Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul National „Liviu Rebreanu” Bistrita

CLASA: a II-a C

CADRU DIDACTIC: Precup Ionela

DATA : 11.10.2022

UNITATEA TEMATICĂ: „Toamna, doamna ruginie !”

INTALNIREA DE DIMINEATA

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

1.1. Sesizarea semnificației globale a unui mesaj scurt pe teme familiare rostite rar și clar;

1.5. Manifestarea curiozității față de receptarea semnificației mesajelor orale în contexte de comunicare cunoscute;

2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să stabilească coordonatele zilei la calendar, conform cunoștințelor asimilate anterior;

O2 - să răspundă în propoziții corecte la întrebările adresate;

O3 – să completeze rebusul.

METODE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Conversația, Observația, Explicația, Exercițiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Mesajul zilei, Agenda zilei, Calendarul lunii octombrie, markere

FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală, Activitate individuală.

FORME DE EVALUARE: continuă.

METODE DE EVALUARE: chestionare orală.

Mesajul zilei:

Bună dimineața, curajosilor!

Astăzi este..........

Anotimpul frunzelor uscate,


Lazilor cu roade incarcate,
Anotimpul in care noaptea creste
Si in care vremea se raceste.
Cine este?
( toamna )
Cerințe: Completeaza rebusul..

Noutăți: ….

ACTIVITATI IN CENTRE

CENTRUL DE CITIRE

Textul Cioc1 Cioc! Cioc! De Emil Girleanu

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

3.2Manifestarea grijii pentru comportarea corectǎ în relație cu mediul natural ṣi social;


4.2 Formularea unor consecințe rezultate în urma observǎrii unor relații, fenomene, procese simple.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să citeascǎ corect, cursiv, expresiv şi în ritm propriu cel puţin un fragment din cele patru care compun textul ,,Cioc!Cioc! Cioc” după Emil
Gîrleanu;
O2: să precizeze corect 8 componente care alcătuiesc harta textului citit (titlul, autor, personaje, locul,
timpul, numǎrul de fragmente, numǎrul de alineate, evenimente);
O3: să formuleze întrebǎri ṣi rǎspunsuri, pe baza textului citit;
O4: sǎ identifice cronologic cele 4 idei principale ale textului;
O5- să caracterizeze personajele utilizănd însuşiri şi sinonime ale acestora.

STRATEGII DIDACTICE:
Metodologice:

 metode şi procedee: conversația, explicația , expunerea, exercițiul, jocul didactic, explozia stelarǎ.
 mijloace didactice: planṣǎ, flipchart, markere, tablǎ , manual, caiet, instrumente de scris, fiṣe de lucru,fiṣǎ- harta textului, fisă explozia
stelară, videoproiector, computer;
 forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
 tip de invatare: operationala

SISTEM DE EVALUARE
Forme de evaluare: continuă - formativă.
Metode de evaluare: observare curentă, verificare orală,  evaluare la Scaunul Autorului.
Instrumente: aprecieri verbale.
CENTRUL DE MATEMATICA

Numerele naturale de la 0 la 100

Despre campii

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:

1.1. Aflarea unui numar/numere, respectand anumite conditii


1.2. Efectuarea de adunari si scaderi in concentrul 0 – 100

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 – sa afle un numar respectand anumite conditii


O2 – sa efectueze adunari si scaderi, mental si in scris, in concentrul 0 - 100
O3 – sa observe si sa recunoasca caracteristicile campiilor
O4 – sa recunoasca flora si fauna campiilor
O5 – sa pastreze o pozitie corecta in banca

STRATEGII DIDACTICE

METODE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Conversația, Explicația, Problematizarea, Observația, Exercițiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: caiet de lucru, instrumente de scris, creioane colorate.

FORME DE ORGANIZARE: activitate individuală.


SISTEM DE EVALUARE

METODE DE EVALUARE: observare curentă, verificare orală.

FORME DE EVALUARE: continuă.

Agenda zilei

Intervalul orar 8:00 - 9:00 Întâlnirea de dimineață

Intervalul orar 9:00 – 11:45: Activități în centre

Citire : Textul Cioc! Cioc! Cioc! De Emil Girleanu

Matematica: Numerele naturale de la 0 la 100. Despre campii

Intervalul orar 11:45 – 13:00 Pauza de prânz

Intervalul orar 13:00 – 15:00 Repetăm, consolidăm

Intervalul orar 15:00 - 16:00 Activități recreative


SCENARIU DIDACTIC

Strategii didactice
Evenim. Strategii de
Timp Conținutul științific
didactic Metode si Mijloace de Forme de evaluare
procedee invatamant organizare
1.Moment Sunt asigurate condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii
organizatoric 3 min didactice:
     - aerisirea sălii de clasă;
     - pregătirea materialelor didactice;

2. Întâlnirea 7 min 1.Salutul Conver- Frontală Observare


de dimineață sația curentă
Întâlnirea de dimineață va debuta cu salutul „Buna dimineata, Individuală
curajosilor!”, ulterior vom canta un cantecel: „ Buna dimineta,
buna dimineata!”

Salutul se realizează in semicerc, de la stânga la dreapta. Fiecare


copil îl salută pe cel din dreapta lui după formula: „Bună
dimineața, copil frumos!”. Ultimul copil salută învățătoarea, care
la rândul său, salută toți elevii.
8 min 2.Calendarul zilei Frontală
Conver- Observare
Elevul de serviciu este chemat în față pentru a completa sația Calendar Individuală curentă
Calendarul zilei. Le voi adresa copiilor următoarele întrebări:
Explicația Markere Chestionare
- Care sunt cele patru anotimpuri? orală
Observația Carioci
- În ce anotimp ne aflăm?
Creioane
- Care sunt cele doisprezece luni ale anului? colorate

- În ce lună ne aflăm?

- Care sunt zilele săptămânii?

- În ce zi a săptămânii ne aflăm?

- În ce dată?

Astfel, elevul de serviciu va completa calendarul cu data


potrivită.

Împreună cu elevii, vom observa cum este vremea de afară,


urmând să adaugam un desen (pe calendar) specific vremii (nori,
soare, nori cu soare, ploaie, ninsoare etc.). Explicația
3. Prezenta Observația Mesajul Frontală
1 min
4.Crearea motivației specifice: o voi realiza citind Mesajul zilei
7 min Conversați Individuală
zilei: Markere
Observația Observare
BUNĂ DIMINEAȚA, CURAJOSILOR! curentă
Astăzi este.......... Chestionare
Anotimpul frunzelor uscate, orală
Lazilor cu roade incarcate,
Anotimpul in care noaptea creste
Si in care vremea se raceste.
Cine este?
( toamna )
Cerinte: Completeaza rebusul Conver-
sația
Noutăți: ….
Explicația
Frontală
10 min
Joc de atenție: „Ghicește cine lipsește!”

Unul dintre elevi, este solicitat să stea în mijloc cu ochii


închiși. Un coleg de-al său, părăsește sala de grupă, iar copilul din
semicerc are ca sarcină să ghicească cine lipsește, uitându-se în
jur. Dacă a ghicit, este considerat câștigător, iar locul lui va fi luat Individuală
de copilul care a părăsit sala de clasă. Conver-
sația
5. Noutățile:
7 min Individuală
Elevii înscriși la noutăți sunt invitați pe Scaunul Autorului
Conver- Frontală
pentru a comunica noutatea.
sația Individuală
6.Agenda zilei va fi citită de un copil, astfel elevii vor descoperi
centrele deschise și sarcinile de lucru, urmând să fie repartizați la
2 min centre. Explicația Frontală Observare
curentă
6. Anuntarea temei si a obiectivelor:
Se prezintǎ tema ṣi obiectivele activitǎții: Astǎzi, vom relua textul
5 min literar „Cioc! Cioc! Cioc!”, dupǎ Emil Girleanu
Numerele naturale in concentrul 0 – 100. Despre campii

Întâlnirea de dimineață se va încheia cu Muzica pe ritm.

3.Activități în „Isteț de voi fi, 


centre Sarcinile din centru le voi îndeplini!”
frontal Evaluare
30 min CENTRUL DE CITIRE  conversația continuă
pentru La centrul de citire elevii vor trebui să reciteasca textul Cioc!
fiecare Cioc! Cioc! De Emil Gîrleanu ṣi vom reuṣi să citim selectiv individual
centru fragmente,vom formula întrebări şi răspunsuri, vom identifica Observare
însuşirile personajelor, vom juca un joc de rol și vom fi creativi! explicația curentă
Se scrie la tablă titlul lecţiei: ,, Cioc! Cioc ! Cioc!”, după Emil
Gîrleanu.
Se exersează actul citirii. (prin procedee diferite de lectură). Evaluare la
Citire selectivă, solicitând acestora să citească: centru
-enunțul în care se aratǎ anotimpul în care se petrece exercițiul
întâmplarea;
-fragmentul în care este prezentată prinderea hoţului;
-fragmentul care aratǎ motivul întristǎrii veveriţei. caiete
observația
Se formulează câte o propoziţie pentru fiecare eveniment şi se
scriu la tablă şi pe caiete.
Pornind de la faptele personajelor se vor identifica însuşirile
acestora şi se vor scrie pe caiet.

Explozia stelară - activitate pe grupe


Se împart fiṣele cu Steluța întrebǎrilor și se solicitǎ elevilor
formularea de întrebări şi răspunsuri pe baza textului . individual
Elevii formulează şi răspund la întrebări prin procedeul
interogǎrii reciproce. pe grupe
Fiecare echipǎ îṣi desemneazǎ un lider, care va prezenta frontal
întrebǎrile realizate de grupa sa, dupǎ care va interoga doi elevi.
individual
fișă de lucru
CENTRUL DE MATEMATICĂ
     La acest centru, copiii vor avea de rezolvat o fișă referitoare la conversația
adunarea si scaderea numerelor 0-100. Evaluare
- la exercițiul 1 se rezolvă adunari si scaderi conform pașilor explicația individual
continuă
explicați de către învățător; exercițiul
- exercițiul 2 va solicita, pe lângă rezolvarea exercițiilor și Observare
verificarea prin operatia de adunare si scadere; observația curentă
_exercițiul 3 este reprezentat de o problemă care se rezolvă prin
operații de adunare si scadere; la final elevii au rubrica ”pot mai demonstra-
mult”, în care vor avea o sarcină suplimentară. ția Evaluare la
centru
Cadrul didactic supraveghează modul de rezolvare al sarcinilor de problemati-
lucru de la fiecare centru în parte, intervenind cu informații zarea
suplimentare acolo unde va fi cazul.
4.Evaluarea     Evaluarea se va realiza pe parcursul întregii zile, în funcție de conversația individual Evaluarea la
activitatilor de obiectivele propuse. Scaunul
la centre Se va face atât o evaluare frontală, cât și o evaluare   Autorului
individuală, prin observarea comportamentului, a produselor frontal
activității și a răspunsurilor date. Aprecieri
     Evaluarea va fi realizată de către învățător dar și de către copii, explicația pe grupe verbale
prin aprecieri verbale. Se va realiza o primă evaluare pe centre și
apoi la Scaunul Autorului.

5 .Încheierea Audiţie muzicală ,, Veveriţa”


activităţii 5 min Voi face aprecieri verbale asupra modului în care elevii au Aprecieri
participat la activitățile întregii zile. verbale

CINE?
CE? UNDE?

CÂND? DE CE?
Anexa 1

Harta textului
Personajele:

………………………
………………………
………………………
Locul:
Timpul:
…………………………….
……………………….

Titlul:

……………………………….
Fragmente:
Autorul:
…………… Evenimente:
…….. …………………………………
……………………………
……………...
……………………………
……………………………
……………………………
……………………………
Morala: ……………………………
Alineate: …………
……………………………
………… ……………………………
… ……………………………
……………………………
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și