Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.03.2021

CLASA: I E

ÎNVĂŢĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Magia primăverii

SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [ g ] şi litera ,,G” mare de tipar şi de mână

TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe

FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice
 Dezvoltare personală

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Scrierea literelor de mână

Arte vizuale și abilități practice :


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

Dezvoltare personală
3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană

SCOPUL LECȚIEI:
 Familiarizarea cu sunetul şi litera „G”. Dezvoltarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient şi
expresiv.Formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii corecte din punct de vedere logic şi
gramatical.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili :

O1 - să citească, în ritm propiu, cuvinte, propoziții și textul În grădină;


O2 - să răspundă la întrebări, pe baza textului citit;
O3 - să asocieze sunetul [g] cu litera corespunzătoare;
O4 - să identifice cuvinte nume de persoană, precizând regula de scriere a acestor;
O5 - să scrie corect litere, cuvinte şi propoziţii;

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetică analitico-sintetică, învățarea prin descoperire,


conversaţia euristică, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, problematizarea; lectura explicativă.
 RESURSE MATERIALE:manual, manual digital, videoproiector, caiete;
 FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare orală, aprecieri verbale;
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
 RESURSE UMANE: 19 elevi

Bibliografie:
 Vasile Molan, ,,Didactica disciplinelor «Comunicare în limba română» și «Limba și literatura
română» din învățământul primar”, Editura Miniped, București, 2015
 Ştefania Popescu, ,,Gramatica practică a limbiii române”, Editura Tedit FZH, Bucureşti, 2007
 Ioan Şerdean, ,,Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Editura Corint,
Bucureşti, 2007
 Cleopatra Mihăilescu, Teodora Pițilă, ,,Comunicare în limba română”, Editura Didactică și
Pedagogică, Bucureștu, 2017
 Mihaela Șerbănescu, ,,Caiet de comuncare în limba română”, Editura Tiparg, 2018
 MECTS - Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Arte vizuale și abilități
practice, Dezvoltare personală, aprobată prin ordin al ministrului Nr.3418/19.23.2013”,
Bucuresti, 2013;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob Conținutul instructiv educative Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. lecției . procedee învățământ organizare
didactice
Op
.

1. Momentul  Asigur condiţiile optime pentru buna


organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic
pentru prezentarea softului educaţional şi
a experimentelor.
2. Verificarea  Se verifică calitativ și cantitativ tema Conversația Caiete Frontal Observarea sistematică
cunoștințelor pentru acasă.
 Adresez întrebări pentru verificarea Explicația Evaluarea orală
anterioare și a cunoștințelor însușite în lecția anterioară.
temei pentru
acasă
3. Captarea  Captarea atenției se va realiza printr-o Conversaţia Scrisoare Frontal Observarea sistematică
atenţiei scrisoare de la Zâna Primăverii. (Anexa 1)
Explicația

4. Anunţarea  Anunț elevii ca astăzi vom învăța sunetul Conversația Caiete Frontal Observarea sistematică
temei [ g ] şi litera ,,G” mare de tipar şi de mână
 Explic obiectivele vizate pe înțelesul Exercițiul Tablă Individual
elevilor.

5. Dirijarea  Se audiază textul "În grădină" Conversaţia Frontal Observarea sistematică


 Adresez câteva întrebări pe baza textului.
învățării O1  Solicit elevilor să citescă textul din Exercițiul Manual digital Evaluarea orală
manual.
O2  Variante de citire manual Individual
- citire ștafetă Problematizarea
Tablă
- citire selectivă (a doua propoziție, nume
de copii, cuvinte care denumesc insecte) Explicaţia Caiete
O3
 Pe baza imaginii din manual (poiectată planșe
și la tablă) se poartă o scurtă Metoda fonetică
conversație. Se ajunge la propoziția analitico-
Gogu cară o găleată. sintetică
 se analizeză cuvântul Gogu.
(silabe, sunete, sunetul g)
 se dau exemple de alte nume care
să conțină g initial.
Fixarea  Se prezintă planșa literei g. Conversaţia Planșe Frontal Observarea sistematică
O3  Se fac deosebiri și asemănări cu alte
cunoștințelor Material video Individual Evaluarea orală
litere. Explicaţia
însușite în
 Se proiectează un material cu scrierea Manual
etapa literei G de mână. Demonstrația
anterioară  Se evidențiază elemntele grafice care Caiete
compun litera. Exercițiul
O5
 Se simulează scrierea literei G în aer, pe
bancă, în plamă.
 Se reamintește poziția corectă în timpul
scrierii.
 Se fac exerciții pentru dezvoltarea
mușchilor mici ai mâinii.
 Vor fi solicitați 2-3 elevi la tablă pentru a
scrie noua literă.
 Se va trece la scrierea acesteia în manual.
Pentru început se scriu 3-4 litere, se
verifică de învățător, apoi continua
scrierea pe caiete.(1-2 rânduri)
7. Obținerea O4  Se rezolvă ex. 3 punctul b din manual. Conversația Manual Frontal Observarea sistematică
performanței  Se scriu numele de băieți descoperite pe Exercițiul Caiete Individual Evaluarea orală
caiete.
 Se rezolvă exercițiul 9 de la pagina 83. Problematizarea

8. Asigurarea  Se adresează întrebări legate de text Conversaţia Manual Frontal Aprecieri verbale
retenției și a (alineate, scrierea titlului, scrierea
numelor) Exercițiul Caietul de Individual
transferului  Tema: pg.83 din caietul de scriere scriere
ANEXA 1

Dragã doamnă învãţãtoare,

Eu sunt Zâna Primăvara. Am plecat de departe să ajung


la timp în ţara unde locuiţi. Însă drumul meu e puțin cam greu
pentru că trebuie să lupt împotriva armelor Iernii, sora mea cea
îngheţată, care îmi tot pune piedici: ba ger, ba zăpadă, ba
viscole, ba îngheţ. Îmi e tare teamă că mă vor învinge, că îmi
vor îngheţa şi mie muguraşii , florile si fluturaşii cu care vin
către voi. Am aflat însă, că sora mea are o slabiciune: se teme
tare , tare de tot de litere, exerciţii şi culori. Așa că am nevoie
de ajutor. Am auzit eu că elevii din clasa dumneavoastră sunt
foarte isteţi si talentaţi, iar asta este exact ce-mi trebuie mie.
Rugaţi-i să mă ajute, iar eu le promit să le aduc tot ce am mai
frumos. Pentru ajutorul dat, le mulţumesc şi , printr-un curier
foarte secret, le trimit un coşuleţ cu o surpriză, ca drept de mare
mulţumire şi multe elemente cu care să împodobească clasa.
La sfârşitul zilei vor descoperi surpriza.

Spor la treabă!

Cu mii de mulţumiri,
Zâna
Primăvară

S-ar putea să vă placă și