Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 19 martie 2014

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „

PROFESOR ÎNV. PRIMAR:

UNITATEA TEMATICĂ: De la Soare la Pământ

DISCIPLINE: Dezvoltare personală, Comunicare în limba română, Abilități practice și arte vizuale

TEMA LECȚIEI: Hobby-uri și activități preferate

TIPUL LECȚIEI: mixtă

DURATA: o oră

SCOPUL LECȚIEI: Optimizarea autocunoașterii și a atitudinii pozitive față de sine și de ceilalți;

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

DP:
1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare;

3
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;

3.1 Identificarea unor rutine în activitatea școlară;

3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar;

3.3 Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate;

CLR:
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.2 Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte

4.3 Exprimarea unor idei, trăiri personale și informații prin intermediul limbajelor neconvenționale

AVAP:
2.2 Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;

2.3 Realizarea de aplicații /compoziții/ obiecte/ construcții simple pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să salute utilizând formule adecvate un coleg de clasă;

O2: să identifice caracteristicile unei zile, completând panoul educațional ,,Întâlnirea de dimineață’’;

O3: să formuleze enunțuri corecte și clare în contexte variate de comunicare;

O4: să argumenteze în termeni logici preferința pentru o anumită activitate preferată;

4
O5: să identifice activitățile preferate personale;

O6: să realizeze un produs care să-l reprezinte(floarea personală)

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ȘI PROCEDEE:
 Conversația, povestirea, munca independentă
2. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
 Afiș cu mesajul zilei, Panouri educaționale, calendar, marionete, creioane, carioci, coli cu desenul unei flori cu 4 petale, laptop
3. FORME DE ORGANIZARE:
 frontal, pe grupe, individual
RESURSE:
 Temporale: 35 minute + 10 minute recreative
 Umane: 25 elevi

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE:


 Observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale, autoevaluarea
BIBLIOGRAFIE:
 Programele școlare pentru disciplinele:(Nr. 3418/19.03.2013)
 Documentele profesorului pentru clasa pregătitoare, Editura Sigma, 2013
 Suport de curs ICOS 2013 „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”

5
Etapele/ Strategia didactică

Comp. integrate

Operaționale
Secvențele

Obiective
Conținut instructiv- educativ EVALUARE
lecției Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
didactice

Moment Întâlnirea de dimineață: Observarea


organizatoric sistematică a
DP 2.2, O1  Salutul și prezența – Joc: Copiii Jocul didactic Act. În
comportamentului
3.1 formează două cercuri unul în interiorul perechi,
Conversația
celuilalt, față în față, astfel încât fiecare să frontal
poată comunica cu colegul din cercul diferit.
Evaluarea stării de
Se vor saluta ( Buna, Maria ! Imi place
Afiș cu spirit a elevilor
eșarfa ta. ....) Fiecare va transmite un gând
bun, încurajator colegului de discuție. La mesajul
O3
semnalul stabilit se vor forma alte perechi zilei
prin mișcarea celor două cercuri. Interevaluarea
Activitate
 „Omul zilei” va povesti o întâmplare,
O2 Conversația individuală
un eveniment care i-a plăcut, l-a surprins s- Panouri
și de grup
au își prezintă o pasiune, un hobby. educațio-
 Se completează împreună cu elevii nale
panoul ,,Întâlnirea de dimineață’’ făcându- Exercițiul
Captarea Calendar Act .
se referiri la dată, anotimp, starea vremii,
atenției frontală
noutățile și mesajul zilei (,,Ajută-ți
aproapele !’’). Conversația
 Se reactualizează regulile clasei

6
DP 2.2  Se prezintă orarul clasei de miercuri
și activitățile propuse pentru această zi.
Precizarea O3 Joc de rol Marionete Proba practică
( DP, CLR, MEM, AVAP)
activităților din hârtie
CLR 1.4  Joc : „Vă rog, puteți să mă ajutați? ” Activitate
propuse și a
Fiecare elev își va alege o marionetă din în perechi
obiectivelor CLR 2.2 Evaluare orală
cele confecționate anterior și în perechi va
formula o rugăminte pentru o situație
DP 3.2 Conversația
creată .
Frontal
O4  Propun elevilor un joc al
asemănărilor . Pentru acest joc se vor numi
Dirijarea O5 Braistroring
obiecte care seamănă cu imaginile arătate:
învățării
( minge, caiet, pantof,etc).
 Se va cere elevilor să enumere ce le
place să facă în timpul liber de care dispun. Conversația
 Se explică ce sunt hobby-urile, euristică
DP 1.1 Aprecieri globale și
activitățile preferate ( Hobby-urile sunt individuale
DP 3.3 acele activități ce ne definesc , ne
completează. E ceva ce ne place în mod
CLR 4.3
deosebit și natural să facem. Dicționarul
Creioane
spune ca hobby-ul este o ocupație, plăcută)
 Se răspunde frontal la următoarele Carioci
întrebări(primul răspuns este dat de
învățător) Coli cu
- Pentru mine contează..... desenul
- Îmi este foarte ușor să.... unei flori

7
- Îmi este greu ..... cu 4 petale
- Îmi doresc foarte mult....
- Aș vrea să fiu.....
O3 - Îmi place..... Jocul didactic Proba practică
- Nu-mi place....
- Mă simt mândru de mine când..... Exercițiul Activitate Observarea
- Sunt o persoană plăcută pentru individuală sistematică a
Laptop
că..... și de grup comportamentului
Obținerea CLR4.3  Joc: Floarea personală- fiecare copil va Munca
performanței primi o floare cu patru petale.Fiecare independentă
AVAP O5
petală va fi completată prin desen / Aprecieri verbale
2.2
O6 scriere astfel
AVAP - 1- activitatea preferată cu prietenii
2.3 - 2- activitatea preferată cu familia Interevaluare
- 3- un obiect preferat
- 4- culoarea preferată Conversația
- Se vor completa florile. Aprecieri globale și
Fiecare copil va aduce floarea și o va individuale.
expune pe un panou lângă o floarea
asemănătoare cu a lui.
Feedback și
Se vor formula păreri despre florile
evaluarea
colegilor, preferințele lor, se va realiza un
performanțelor O3 top al preferințelor clasei.
obținute
Cer elevilor să închidă ochii, schimb locul

8
florilor și cer să-și recunoască floarea
personală.
DP1.1
Se formulează aprecieri generale și
individuale asupra activității desfășurate de
către elevi.

9
10

S-ar putea să vă placă și