Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.03.2020
Clasa: a V-a A
Școala: Gimnazială Halmeu
Profesor: Toth Nicolae-Ștefan
Aria curriculară: Matematica si Știinte ale naturii
Obiectul: Biologie-Zoologie
Unitatea de învățare: Diversitatea lumii vii
Lecția: Păsări
Tipul lecției: Comunicare de noi cunostinte, priceperi si
deprinderi
Durata: 50 minute
Obiective cadru: - receptarea informatiilor despre lumea vie;
- explorarea sistemelor biologice;
- comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei.
Obiective de referință:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor cu instrumente și
metode științifice.
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale.
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie pe baza gândirii logice și a
creativității.
4. Manifestarea unui stil de viață sănătos într-un mediu natural propice vieții.
Obeictive operaționale: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1- sa enumere caracteristicile păsărilor;
O2- sa clasifice grupa păsărilor;
O3- sa enumere reprezentanți din grupul păsărilor;
O4- sa enumere importanta păsărilor în mediul de viață.
Metode și procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee precum:
conversatia, explicatia, observarea.
Materiale și mijloace: manualul, caietul, atlas, planse, prezentare Power Point, fise de lucru,
material natural sau conservat.
Forme de organizare: activitate frontala, activitate individuala.
Bibliografie:
1. Ghițulescu F., Grigore A., Sprînceanu A., ,,Manual de biologie”, Ed. Art Libris, Buzoeşti, 2017;
2. Mihail A., Mohan Gh., ,,Manual de biologie”, Ed. All Educational, Bucureşti, 2000;
3. Copilu D., Copil V., Dărăbănescu D., ,,Manual de biologie”, Ed. All Educational, Bucureşti, 2000;
4. Mihail A., ,,Atlas de Zoologie”, ED. All Educational, Bucureşti, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt. Etapele lecție Activitatea profesorului Activitatea elevului


- Notează absenții; - Elevii își pregătesc cărțile
- Pregătește materialul și caietele;
didactic; - Ascultă cu atenție
1. Moment organizatoric - Asigură condiții necesare explicațiile profesorului.
desfășurării orei;
- Elevii își pregătesc cărțile și
caietele. 1 minut
- Profesorul va administra - Elevii vor răspund
2. Verificarea elevilor clasei câte o fișă de întrebărilor puse în cadrul
cunoștințelor anteriore lucru, cu un rebus despre rebusului administrat de
lecția reptile (Anexa 1). către profesor.
5 minute
- Profesorul va cere elevilor - Elevii ascultă cu atenție
3. Captarea atenției să denumească animalul situat explicațiile profesorului în
în centrul rebusului, astfel se timpul orei respective.
face trecerea prin definirea
titlului. 5 minute
- Profesorul explică elevilor - Elevii ascultă cu atenție
faptul că în ora respectivă vor explicațiile profesorului în
4. Anunțarea temei și a învăța despre păsări și ora respectivă despre păsări
obiectivelor prezintă obiectivele pe care
elevii trebuie să le cunoască
până la finalizarea lecției din
ziua respectivă. 4 minute
- Profesorul notează pe tablă
titlul lecției de zi:
Păsări
- Îi anunță pe elevi că vor - Elevii sunt foarte atenți și
ascultă explicațiile spuse da
face o lecție nouă despre
către profesor;
păsări;
- Explică elevilor faptul că
5. Dirijarea învățării pentru desfășurarea optimă a
lecției de predare, profesorul
va prezenta un Power Point
despre principalele
caracteristici ale păsărilor
respectiv, clasificarea și
principalele exemple de
păsări prezenta în țara
- Elevii împreună cu
noastră.
- În final profesorul împreună cu
explicațiile profesorului
elevii realizează schița lecției pe realizează schița lecției pe
tablă (Anexa 2). tablă (Anexa 2).
26 minute
- Inventariază principalele - Elevii răspund clar
6. Obținerea performanței informații și solicită elevilor întrebărilor puse de către
elevilor să dea răspunsuri clare pentru profesor.
a vedea în ce măsură au fost
atinse obiectivele lecției. 2 minute
- Are loc pe tot parcursul - Se realizează pe toată
7. Asigurarea feed-back- lecției, prin aprecieri verbale durata lecției de predare și
ului (Corect!, Bine!, Da!) consolidare.
2 minute
- Profesorul împarte elevilor o - Elevii sunt atenti și rezolvă
fișă de lucru printr-un fișa de lucru reprezentată
8. Evaluare finală ciorchine despre păsări prin ciorchinele despre
(Anexa 3). păsări (Anexa 3).
5 minute

Anexa 1.
REBUS-REPTILE
A.

B.

1. Respirația la amfibieni și reptile este ........................ .


2. Grup de reptile a cărui corp este protejat de un țest.
3. Ouăle reptilelor sunt clocite de către ............................ .
4. Creșterea și dezvoltarea la unii reprezentanți ai reptilelor se realizează prin .................... .
5. Cel mai mare reprezentant al șopârlelor azi este reprezentat prin .............................. .
6. Reptilele apode cuprind ?

A-B Animale vertebrate capabile de zbor ?


REBUS- Rezolvare

A.
1. P U L M O N A R Ă

2. B R O A S C Ă Ț E S T O A S Ă

3. S O A R E

4. N Ă P Â R L I R E

5. V A R A N U L D E K O M O D O
6. Ș E R P I

B.
Anexa 2.

Schița lecției
d. Păsări:
- sunt vertebrate adaptate la zbor
- corpul- prezintă o formă aerodinamică fiind acoperit cu un penaj colorat (pană, fulg și puf)
- este format din: cap, trunchi, coadă și membre (cele anteriore transformate în aripi)
- hrănirea poate fi: erbivoră, omnivor, nectarivoră sau carnivoră
- temperatura corpului este homeotermă (40-42oC)
- respirația este pulmonară, unde plămânii sunt în legătură cu 9 saci aerieni
- înmulțirea prin ouă, care sunt clocite de ambii părinți
- se clasifică în: păsări nezburătoare ex.: struț, piunguin, emu, kiwi, casuar, etc.
păsări zburătoare ex.: vrabie, bufniță, porumbel, acvilă, barză, rață, lebădă, etc.
- importanță: - au rol în alimentația omului sau al altor animale (carne, ouă)
- au rol ecologic prin consumul dăunătorilor
- au rol în diferite industrii (pene, ouă, carne)
- altele sunt animale de gospodărie sau de companie
Anexa 3.

Păsări
CLASIFICARE

Păsări

CORPUL

EXEMPLE

S-ar putea să vă placă și