Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.11.2022
CLASA: pregătitoare A
ȘCOALA GENERALĂ NR. 9
ÎNVĂŢĂTOR: Ristin Ramona
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul ”c” și literele ”C, c”
DOMENII:
Citire / lectură
Scriere / redactare
Elemente de construcție a comunicării

TIPUL LECŢIEI: transmitere și însușire de cunoștințe


FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
- Comunicare în limba română
- Matematică și explorarea mediului
- Dezvoltare personală

SCOPUL LECŢIEI:
 Formarea deprinderii de scriere și citire corectă a cuvintelor care conțin litera
”C”;
 Dezvoltarea capacității de despărțire corectă în silabe, folosind metoda fonetică
analitico-sintetică;
 Dezvoltarea capacității de citire corectă și conștientă, în ritm propriu, a unor
cuvinte;
 Îmbogățirea vocabularului;
 Dezvoltarea interesului pentru lectură.
COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Comunicare în limba română
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar
1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a
cuvintelor din propoziții rostite clar și rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere
mari și mici de tipar
3.2. Identificarea semnificației unei/unor imagini care prezintă întâmplări,
fenomene, evenimente familiare
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse
variate
 Matematică și explorarea mediului
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul
apropiat, în scopul identificării unor regularități
 Dezvoltare personală
2.2. Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea
școlară.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1 – să recunoască dintr-un șir de litere și cuvinte date cel puțin 3 din 6 litere
de c/C existente, având la dispoziție fișa de lucru, pe baza explicațiilor
învățătoarei
O2 – să citească corect și în ritm propriu cel puțin 2 din 4 cuvinte date, pe
baza competențelor însușite
O3 – să despartă în silabe identificând corect poziția literei c în cel puțin 2
cuvinte din cele 4 date, colorând bulina corespunzătoare, pe baza analizei
fonetico-analitico-sintetico a cuvintelor
O4- să găsească cel puțin câte 3 cuvinte care să înceapă, să conțină și să se
termine cu sunetul c.
STRATEGII DIDACTICE:

 Resurse:
I. Procedurale: conversația, conversația euristică, metoda fonetică,
analitico-sintetică, exercițiul, explicația, observația, expunerea, munca
independentă, cântarea colectivă.
II. Materiale: calculator, jetoane cu imagini, fișe de lucru, creioane colorate,
“Povestea literei c ”.
III. Temporale: 35 minute activitate + 10 minute activități liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă

 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.


 Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecierea verbală.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N, “Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română –
clasa pregătitoare”, București, 2013.
Anton Ilinca, Metodica predării limbii române în învățământul primar, Ed.
„Grigore Tăbăcaru”, Bacău, 1999;
Molan Vasile, Bizdună Maria, Didactica limbii și literaturii române, București,
2006.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Evenimentul Comp. Spec./ Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Crt didactic Ob. Op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură un climat educațional favorabil desfășurării
organizatoric DP 2.2 următoarei activități prin: Frontal
- aerisirea salii de clasă; Conversația
- pregătirea materialului didactic;
- stabilirea ordinii și disciplinei;
-plasarea organizată a școlarilor în spațiul educațional

Întâlnirea de MM Debutul activității se realizează cu întâlnirea de dimineață


1.1  Salutul se va realiza prin interpretarea Calculator
dimineață
CLR. cântecului ,,Ursuleții s-au trezit”: Cântec Ursuleții s-
Invitații-i salutăm: Exercițiul au trezit-
1.1
Buna dimineața! www.youtube.co
1.2. m
Și un gând bun le urăm:
Bine ați venit! Observarea
sistematică a
 Prezența: comportamentului
După ce ne-am adunat elevilor
DP Și frumos ne-am salutat
2.2 Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?

 Repere temporale ( ziua din săptămână, data, luna,


MEM Calendarul
anotimpul, anul)
3.1 Conversația naturii frontal
 Calendarul naturii: starea vremii;
euristică Aprecierea verbală
2. Captarea atenției Zâna Iarnă le aduce copiilor un mesaj rugându-i să asculte cu
atenție ghicitoarea pe care doamna învățătoare o va citi și să
încerce să găsească răspunsul corect. Conversația Imagini cu
CLR. Citesc o ghicitoare, iar copiii o rezolvă. anotimpul iarna Observarea
1.1 Drept, înalt și subțirel sistematică a
Cu veșmânt din lemn pe el Laptop, Frontal comportamentului
1.2; Are vârful de tăciune videoproiector elevilor.
Pe hârtie multe spune

Cheia ghicitorii este cuvântul ,,creion”. Exercițiul Poezie-ghicitoare


3. Verificarea Se analizează fonetic, analitic și sintetic cuvântul descoperit Evaluez cunoștințele
cunoștințelor CLR. și se va desprinde sunetul ,,c” din cuvântul ,,creion”. metoda Tablă însușite
dobândite anterior 1.1 Se reprezintă grafic pe tablă cuvântul. fonetico- anterior, referitoare
analitico- Frontal la reprezentarea
1.2. Se alcătuiesc enunțuri cu cuvântul descoperit astfel încât,
sintetică marker grafică a cuvintelor.
1.3. cuvântul creion să fie poziționat la început/sfârșitul
propoziției.
4. Anunțarea temei „Astăzi, la Comunicare în limba română, ne vom juca Observarea
și a obiectivelor împreună cu sunetul și literele „c/C”. Vom găsi cuvinte care sistematică a
lecției. conțin acest sunet, vom recunoaște și vom desena literele, și Conversația Frontal comportamentului
vom forma cuvinte cu literele învățate”. elevilor.
5. Prezentarea CLR Le prezint copiilor planșa cu literele „c/C”. Conversația Tabla magnetică
conținutului și 1.1 Se intuiesc elementele grafice componente. Se scrie titlul pe Concurs pe Jetoane cu imagini Observarea
dirijarea învățării 1.2 tablă. rânduri Pe grupe sistematică a
1.3 Exercițiul comportamentului
Organizez un concurs pe rânduri, fiecare rând având câte o
1.4 elevilor.
2.3 denumire (Brăduților, Oamenilor de zăpadă). Voi cere Explicația
3.2 copiilor să scoată din plicul adus de zână niște jetoane cu
3.1 imagini care conțin sunetul C la începutul, în interiorul și la Observația
4.1 sfârșitul cuvântului. Va fi declarat câștigător rândul care a Planșă cu literele
extras din plic cât mai multe cuvinte care conțin sunetul c. c/C Aprecieri verbale
Chem doi-trei elevi la tablă să scrie câteva litere. Toți elevii
scriu literele în aer și pe bancă cu creionul întors. Explicația
Solicit elevilor recunoașterea literei noi pe fișă din mai multe Individual Evaluez
O1 litere și cuvinte („Recunoaște și încercuiește litera C!” Se Munca recunoașterea
verifică.) independentă literelor c/C.
Se lucrează pe caiet tip de pe bancă.
O2 Exercițiul Fișe de lucru
Munca Individual
independentă

6. Asigurarea CLR 1.1 Elevii vor asculta “Povestea literei C” Conversația “Povestea literei C” Frontal Aprecierea
retenției și a 1.2,1.3 De câteva zile, Corina e cam tristă. răspunsurilor
transferului 3.2,4.1 Se simte singură, stă pe canapea și răsfoiește o carte cu Povestea Observarea
“Cadoul Corinei” Frontal sistematică a
animale. Se oprește mereu la pagina cu frumoșii canari.
MM 2.1 comportamentului
Cât de mult își dorește și ea unul! elevilor.
Cornel intră în cameră,
- Corina, ți-am adus un canar !
7. Încheierea Se fac aprecieri referitoare la comportamentul copiilor și la Conversația Frontal Aprecierea modului
activității modul în care aceștia au participat la activitate. de lucru.

S-ar putea să vă placă și