe sistematică/
feluri, mari și mici – ( 2M, 2m) Exercițiul Partituri Proba practică/
-Se explică intervalele de ton și Explicația
Obținerea semitone
performanței 20 min - Se audiază lucrarea Odă Bucuriei
– L. van Beethoven
Se scrie partitura pe tablă
Se observă structura intervalică a
primelor și secudelor
Se propune cântarea în grup a
lucrării muzicale

Se fac aprecieri asupra conținutului Individual/ Evaluarea


Fixarea/evaluare 5 min lecției din partea elevilor și a Conversația grupe profesorului
profesorului Interevaluare
Autoevaluare

S-ar putea să vă placă și