Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data:

Propunător:

Unitatea de învățământ:

Clasa: a II-a A

Disciplina de studiu: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare:

Subiectul lecţiei: Scrierea corectă a cuvintelor sau și s-au

Tipul lecției: comunicare-însușire de noi cunoștințe

Scopul lecţiei: însușirea cunoștințelor referitoare la scrierea corectă a cuvintelor sau și s-au
utilizarea acestora în enunțuri și texte;

Competențe specifice:

2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;


4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;

Obiectivele operaţionale:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1- să încercuiască ortograma sau/ s-au în enunțuri date, astfel încât enunțurile să fie corecte;
O2- să completeze cu ortograma sau/ s-au enunțuri date;
O3- să formuleze propoziții folosind cuvintele sau/ s-au;
O4- să scrie corect după dictare propoziții care conțin ortograma sau/ s-au.

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,


demonstrația;
b) Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, caiete, manual, laptop, videoproiector;
c) Modul de organizare: frontal, individual, în perechi;
Durata:: 45 minute

Bibliografie:

 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programe şcolare pentru clasa a II-


a,Bucureşti, 2014;
 Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel
„Comunicare în limba română” Editura Intuitext, București, 2014.
Nr. Etapele Ob. Eșalonarea conținutului Strategia didactică Evaluare
crt. lecției/Timp op. Metode, Mijloace de Forme de
Activitatea profesorului procedee și învățământ organizare
tehnici
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii. Frontal
1'

2. Reactualizarea Voi face verificarea temei pentru acasă. Caietele de Aprecierea


cunoştinţelor și Conversația teme Frontal verbală a
deprinderilor răspunsurilor
3' Individual
3. Captarea atenției O prezint pe broscuța Oaki , aceasta
3' hotărăște să organizeze o petrecere. La tablă
am afișat imaginea broscuței Oaki ce are pe Broscuța Oaki Frontal Aprecierea
Conversația verbală a
burtică un scurt text. (Anexa 1)
răspunsurilor
Elevii vor fi întrebați daca au participat
vreodata la o petrcere, daca au fost gaze sau
musafiri, cum s-au simțit la petrecere, ce au
servit, etc.
4. Anunțarea În această oră vom învăța despre scrierea
subiectului lecției corectă a cuvintelor s-au și sau și vom Conversația Frontal
și a obiectivelor rezolva diferite tipuri de exerciții în care
operaționale
vom utiliza sensurile corecte ale acestor
1'
cuvinte.

5. Prezentarea Regulile de scriere corectă sunt redate și pe Fișe


optimă a broscuțe de dimensiune mai mică. Acestea Conversația Caiete
conţinutului şi vor fi lipite în caiete. (Anexa 2) Frontal
dirijarea învăţării Aprecierea
Următorul pas în organizarea petrecerii este
20' verbală a
alcătuirea meniului. Observăm că ea dorește răspunsurilor
să pregătească doar mâncare sănătoasă și nu
prea știe ce să aleagă. La tablă vor fi afișate
cartonașele care indică alegeri culinare de Explicația
Broscuțe
genul ”spanac” sau ”prăjitură”. Exercițiul are
O2 ca scop observarea scrierii cuvântului sau și
desprinderea regulii de scriere corectă prin Aprecierea
înlocuirea acestuia cu cuvântul ”ori”. Se Fișe de lucru verbală a
prezintă oral și alte exemple, iar pe fișa cu răspunsurilor
broscuța cu spațiu de scris,(Anexa 3) în Exercițiul Frontal
primul cadran, vor fi scrise câteva exemple
de utilizare a cuvântului ”sau”.
O3 Conversația
Pentru scrierea cu cratimă avem un exercițiu
asemănător cu cel descris pentru ”sau”. Pe
cartonașe sunt scrise posibile acțiuni care au
avut loc la petrecere. Ce au făcut broscuțele
la petrecere? Copiii vor alege din situațiile
date pe cele considerate ca fiind potrivite.
O4
(Anexa 4)
Câteva exemple vor fi notate în al doilea
cadran de pe burta broscuței folosită ca fișă
de lucru.
După rezolvarea exercițiilor, ultimul cadran
al broscuței va fi folosit pentru dictare.

6. Fixarea Voi distribui fișe de lucru care vor avea


cunoştinţelor următoarele cerințe: Aprecierea
10' -să încercuiască ortograma sau/ s-au în Conversația Fișe de lucru În perechi verbală a
enunțuri date, astfel încât enunțurile să fie răspunsurilor
O1 corecte;
O2 să completeze cu ortograma sau/ s-au
O3 enunțuri date;
să formuleze propoziții folosind cuvintele
sau/ s-au;(Anexa 5)
7. Asigurarea Vor fi adresate următoarele întrebări: Aprecierea
retenției și a Despre ce am discutat ora aceasta? Conversația verbală a
transferului O2 Când folosim cuvântul sau? Dar s-au? Jocul Laptop răspunsurilor
5' didactic Videoproiector Frontal
În continuare propun elevilor un exercițiu
folosind aplicația Wordwall, ce presupune
completarea anumitor enunțuri cu
ortogramele sau/s-au.

8. Aprecieri și Se precizează tema pentru acasă(exercițiile Conversația Manualul Frontal Aprecierea


recomandări 3, 4 – pg. 45) și se fac aprecieri verbale cu verbală a
2' privire la modul în care au participat elevii la răspunsurilor
lecție.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5

4. Alcătuiește câte un enunț cu sau și s-au:

Anexa 5

Completează cu sau şi s-au.


Păsările călătoare ____ întors din ţările calde. Îşi vor regăsi cuiburile ____ nu ? Sunt
atât de bucuroase că nu ____ mai gândit la asta. Fâlfâind din aripi ____ aşezat pe acoperişuri
____ pe ramurile înmugurite ale copacilor. ____ odihnit puţin, apoi au început lucrul. Repară
cuiburile ____ construiesc altele. Apoi, vor scoate pui.

Fișă diferențiată

S-ar putea să vă placă și